Campionat d'Europa de natació de 2014
Tipus | Campionat d'Europa de natació |
---|---|
Esport | natació, natació en aigües obertes, natació sincronitzada i salts |
Organitzador | Lliga Europea de Natació |
Localització i Dates | |
Localització | Velòdrom de Berlín (Pankow) Schwimm- und Sprunghalle im Europasportpark (en) (Berlín) Camp de regates Berlín-Grünau (Berlín) |
Estat | Alemanya |
Interval de temps | 13 agost 2014 – 24 agost 2014 |
Número d'edició | 32 (2014) |
Altres | |
Etiqueta | #BLN2014 |
Lloc web | bln2014.de |
← 2012 2016 → |
El XXXII Campionat d'Europa de natació es va celebrar a Berlín entre el 13 i el 24 d'agost de 2014 sota la direcció de la LEN i la federació alemanya de natació. En aquest campionat es van disputar les proves d'aigües obertes, natació sincronitzada, natació en línia i salts. El waterpolo es va disputar a Budapest el Campionat Europeu de Waterpolo 2014 entre el 14 i el 27 de juliol.[1]
Calendari
● | Cerimònia d'inauguració | ● | Preliminars | 1 | Finals | ● | Cerimònia de clausura |
Agost de 2014 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | Finals per esport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Cerimònies | ● | ● | – | ||||||||||
Natació | 4 | 6 | 5 | 7 | 5 | 7 | 8 | 42 | |||||
Natació en aigües obertes | 2 | 2 | 1 | 2 | 7 | ||||||||
Natació sincronitzada | ● | ● | ● | 2 | 2 | 4 | |||||||
Salts | 1 | 2 | 2 | 1 | 2 | 2 | 1 | 11 | |||||
Finals per dia | 2 | 2 | 0 | 3 | 4 | 5 | 8 | 7 | 8 | 7 | 9 | 9 | 64 |
Medaller
Pos. | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Regne Unit | 11 | 8 | 8 | 27 |
2 | Rússia | 9 | 7 | 3 | 20 |
3 | Itàlia | 8 | 3 | 12 | 23 |
4 | Alemanya | 6 | 8 | 8 | 22 |
5 | Dinamarca | 6 | 1 | 2 | 9 |
6 | Hongria | 5 | 6 | 6 | 17 |
7 | França | 5 | 4 | 3 | 12 |
8 | Suècia | 3 | 3 | 1 | 10 |
9 | Espanya | 3 | 5 | 5 | 13 |
10 | Països Baixos | 3 | 5 | 2 | 11 |
11 | Polònia | 2 | 1 | 1 | 4 |
12 | Sèrbia | 2 | 0 | 0 | 2 |
13 | Ucraïna | 1 | 3 | 7 | 11 |
14 | Lituània | 1 | 1 | 2 | 4 |
15 | Belarús | 1 | 1 | 1 | 3 |
16 | Illes Fèroe | 0 | 2 | 0 | 2 |
17 | Grècia | 0 | 1 | 0 | 1 |
18 | Finlàndia | 0 | 1 | 1 | 2 |
Bèlgica | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Eslovènia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Àustria | 0 | 0 | 2 | 2 | |
Total | 66 | 66 | 65 | 197 |
Si Catalunya participés com una federació més hauria aconseguit 2 medalles d'or, 5 de plata i 5 de bronze i es trobaria a la posició número 10 del medaller.
