Bola sepak di Sukan Asia 2006
Perincian kejohanan | |
---|---|
Negara tuan rumah | Qatar |
Tarikh | 18 November - 15 Disember |
Pasukan | 30 |
Kedudukan Akhir | |
Juara | Qatar (Kejuaraan Ke-1) |
Naib Juara | Iraq |
Tempat Ketiga | Iran |
Tempat Keempat | Korea Selatan |
← 2002 2010 → |
Bola sepak di Sukan Asia 2006 telah diadakan di Doha, Qatar dari 18 November hingga 15 Disember 2006. Perlawanan pembukaan dimainkan 14 hari sebelum majlis pembukaan. Dalam kejohanan ini, lebih kurang 30 pasukan bermain dalam pertandingan lelaki dan 8 pasukan telah menyertai pertandingan wanita.
Turkmenistan,[1] dan Yaman menarik diri daripada pertandingan itu sebelum bermain perlawanan pertama mereka. Organisasi ini mengumumkan format pertandingan baru. Berbanding hanya pemenang kumpulan pusingan pertama untuk pergi ke pusingan kedua, namun sekarang naib juara layak.[2]
Kemudian India juga mengumumkan persaraan mereka, namun mereka kekal dalam kejohanan dengan tanpa "kos dari dasar kerajaan".[3] Iran telah dikeluarkan dari pertandingan sebelum perlawanan pertama mereka, disebabkan oleh penggantungan oleh FIFA.[4][5] Walau bagaimanapun, FIFA menarik balik penggantungan pada Iran pada 26 November 2006 supaya mereka kembali kepada peringkat asal Kumpulan D.[6]
Had umur untuk pasukan lelaki adalah di bawah-23, sama seperti had umur dalam pertandingan bola sepak di Sukan Olimpik, manakala tiga pemain melebihi umur dibenarkan untuk menyertai Skuad.
Pungutan Pingat
Ked. | Negara | Emas | Perak | Gangsa | Jumlah |
---|---|---|---|---|---|
1 | Korea Utara | 1 | 0 | 0 | 1 |
Qatar | 1 | 0 | 0 | 1 | |
3 | Iraq | 0 | 1 | 0 | 1 |
Jepun | 0 | 1 | 0 | 1 | |
5 | China | 0 | 0 | 1 | 1 |
Iran | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Jumlah | 2 | 2 | 2 | 6 |
Pemenang Pingat
Acara | Emas | Perak | Gangsa |
Lelaki | Qatar Mohamed Saqr Abdulrahman Mesbeh Abdulla Al-Berik Majdi Siddiq Ali Nasser Mesaad Al-Hamad Hussein Yasser Magid Mohamed Ibrahim Al-Ghanim Talal Al-Bloushi Adel Lamy Wesam Rizik Waleed Jassem Yusef Ahmed Abdullah Koni Qasem Burhan Sebastián Soria Khalfan Ibrahim Younes Ali Bilal Mohammed | Iraq Mohammed Noor Al-Deen Mohammed Ali Haidar Rahim Mustafa Karim Samer Saeed Ali Mansour Younis Mahmoud Jassim Mohammed Haidar Sabah Ali Rehema Ali Khudhair Alaa Abdul-Zahra Karrar Jassim Salam Shakir Haidar Aboodi Mohammed Gassid Ahmad Abd Ali Muayad Khalid Osama Ali Ahmad Kadhim | Iran Alireza Haghighi Mohsen Arzani Jalal Akbari Jalal Hosseini Pejman Montazeri Behshad Yavarzadeh Milad Nouri Maziar Zare Mehrdad Oladi Arash Borhani Mohammad Gholamin Sheys Rezaei Saeid Chahjouei Hossein Mahini Mohammad Nouri Khosro Heidari Ehsan Khorsandi Adel Kolahkaj Mehrdad Pouladi Hassan Roudbarian |
Wanita | Korea Utara Phi Un-Hui Jang Ok-Gyong Om Jong-Ran Sonu Kyong-Sun Song Jong-Sun Ri Un-Suk Kim Yong-Ae Ri Un-Gyong Ho Sun-Hui Kim Hye-Yong Kim Tan-Sil Kong Hye-Ok Ri Kum-Suk Jong Pok-Sim Ri Un-Hyang Jon Myong-Hui Kim Kyong-Hwa Kil Son-Hui | Jepun Nozomi Yamago Hiromi Isozaki Aya Shimokozuru Akiko Sudo Kyoko Yano Tomoe Sakai Kozue Ando Miyuki Yanagita Eriko Arakawa Homare Sawa Miho Fukumoto Maiko Nakaoka Azusa Iwashimizu Karina Maruyama Aya Miyama Shinobu Ohno Yuki Nagasato Mizuho Sakaguchi | China Han Wenxia Liu Huana Li Jie Weng Xinzhi Pu Wei Yuan Fan Bi Yan Yue Min Han Duan Ma Xiaoxu Zhang Tong Wang Dandan Wang Kun Ren Liping Liu Yali Pan Lina Zhang Yanru Qu Feifei |
Lelaki
Pusingan 1
- Peserta edisi lepas tidak termasuk dalam pusingan ini.
