Llista de medallistes olímpics de cúrling
Aquesta és una llista dels medallistes olímpics de cúrling:
Medallistes
Categoria masculina
Edició | Or | Argent | Bronze |
Chamonix 1924 | Regne Unit John Robertson William K. Jackson Robin Welsh Thomas Murray Laurence Jackson John McLeod William Brown D. G. Astley[1] | Suècia Johan Petter Åhlén Carl August Kronlund Ture Ödlund Carl Wilhelm Petersén Carl-Axel Pettersson Erik O. Severin Karl-Erik Wahlberg Victor Wetterström | França Henri Cournollet Georges André Armand Bénédic Pierre Canivet Robert Planque Henri Aldebert |
1928–1994 | no fou inclòs en el programa olímpic | ||
Nagano 1998 | Suïssa Patrick Hürlimann Patrik Lörtscher Daniel Müller Diego Perren Dominic Andres | Canadà Mike Harris Richard Hart Collin Mitchell George Karrys Paul Savage | Noruega Eigil Ramsfjell Jan Thoresen Stig-Arne Gunnestad Tore Torvbråten Anthon Grimsmo |
Salt Lake City 2002 | Noruega Pål Trulsen Lars Vågberg Flemming Davanger Bent Ånund Ramsfjell Torger Nergård | Canadà Kevin Martin Don Walchuk Carter Rycroft Don Bartlett Ken Tralnberg | Suïssa Andreas Schwaller Christof Schwaller Markus Eggler Damian Grichting Marco Ramstein |
2006 Torí | Canadà Brad Gushue Mark Nichols Russ Howard Jamie Korab Mike Adam | Finlàndia Markku Uusipaavalniemi Wille Mäkelä Kalle Kiiskinen Teemu Salo Jani Sullanmaa | Estats Units Pete Fenson Shawn Rojeski Joseph Polo John Shuster Scott Baird |
Vancouver 2010 | Canadà Kevin Martin John Morris Marc Kennedy Ben Hebert Adam Enright | Noruega Thomas Ulsrud Torger Nergård Christoffer Svae Håvard Vad Petersson Thomas Løvold | Suïssa Ralph Stöckli Jan Hauser Markus Eggler Simon Strübin Toni Müller |
Sotxi 2014 | Canadà Brad Jacobs Ryan Fry E. J. Harnden Ryan Harnden Caleb Flaxey | Regne Unit David Murdoch Greg Drummond Scott Andrews Michael Goodfellow Tom Brewster | Suècia Niklas Edin Sebastian Kraupp Fredrik Lindberg Viktor Kjäll Oskar Eriksson |
Pyeongchang 2018 | Estats Units John Shuster Tyler George Matt Hamilton John Landsteiner Joe Polo | Suècia Niklas Edin Oskar Eriksson Rasmus Wranå Christoffer Sundgren Henrik Leek | Suïssa Benoît Schwarz Claudio Pätz Peter de Cruz Valentin Tanner Dominik Märki |
Pequín 2022 | Suècia Niklas Edin Oskar Eriksson Rasmus Wranå Christoffer Sundgren Daniel Magnusson | Regne Unit Bruce Mouat Grant Hardie Bobby Lammie Hammy McMillan Jr. Ross Whyte | Canadà Brad Gushue Mark Nichols Brett Gallant Geoff Walker Marc Kennedy |
Categoria femenina
Edició | Or | Argent | Bronze |
Nagano 1998 | Canadà Sandra Schmirler Jan Betker Joan McCusker Marcia Gudereit Atina Ford | Dinamarca Helena Blach Lavrsen Margit Pörtner Dorthe Holm Trine Qvist Jane Bidstrup | Suècia Elisabet Gustafson Katarina Nyberg Louise Marmont Elisabeth Persson Margaretha Lindahl |
Salt Lake City 2002 | Regne Unit Rhona Martin Deborah Knox Fiona MacDonald Janice Rankin Margaret Morton | Suïssa Luzia Ebnöther Mirjam Ott Tanya Frei Laurence Bidaud Nadia Röthlisberger | Canadà Kelley Law Julie Skinner Georgina Wheatcroft Diane Nelson Cheryl Noble |
2006 Torí | Suècia Anette Norberg Eva Lund Cathrine Lindahl Anna Svärd Ulrika Bergman | Suïssa Mirjam Ott Binia Beeli Valeria Spälty Michèle Moser Manuela Kormann | Canadà Shannon Kleibrink Amy Nixon Glenys Bakker Christine Keshen Sandra Jenkins |
Vancouver 2010 | Suècia Anette Norberg Eva Lund Cathrine Lindahl Anna Le Moine Kajsa Bergström | Canadà Cheryl Bernard Susan O'Connor Carolyn Darbyshire Cori Bartel Kristie Moore | R.P. de la Xina Wang Bingyu Liu Yin Yue Qingshuang Zhou Yan Liu Jinli |
Sotxi 2014 | Canadà Jennifer Jones Kaitlyn Lawes Jill Officer Dawn McEwen Kirsten Wall | Suècia Margaretha Sigfridsson Maria Prytz Christina Bertrup Maria Wennerström Agnes Knochenhauer | Regne Unit Eve Muirhead Anna Sloan Vicki Adams Claire Hamilton Lauren Gray |
Pyeongchang 2018 | Suècia Anna Hasselborg Sara McManus Agnes Knochenhauer Sofia Mabergs Jennie Wåhlin | Corea del Sud Kim Eun-jung Kim Kyeong-ae Kim Seon-yeong Kim Yeong-mi Kim Cho-hi | Japó Satsuki Fujisawa Chinami Yoshida Yumi Suzuki Yurika Yoshida Mari Motohashi |
Pequín 2022 | Regne Unit Eve Muirhead Vicky Wright Jennifer Dodds Hailey Duff Mili Smith | Japó Satsuki Fujisawa Chinami Yoshida Yumi Suzuki Yurika Yoshida Kotomi Ishizaki | Suècia Anna Hasselborg Sara McManus Agnes Knochenhauer Sofia Mabergs Johanna Heldin |
Categoria mixta
Edició | Or | Argent | Bronze |
Pyeongchang 2018 | Canadà Kaitlyn Lawes John Morris | Suïssa Jenny Perret Martin Rios | Noruega Kristin Skaslien Magnus Nedregotten |
Pequín 2022 | Itàlia Stefania Constantini Amos Mosaner | Noruega Kristin Skaslien Magnus Nedregotten | Suècia Almida de Val Oskar Eriksson |
Vegeu també
Referències
- ↑ El britànic D. G Astley guanyà la medalla d'or en la competició de curling en representació del Regne Unit, tot i això jugà un partit amb el combinat suec (II) per la qual cosa també fou guardonat amb la medalla de plata. Tot i ser considerat l'únic esportista en guanyar dues medalles en la mateixa competició actualment el Comitè Olímpic Internacional (COI) només té en compte la seva medalla d'or aconseguida amb el Regne Unit.
Enllaços externs
- (anglès) Cercador Olímpic