Campionat d'Europa d'atletisme de 1946
Tipus | Campionat d'Europa d'atletisme |
---|---|
Nombre de participants | 354 |
Localització i Dates | |
Localització | Estadi Bislett (Oslo) 59° 55′ 29″ N, 10° 44′ 00″ E / 59.92472°N,10.73333°E / 59.92472; 10.73333 |
Estat | Noruega |
Número d'edició | 3 (1946) |
Competició | |
Resultat | Mikko Hietanen |
110 m tanques masculins | Håkan Lidman |
400 m. tanques masculins | Bertel Storskrubb |
Salt d'alçada masculí | Anton Bolinder |
100 metres masculí | Jack Archer |
100 metres femení | Evhènia Sètxenova |
200 metres masculins | Nikolai Karakulov |
10.000 metres masculí | Viljo Heino |
200 metres femenins | Evhènia Sètxenova |
50 quilòmetres marxa masculí | John Ljunggren |
Llançament de disc femení | Nina Dumbadze |
Llançament de disc masculí | Adolfo Consolini |
Triple salt masculí | Valdemar Rautio |
Llançament martell masculí | Bo Ericson |
Llançament de pes masculí | Gunnar Huseby |
Llançament de javelina femení | Klavdiya Mayuchaya |
Llançament de javelina masculí | Lennart Atterwall |
Salt de perxa masculí | Allan Lindberg |
Men's decathlon | Godtfred Holmvang |
Salt d'alçada femení | Anne-Marie Colchen |
Llançament de pes femení | Tatyana Sevryukova |
Salt de llargada femení | Gerda van der Kade-Koudijs |
Salt de llargada masculí | Olle Laessker |
3000 m. obstacles masculins | Raphaël Pujazon |
400 metres masculí | Niels Holst-Sørensen |
800 metres masculí | Rune Gustafsson |
1500 metres masculins | Lennart Strand |
5000 metres masculins | Sydney Wooderson |
← 1938 1950 → |
El Campionat d'Europa d'atletisme de 1946 fou la tercera edició del Campionat d'Europa d'atletisme organitzat sota la supervisió de l'Associació Europea d'Atletisme. Aquesta fou la primera edició després de l'aturada realitzada per la Segona Guerra Mundial i la competició masculina i femenina es realitzà en una mateixa seu.
La competició tingué lloc entre els dies 22 i 25 d'agost de 1946 a l'Estadi Bislett d'Oslo (Noruega). Aquesta fou la primera edició de la competició que es realitzà en un país escandinau.
Medallistes
Categoria masculina
Event | Or | Plata | Bronze | |||
100 metres | John Archer (GBR) | 10.6 | Haakon Tranberg (NOR) | 10.7 | Carlo Monti (ITA) | 10.8 |
200 metres | Nikolay Karakulov (URS) | 21.6 | Haakon Tranberg (NOR) | 21.7 | Jiří David (TCH) | 21.8 |
400 metres | Niels Holst-Sørensen (DEN) | 47.9 | Jacques Lunis (FRA) | 48.3 | Derek Pugh (GBR) | 48.9 |
800 metres | Rune Gustafsson (SWE) | 1:51.0 | Niels Holst-Sørensen (DEN) | 1:51.1 | Marcel Hansenne (FRA) | 1:51.2 |
1500 metres | Lennart Strand (SWE) | 3:48.0 CR | Henry Eriksson (SWE) | 3:48.8 | Erik Jørgensen (DEN) | 3:52.8 |
5.000 metres | Sydney Wooderson (GBR) | 14:08.6 CR | Wim Slijkhuis (NED) | 14:14.0 | Evert Nyberg (SWE) | 14:23.2 |
10.000 metres | Viljo Heino (FIN) | 29:52.0 CR | Helge Perälä (FIN) | 30:31.4 | András Csaplár (HUN) | 30:35.2 |
Maratónb | Mikko Hietanen (FIN) | 2: 24:55 | Väinö Muinonen (FIN) | 2: 26:08 | Iakov Punko (URS) | 2: 26:21 |
110 m tanques | Håkan Lidman (SWE) | 14.6 | Hippolyte Braekman (BEL) | 14.9 | Väinö Suvivuo (FIN) | 15.0 |
400 m tanques | Bertel Storskrubb (FIN) | 52.2 CR | Sixten Larsson (SWE) | 52.4 | Rune Larsson (SWE) | 52.5 |
3000 m obstacles | Raphaël Pujazon (FRA) | 9:01.4 CR | Erik Elmsäter (SWE) | 9:11.0 | Tore Sjöstrand (SWE) | 9:14.0 |
10 km marxa | John Mikaelsson (SWE) | 46:05.2 | Fritz Schwab (SUI) | 47:03.6 | Emile Maggi (FRA) | 48:10.4 |
50 km marxa | John Ljunggren (SWE) | 4: 38:20 CR | Harry Forbes (GBR) | 4: 42:58 | Charles Megnin (GBR) | 4: 57:04 |
relleus 4×100 m | Suècia Stig Danielsson Inge Nilsson Olle Laessker Stig Håkansson | 41.5 | França Agathon Lepève Julien Lebas Pierre Gonon René Valmy | 42.0 | Txecoslovàquia Mirko Paráček Leopold Láznička Miroslav Řihošek Jiří David | 42.2 |
