Afrikamesterskapet i friidrett 2014 – 100 meter menn
Afrikamesterskapet i friidrett 2014 – 100 meter menn | |||
---|---|---|---|
Konkurranse | 100 meter menn | ||
Arrangement | Afrikamesterskapet i friidrett 2014 | ||
Sted | Marrakech, Marokko | ||
Arena | Stade de Marrakech | ||
Dato | 10. – 11. august | ||
Deltakere | 47 | ||
Vinnertid | 10,05 NR | ||
Medaljevinnere | |||
Hua Wilfried Koffi, Elfenbenskysten | |||
Mark Jelks, Nigeria | |||
Monzavous Edwards, Nigeria | |||
Forrige | 2012 | ||
Neste | 2016 |
Øvelser ved Afrikamesterskapet i friidrett 2014 | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
400 m | menn | kvinner | ||||
800 m | menn | kvinner | ||||
1500 m | menn | kvinner | ||||
5000 m | menn | kvinner | ||||
10 000 m | menn | kvinner | ||||
100 m hekk | kvinner | |||||
110 m hekk | menn | |||||
400 m hekk | menn | kvinner | ||||
3000 m hinder | menn | kvinner | ||||
4×100 m stafett | menn | kvinner | ||||
4×400 m stafett | menn | kvinner | ||||
Landeveisøvelser | ||||||
20 km kappgang | menn | kvinner | ||||
Tekniske øvelser | ||||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||||
Tresteg | menn | kvinner | ||||
Høydehopp | menn | kvinner | ||||
Stavsprang | menn | kvinner | ||||
Kulestøt | menn | kvinner | ||||
Diskoskast | menn | kvinner | ||||
Spydkast | menn | kvinner | ||||
Sleggekast | menn | kvinner | ||||
Sammensatte øvelser | ||||||
Sjukamp | kvinner | |||||
Tikamp | menn |
Øvelsen 100 meter menn ved Afrikamesterskapet i friidrett 2014 ble avholdt den 10.–11. august på Stade de Marrakech.[1]
Resultater
Forsøksheat
Kvalifisering: De tre første i hvert heat (Q) og de tre raskeste ellers (q) kvalifiserte seg til semifinalene.
Vind: Heat 1: -0,3 m/s, Heat 2: -0,6 m/s, Heat 3: -0,7 m/s, Heat 4: -1,1 m/s, Heat 5: -0,4 m/s, Heat 6: -1,3 m/s, Heat 7: +0,6 m/s
Plass | Heat | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Hua Wilfried Koffi | Elfenbenskysten | 10,29 | Q |
2 | 6 | Ogho-Oghene Egwero | Nigeria | 10,34 | Q |
3 | 7 | Akani Simbine | Sør-Afrika | 10,35 | Q |
4 | 5 | Simon Magakwe | Sør-Afrika | 10,38 | Q |
5 | 7 | Emmanuel Dassor | Ghana | 10,41 | Q |
5 | 3 | Mark Jelks | Nigeria | 10,41 | Q |
7 | 7 | Idrissa Adam | Kamerun | 10,43 | Q |
8 | 4 | Solomon Afful | Ghana | 10,44 | Q |
9 | 3 | Tim Abeyie | Ghana | 10,46 | Q |
10 | 1 | Jammeh Adama | Gambia | 10,49 | Q |
10 | 4 | Monzavous Edwards | Nigeria | 10,49 | Q |
10 | 5 | Aziz Ouhadi | Marokko | 10,49 | Q |
13 | 6 | Béranger Aymard Bosse | Den sentralafrikanske republikk | 10,55 | Q |
14 | 6 | Titus Kafunda | Zambia | 10,55 | Q |
15 | 4 | Henricho Bruintjies | Sør-Afrika | 10,55 | Q |
16 | 1 | Moustapha Traoré | Mali | 10,58 | Q |
17 | 6 | Jonathan Permal | Mauritius | 10,60 | q |
17 | 7 | Yendoutien Tiebekabe | Togo | 10,60 | q |
19 | 2 | Skander Djamil Athmani | Algerie | 10,62 | Q |
19 | 7 | Holder da Silva | Guinea-Bissau | 10,62 | q |
21 | 7 | Stephen Barasa | Kenya | 10,66 | |
22 | 5 | Pierre Paul Bissek | Kamerun | 10,67 | Q |
22 | 6 | Yateya Kambepera | Botswana | 10,67 | |
24 | 6 | Francis Zimwara | Zimbabwe | 10,68 | |
25 | 5 | Gogbeu Francis Koné | Elfenbenskysten | 10,69 | |
26 | 1 | Gue Arthur Cissé | Elfenbenskysten | 10,72 | Q |
26 | 5 | Moulaye Sonko | Senegal | 10,72 | |
28 | 3 | Even Tjiviju | Namibia | 10,74 | Q |
29 | 2 | Sibusiso Matsenjwa | Eswatini | 10,76 | Q |
30 | 5 | Jean Yann de Grace | Mauritius | 10,78 | |
31 | 4 | Dannys Assoumou | Gabon | 10,80 | |
32 | 2 | Jean Tarcisus Batambock | Kamerun | 10,84 | |
33 | 4 | Mohamed El Shushin | Libya | 10,87 | |
34 | 4 | Brisso Bahorou Akim | Benin | 10,94 | |
35 | 5 | Tonny Chirchir | Kenya | 10,95 | |
35 | 2 | Leeroy Henriette | Seychellene | 10,95 | |
37 | 3 | Didier Kiki | Benin | 10,96 | |
38 | 1 | Zenebe Madfu | Etiopia | 11,00 | |
39 | 3 | João Manu de Barros | São Tomé og Príncipe | 11,03 | |
40 | 2 | Abyot Lencho | Etiopia | 11,08 | |
40 | 4 | Hamza Mlaab | Marokko | 11,08 | |
42 | 6 | Dyland Sicobo | Seychellene | 11,22 | |
43 | 3 | Jidou El Moctar | Mauritania | 11,58 | |
44 | 1 | Osman Tahir | Eritrea | 11,88 | |
45 | 6 | Yanis Dallay | Komorene | 12,84 | |
46 | 7 | Hamza Ouahbi | Marokko | 99.97 DNF | |
46 | 3 | Walter Moenga | Kenya | 99.98 DQ | R162.6[2] |
47 | 1 | Mauro Gaspar | Angola | 99.99 DNS | |
47 | 1 | Alexandre Mandaba | Den sentralafrikanske republikk | 99.99 DNS | |
47 | 2 | Oumar Sabour | Tsjad | 99.99 DNS | |
47 | 4 | Osvaldo Alexandre | Angola | 99.99 DNS |
Semifinaler
Kvalifisering: De to første i hver semifinale (Q) og de to raskeste ellers (q) kvalifiserte seg til finalen.
