Atletisme als Jocs Olímpics d'Estiu de 1920 - pentatló masculí
Tipus | competició olímpica |
---|---|
Esport | atletisme |
Part de | Atletisme als Jocs Olímpics d'Estiu de 1920 |
Nombre de participants | 19 |
Localització i Dates | |
Localització | Estadi Olímpic d'Anvers (Anvers) 51° 11′ 06″ N, 4° 22′ 56″ E / 51.185°N,4.38222°E / 51.185; 4.38222 |
Estat | Bèlgica |
Interval de temps | 16 agost 1920 – |
Data | 1920 |
Competició | |
Primer lloc | Eero Lehtonen |
← 1912 1924 → |
Atletisme als Jocs Olímpics d'Estiu de 1920 | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Proves de pista | ||||||||
100 m | homes | |||||||
200 m | homes | |||||||
400 m | homes | |||||||
800 m | homes | |||||||
1.500 m | homes | |||||||
5.000 m | homes | |||||||
10.000 m | homes | |||||||
110 m tanques | homes | |||||||
400 m tanques | homes | |||||||
3.000 m obstacles | homes | |||||||
3.000 m llisos per equips | homes | |||||||
4x100 m relleus | homes | |||||||
4x400 m relleus | homes | |||||||
3 km marxa | homes | |||||||
10 km marxa | homes | |||||||
Proves de carretera | ||||||||
Marató | homes | |||||||
Proves de camp | ||||||||
Salt de llargada | homes | |||||||
Triple salt | homes | |||||||
Salt d'alçada | homes | |||||||
Salt de perxa | homes | |||||||
Llançament de pes | homes | |||||||
Llançament de disc | homes | |||||||
Llançament de martell | homes | |||||||
Llançament de javelina | homes | |||||||
Llanç. de pes de 25 kg | homes | |||||||
Proves combinades | ||||||||
Pentatló | homes | |||||||
Decatló | homes | |||||||
Proves de cros | ||||||||
Cros individual | homes | |||||||
Cros per equips | homes | |||||||
|
El pentatló masculí va ser una de les proves del programa d'atletisme disputades durant els Jocs Olímpics d'Anvers de 1920. La prova es va disputar el 16 d'agost de 1920 i hi van prendre part 19 atletes de 8 nacions diferents.[1]
Medallistes
Or | Plata | Bronze |
Eero Lehtonen (FIN) | Everett Bradley (USA) | Hugo Lahtinen (FIN) |
Reglament
Els 19 participants disputen les tres primeres proves: el salt de llargada, el llançament de javelina i els 200 metres. La quarta prova, el llançament de disc, sols la disputen els 15 primers classificats. La cinquena prova, els 1.500 metres, sols la disputen els set primers classificats.
Resultats
Salt de llargada
Pos. | Atleta | Nació | Distància |
---|---|---|---|
1 | Brutus Hamilton | Estats Units | 6,860 |
2 | Eero Lehtonen | Finlàndia | 6,635 |
3 | Everett Bradley | Estats Units | 6,610 |
4 | Hugo Lahtinen | Finlàndia | 6,595 |
5 | Robert LeGendre | Estats Units | 6,505 |
6 | Axel-Erik Gyllenstolpe | Suècia | 6,415 |
7 | Helge Løvland | Noruega | 6,320 |
8 | Ossian Nylund | Finlàndia | 6,285 |
9 | Bertil Ohlson | Suècia | 6,270 |
10 | Aleksander Klumberg | Estònia | 6,250 |
11 | Edmond Médécin | Mònaco | 6,210 |
12 | Evert Nilsson | Suècia | 6,200 |
13 | Ole Reistad | Noruega | 6,095 |
14 | Carl-Enock Svensson | Suècia | 5,895 |
15 | Konstantinos Roubesis | Grècia | 5,890 |
16 | Jonni Myyrä | Finlàndia | 5,800 |
17 | Dimitrios Andronidas | Grècia | 5,655 |
18 | Robert Dunne | Estats Units | 5,595 |
19 | Hiroshi Masuda | Japó | 4,510 |
Llançament de javelina
| Classificació després de dues proves
|
200 metres llisos
| Classificació després de tres proves
|
Llançament de disc
| Classificació després de quatre proves
|
1.500 metres llisos
Pos. | Atleta | Nació | Temps |
---|---|---|---|
1 | Hugo Lahtinen | Finlàndia | 4'36"0 |
2 | Eero Lehtonen | Finlàndia | 4'40"2 |
3 | Bertil Ohlson | Suècia | 4'42"8 |
4 | Helge Løvland | Noruega | 4'45"8 |
5 | Robert LeGendre | Estats Units | 4'46"0 |
6 | Everett Bradley | Estats Units | 5'10"0 |
7 | Brutus Hamilton | Estats Units | 5'12"8 |
Classificació final
Pos. | Atleta | Nació | Punts | Llarg. | Jav. | 200 m | Disc | 1.500 m | Desempat[2] |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Eero Lehtonen | Finlàndia | 14 | 2 | 2 | 1 | 7 | 2 | |
2 | Everett Bradley | Estats Units | 24 | 3 | 8 | 1 | 6 | 6 | |
3 | Hugo Lahtinen | Finlàndia | 26 | 4 | 3 | 5 | 13 | 1 | 3576,305 |
4 | Robert LeGendre | Estats Units | 26 | 5 | 11 | 1 | 4 | 5 | 3534,365 |
5 | Helge Løvland | Noruega | 27 | 7 | 4 | 10 | 2 | 4 | 3695,375 |
6 | Brutus Hamilton | Estats Units | 27 | 1 | 10 | 4 | 5 | 7 | 3510,060 |
7 | Bertil Ohlson | Suècia | 30 | 9 | 12 | 5 | 1 | 3 | |
8 | Aleksander Klumberg | Estònia | 29 | 10 | 1 | 15 | 3 | - | |
9 | Axel-Erik Gyllenstolpe | Suècia | 35 | 6 | 7 | 12 | 10 | - | |
10 | Evert Nilsson | Suècia | 37 | 12 | 5 | 12 | 8 | - | |
11 | Carl-Enock Svensson | Suècia | 38 | 14 | 6 | 7 | 11 | - | |
12 | Ossian Nylund | Finlàndia | 46 | 8 | 9 | 14 | 15 | - | |
13 | Robert Dunne | Estats Units | 47 | 18 | 13 | 7 | 9 | - | |
14 | Ole Reistad | Noruega | 49 | 13 | 15 | 9 | 12 | - | |
15 | Edmond Médécin | Mònaco | 51 | 11 | 16 | 10 | 14 | - | |
16 | Konstantinos Roubesis | Grècia | 48 | 15 | 17 | 16 | - | - | |
17 | Dimitrios Andronidas | Grècia | 52 | 17 | 18 | 17 | - | - | |
- | Hiroshi Masuda | Japó | DNF | 19 | 14 | DNS | - | - | |
- | Jonni Myyrä | Finlàndia | DNF | 16 | DNS | - | - | - |
Referències
Enllaços externs
- Belgium Olympic Committee. Olympic Games Antwerp 1920: Official Report (en francès), 1957.
- Wudarski, Pawel. «Wyniki Igrzysk Olimpijskich» (en polonès), 1999. Arxivat de l'original el 14 de juliol 2015. [Consulta: 23 agost 2007].
- (anglès) www.olympic.org - Cercador olímpic
- (anglès) Atletisme - Anvers 1920 Arxivat 2008-04-17 a Wayback Machine.