|
(1983) |
Tipus | esdeveniment esportiu |
---|
Esport | atletisme |
---|
Part de | Campionat del Món d'atletisme de 1983 |
---|
Participants |
---|
Carl Lewis, Calvin Smith, Emmit King, Allan Wells, Juan Núñez, Christian Haas, Paul Narracott, Desai Williams, Frank Emmelmann, Ray Stewart, Cameron Sharp, Ben Johnson, Tony Sharpe, Osvaldo Lara, Leandro Peñalver i Thomas Schröder |
Localització i Dates |
---|
Localització | Estadi Olímpic de Hèlsinki (Hèlsinki) 60° 11′ 13″ N, 24° 55′ 34″ E / 60.18689°N,24.92606°E / 60.18689; 24.92606 |
---|
Estat | Finlàndia |
---|
Interval de temps | 7 agost 1983 – 8 agost 1983 |
---|
Data | agost 1983 |
---|
Competició |
---|
Primer lloc | Carl Lewis temps de cursa: 00:10,07. |
---|
|
|
|
|
Proves als Campionats del Món de 1983 |
Curses |
100 m | | homes | | dones |
200 m | | homes | | dones |
400 m | | homes | | dones |
800 m | | homes | | dones |
1.500 m | | homes | | dones |
3.000 m | | | | dones |
5.000 m | | homes | | |
10.000 m | | homes | | |
100 m tanques | | | | dones |
110 m tanques | | homes | | |
400 m tanques | | homes | | dones |
3.000 m obstacles | | homes | | |
4×100 m relleus | | homes | | dones |
4×400 m relleus | | homes | | dones |
Curses a la carretera |
Marató | | homes | | dones |
20 km marxa | | homes | | |
50 km marxa | | homes | | |
Concursos |
Salt de llargada | | homes | | dones |
Triple salt | | homes | | |
Salt d'alçada | | homes | | dones |
Salt amb perxa | | homes | | |
Llançament de pes | | homes | | dones |
Llançament de disc | | homes | | dones |
Llançament de javelina | | homes | | dones |
Llançament de martell | | homes | | |
Proves combinades |
Heptatló | | | | dones |
Decatló | | homes | | |
Els 100 metres masculins al Campionat del Món d'atletisme de 1983 van tenir lloc a l'estadi Olímpic de Hèlsinki els dies 7 i 8 d'agost.
Un mes abans de la competició, l'atleta estatunidenc Calvin Smith havia batut el rècord del món, vigent des de feia quinze anys. Malgrat això, Carl Lewis va ser el guanyador de la prova. Va ser la primera de les seves vuit medalles d'or a uns Campionats del Món.
Medallistes
Rècords
Resultats
Sèries classificatòries
Les sèries van tenir lloc el 8 d'agost. Els tres primers de cada sèries i els cinc millors temps es classificaven per als quarts de final.
- Sèrie 1 (Vent: -1 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Luke Watson (GBR) | 10.64 (CR) | 2. | Valentin Atanasov (BUL) | 10.66 | 3. | Lester Benjamin (ATG) | 10.76 | 4. | Mohamed Yudi Purnomo (INA) | 10.76 | 5. | Thurston Ross (TRI) | 11.08 | 6. | Peni Bati (FIJ) | 11.11 | | Sukru Caprazli (TUR) | DNS | - Sèrie 2 (Vent: 1,8 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Juan Núñez (DOM) | 10.38 (CR) | 2. | Innocent Egbunike (NGR) | 10.44 | 3. | Ben Johnson (CAN) | 10.45 | 4. | Everard Samuels (JAM) | 10.57 | 5. | Oumar Fye (GAM) | 10.76 | 6. | Chian-Shin Hwang (TPE) | 10.82 | 7. | John Albertie (LCA) | 10.90 | 8. | Joske Teabuge (NRU) | 12.20 | - Sèrie 3 (Vent: 1,2 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Carl Lewis (USA) | 10.34 (CR) | 2. | Cameron Sharp (GBR) | 10.44 | 3. | Osvaldo Lara (CUB) | 10.47 | 4. | Earl Haley (GUY) | 10.77 | 5. | Earle Laing (JAM) | 10.91 | 6. | Pit Rapuan (MAS) | 11.03 | 7. | Vicente Daniel Ibrahim (MOZ) | 11.20 | - Sèrie 4 (Vent: -0,2 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Desai Williams (CAN) | 10.31 (CR) | 2. | Paul Narracott (AUS) | 10.38 | 3. | Frank Emmelmann (GDR) | 10.40 | 4. | Jouko Hassi (FIN) | 10.58 | 5. | Gregory Simons (BER) | 10.78 | 6. | Moussa Savadogo (MLI) | 10.88 | 7. | Alan Zammit (MLT) | 11.25 | 8. | José Flores (HON) | 11.31 | - Sèrie 5 (Vent: 0,7 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Calvin Smith (USA) | 10.30 (CR) | 2. | Ferenc Kiss (HUN) | 10.45 | 3. | Marian Woronin (POL) | 10.50 | 4. | Robson da Silva (BRA) | 10.51 | 5. | Joseph Leota (WSM) | 10.92 | 6. | Georges Taniel (VAN) | 11.02 | 7. | Nguyen Truong Hoa (VIE) | 11.16 | | - Sèrie 6 (Vent: -0,5 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Pierfrancesco Pavoni (ITA) | 10.33 | 2. | Emmit King (USA) | 10.41 | 3. | Thomas Schröder (GDR) | 10.41 | 4. | Gerrard Keating (AUS) | 10.57 | 5. | Kosmas Stratos (GRE) | 10.65 | 6. | Christopher Madzokere (ZIM) | 10.84 | 7. | Rubén Inácio (ANG) | 10.92 | - Sèrie 7 (Vent: 1,8 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Allan Wells (GBR) | 10.37 | 2. | Christian Haas (FRG) | 10.39 | 3. | Chidi Imoh (NGR) | 10.55 | 4. | Nikolay Sidorov (URS) | 10.59 | 5. | Wilfredo Almonte (DOM) | 10.72 | 6. | Giorgio Mautiño Batuello (PER) | 10.85 | 7. | Banana Jarjue (GAM) | 11.04 | 8. | Trevor Davis (AIA) | 11.53 | - Sèrie 8 (Vent: 2,3 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Raymond Stewart (JAM) | 10.22 (CR) | 2. | Christopher Brathwaite (TRI) | 10.33 | 3. | Ernest Obeng (GHA) | 10.35 | 4. | István Tatár (HUN) | 10.45 | 5. | Harouna Pale (Upper Volta) | 10.58 | 6. | Neville Hodge (ISV) | 10.59 | 7. | Laoui Adnan Abou (JOR) | 11.17 | - Sèrie 9 (Vent: 1,3 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Leandro Peñalver (CUB) | 10.24 | 2. | Tony Sharpe (CAN) | 10.31 | 3. | Viktor Bryzgin (URS) | 10.33 | 4. | Antoine Richard (FRA) | 10.34 | 5. | Suchart Chairsuvaparb (THA) | 10.63 | 6. | Jean-Yves Mallat (LIB) | 11.04 | 7. | Mohamad Ismail Bakaki (AFG) | 12.33 | | Kuo-Sheng Lee (TPE) | DNS | |
AR Rècord del continent | CR Rècord del campionat | NR Rècord nacional | OR Rècord olímpic | PB/PR Millor marca personal/Rècord personal
SB Millor marca personal de la temporada | WL Millor marca mundial de l'any | WR Rècord del món
Quarts de final
Els quarts de final van tenir lloc el 7 d'agost. va haver quatre sèries. Els quatre primers de cada sèrie es classificaven per a les semifinals.
