Uinnin lyhyen radan Euroopan-mestaruuskilpailut 2010
Uinnin lyhyen radan Euroopan-mestaruuskilpailut järjestettiin vuonna 2010 14. kertaa. Kilpailut pidettiin Alankomaiden Eindhovenissa 25.–28. marraskuuta. Kilpailujen tapahtumapaikka oli Pieter van den Hoogenband Zwemstadion, ja niihin osallistui joukkueita 36:sta maasta. Kilpailujen järjestäjänä toimi Euroopan uimaliitto LEN.
Mitalistit
Miehet
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
50 m | Steffen Deibler | 20,98 | Marco Orsi | 21,17 | Andri Hovorov | 21,32 |
100 m | Danila Izotov | 46,56 | Jevgeni Lagunov | 46,60 | Luca Dotto | 47,09 |
200 m | Danila Izotov | 1.41,84 | Paul Biedermann | 1.42,94 | Jevgeni Lagunov | 1.44,11 |
400 m | Paul Biedermann | 3.39,51 | Federico Colbertaldo | 3.41,70 | Aleksandr Selin | 3.43,70 |
1 500 m | Federico Colbertaldo | 14.35,36 | Serhi Frolov | 14.42,01 | Job Kienhuis | 14.42,39 |
Selkäuinti | ||||||
50 m | Stanislav Donets | 22,74 EE | Vitali Borisov | 23,72 | Nick Driebergen | 23,73 |
100 m | Stanislav Donets | 49,35 | Damiano Lestingi | 51,46 | Artjom Dubovskoi | 51,90 |
200 m | Yannick Lebherz | 1.51,74 | Damiano Lestingi | 1.51,84 | Artjom Dubovskoi | 1.52,72 |
Rintauinti | ||||||
50 m | Robin van Aggele | 26,44 | Aleksander Hetland | 26,56 | Hendrik Feldwehr Fabio Scozzoli | 26,68 |
100 m | Fabio Scozzoli | 57,78 | Hendrik Feldwehr | 58,09 | Robin van Aggele | 58,68 |
200 m | Marco Koch | 2.04,86 | Melquíades Álvarez | 2.05,41 | Anton Lobanov | 2.06,71 |
Perhosuinti | ||||||
50 m | Steffen Deibler | 22,34 | Andri Hovorov | 22,74 | Joeri Verlinden | 23,23 |
100 m | Steffen Deibler | 49,95 | Joeri Verlinden | 50,52 | Peter Mankoč | 50,92 |
200 m | Dinko Jukić | 1.53,35 | Tim Wallburger | 1.53,71 | Bence Biczó | 1.53,75 |
Sekauinti | ||||||
100 m | Markus Deibler | 52,13 | Peter Mankoč | 52,87 | Alan Cabello Forns | 53,24 |
200 m | Markus Deibler | 1.53,25 | Vytautas Janušaitis | 1.54,07 | Dinko Jukić | 1.54,93 |
400 m | Dávid Verrasztó | 4.03,06 | Yannick Lebherz | 4.05,08 | Federico Turrini | 4.05,24 |
Viestit | ||||||
4 × 50 m vapaauinti | Italia Luca Dotto Lucio Spadaro Filippo Magnini Marco Orsi | 1.25,16 | Saksa Steffen Deibler Markus Deibler Stefan Herbst Christoph Fildebrandt | 1.25,19 | Venäjä Danila Izotov Jevgeni Lagunov Vitali Syrnikov Vladimir Brjuhov | 1.25,81 |
4 × 50 m sekauinti | Saksa Stefan Herbst Hendrik Feldwehr Steffen Deibler Markus Deibler | 1.33,40 | Italia Mirco Di Tora Fabio Scozzoli Paolo Facchinelli Marco Orsi | 1.33,83 | Venäjä Stanislav Donets Sergei Geibel Nikolai Skvortsov Danila Izotov | 1.34,25 |
Naiset
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
50 m | Ranomi Kromowidjojo | 23,58 | Hinkelien Schreuder | 23,90 | Britta Steffen | 23,95 |
100 m | Ranomi Kromowidjojo | 51,44 | Femke Heemskerk | 52,02 | Britta Steffen | 52,92 |