Resultats de natació
WR: Rècord mundial
ER: Rècord europeu
CR: Rècord del campionat
Masculí
Prova[2] (en metres) | Or | Argent | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Nedador | Marca | Nedador | Marca | Nedador | Marca | |
50 papallona | Florent Manaudou França Yauhen Tsurkin Belarús | 23,00 | — | — | Benjamin Proud Regne Unit Andri Hovorov Ucraïna | 23.21 |
100 papallona | Konrad Czerniak Polònia | 51,38 | László Cseh Hongria | 51,89 | Pavel Sankovich Belarús | 51,92 |
200 papallona | Viktor Bromer Dinamarca | 1:55,29 | Bence Biczó Hongria | 1:55,62 | Paweł Korzeniowski Polònia | 1:55,74 |
50 esquena | Vladimir Morozov Rússia | 24,64 | Jérémy Stravius França | 24,84 | Christoph Walker-Hebborn Regne Unit | 25,00 |
100 esquena | Christoph Walker-Hebborn Regne Unit | 54,15 | Jérémy Stravius França | 53,64 | Jan-Philip Glania Alemanya | 54,15 |
200 esquena | Radosław Kawęcki Polònia | 1:56,02 | Christian Diener Alemanya | 1:57,16 | Gábor Balog Hongria | 1:57,42 |
50 braça | Adam Peaty Regne Unit | 27,00 | Giedrius Titenis Lituània | 27,34 | Damir Dugonjič Eslovènia | 27,48 |
100 braça | Adam Peaty Regne Unit | 58,96 | Ross Murdoch Regne Unit | 59,43 | Giedrius Titenis Lituània | 59,61 |
200 braça | Marco Koch Alemanya | 2:07,47 | Ross Murdoch Regne Unit | 2:07,77 | Giedrius Titenis Lituània | 2:08,93 |
50 lliures | Florent Manaudou França | 21,32 | Konrad Czerniak Polònia | 21,88 | Ari-Pekka Liukkonen Finlàndia | 21,93 |
100 lliures | Florent Manaudou França | 47,98 | Fabien Gilot França | 48,36 | Luca Leonardi Itàlia | 48,38 |
200 lliures | Velimir Stjepanović Sèrbia | 1:45,78 | Paul Biedermann Alemanya | 1:45,80 | Yannick Agnel França | 1:46,65 |
400 lliures | Velimir Stjepanović Sèrbia | 3:45,66 | Andrea D'Arrigo Itàlia | 3:46,91 | Jay Lelliott Regne Unit | 3:47,50 |
800 lliures | Gregorio Paltrinieri Itàlia | 7:44,98 | Pál Joensen Illes Fèroe | 7:48,49 | Gabriele Detti Itàlia | 7:49,35 |
1500 lliures | Gregorio Paltrinieri Itàlia | 14:39,33 ER | Pál Joensen Illes Fèroe | 14:50,59 | Gabriele Detti Itàlia | 14:52,53 |
200 estils | László Cseh Hongria | 1:58,10 | Philip Heintz Alemanya | 1:58,17 | Roberto Pavoni Regne Unit | 1:58,22 |
400 estils | Dávid Verrasztó Hongria | 4:11,89 | Roberto Pavoni Regne Unit | 4:13,75 | Federico Turrini Itàlia | 4:14,15 |
4x100 lliures | França Mehdy Metella Fabien Gilot Florent Manaudou Jérémy Stravius | 3:11,64 | Rússia Andrei Grechin Nikita Lobintsev Alexandr Sujorukov Vladimir Morozov | 3:12,67 | Itàlia Luca Dotto Marco Orsi Luca Leonardi Filippo Magnini | 3:12,78 |
4x200 lliures | Alemanya Robin Backhaus Yannick Lebherz Clemens Rapp Paul Biedermann | 7:09,00 | Rússia Artiom Lobuzov Dmitri Yermakov Alexandr Krasnyj Alexandr Sujorukov | 7:10,29 | Bèlgica Louis Croenen Glenn Surgeloose Emmanuel Vanluchene Pieter Timmers | 7:10,39 |
4x100 estils | Regne Unit Christoph Walker-Hebborn Adam Peaty Adam Barrett Benjamin Proud | 3:31,73 | França Jérémy Stravius Giacomo Perez-Dortona Mehdy Metella Fabien Gilot | 3:32,47 | Hongria László Cseh Dániel Gyurta Bence Pulai Dominik Kozma | 3:33,11 |