Kumpulan A
Pasukan | BP | M | S | K | JG | GB | PG | Mt |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Jordan | 3 | 1 | 2 | 0 | 13 | 0 | +13 | 5 |
Kyrgyzstan | 3 | 1 | 2 | 0 | 9 | 2 | +7 | 5 |
Tajikistan | 3 | 1 | 2 | 0 | 7 | 3 | +4 | 5 |
Makau | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 25 | −24 | 0 |
Jordan | 0 – 0 | Tajikistan |
---|---|---|
Kyrgyzstan | 7 – 0 | Makau |
---|---|---|
Ruslan Sydykov 34' Vadim Harchenko 47' Vladimir Verevkin 62' Azamat Ishenbaev 65' Evgeniy Malinin 85', 87' Almazbek Mirzaliev 89' |
Tajikistan | 5 – 1 | Makau |
---|---|---|
Naim Nosirov 5' Bakhtier Khasanov 40' Khurshed Mahmudov 73', 90+2' Lao Pak Kin 74' (g.s.) | Leong Chong In 45+1' |
Jordan | 0 – 0 | Kyrgyzstan |
---|---|---|
Makau | 0 – 13 | Jordan |
---|---|---|
Odai Al-Saify 8', 9', 48', 60', 89' Un Tak Ian 10' (g.s.) Issa Al-Sabah 13', 16' Essam Mubaideen 20', 90' Lao Pak Kin 45+1' (g.s.) Musa Hammad 75' Mohannad Maharmeh 81' |
Tajikistan | 2 – 2 | Kyrgyzstan |
---|---|---|
Bakhtier Khasanov 5', 10' | Sergey Chikishev 21', 26' |
Kumpulan B
Pasukan | BP | M | S | K | JG | GB | PG | Mt |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Iraq | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 0 | +8 | 7 |
Syria | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 1 | +3 | 5 |
Singapura | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 3 | −2 | 2 |
Indonesia | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 11 | −9 | 1 |
Indonesia | 0 – 6 | Iraq |
---|---|---|
Karrar Jassim 18' Ahmad Abd Ali 24' Mustafa Karim 36' (pen.), 63' Ali Mansour Alwan 82' Ali Rehema 89' |
Syria | 4 – 1 | Indonesia |
---|---|---|
Abdul Fattah 2', 11' Maher Al-Sayed 17' Mohammad Al-Hamawi 87' | Ghery Nugraha 50' |
Iraq | 2 – 0 | Singapura |
---|---|---|
Mustafa Karim 5' Younis Mahmoud 7' |
Indonesia | 1 – 1 | Singapura |
---|---|---|
Tony Sucipto 53' | Ashrin Shariff 83' |
Pusingan 2
Kumpulan A
Pasukan | BP | M | S | K | JG | GB | PG | Mt |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uzbekistan | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 9 |
Qatar | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 2 | +5 | 6 |
Emiriah Arab Bersatu | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 7 | −4 | 1 |
Jordan | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 7 | −5 | 1 |
Emiriah Arab Bersatu | 1 – 2 | Uzbekistan |
---|---|---|
Adel Saqer 69' | Aleksandr Geynrikh 44', 55' |
Qatar | 3 – 0 | Jordan |
---|---|---|
Sebastián Soria 6' Adel Lamy 69' Hussein Yasser 71' |
Emiriah Arab Bersatu | 1 – 1 | Jordan |
---|---|---|
Ahmed Khamis 59' | Odai Al-Saify 45' |
Uzbekistan | 1 – 0 | Qatar |
---|---|---|
Aleksandr Geynrikh 67' |
Qatar | 4 – 1 | Emiriah Arab Bersatu |
---|---|---|
Sebastián Soria 8', 54' (pen.) Abdullah Koni 19' Wesam Rizik 62' | Yousif Jaber 64' |
Uzbekistan | 3 – 1 | Jordan |
---|---|---|
Aleksandr Geynrikh 11' Vitaliy Denisov 47' Server Djeparov 74' | Odai Al-Saify 35' |
Kumpulan B
Pasukan | BP | M | S | K | JG | GB | PG | Mt |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Korea Selatan | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 | 9 |
Bahrain | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 | 6 |
Vietnam | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 5 | +1 | 3 |