200 m | Femke Heemskerk | 1.52,62 | Silke Lippok | 1.53,96 | Evelyn Verrasztó | 1.54,39 |
400 m | Ágnes Mutina | 4.01,25 | Melanie Costa | 4.02,26 | Gráinne Murphy | 4.02,86 |
800 m | Federica Pellegrini | 8.15,20 | Boglárka Kapás | 8.18,56 | Gráinne Murphy | 8.19,45 |
Selkäuinti | ||||||
50 m | Sanja Jovanović | 27,10 | Elena Gemo | 27,13 | Simona Baumrtová | 27,30 |
100 m | Daryna Zevina | 57,57 | Sharon van Rouwendaal | 57,91 | Duane Da Rocha | 58,37 |
200 m | Duane Da Rocha | 2.03,97 | Sharon van Rouwendaal | 2.04,13 | Daryna Zevina | 2.05,08 |
Rintauinti | ||||||
50 m | Dorothea Brandt | 30,40 | Moniek Nijhuis | 30,45 | Valentina Artemjeva | 30,55 |
100 m | Moniek Nijhuis | 1.06,20 | Sophie de Ronchi | 1.06,21 | Tessa Brouwer | 1.06,65 |
200 m | Anastasija Tšaun | 2.22,68 | Tanja Šmid | 2.22,88 | Chiara Boggiatto | 2.24,52 |
Perhosuinti | ||||||
50 m | Inge Dekker | 25,38 | Hinkelien Schreuder | 25,49 | Triin Aljand | 25,90 |
100 m | Inge Dekker | 56,51 | Ingvild Snildal | 57,46 | Caterina Giacchetti | 58,17 |
200 m | Zsuzsanna Jakabos | 2.05,58 | Alessia Polieri | 2.06,18 | Caterina Giacchetti | 2.06,49 |
Sekauinti | ||||||
100 m | Evelyn Verrasztó | 59,53 | Hinkelien Schreuder | 59,57 | Theresa Michalak | 59,85 |
200 m | Evelyn Verrasztó | 2.07,06 | Kimberly Buys | 2.10,14 | Lara Grangeon | 2.10,22 |
400 m | Zsuzsanna Jakabos | 4.29,78 | Anja Klinar | 4.30,83 | Lara Grangeon | 4.30,93 |
Viestit | ||||||
4 × 50 m vapaauinti | Alankomaat Inge Dekker Femke Heemskerk Hinkelien Schreuder Ranomi Kromowidjojo | 1.34,34 | Saksa Dorothea Brandt Britta Steffen Lisa Vitting Daniela Schreiber | 1.36,83 | Suomi Marlene Niemi Emilia Pikkarainen Lotta Nevalainen Hanna-Maria Seppälä | 1.39,02 |
4 × 50 m sekauinti | Alankomaat Hinkelien Schreuder Moniek Nijhuis Inge Dekker Ranomi Kromowidjojo | 1.44,98 | Saksa Jenny Mensing Dorothea Brandt Lisa Vitting Britta Steffen | 1.47,70 | Italia Laura Letrari Lisa Fissneider Elena Gemo Federica Pellegrini | 1.49,56 |
Mitalitaulukko
Isäntämaa
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Saksa | 10 | 8 | 4 | 22 |
2 | Alankomaat | 9 | 8 | 5 | 22 |
3 | Unkari | 6 | 1 | 2 | 9 |
4 | Venäjä | 5 | 2 | 8 | 15 |
5 | Italia | 4 | 7 | 7 | 18 |
6 | Espanja | 1 | 2 | 2 | 5 |
Ukraina | 1 | 2 | 2 | 5 | |
8 | Itävalta | 1 | 0 | 1 | 2 |
9 | Kroatia | 1 | 0 | 0 | 1 |
10 | Slovenia | 0 | 3 | 1 | 4 |
11 | Norja | 0 | 2 | 0 | 2 |
12 | Ranska | 0 | 1 | 2 | 3 |
13 | Belgia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Liettua | 0 | 1 | 0 | 1 | |
15 | Irlanti | 0 | 0 | 2 | 2 |
16 | Suomi | 0 | 0 | 1 | 1 |
Tšekki | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Viro | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Yhteensä | 38 | 38 | 39 | 115 |
Lähteet
- Tulokset (englanniksi)
|