- Sèrie 1 (Vent: 1,1 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Calvin Smith (USA) | 10.27 | 2. | Tony Sharpe (CAN) | 10.36 | 3. | Paul Narracott (AUS) | 10.37 | 4. | Thomas Schröder (GDR) | 10.45 | 5. | Ernest Obeng (GHA) | 10.51 | 6. | Innocent Egbunike (NGR) | 10.52 | 7. | Luke Watson (GBR) | 10.57 | 8. | Everard Samuels (JAM) | 10.65 | - Sèrie 2 (Vent: 0,8 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Carl Lewis (USA) | 10.20 (CR) | 2. | Raymond Stewart (JAM) | 10.37 | 3. | Cameron Sharp (GBR) | 10.41 | 4. | Frank Emmelmann (GDR) | 10.46 | 5. | Christopher Brathwaite (TRI) | 10.57 | 6. | Robson da Silva (BRA) | 10.66 | 7. | Marian Woronin (POL) | 10.72 | 8. | Lester Benjamin (ATG) | 10.86 | | - Sèrie 3 (Vent: -1,1 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Desai Williams (CAN) | 10.31 | 2. | Allan Wells (GBR) | 10.37 | 3. | Juan Núñez (DOM) | 10.39 | 4. | Osvaldo Lara (CUB) | 10.44 | 5. | Chidi Imoh (NGR) | 10.45 | 6. | Viktor Bryzgin (URS) | 10.55 | 7. | Gerrard Keating (AUS) | 10.59 | 8. | István Tatár (HUN) | 10.65 | - Sèrie 4 (Vent: -1,2 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Emmit King (USA) | 10.30 | 2. | Christian Haas (FRG) | 10.36 | 3. | Leandro Peñalver (CUB) | 10.38 | 4. | Ben Johnson (CAN) | 10.40 | 5. | Pierfrancesco Pavoni (ITA) | 10.44 | 6. | Antoine Richard (FRA) | 10.44 | 7. | Ferenc Kiss (HUN) | 10.53 | 8. | Valentin Atanasov (BUL) | 10.63 | |
AR Rècord del continent | CR Rècord del campionat | NR Rècord nacional | OR Rècord olímpic | PB/PR Millor marca personal/Rècord personal
SB Millor marca personal de la temporada | WL Millor marca mundial de l'any | WR Rècord del món
Semifinals
Les semifinals van tenir lloc el 8 d'agost. Els quatre primers atletes de cadascuna de les dues sèries avançaven a la final.
- Semifinal 1 (Vent: -0,8 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Calvin Smith (USA) | 10.22 | 2. | Allan Wells (GBR) | 10.35 | 3. | Juan Núñez (DOM) | 10.36 | 4. | Emmit King (USA) | 10.36 | 5. | Frank Emmelmann (GDR) | 10.40 | 6. | Ben Johnson (CAN) | 10.44 | 7. | Tony Sharpe (CAN) | 10.44 | 8. | Leandro Peñalver (CUB) | 10.47 | | - Semifinal 2 (Vent: -1 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Carl Lewis (USA) | 10.28 | 2. | Paul Narracott (AUS) | 10.38 | 3. | Desai Williams (CAN) | 10.39 | 4. | Christian Haas (FRG) | 10.39 | 5. | Raymond Stewart (JAM) | 10.40 | 6. | Cameron Sharp (GBR) | 10.43 | 7. | Osvaldo Lara (CUB) | 10.46 | 8. | Thomas Schröder (GDR) | 10.52 | |
AR Rècord del continent | CR Rècord del campionat | NR Rècord nacional | OR Rècord olímpic | PB/PR Millor marca personal/Rècord personal
SB Millor marca personal de la temporada | WL Millor marca mundial de l'any | WR Rècord del món
Final
La final va tenir lloc el 8 d'agost. El vent va ser de -0,3 m/s.
Pos. | Atleta | Temps | Notes |
| Carl Lewis (USA) | 10.07 | CR |
| Calvin Smith (USA) | 10.21 | |
| Emmit King (USA) | 10.24 | |
4. | Allan Wells (GBR) | 10.27 | |
5. | Juan Núñez (DOM) | 10.29 | |
6. | Christian Haas (FRG) | 10.32 | |
7. | Paul Narracott (AUS) | 10.33 | |
8. | Desai Williams (CAN) | 10.36 | |
AR Rècord del continent | CR Rècord del campionat | NR Rècord nacional | OR Rècord olímpic | PB/PR Millor marca personal/Rècord personal
SB Millor marca personal de la temporada | WL Millor marca mundial de l'any | WR Rècord del món
Referències