Kaukalopikaluistelu talviolympialaisissa 2022
Kaukalopikaluistelu talviolympialaisissa 2022 | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Kisapaikka | Capital Indoor Stadium, Peking, Kiina | ||||||
Kilpailupäivä(t) | 5.–16. helmikuuta 2022 | ||||||
Kilpailijoita | 112 | ||||||
Joukkueita | 20 (maat) | ||||||
| |||||||
Infobox OK |
Kaukalopikaluistelussa kilpailtiin Pekingin 2022 talviolympialaisissa 5.–16. helmikuuta Capital Indoor Stadiumilla.[1]
Aikataulu
- Kaikki ajat paikallista aikaa (UTC+8).
Seuraavassa listassa on kaikkien 9 lajin aikataulut.[2]
Lihavoidut tapahtumat ovat loppukilpailuja.
Päivä | Aika | Laji |
---|---|---|
5. helmikuuta | 19.00 | Naisten 500 m |
Miesten 1000 m | ||
Sekajoukkueviesti | ||
7. helmikuuta | 19.30 | Naisten 500 m |
Miesten 1000 m | ||
9. helmikuuta | 19.00 | Miesten 1500 m |
Naisten 1000 m | ||
Naisten 3000 m viesti | ||
11. helmikuuta | 19.00 | Naisten 1000 m |
Miesten 500 m | ||
Miesten 5000 m viesti | ||
13. helmikuuta | 19.00 | Miesten 500 m |
Naisten 3000 m viesti | ||
16. helmikuuta | 19.30 | Naisten 1500 m |
Miesten 5000 m viesti |
Mitalitaulukko
Kaukalopikaluistelu talviolympialaisissa 2022 – Mitalitaulukko | |||||
---|---|---|---|---|---|
Sijoitus | Maa | Kulta | Hopea | Pronssi | Yhteensä |
1 | Etelä-Korea | 2 | 3 | 0 | 5 |
2 | Alankomaat | 2 | 1 | 1 | 4 |
Kiina | 2 | 1 | 1 | 4 | |
4 | Italia | 1 | 2 | 1 | 4 |
5 | Kanada | 1 | 1 | 2 | 4 |
6 | Unkari | 1 | 0 | 2 | 3 |
7 | Venäjän olympiakomitea | 0 | 1 | 1 | 2 |
8 | Belgia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Yhteensä | 9 | 9 | 9 | 27 |
Tulokset
Miehet
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
500 m tiedot | Shaoang Liu Unkari (HUN) | 40,338 | Konstantin Ivliev Venäjän olympiakomitea (ROC2) | 40,431 | Steven Dubois Kanada (CAN) | 40,669 |
1 000 m tiedot | Ren Ziwei Kiina (CHN) | 1.26,768 | Li Wenlong Kiina (CHN) | 1.29,917 | Shaoang Liu Unkari (HUN) | 1.35,693 |
1 500 m tiedot | Hwang Dae-heon Etelä-Korea (KOR) | 2.09,219 | Steven Dubois Kanada (CAN) | 2.09,254 | Semjon Elistratov Venäjän olympiakomitea (ROC2) | 2.09,267 |
5 000 m viesti tiedot | Kanada (CAN) Charles Hamelin Steven Dubois Jordan Pierre-Gilles Pascal Dion Maxime Laoun[a] | 6.41,257 | Etelä-Korea (KOR) Lee June-seo Hwang Dae-heon Kwak Yoon-gy Park Jang-hyuk Park Kim Dong-wook[a] | 6.41,679 | Italia (ITA) Pietro Sighel Yuri Confortola Tommaso Dotti Andrea Cassinelli | 6.43,431 |
Naiset
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
500 m tiedot | Arianna Fontana Italia (ITA) | 42,488 | Suzanne Schulting Alankomaat (NED) | 42,559 | Kim Boutin Kanada (CAN) | 42,724 |
1 000 m tiedot | Suzanne Schulting Alankomaat (NED) | 1.28,391 | Choi Min-jeong Etelä-Korea (KOR) | 1.28,443 | Hanne Desmet Belgia (BEL) | 1.28,928 |
1 500 m tiedot | Choi Min-jeong Etelä-Korea (KOR) | 2.17,789 | Arianna Fontana Italia (ITA) | 2.17,862 | Suzanne Schulting Alankomaat (NED) | 2.17,865 |
3 000 m viesti tiedot | Alankomaat (NED) Suzanne Schulting Selma Poutsma Xandra Velzeboer Yara van Kerkhof | 4.03,409 OE | Etelä-Korea (KOR) Seo Whi-min Choi Min-jeong Kim A-lang Lee Yu-bin | 4.03,627 | Kiina (CHN) Qu Chunyu Han Yutong Fan Kexin Zhang Yuting | 4.03,863 |
Sekajoukkueet
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
2 000 m viesti tiedot | Kiina (CHN) Qu Chunyu Fan Kexin Wu Dajing Ren Ziwei Zhang Yuting[a] | 2.37,348 | Italia (ITA) Arianna Fontana Martina Valcepina Pietro Sighel Andrea Cassinelli Arianna Valcepina[a] Yuri Confortola[a] | 2.37,364 | Unkari (HUN) Petra Jászapáti Zsófia Kónya Shaoang Liu Shaolin Sándor Liu John-Henry Krueger[a] | 2.40,900 |
- Huomioita
- ↑ a b c d e f Luistelijat, jotka eivät osallistuneet loppukilpailuun, mutta saivat mitalit.
Lähteet
|