Iraq at the 2010 Asian Games
Sporting event delegation
Iraq at the 2010 Asian Games | |
---|---|
IOC code | IRQ |
NOC | National Olympic Committee of Iraq |
in Guangzhou | |
Competitors | 42 in 12 sports |
Medals Ranked 32nd |
|
Asian Games appearances (overview) | |
Iraq participated in the 16th Asian Games in Guangzhou from 12 November to 27 November 2010.
Medalists
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Bronze | Ali Salman | Wrestling | Men's Greco-Roman 120 kg | 23 November |
Bronze | Haeider Hamarasheid | Rowing | Men's Single Sculls | 19 November |
Silver | Adnan Almntfage | Athletics | Men's 800m | 25 November |
Archery
Women
Athlete | Event | Ranking Round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | |||||
Rand Almashhadani | Individual | 1147 | 47th Q | Deepika Kumari (IND) L 1-5 (46-56, 49-49, 46-54) | did not advance |
Athletics
Men
Track events
| Field events
|
Women
Track events
| Combined events
|
Badminton
Men
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | |||||
Yara Azad | Singles | Hu Yun (CHN) L 0-2 (18-21, 9-21) | did not advance |
Board games
Chess
Athlete | Event | Win | Draw | Lost | Points | Finals | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Semifinal | Final | |||||||
Mohammed Al-Saffar Araz Basim | Men's individual rapid | Abdul Rahman Ali (MDV) Murshed Niaz (BAN) Phommasone Khamphouth (JOR) Kohei Yamada (JPN) | 0 | Ni Hua (CHN) Ghaem Maghami Ehsan (IRI) Mok Tze-Meng (MAS) Shrestha Bilam Lal (NEP) Al-Zendani Zendan (YEM) | 4.0 | 32nd | ||
Ahmed Abdul Wahab | Mohamed Hassan (MDV) Abdul Rahman Ali (MDV) Alshoha Basel (JOR) Mok Tze-Meng (MAS) | 0 | Murtas Kazhgaleyev (KAZ) Battulga Namkhai (MGL) Murshed Niaz (BAN) Al-Qudaimi Basheer (YEM) Lee Kiyul (KOR) | 4.0 | 33rd | |||
Mohammed Al-Saffar Araz Basim Ahmed Abdul Wahab Al-Ali Hussein Ali Hussein Dhamir Jabar Al-Yahya | Men's team classical | Lebanon (LIB) 4.0-0.0 Mongolia (MGL) 2.5-1.5 Jordan (JOR) 3.0-1.0 | BYE(Round3) 2.0 | Philippines (PHI) 1.0-3.0 Yemen (YEM) 1.0-3.0 Iran (IRI) 0.5-3.5 | 7.0 | did not advance | 9th | |
Ibrahim Delbak Ismael | Women's individual rapid | Boshra Alshaeby (JOR) Asmita Adhikari (NEP) Bakri Alia Anin Azwa (MAS) | Fatemah Al-Jeldah (SYR) Mohammed Qane jannar Worya (IRQ) | Zhao Xue (CHN) Geldiyeva Mekhri (TKM) Nafisa Muminova (UZB) Shamima Akter Liza (BAN) | 4.0 | 23rd | ||
Mohammed Qane jannar Worya | Kim Hyoyoung (KOR) | Salama Al-Khelaifi (QAT) Rayah Nuimat (JOR) Boshra Alshaeby (JOR) Ibrahim Delbak Ismael (IRQ) Nora Mohd Saleh (UAE) | Tania Sachdev (IND) Paridar Shadi (IRI) Narumi Uchida (JPN) | 3.5 | 31st |
Boxing
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | |||||||
Suraki Alwaaily | Men's Lightweight | BYE | Dorjnyambuu Otgondalai (MGL) L 7-16 | did not advance | |||||||
Waheed Waheed | Men's Middleweight | BYE | Mohd Fairuz Azwan (MAS) W 12-5 | Mohammad Sattarpour (IRI) L 5-8 | did not advance |
Cue Sports
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | |||||||
Ali Ali | Men's English Billiards Singles | BYE | Mohanna Al-Obaidly (QAT) L 0-3 | did not advance | ||||||||
Firas Alshamini | Men's Eight-ball Singles | BYE | Ko Pin-yi (TPE) L WO | did not advance | ||||||||
Ayhab Nisuif | BYE | Bashar Hussein (QAT) W 7-6 | Kuo Po-cheng (TPE) L 2-7 | did not advance | ||||||||
Firas Alshamini | Men's Nine-ball singles | BYE | Nitiwat Kanjanasri (THA) L 2-9 | did not advance | ||||||||
