Jääkiekon nuorten 1. divisioonan maailmanmestaruuskilpailut 2010
Tätä artikkelia tai sen osaa on pyydetty parannettavaksi, koska se ei täytä Wikipedian laatuvaatimuksia. Voit auttaa Wikipediaa parantamalla artikkelia tai merkitsemällä ongelmat tarkemmin. Lisää tietoa saattaa olla keskustelusivulla. Tarkennus: Joukkueiden linkit johtavat aikuisten maajoukkueisiin. |
Ajankohta | 14.–20. joulukuuta 2009 |
Isäntämaat | Ranska (A-lohko) Puola (B-lohko) |
Joukkueet | 12 |
Nousi pääsarjaan 2011 | Saksa Norja |
Putosi 2. divisioonaan 2011 | Ranska Puola |
A-lohko
A-lohko pelattiin Megèvessä ja Saint-Gervais-les-Bainsissa, Ranskassa 14.–20. joulukuuta 2009.[1]
Sarjataulukko
Joukkue | O | 3p | 2p | 1p | 0p | TM | PM | ME | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saksa | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 27 | 3 | +24 | 15 |
Tanska | 5 | 4 | 0 | 0 | 1 | 21 | 9 | +12 | 12 |
Slovenia | 5 | 2 | 1 | 0 | 2 | 8 | 12 | -4 | 8 |
Ukraina | 5 | 1 | 0 | 1 | 3 | 15 | 23 | -8 | 4 |
Japani | 5 | 1 | 0 | 0 | 4 | 9 | 26 | -17 | 3 |
Ranska | 5 | 1 | 0 | 0 | 4 | 9 | 16 | -7 | 3 |
Ottelut
14.12. | Slovenia | 0–3 | Tanska | Saint Gervais Arena | |
14.30 | |||||
(0–0, 0-0, 0-3) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
14.12. | Ukraina | 3–6 | Ranska | Saint Gervais Arena | |
20.00 | |||||
(1–1, 2–1, 0–4) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
14.12. | Japani | 0–9 | Saksa | Megève Arena | |
20.00 | |||||
(0–4, 0–3, 0–2) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
15.12. | Saksa | 6–0 | Slovenia | Megève Arena | |
14.30 | |||||
(1–0, 0–0, 5-0) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
15.12. | Ranska | 1–4 | Japani | Saint Gervais Arena | |
20.00 | |||||
(0–0, 1–2, 0–2) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
16.12. | Tanska | 7–3 | Ukraina | Saint Gervais Arena | |
18.00 | |||||
(2–1, 5-1, 0–1) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
17.12. | Japani | 1–4 | Slovenia | Megève Arena | |
14.30 | |||||
(0–1, 1-0, 0–3) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
17.12. | Saksa | 6–2 | Ukraina | Saint Gervais Arena | |
20.00 | |||||
(2–0, 4–1, 0–1) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
17.12. | Tanska | 5–0 | Ranska | Megève Arena | |
20.00 | |||||
(4-0, 1-0, 0–0) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
18.12. | Ranska | 1–2 | Saksa | Megève Arena | |
20.00 | |||||
(1–0, 0–0, 0–2) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
19.12. | Slovenia | 2–1 rl. | Ukraina | Saint Gervais Arena | |
20.00 | |||||
(0–0, 0–1, 1–0, 0-0, 1-0) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
19.12. | Tanska | 6–2 | Japani | Megève Arena | |
20.00 | |||||
(1–0, 1–0, 4–2) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
20.12. | Ukraina | 6–2 | Japani | Saint Gervais Arena | |
14.30 | |||||
(1–1, 2-1, 3–0) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
20.12. | Saksa | 4–0 | Tanska | Megève Arena | |
16.00 | |||||
(1–0, 2–0, 1–0) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
20.12. | Ranska | 1–2 | Slovenia | Megève Arena | |
20.00 | |||||
(1–0, 0–1, 0–1) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
B-lohko
B-lohko pelattiin Gdańskssa, Puolassa 14.–20. joulukuuta 2009.[2]
Sarjataulukko
Joukkue | O | 3p | 2p | 1p | 0p | TM | PM | ME | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Norja | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 27 | 3 | +24 | 15 |