Bangladesh | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 13 | −11 | 0 |
Korea Selatan | 3 – 0 | Bangladesh |
---|---|---|
Lee Chun-Soo 2' Park Chu-Young 58', 73' |
Bahrain | 2 – 1 | Vietnam |
---|---|---|
Sayed Adnan 33', 44' (pen.) | Le Cong Vinh 40' |
Vietnam | 0 – 2 | Korea Selatan |
---|---|---|
Lee Ho 7' Kim Jin-Kyu 90+2' |
Bahrain | 5 – 1 | Bangladesh |
---|---|---|
Ismaeel Abdullatif 27', 72' Mohamed Husain 39' (pen.), 75' Sayed Adnan 80' | Zahid Hossain 88' |
Korea Selatan | 1 – 0 | Bahrain |
---|---|---|
Oh Beom-Seok 57' |
Vietnam | 5 – 1 | Bangladesh |
---|---|---|
Phan Thanh Binh 13', 47', 49' Le Cong Vinh 72' Le Tan Tai 76' | Motiur Munna 41' |
Kumpulan C
Pasukan | BP | M | S | K | JG | GB | PG | Mt |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thailand | 3 | 3 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 9 |
Kuwait | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 1 | +4 | 6 |
Kyrgyzstan | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | −2 | 3 |
Palestin | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6 | −6 | 0 |
Thailand | 1 – 0 | Palestin |
---|---|---|
Suchao Nuchnum 11' |
Kuwait | 3 – 0 | Kyrgyzstan |
---|---|---|
Mohammad Rashed 57' Al-Moussawi 74' Bader Al-Mutawa 90+1' |
Kyrgyzstan | 0 – 2 | Thailand |
---|---|---|
Teeratep Winothai 7' Sutee Suksomkit 46' |
Kuwait | 2 – 0 | Palestin |
---|---|---|
Hamad Al-Enezi 15' Abdullah Al-Mutawa 70' |
Palestin | 0 – 3 | Kyrgyzstan |
---|---|---|
Vadim Harchenko 39' Roman Ablakimov 42' Timur Valiev 58' |
Kumpulan D
Pasukan | BP | M | S | K | JG | GB | PG | Mt |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Iran | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 2 | +5 | 9 |
Hong Kong | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 |
India | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | −1 | 4 |
Maldives | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 6 | −4 | 0 |
India | 1 – 1 | Hong Kong |
---|---|---|
Pappachen Pradeep 88' | Chan Siu Ki 90+2' |
Iran | 3 – 1 | Maldives |
---|---|---|
Arash Borhani 15' Maziar Zare 22' Adel Kolahkaj 86' | Ashad Ali 77' |
India | 2 – 1 | Maldives |
---|---|---|
Irungbam Singh 34' Subhas Chakrobarty 89' | Ali Ashfaq 38' |
Hong Kong | 1 – 2 | Iran |
---|---|---|
Sham Kwok Keung 8' | Maziar Zare 39' Arash Borhani 64' (pen.) |
Iran | 2 – 0 | India |
---|---|---|
Jalal Akbari 78' Arash Borhani 90+2' |
Kumpulan E
Pasukan | BP | M | S | K | JG | GB | PG | Mt |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
China | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 9 |
Iraq | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 1 | +5 | 6 |
Oman | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 5 | −1 | 3 |
Malaysia | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 10 | −8 | 0 |
Oman | 3 – 1 | Malaysia |
---|---|---|
Nor Farhan 40' (g.s.) Ibrahim Al-Gheilani 57' Badar Al-Maimani 90+1' | Hardi Jaafar 62' |
Malaysia | 1 – 3 | China |
---|---|---|
Hardi Jaafar 66' | Zhou Haibin 41' Gao Lin 52' Feng Xiaoting 72' |
Oman | 0 – 2 | Iraq |
---|---|---|
Ali Rehema 30' Alaa Abdul-Zahra 45+2' |
Malaysia | 0 – 4 | Iraq |
---|---|---|
Ali Rehema 14' Younis Mahmoud 54', 55' Mustafa Karim 65' |
China | 2 – 1 | Oman |
---|---|---|
Gao Lin 42' Zheng Zhi 55' (pen.) | Ahmed Hadid 29' (pen.) |
Kumpulan F