Ayhab Nisuif | Surathep Phoochalam (THA) L 4-9 | did not advance | ||||||||||
Ali Ali | Men's Snooker singles | Baek Min-Hu (KOR) L WO | did not advance | |||||||||
Firas Alshamini | Fung Kwok Wai (HKG) L 2-4 | did not advance | ||||||||||
Ayhab Nisuif Ali Ali Firas Alshamini | Men's Snooker team | BYE | Mongolia W 3-0 | Pakistan L 0-3 | did not advance |
Gymnastics
Artistic gymnastics
- Men
- Individual Qualification & Team all-around Final
Athlete | Apparatus | Individual All-around | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Floor | Pommel horse | Rings | Vault | Parallel bars | Horizontal bar | Total | Rank | |
Ali Altameemi | 10.750 | 10.900 | 14.700 | 12.050 | 48.400 | 64th |
Judo
Men
Athlete | Event | Preliminary | Round of 16 | Quarterfinals | Final of table | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | |||||
Ahmed Salman | -73 kg | did not start | |||||||
Hussein Alaameri | -60 kg | Rovshen Amandurdiyev (TKM) L 000-100 | did not advance |
Karate
Men
Athlete | Event | 1/16 Finals | 1/8 Finals | Quarterfinals | Semifinals | Finals | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | ||||||
Yasir Alhamada | Kumite -67kg | Lee Ji-Hwan (KOR) L 0-2 | did not advance | |||||||
Saman Noori | Kumite -75kg | Hamad Al-Nweam (KUW) L 0-4 | did not advance | |||||||
Kolnadar Aljaf | Kumite -84kg | BYE | Jang Min-Soo (KOR) L 0-2 | did not advance |
Rowing
- Men
Athlete | Event | Heats | Repechage | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Haeider Nawzad | Single Sculls | 7:12.02 | 2nd QF | auto advancement | 7:10.10 | ||
Hamzah Alhilfi Mohammed Aljuboori Ahmed Haily Ahmed Zaidan | Lightweight Coxless Four | 6:22.89 | 4th QF | auto advancement | 6:27.05 | 5th |
Swimming
- Men
Event | Athletes | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
1500 m freestyle | Ali Ali | 18:36.33 | 12th |
Wrestling
Men
- Freestyle
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | |||||||
Ali Haqi | 60 kg | BYE | Dauren Zhumagaziyev (KAZ) L PO 0-3 | did not advance | |||||||
Husham Althaalebi | 74 kg | Narsingh Pancham Yadav (IND) L PP 1-3 | did not advance | ||||||||
Mohammed Abdulmalek | 120 kg | Satyendra Prasad Yadav (NEP) W ST 4-0 | Nurzhan Katayev (KAZ) L PO 0-3 | did not advance |
- Greco-Roman
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | ||||||||
Mohammed Alsaedi | 55 kg | Margarito Angana (PHI) W VB 5-0 | Ardiansyah (INA) W PO 3-0 | Kanybek Zholchubekov (KGZ) L PP 1-3 | Bronze medal match: Li Shujin (CHN) L PO 0-3 | ||||||
Hussein Shyaa | 66 kg | Akhmad Kadyrov (TJK) W PP 3-1 | Darkhan Bayakhmetov (KAZ) L PO 0-3 | Repechage Round 1 match: Besiki Saldadze (UZB) L PO 0-3 | did not advance | ||||||
Ali Salman | 120 kg | Kim Gwang-Seok (KOR) W PO 3-0 | Amir Aliakbari (IRI) L PO 0-3 | Repechage Round 1 match: BYE | Bronze medal match: Dharmender Dalal (IND) W P0 3-0 |
References
- v
- t
- e
- Afghanistan
- Bahrain
- Bangladesh
- Bhutan
- Brunei
- Cambodia
- China
- Chinese Taipei
- East Timor
- Hong Kong
- India
- Indonesia
- Iran
- Iraq
- Japan
- Jordan
- Kazakhstan
- Kyrgyzstan
- Laos
- Lebanon
- Macau
- Malaysia
- Maldives
- Mongolia
- Myanmar
- Nepal
- North Korea
- Oman
- Pakistan
- Palestine
- Philippines
- Qatar
- Saudi Arabia
- Singapore
- South Korea
- Sri Lanka
- Syria
- Tajikistan
- Thailand
- Turkmenistan
- United Arab Emirates
- Uzbekistan
- Vietnam
- Yemen
- Athletes from Kuwait