Femení
Prova (en metres) | Or | Argent | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Nedador | Marca | Nedador | Marca | Nedador | Marca | |
50 papallona | Sarah Sjöström Suècia | 24,98 | Jeanette Ottesen Dinamarca | 25,34 | Francesca Halsall Regne Unit | 25,39 |
100 papallona | Jeanette Ottesen Dinamarca | 56,51 | Sarah Sjöström Suècia | 56,52 | Ilaria Bianchi Itàlia | 57,71 |
200 papallona | Mireia Belmonte García Catalunya | 2:04,79 | Judit Ignacio Sorribes Catalunya | 2:06,66 | Katinka Hosszú Hongria | 2:07,28 |
50 esquena | Francesca Halsall Regne Unit | 27,81 | Georgia Davies Regne Unit | 27,82 | Mie Nielsen Dinamarca | 27,87 |
100 esquena | Mie Nielsen Dinamarca Katinka Hosszú Hongria | 59,63 | — | — | Georgia Davies Regne Unit | 59,74 |
200 esquena | Duane Da Rocha Espanya | 2:09,37 | Elizabeth Simmonds Regne Unit | 2:09,66 | Daria Ustinova Rússia | 2:09,79 |
50 braça | Rūta Meilutytė Lituània | 29,89 | Jennie Johansson Suècia | 30,52 | Moniek Nijhuis Països Baixos | 30,64 |
100 braça | Rikke Møller Pedersen Dinamarca | 1:06,23 | Jennie Johansson Suècia | 1:07,04 | Arianna Castiglioni Itàlia | 1:07,36 |
200 braça | Rikke Møller Pedersen Dinamarca | 2:19,84 | Molly Renshaw Regne Unit | 2:23,82 | Jessica Vall Montero Catalunya | 2:24,08 |
50 lliures | Francesca Halsall Regne Unit | 24,32 | Sarah Sjöström Suècia | 24,37 | Jeanette Ottesen Dinamarca | 24,53 |
100 lliures | Sarah Sjöström Suècia | 52,67 | Femke Heemskerk Països Baixos | 53,64 | Michelle Coleman Suècia | 53,75 |
200 lliures | Federica Pellegrini Itàlia | 1:56,01 | Katinka Hosszú Hongria | 1:56,69 | Femke Heemskerk Països Baixos | 1:56,81 |
400 lliures | Jazmin Carlin Regne Unit | 4:03,24 | Sharon van Rouwendaal Països Baixos | 4:03,76 | Mireia Belmonte García Catalunya | 4:04,01 |
800 lliures | Jazmin Carlin Regne Unit | 8:15,54 | Mireia Belmonte García Catalunya | 8:21,22 | Boglárka Kapás Hongria | 8:22,06 |
1500 lliures | Mireia Belmonte García Catalunya | 15:57,29 | Boglárka Kapás Hongria | 16:03,04 | Martina Caramignoli Itàlia | 16:05,98 |
200 estils | Katinka Hosszú Hongria | 2:08,11 | Aimee Willmott Regne Unit | 2:11,44 | Lisa Zaiser Àustria | 2:12,17 |
400 estils | Katinka Hosszú Hongria | 4:31,03 | Mireia Belmonte García Catalunya | 4:33,13 | Aimee Willmott Regne Unit | 4:34,69 |
4x100 lliures | Suècia Michelle Coleman Magdalena Kuras Louise Hansson Sarah Sjöström | 3:08,20 | Països Baixos Inge Dekker Maud van der Meer Esmee Vermeulen Femke Heemskerk | 3:08,60 | Itàlia Alice Mizzau Erika Ferraioli Giada Galizi Federica Pellegrini | 3:07,55 |
4x200 lliures | Itàlia Alice Mizzau Stefania Pirozzi Chiara Masini Federica Pellegrini | 7:50,53 | Suècia Michelle Coleman Louise Hansson Sarah Sjöström Stina Gardell | 7:51,03 | Hongria Zsuzsanna Jakabos Evelyn Verrasztó Boglárka Kapás Katinka Hosszú | 7:54,23 |
4x100 estils | Dinamarca Mie Nielsen Rikke Møller Pedersen Jeanette Ottesen Pernille Blume | 3:55,62 ER | Suècia Ida Lindborg Jennie Johansson Sarah Sjöström Michelle Coleman | 3:56,04 | Regne Unit Georgia Davies Sophie Taylor Jemma Lowe Francesca Halsall | 3:57,97 |