Valko-Venäjä | 5 | 4 | 0 | 0 | 1 | 21 | 9 | +12 | 12 |
Italia | 5 | 2 | 1 | 0 | 2 | 8 | 12 | -4 | 8 |
Kazakstan | 5 | 1 | 0 | 1 | 3 | 15 | 23 | -8 | 4 |
Kroatia | 5 | 1 | 0 | 0 | 4 | 9 | 26 | -17 | 3 |
Puola | 5 | 1 | 0 | 0 | 4 | 9 | 16 | -7 | 3 |
Ottelut
14.12. | Italia | 3–2 rl. | Valko-Venäjä | Olivia, Gdańsk | |
13.00 | |||||
(1–2, 0-0, 1-0, 0-0, 1-0) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
14.12. | Kroatia | 1–10 | Kazakstan | Olivia, Gdańsk | |
16.30 | |||||
(0–4, 0-2, 1-4) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
14.12. | Puola | 2–5 | Norja | Olivia, Gdańsk | |
20.00 | |||||
(1-2, 1–1, 0–2) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
15.12. | Kazakstan | 1–3 | Italia | Olivia, Gdańsk | |
13.00 | |||||
(1–0, 0–2, 0-1) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
15.12. | Norja | 18–2 | Kroatia | Olivia, Gdańsk | |
16.30 | |||||
(6–0, 6–0, 6–1) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
15.12. | Valko-Venäjä | 5–1 | Puola | Olivia, Gdańsk | |
20.00 | |||||
(1–1, 1-0, 3–0) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
17.12. | Valko-Venäjä | 2–3 rl. | Norja | Olivia, Gdańsk | |
13.00 | |||||
(1–1, 1-1, 0–0, 0-0, 0-1) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
17.12. | Kroatia | 1–2 | Italia | Olivia, Gdańsk | |
16.30 | |||||
(0–1, 0-0, 1–1) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
17.12. | Kazakstan | 6–3 | Puola | Olivia, Gdańsk | |
20.00 | |||||
(1-1, 2-1, 3–1) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
18.12. | Valko-Venäjä | 16–4 | Kroatia | Olivia, Gdańsk | |
13.00 | |||||
(7–0, 5–1, 4–3) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
19.12. | Norja | 4–2 | Kazakstan | Olivia, Gdańsk | |
16.30 | |||||
(2–0, 0–2, 2–0) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
18.12. | Italia | 0–1 | Puola | Olivia, Gdańsk | |
20.00 | |||||
(0–0, 0–1, 0–0) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
20.12. | Kazakstan | 1–5 | Valko-Venäjä | Olivia, Gdańsk | |
13.00 | |||||
(0–1, 0-3, 1-1) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
20.12. | Norja | 3–0 | Italia | Olivia, Gdańsk | |
16.30 | |||||
(0–0, 1–0, 2–0) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
20.12. | Puola | 5–6 | Kroatia | Olivia, Gdańsk | |
20.00 | |||||
(3–2, 1-1, 1–3) | |||||
IIHF:n raportti |
| ||||
Sijoitukset maailmanmestaruuskilpailussa
Sija | Joukkue |
---|---|
11. | Saksa |
12. | Norja |
13. | Tanska |
14. | Valko-Venäjä |
15. | Italia |
16. | Slovenia |
17. | Kazakstan |
18. | Ukraina |
19. | Japani |
20. | Kroatia |
21. | Ranska |
22. | Puola |
Lähteet
- A-lohkon turnaus IIHF:n tulospalvelussa
- B-lohkon turnaus IIHF:n tulospalvelussa
Viitteet
Tämä artikkeli tai sen osa on käännetty tai siihen on haettu tietoja muunkielisen Wikipedian artikkelista.
Alkuperäinen artikkeli: en:2010 World Junior Ice Hockey Championships – Division I
Alkuperäinen artikkeli: en:2010 World Junior Ice Hockey Championships – Division I
|
Vuoden 2010 kansainvälinen jääkiekko
Miehet | Olympiaturnaus ● MM-kisat ● 1. divisioona ● 2. divisioona ● 3. divisioona |
---|---|
Naiset | Olympiaturnaus |
U20 | MM-kisat ● 1. divisioona ● 2. divisioona ● 3. divisioona |
U18 naiset | MM-kisat ● 1. divisioona |
U18 | MM-kisat ● 1. divisioona ● 2. divisioona ● 3. divisioona ● Ivan Hlinkan muistoturnaus |