Den 64. BAFTA-utdelingen
Den 64. BAFTA-utdelingen (Orange British Academy Film Awards), delt ut av British Academy of Film and Television Arts, ble avholdt søndag 13. februar 2011, og hyllet de beste filmene fra 2010. Seremonien fant sted i Royal Opera House i London, og ble presentert av Jonathan Ross.
Kongens tale vant flest priser under seremonien, med seier i syv kategorier: beste film, beste britiske film, beste mannlige skuespiller, beste mannlige birolle, beste kvinnelige birolle, beste originalmanus, og beste musikk.
Vinnere og nominasjoner
Vinnerne av hver kategori er markert med fet skrift.
Beste film
- Kongens tale
- Black Swan
- Inception
- The Social Network
- True Grit – et ekte mannfolk
Beste britiske film
- Kongens tale
- 127 timer
- Another Year
- Four Lions
- We Want Sex
Beste mannlige skuespiller
- Colin Firth – Kongens tale
- Javier Bardem – Biutiful
- Jeff Bridges – True Grit – et ekte mannfolk
- Jesse Eisenberg – The Social Network
- James Franco – 127 timer
Beste kvinnelige skuespiller
- Natalie Portman – Black Swan
- Annette Bening – The Kids Are All Right
- Julianne Moore – The Kids Are All Right
- Noomi Rapace – Menn som hater kvinner
- Hailee Steinfeld – True Grit – et ekte mannfolk
Beste mannlige birolle
Beste kvinnelige birolle
Beste regissør
Beste filmklipp
Beste originalmanus
- David Seidler – Kongens tale
- Mark Heyman, Andrés Heinz og John J. McLaughlin – Black Swan
- Scott Silver, Paul Tamasy og Eric Johnson – The Fighter
- Christopher Nolan – Inception
- Lisa Cholodenko og Stuart Blumberg – The Kids Are All Right
Beste adapterte manus
- Aaron Sorkin – The Social Network
- Danny Boyle og Simon Beaufoy – 127 timer
- Rasmus Heisterberg og Nikolaj Arcel – Menn som hater kvinner
- Michael Arndt – Toy Story 3
- Joel Coen og Ethan Coen – True Grit – et ekte mannfolk
Beste animasjonsfilm
Beste fremmedspråkelige film
- Menn som hater kvinner (Män som hatar kvinnor) – Sverige
- Biutiful – Meksiko
- I Am Love (Io sono l'amore) – Italia
- Om guder og mennesker (Des hommes et des dieux) – Frankrike
- Hemmeligheten i deres øyne (El secreto de sus ojos) – Argentina
Beste filmfotografi
- Roger Deakins – True Grit – et ekte mannfolk
- Anthony Dod Mantle og Enrique Chediak – 127 timer
- Matthew Libatique – Black Swan
- Wally Pfister – Inception
- Danny Cohen- Kongens tale
Beste kostymedesign
- Colleen Atwood – Alice i Eventyrland
- Amy Westcott – Black Swan
- Jenny Beavan – Kongens tale
- Louise Stjernsward – We Want Sex
- Mary Zophres – True Grit – et ekte mannfolk
Beste sminke og hår
- Valli O'Reilly og Paul Gooch – Alice i Eventyrland
- Judy Chin og Geordie Sheffer – Harry Potter og Dødstalismanene – Del 1
- Frances Hannon – Kongens tale
- Lizzie Yianni Georgiou – We Want Sex
Beste musikk
- Alexandre Desplat – Kongens tale
- A.R. Rahman – 127 timer
- Danny Elfman – Alice i Eventyrland
- John Powell – Dragetreneren
- Hans Zimmer – Inception
Beste produksjonsdesign
- Guy Hendrix Dyas, Larry Dias og Doug Mowat – Inception
- Robert Stromberg og Karen O’Hara – Alice i Eventyrland
- Thérèse DePrez og Tora Peterson – Black Swan
- Eve Stewart og Judy Farr – Kongens tale
- Jess Gonchor og Nancy Haigh – True Grit – et ekte mannfolk
Beste spesialeffekter
- Chris Corbould, Paul Franklin, Andrew Lockley og Peter Bebb – Inception
- Ken Ralston, David Schaub, Sean Phillips og Carey Villegas – Alice i Eventyrland
- Dan Schrecker – Black Swan
- Tim Burke, John Richardson, Nicolas Ait'Hadi Christian Manz – Harry Potter og Dødstalismanene – Del 1
- Guido Quaroni, Michael Fong og David Ryu – Toy Story 3
Beste animerte kortfilm
- Michael Please – The Eagleman Stag
- David Prosser – Matter Fisher
- Matthias Hoegg – Thursday
Beste kortfilm
- Paul Wright og Poss Kondeatis – Until The River Runs Red
- Samuel Abrahams og Beau Gordon – Connect
- Piers Thompson og Simon Hessel – Lin
- Michael Pearce og Ross McKenzie – Rite
- Karni Arieli, Saul Freed, Alison Sterling og Kat Armour-Brown – Turning
Beste lyd
- Richard King, Lora Hirschberg, Gary A Rizzo og Ed Novick – Inception
- Glenn Freemantle, Ian Tapp, Richard Pryke, Steven C Laneri og Douglas Cameron – 127 timer
- Ken Ishii, Craig Henighan og Dominick Tavella – Black Swan
- John Midgley, Lee Walpole og Paul Hamblin – Kongens tale
- Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F Kurland og Douglas Axtell – True Grit - et ekte mannfolk
Beste debut av en britisk regissør, forfatter eller produsent
- Chris Morris (regissør/forfatter) – Four Lions
- Clio Barnard (regissør) og Tracy O’Riordan (produsent) – The Arbor
- Banksy (regissør) og Jaimie D’Cruz (produsent) – Exit Through the Gift Shop
- Gareth Edwards (regissør/forfatter) – Monsters
- Nick Whitfield (regissør/forfatter) – Skeletons
The Orange Rising Star Award (stemt frem av publikum)
- Tom Hardy — Inception
- Gemma Arterton — Tamara Drewe
- Aaron Johnson — Kick-Ass og Chatroom
- Emma Stone — Easy A
- Andrew Garfield — The Social Network
Michael Balcon Award for Outstanding British Contribution to Cinema
- Filmene om Harry Potter
Academy Fellowship
Kilder
«2011 Film Awards Winners and Nominees». British Academy of Film and Television Arts. Arkivert fra originalen 10. januar 2011. Besøkt 13. februar 2011.