Mixt
Prova (en metres) | Or | Argent | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Nedador | Marca | Nedador | Marca | Nedador | Marca | |
4x100 lliures mixt | Itàlia Luca Dotto Luca Leonardi Erika Ferraioli Giada Galizi | 3:25,02 | Rússia Andrei Grechin Vladimir Morozov Veronika Popova Margarita Nesterova | 3:25,60 | França Clement Mignon Grégory Mallet Anna Santamans Coralie Balmy | 3:27,02 |
4x100 estils mixt | Regne Unit Christoph Walker-Hebborn Adam Peaty Jemma Lowe Francesca Halsall | 3:44,02 WR | Països Baixos Bastiaan Lijesen Bram Dekker Inge Dekker Femke Heemskerk | 3:45,93 | Rússia Vladimir Morozov Vitalina Simonova Viacheslav Prudnikov Veronika Popova | 3:47,34 |
Resultats de salts
Masculí
Prova[2] (en metres) | Or | Argent | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Nedador | Puntuació | Nedador | Puntuació | Nedador | Puntuació | |
Trampolí 1m | Patrick Hausding Alemanya | 428,65 | Yevgueni Kuznetsov Rússia | 422,40 | Matthieu Rosset França | 420,10 |
Trampolí 3m | Patrick Hausding Alemanya | 487,85 | Ilia Zajarov Rússia | 483,20 | Illia Kvasha Ucraïna | 477,20 |
Plataforma 10m | Viktor Minibayev Rússia | 586,10 | Thomas Daley Regne Unit | 535,45 | Sascha Klein Alemanya | 530,90 |
Trampolí 3m sincro. | Ilia Zajarov Yevgueni Kuznetsov Rússia | 464,64 | Patrick Hausding Stephan Feck Alemanya | 438,15 | Olexandr Gorshkovozov Illia Kvasha Ucraïna | 433,98 |
Plataforma 10m sincro. | Patrick Hausding Sascha Klein Alemanya | 461,46 | Vadzim Kaptur Yauheni Karaliou Belarús | 421,80 | Olexandr Bondar Maxym Dolgov Ucraïna | 415,17 |
Femení
Prova (en metres) | Or | Argent | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Nedador | Puntuació | Nedador | Puntuació | Nedador | Puntuació | |
Trampolí 1m | Tania Cagnotto Itàlia | 289,30 | Kristina Ilinyj Rússia | 288,55 | Tina Punzel Alemanya | 286,70 |
Trampolí 3m | Nadezhda Bazhina Rússia | 322,80 | Tania Cagnotto Itàlia | 318,25 | Nora Subschinski Alemanya | 317,90 |
Plataforma 10m | Sarah Barrow Regne Unit | 363,70 | Noemi Batki Itàlia | 346,40 | Yuliya Prokopchuk Ucraïna | 341,35 |
Trampolí 3m sincro. | Tania Cagnotto Francesca Dallapé Itàlia | 328,50 | Tina Punzel Nora Subschinski Alemanya | 313,50 | Olena Fedorova Hanna Pysmenska Ucraïna | 307,20 |
Plataforma 10m sincro. | Yekaterina Petujova Yuliya Timoshinina Rússia | 314,70 | Maria Kurjo My Phan Alemanya | 290,01 | Villő Kormos Zsófia Reisinger Hongria | 279,48 |
Mixt
Prova (en metres) | Or | Argent | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Nedador | Puntuació | Nedador | Puntuació | Nedador | Puntuació | |
Prova per equips | Viktor Minibayev Nadezhda Bazhina Rússia | 416,90 | Olexandr Bondar Yuliya Prokopchuk Ucraïna | 409,75 | Sascha Klein Tina Punzel Alemanya | 390,95 |
Resultats d'aigües obertes
Masculí
Prova[2] (en metres) | Or | Argent | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Nedador | Puntuació | Nedador | Puntuació | Nedador | Puntuació | |