relleus 4×400 m | França Bernard Santona Yves Cros Robert Chef d'Hotel Jacques Lunis | 3:14.4 | Regne Unit Ronald Ede Derek Pugh Bernard Elliot Bill Roberts | 3:14.5 | Suècia Folke Alnevik Stig Lindgård Sven-Erik Nolinge Tore Sten | 3:15.0 |
Salt d'alçada | Anton Bolinder (SWE) | 1.99 | Alan Paterson (GBR) | 1.96 | Nils Nicklén (FIN) | 1.93 |
Salt de llargada | Olle Laessker (SWE) | 7.42 | Lucien Graff (SUI) | 7.40 | Miroslav Řihošek (TCH) | 7.29 |
Salt amb perxa | Allan Lindberg (SWE) | 4.17 CR | Nikolay Ozolin (URS) | 4.10 | Jan Bém (TCH) | 4.10 |
Triple salt | Valdemar Rautio (FIN) | 15.17 | Bertil Johnsson (SWE) | 15.15 | Arne Åhman (SWE) | 14.96 |
Llançament de pes | Gunnar Huseby (ISL) | 15.56 | Dmitriy Goryainov (URS) | 15.25 | Yrjö Lehtilä (FIN) | 15.23 |
Llançament de disc | Adolfo Consolini (ITA) | 53.23 CR | Giuseppe Tosi (ITA) | 50.39 | Veikko Nyquist (FIN) | 48.14 |
Llançament de javelina | Lennart Atterwall (SWE) | 68.74 | Yrjö Nikkanen (FIN) | 67.50 | Tapio Rautavaara (FIN) | 66.40 |
Llançament de martell | Bo Ericson (SWE) | 56.44 | Eric Johansson-Umedalen (SWE) | 53.54 | Duncan Clark (GBR) | 51.32 |
Decatló | Godtfred Holmvang (NOR) | 6987 | Serguei Kuznetsov (URS) | 6930 | Göran Waxberg (SWE) | 6504 |
AR Rècord del continent | CR Rècord del campionat | NR Rècord nacional | OR Rècord olímpic | PB/PR Millor marca personal/Rècord personal SB Millor marca personal de la temporada | WL Millor marca mundial de l'any | WR Rècord del món
|
- nb La marató es disputà sobre una distància de 40.1 km, 2 km més curta de la distància oficial.
Categoria femenina
Event | Or | Plata | Bronze | |||
100 m | Yevgeniya Sechenova (URS) | 11.9 CR | Winifred Jordan (GBR) | 12.1 | Claire Bresolles (FRA) | 12.2 |
200 m | Yevgeniya Sechenova (URS) | 25.4 | Winifred Jordan (GBR) | 25.6 | Léa Caurla (FRA) | 25.6 |
80 m tanques | Fanny Blankers-Koen (NED) | 11.8 | Yelena Gokieli (URS) | 11.9 | Valentina Fókina (URS) | 11.9 |
relleus 4×100 m | Països Baixos Gerda van der Kade-Koudijs Netty Witziers-Timmer Martha Adema Fanny Blankers-Koen | 47.8 | França Léa Caurla Anne-Marie Colchen Claire Bresolles Monique Drilhon | 48.5 | Unió Soviètica Yevgeniya Sechenova Valentina Fókina Yelena Gokieli Valentina Vasilyeva | 48.7 |
Salt d'alçada | Anne-Marie Colchen (FRA) | 1.60 | Aleksandra Chudina (URS) | 1.57 | Anne Iversen (DEN) | 1.57 |
Salt de llargada | Gerda van der Kade-Koudijs (NED) | 5.67 | Lidija Gaile (URS) | 5.67 | Valentina Vasilyeva (URS) | 5.63 |
Llançament de pes | Tatyana Sevryokova (URS) | 14.16 CR | Micheline Ostermeyer (FRA) | 12.84 | Amelia Piccinini (ITA) | 12.22 |
Llançament de disc | Nina Dumbadze (URS) | 44.21 | Ann Niesink (NED) | 40.46 | Jadwiga Wajs (POL) | 39.37 |
Llançament de javelina | Klavdiya Mayuchaya (URS) | 46.25 CR | Lyudmila Anokhina (URS) | 45.84 | Johanna Koning (NED) | 43.24 |
AR Rècord del continent | CR Rècord del campionat | NR Rècord nacional | OR Rècord olímpic | PB/PR Millor marca personal/Rècord personal SB Millor marca personal de la temporada | WL Millor marca mundial de l'any | WR Rècord del món
|
Medaller
Posició | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Suècia | 11 | 5 | 6 | 22 |
2 | Unió Soviètica | 6 | 7 | 4 | 17 |
3 | Finlàndia | 4 | 3 | 5 | 12 |
4 | França | 3 | 4 | 4 | 11 |
5 | Països Baixos | 3 | 2 | 1 | 6 |
6 | Regne Unit | 2 | 5 | 3 | 10 |
7 | Noruega | 1 | 2 | 0 | 3 |
8= | Dinamarca | 1 | 1 | 2 | 4 |
Itàlia | 1 | 1 | 2 | 4 | |
10 | Islàndia | 1 | 0 | 0 | 1 |
11 | Suïssa | 0 | 2 | 0 | 2 |
12 | Bèlgica | 0 | 1 | 0 | 1 |
13 | Txecoslovàquia | 0 | 0 | 4 | 4 |
14 | Hongria | 0 | 0 | 1 | 1 |
Polònia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Participació
Segons un recompte no oficial, 354 atletes de 20 països van participar en la competició, un atleta més que el número oficial de 353 publicat.[2]
|
|
|
Referències
Enllaços externs
- (castellà) Medallistes per prova Arxivat 2020-10-26 a Wayback Machine.
- (anglès) Resultats Sport 123
- (anglès) gbrathletics.com (homes)
- (anglès) gbrathletics.com (dones)