Pasukan | BP | M | S | K | JG | GB | PG | Mt |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Korea Utara | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 7 |
Jepun | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 6 |
Syria | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | +1 | 4 |
Pakistan | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 6 | −4 | 0 |
Jepun | 3 – 2 | Pakistan |
---|---|---|
Keisuke Honda 2' Hiroyuki Taniguchi 32', 57' | Muhammad Rasool 61' Naveed Akram 82' |
Korea Utara | 0 – 0 | Syria |
---|---|---|
Syria | 0 – 1 | Jepun |
---|---|---|
Sota Hirayama 77' |
Korea Utara | 1 – 0 | Pakistan |
---|---|---|
Kim Chol-Ho 53' |
Jepun | 1 – 2 | Korea Utara |
---|---|---|
Yugo Ichiyanagi 7' | Hong Yong-Jo 4' Kim Yong-Jun 63' |
Pasukan Terbaik Tempat Kedua Kumpulan
Kumpulan | Pasukan | BP | M | S | K | JG | GB | PG | Mt |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A | Qatar | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 2 | +5 | 6 |
E | Iraq | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 1 | +5 | 6 |
B | Bahrain | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 | 6 |
C | Kuwait | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 1 | +4 | 6 |
F | Jepun | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 6 |
D | Hong Kong | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 |
Peringkat Kalah Mati
Suku Akhir | Separuh Akhir | Perlawanan Akhir | ||||||||
9 Disember | ||||||||||
Thailand | 0 | |||||||||
12 Disember | ||||||||||
Qatar | 3 | |||||||||
Qatar | 2 | |||||||||
9 Disember | ||||||||||
Iran | 0 | |||||||||
China | 2 (7) | |||||||||
15 Disember | ||||||||||
Iran | 2 (8) | |||||||||
Qatar | 1 | |||||||||
9 Disember | ||||||||||
Iraq | 0 | |||||||||
Uzbekistan | 1 | |||||||||
12 Disember | ||||||||||
Iraq | 2 | |||||||||
Iraq | 1 | Tempat Ketiga | ||||||||
9 Disember | ||||||||||
Korea Selatan | 0 | |||||||||
Korea Selatan | 3 | Iran | 1 | |||||||
Korea Utara | 0 | Korea Selatan | 0 | |||||||
14 Disember | ||||||||||
Suku Akhir
China | 2 – 2 (s.m.t.) | Iran |
---|---|---|
Feng Xiaoting 51' Zhou Haibin 98' | Arash Borhani 39' Jalal Hosseini 105+1' | |
Penalti | ||
Zheng Zhi Sun Xiang Cui Peng Zhou Haibin Zhao Xuri Feng Xiaoting Hao Junmin Liu Yu Zhao Ming | 7 – 8 | Arash Borhani Behshad Yavarzadeh Maziar Zare Jalal Akbari Khosro Heidari Mehrdad Oladi Jalal Hosseini Pejman Montazeri Mohsen Arzani |
Uzbekistan | 1 – 2 (s.m.t.) | Iraq |
---|---|---|
Aleksandr Geynrikh 45+1' | Karrar Jassim 10' Ali Mansour Alwan 95' |
Thailand | 0 – 3 | Qatar |
---|---|---|
Khalfan Ibrahim 26', 50' Abdullah Koni 51' |
Korea Selatan | 3 – 0 | Korea Utara |
---|---|---|
Kim Chi-Woo 31' Yeom Ki-Hun 34' Jung Jo-Gook 57' |
Separuh Akhir
Iraq | 1 – 0 | Korea Selatan |
---|---|---|
Samer Saeed 24' |
Perlawanan pingat gangsa
Iran | 1 – 0 (s.m.t.) | Korea Selatan |
---|---|---|
Adel Kolahkaj 114' |
Perlawanan Pingat Emas
Pemenang
Juara Bola sepak di Sukan Asia 2006 | |
---|---|
Qatar Juara Pertama |
Penjaring Gol
|
|
|
Wanita
Peringkat Kumpulan
Kumpulan A
Pasukan | BP | M | S | K | JG | GB | PG | Mt |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Jepun | 3 | 3 | 0 | 0 | 18 | 0 | +18 | 9 |
China | 3 | 2 | 0 | 1 | 19 | 1 | +18 | 6 |
Thailand | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 11 | −6 | 3 |