5 km | Daniel Fogg Regne Unit | 53:41,4 | Rob Muffels Alemanya | 54:01,8 | Thomas Lurz Alemanya | 54:02,6 |
10 km | Ferry Weertman Països Baixos | 1:49:56,2 | Thomas Lurz Alemanya | 1:49:59,0 | Yevgueni Drattsev Rússia | 1:50:00,6 |
25 km | Axel Reymond França | 4:59:18,8 | Yevgueni Drattsev Rússia | 4:59:31,2 | Edoardo Stochino Itàlia | 5:08:51,0 |
Femení
Prova (en metres) | Or | Argent | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Nedador | Puntuació | Nedador | Puntuació | Nedador | Puntuació | |
5 km | Isabelle Härle Alemanya | 57:55,7 | Sharon van Rouwendaal Països Baixos | 58:29,9 | Mireia Belmonte García Catalunya | 58:41,4 |
10 km | Sharon van Rouwendaal Països Baixos | 1:56:06,9 | Éva Risztov Hongria | 1:56:08,0 | Aurora Ponselè Itàlia | 1:56:08,5 |
25 km | Martina Grimaldi Itàlia | 5:19:14,1 | Anna Olasz Hongria | 5:19:21,0 | Angela Maurer Alemanya | 5:19:21,4 |
Per equips
Prova (en metres) | Or | Argent | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Nedador | Puntuació | Nedador | Puntuació | Nedador | Puntuació | |
5 km per equips | Ferry Weertman Marcel Schouten Sharon van Rouwendaal Països Baixos | 55:47,8 | Spyridon Yanniotis Antonios Fokaidis Kalliopi Arauzu Grècia | 56:05,5 | Rob Muffels Thomas Lurz Isabelle Härle Alemanya | 56:14,8 |
Resultats de sincronitzada
Prova[2] (en metres) | Or | Argent | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Nedadora | Puntuació | Nedadora | Puntuació | Nedadora | Puntuació | |
Solo | Svetlana Romàixina Rússia | 95,8333 | Ona Carbonell Catalunya | 93,7000 | Anna Voloshyna Ucraïna | 92,3333 |
Duo | Daria Korobova Svetlana Kolesnishenko Rússia | 96,1000 | Lolita Ananasova Anna Voloshyna Ucraïna | 92,9000 | Ona Carbonell Paula Klamburg Catalunya | 92,1667 |
Equip | Rússia Vlada Chiguiriova Svetlana Kolesnishenko Anisia Oljova Yelena Prokofieva Alla Shishkina Mariya Shurochkina Guelena Topilina Darina Valitova | 96,8333 | Ucraïna Lolita Ananasova Olena Grechyjina Olha Kondrashova Olexandra Sabada Kateryna Sadurska Anastasiya Savchuk Xeniya Sidorenko Anna Voloshyna | 94,0667 | Espanya amb participació de Catalunya Clara Basiana Cañellas Alba María Cabello Ona Carbonell Margalida Crespí Jaume Sara Levy Sellares Meritxell Mas Pujadas Cristina Salvador González Paula Klamburg | 92,4667 |
Combo | Ucraïna Lolita Ananasova Olena Grechyjina Olexandra Kashuba Dana-Mariya Klymenko Olha Kondrashova Kateryna Reznik Olexandra Sabada Kateryna Sadurska Anastasiya Savchuk Xeniya Sidorenko Anna Voloshyna Olha Zolotarova | 94,4333 | Espanya amb participació de Catalunya Clara Basiana Cañellas Alba María Cabello Clara Camacho del Hoyo Ona Carbonell Margalida Crespí Jaume Sara Gijón Cabrera Thais Henríquez Torres Cecilia Jiménez Nieto Paula Klamburg Sara Levy Sellares Meritxell Mas Pujadas Cristina Salvador González | 93,0333 | Itàlia Elisa Bozzo Beatrice Callegari Camilla Cattaneo Linda Cerrutti Francesca Deidda Costanza Ferro Manila Flamini Mariangela Perrupato Alesia Pezzone Federica Sala Dalila Schiesaro Sara Sgarzi | 90,3333 |