Shooting at the 1994 Asian Games
Shooting at the 1994 Asian Games | |
---|---|
Venue | Hiroshima Shooting Range |
Dates | 7–14 October |
← 1990 1998 → |
Shooting sports at the 1994 Asian Games was held in Hiroshima, Japan between 7 and 14 October 1994.
Medalists
Men
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
10 m air pistol details | Wang Yifu China | Zhang Shengge China | Masaru Nakashige Japan |
10 m air pistol team details | China Li Jinbao Wang Yifu Zhang Shengge | Uzbekistan Shukhrat Akhmedov Enver Osmanov Nikolay Repichev | Thailand Surin Klomjai Weraphan Komkris Jakkrit Panichpatikum |
25 m center fire pistol details | Jaspal Rana India | Shukhrat Akhmedov Uzbekistan | Park Byung-taek South Korea |
25 m center fire pistol team details | Uzbekistan Shukhrat Akhmedov Enver Osmanov Nikolay Repichev | South Korea Lee Ki-choon Lee Sang-hak Park Byung-taek | India Surinder Marwah Ashok Pandit Jaspal Rana |
25 m rapid fire pistol details | Vladimir Vokhmyanin Kazakhstan | Meng Gang China | Wang Runxi China |
25 m rapid fire pistol team details | China Meng Gang Wang Runxi Zhang Ruimin | Kazakhstan Valeriy Kovalev Igor Shmotkin Vladimir Vokhmyanin | South Korea Lee Sang-hak Lim Jang-soo Park Byung-taek |
25 m standard pistol details | Wang Yifu China | Park Byung-taek South Korea | Meng Gang China |
25 m standard pistol team details | China Meng Gang Wang Runxi Wang Yifu | Kazakhstan Valeriy Kovalev Igor Shmotkin Vladimir Vokhmyanin | Uzbekistan Shukhrat Akhmedov Enver Osmanov Nikolay Repichev |
50 m pistol details | Masaru Nakashige Japan | Wang Yifu China | Xu Dan China |
50 m pistol team details | China Wang Yifu Xu Dan Xu Haifeng | Japan Kiyoshi Fujii Mamoru Inagaki Masaru Nakashige | Uzbekistan Shukhrat Akhmedov Enver Osmanov Nikolay Repichev |
10 m air rifle details | Ning Lijia China | Chae Keun-bae South Korea | Masaru Yanagida Japan |
10 m air rifle team details | South Korea Chae Keun-bae Kim Se-ho Kim Sung-soo | Japan Seijiro Kinouchi Ryohei Koba Masaru Yanagida | China Cao Xiaojun Du Long Ning Lijia |
50 m rifle prone details | Sergey Belyayev Kazakhstan | Li Wenjie China | Ning Lijia China |
50 m rifle prone team details | China Jiang Rong Li Wenjie Ning Lijia | Japan Seijiro Kinouchi Ryohei Koba Akihiro Mera | Kazakhstan Sergey Belyayev Alexandr Melsitov Yuriy Melsitov |
50 m rifle kneeling details | Sergey Belyayev Kazakhstan | Yuri Lomov Kyrgyzstan | Choi Byung-woo South Korea |
50 m rifle standing details | Ryohei Koba Japan | Lee Eun-chul South Korea | Cha Young-chul South Korea |
50 m rifle 3 positions details | Lee Eun-chul South Korea | Sergey Belyayev Kazakhstan | Cha Young-chul South Korea |
50 m rifle 3 positions team details | South Korea Cha Young-chul Choi Byung-woo Lee Eun-chul | Kazakhstan Sergey Belyayev Alexandr Melsitov Yuriy Melsitov | China Cao Xiaojun Jiang Rong Ning Lijia |
Trap details | Zhang Bing China | Park Chul-sung South Korea | Fehaid Al-Deehani Kuwait |
Trap team details | Kuwait Fahad Al-Deehani Fehaid Al-Deehani Khalaf Al-Otaibi | China Xu Hongtao Zhang Bing Zhang Yongjie | South Korea Kim Tae-seok Oh Keum-pyo Park Chul-sung |