Jordan | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 30 | −30 | 0 |
Jepun | 13 – 0 | Jordan |
---|---|---|
Miyuki Yanagita 16', 71' Aya Miyama 20' Akiko Sudo 32' Eriko Arakawa 34' Mizuho Sakaguchi 49', 54', 65', 77', 81' Homare Sawa 78', 90' Tomoe Sakai 85' |
China | 7 – 0 | Thailand |
---|---|---|
Wang Kun 3' Han Duan 7', 21', 45' Yuan Fan 41', 53' Wang Dandan 73' |
Thailand | 0 – 4 | Jepun |
---|---|---|
Mizuho Sakaguchi 42' Shinobu Ohno 65' Eriko Arakawa 77' Kozue Ando 90' |
Jordan | 0 – 12 | China |
---|---|---|
Han Duan 9', 15', 45+2', 47' Ren Liping 22', 35' Wang Kun 26', 39' Suha Al-Zogheir 28' (g.s.) Li Jie 65' Ma Xiaoxu 68', 73' |
China | 0 – 1 | Jepun |
---|---|---|
Azusa Iwashimizu 27' |
Jordan | 0 – 5 | Thailand |
---|---|---|
Darut Changplook 27' Suphaphon Kaeobaen 39' Chidtawan Chawong 48' Sukunya Paengthem 70', 83' |
Kumpulan B
Pasukan | BP | M | S | K | JG | GB | PG | Mt |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Korea Utara | 3 | 3 | 0 | 0 | 13 | 1 | +12 | 9 |
Korea Selatan | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 5 | +1 | 6 |
Taipei Cina | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 7 | −4 | 3 |
Vietnam | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 11 | −9 | 0 |
Korea Selatan | 2 – 0 | Taipei Cina |
---|---|---|
Ji So-Yun 13', 67' |
Korea Utara | 5 – 0 | Vietnam |
---|---|---|
Kil Son-Hui 5', 45+1' Ri Un-Gyong 17' Kim Kyong-Hwa 22' Ri Kum-Suk 27' |
Vietnam | 1 – 3 | Korea Selatan |
---|---|---|
Bui Thi Tuyet Mai 79' | Kim Jin-Hee 2' Park Hee-Young 6' Kim Joo-Hee 60' |
Taipei Cina | 0 – 4 | Korea Utara |
---|---|---|
Kim Kyong-Hwa 6', 53' Ri Un-Suk 49' Ho Sun-Hui 55' |
Korea Utara | 4 – 1 | Korea Selatan |
---|---|---|
Ri Kum-Suk 10', 17' Kim Kyong-Hwa 12' Ri Un-Gyong 70' | Park Hee-Young 25' |
Taipei Cina | 3 – 1 | Vietnam |
---|---|---|
Tsai Li-chen 6', 41' Lee Hsueh-hua 90+3' (pen.) | Bui Thi Tuyet Mai 19' |
Peringkat Kalah Mati
Separuh Akhir | Pentas Akhir | ||||||
10 Disember | |||||||
Jepun | 3 | ||||||
Korea Selatan | 1 | ||||||
13 Disember | |||||||
Jepun | 0 (2) | ||||||
Korea Utara | 0 (4) | ||||||
Tempat ketiga | |||||||
10 Disember | 13 Disember | ||||||
Korea Utara | 3 | Korea Selatan | 0 | ||||
China | 1 | China | 2 |
Separuh Akhir
Jepun | 3 – 1 | Korea Selatan |
---|---|---|
Azusa Iwashimizu 47' Miyuki Yanagita 72' Yuki Nagasato 82' | Park Hee-Young 89' |
Perlawanan Pingat Gangsa
Korea Selatan | 0 – 2 | China |
---|---|---|
Wang Kun 40', 66' |
Perlawanan Pingat Emas
Jepun | 0 – 0 (s.m.t) | Korea Utara |
---|---|---|
Penalti | ||
Homare Sawa Kozue Ando Yuki Nagasato Maiko Nakaoka | 2 – 4 | Ri Kum-Suk Ri Un-Gyong Ho Sun-Hui Jong Pok-Sim |
Penjaring Gol
|
|
|
Rujukan
- ^ Turkmenistan soccer team withdraws from Asian Games
- ^ Yemen pulls out of Asiad soccer tournament
- ^ "It's official, footballers will have a ball". Diarkibkan daripada yang asal pada 2007-09-30. Dicapai pada 2015-02-18.
- ^ "FIFA suspends Iran Football Federation". FIFA. Diarkibkan daripada yang asal pada 2007-01-02. Dicapai pada 2006-11-27.
- ^ Iran out of football after FIFA ban
- ^ "FIFA President announces temporary lifting of Iran ban". the-AFC.com. Diarkibkan daripada yang asal pada 2007-06-23. Dicapai pada 2006-11-27.
- Official men football schedule
- Official women football schedule