Vind: Heat 1: -1,2 m/s, Heat 2: +1,6 m/s, Heat 3: -0,2 m/s
Plass | Heat | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Mark Jelks | Nigeria | 10,16 | Q |
2 | 1 | Hua Wilfried Koffi | Elfenbenskysten | 10,17 | Q |
3 | 2 | Akani Simbine | Sør-Afrika | 10,27 | Q |
4 | 2 | Aziz Ouhadi | Marokko | 10,33 | q |
5 | 3 | Simon Magakwe | Sør-Afrika | 10,36 | Q |
6 | 3 | Ogho-Oghene Egwero | Nigeria | 10,37 | Q |
7 | 1 | Monzavous Edwards | Nigeria | 10,38 | Q |
7 | 2 | Tim Abeyie | Ghana | 10,38 | q |
9 | 1 | Jammeh Adama | Gambia | 10,41 | |
10 | 1 | Henricho Bruintjies | Sør-Afrika | 10,44 | |
11 | 1 | Solomon Afful | Ghana | 10,46 | |
12 | 2 | Jonathan Permal | Mauritius | 10,49 | |
13 | 2 | Idrissa Adam | Kamerun | 10,50 | |
14 | 3 | Béranger Aymard Bosse | Den sentralafrikanske republikk | 10,52 | |
15 | 3 | Emmanuel Dassor | Ghana | 10,52 | |
16 | 2 | Titus Kafunda | Zambia | 10,58 | |
17 | 3 | Yendoutien Tiebekabe | Togo | 10,63 | |
18 | 1 | Even Tjiviju | Namibia | 10,66 | |
19 | 1 | Holder da Silva | Guinea-Bissau | 10,66 | |
20 | 1 | Moustapha Traoré | Mali | 10,74 | |
21 | 2 | Sibusiso Matsenjwa | Eswatini | 10,80 | |
21 | 3 | Skander Djamil Athmani | Algerie | 10,80 | |
23 | 3 | Gue Arthur Cissé | Elfenbenskysten | 10,86 | |
24 | 3 | Pierre Paul Bissek | Kamerun | 99.99 DNS |
Finale
Vind: +0,4 m/s
Plass | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
01 | 3 | Hua Wilfried Koffi | Elfenbenskysten | 10,05 | NR |
02 | 6 | Mark Jelks | Nigeria | 10,07 | |
03 | 7 | Monzavous Edwards | Nigeria | 10,16 | |
4 | 5 | Simon Magakwe | Sør-Afrika | 10,19 | |
5 | 8 | Ogho-Oghene Egwero | Nigeria | 10,28 | |
6 | 1 | Aziz Ouhadi | Marokko | 10,29 | |
7 | 2 | Tim Abeyie | Ghana | 10,40 | |
8 | 4 | Akani Simbine | Sør-Afrika | 13,14 |
Referanser
- v
- d
- r
Afrikamestere på 100 meter, menn
- 1979: Ernest Obeng
- 1982: Ernest Obeng
- 1984: Chidi Imoh
- 1985: Chidi Imoh
- 1988: John Myles-Mills
- 1989: Amadou Mbagnick Mbaye
- 1990: Joseph Gikonyo
- 1992: Victor Omagbemi
- 1993: Daniel Effiong
- 1996: Seun Ogunkoya
- 1998: Seun Ogunkoya
- 2000: Abdul Aziz Zakari
- 2002: Frankie Fredericks
- 2004: Olusoji Fasuba
- 2006: Olusoji Fasuba
- 2008: Olusoji Fasuba
- 2010: Ben Youssef Meïté
- 2012: Simon Magakwe
- 2014: Wilfried Koffi Hua
- 2016: Ben Youssef Meïté
- 2018: Akani Simbine
- 2022: Ferdinand Omanyala
- 2024: Joseph Fahnbulleh