Double trap details | Fehaid Al-Deehani Kuwait | Zhang Bing China | Zhang Yongjie China |
Skeet details | Saeed Al-Mutairi Saudi Arabia | Zhang Xindong China | Ivan Struchayev Kazakhstan |
Skeet team details | Kazakhstan Sergey Kolos Sergey Shakhvorostov Ivan Struchayev | China Wang Zhonghua Zhang Weigang Zhang Xindong | Kuwait Sayer Al-Deehani Salah Al-Mutairi Abdullah Al-Rashidi |
Women
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
10 m air pistol details | Fan Xiaoping China | Dorjsürengiin Mönkhbayar Mongolia | Yoko Inada Japan |
10 m air pistol team details | China Fan Xiaoping Li Duihong Wang Lina | Japan Yoko Inada Kagumi Komori Keiko Yoshimoto | South Korea Boo Soon-hee Lee Sun-bok Park Jung-hee |
25 m pistol details | Fan Xiaoping China | Boo Soon-hee South Korea | Li Duihong China |
25 m pistol team details | China Fan Xiaoping Li Duihong Wang Lina | South Korea Boo Soon-hee Cho Mi-kyung Park Jung-hee | Kazakhstan Dina Aspandiyarova Zauresh Baibussinova Galina Belyayeva |
10 m air rifle details | Lee Eun-ju South Korea | Zhang Qiuping China | Yeo Kab-soon South Korea |
10 m air rifle team details | South Korea Lee Eun-ju Oh Mi-ran Yeo Kab-soon | China Chen Muhua Xu Yanhua Zhang Qiuping | Thailand Jarintorn Dangpiam Thanyarat Pupiromchaikul Nattichata Siththipong |
50 m rifle prone details | Cho Eun-young South Korea | Noriko Ojima Japan | Zhang Qiuping China |
50 m rifle prone team details | South Korea Cho Eun-young Kong Hyun-ah Seo Min-young | China Liu Shibin Zhang Qiuping Zhou Danhong | Japan Junki Enoki Yoko Minamoto Noriko Ojima |
50 m rifle 3 positions details | Noriko Ojima Japan | Xu Yanhua China | Zhang Qiuping China |
50 m rifle 3 positions team details | China Xu Yanhua Zhang Qiuping Zhou Danhong | South Korea Cho Eun-young Kong Hyun-ah Seo Min-young | Japan Junki Enoki Yoko Minamoto Noriko Ojima |
Double trap details | Wang Yujin China | Gao E China | Son Hye-kyoung South Korea |
Medal table
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | China (CHN) | 15 | 13 | 10 | 38 |
2 | South Korea (KOR) | 7 | 8 | 9 | 24 |
3 | Kazakhstan (KAZ) | 4 | 4 | 3 | 11 |
4 | Japan (JPN) | 3 | 5 | 5 | 13 |
5 | Kuwait (KUW) | 2 | 0 | 2 | 4 |
6 | Uzbekistan (UZB) | 1 | 2 | 2 | 5 |
7 | India (IND) | 1 | 0 | 1 | 2 |
8 | Saudi Arabia (KSA) | 1 | 0 | 0 | 1 |
9 | Kyrgyzstan (KGZ) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Mongolia (MGL) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
11 | Thailand (THA) | 0 | 0 | 2 | 2 |
Totals (11 entries) | 34 | 34 | 34 | 102 |
References
- ISSF Results Overview
- New Straits Times, October 7–15, 1994
External links
- Asian Shooting Federation
- v
- t
- e
Events at the 1994 Asian Games (Hiroshima)
- Archery
- Artistic swimming
- Athletics
- Badminton
- Baseball
- Basketball
- Bowling
- Boxing
- Canoeing
- Cycling
- Diving
- Equestrian
- Fencing
- Field hockey
- Football
- Golf
- Gymnastics
- Handball
- Judo
- Kabaddi
- Karate
- Modern pentathlon
- Rowing
- Sailing
- Sepak takraw
- Shooting
- Soft tennis
- Softball
- Swimming
- Table tennis
- Taekwondo
- Tennis
- Volleyball
- Water polo
- Weightlifting
- Wrestling
- Wushu