Den 65. BAFTA-utdelingen
Den 65. BAFTA-utdelingen (Orange British Academy Film Awards), delt ut av British Academy of Film and Television Arts, ble avholdt søndag 12. februar 2012, og hyllet de beste filmene fra 2011. Seremonien fant sted i Royal Opera House i London.
Programleder for seremonien var Stephen Fry.
Vinnere og nominerte filmer
Nominasjonene ble publisert 17. januar 2012.[1]
Beste film
- The Artist
- The Descendants
- Drive
- Barnepiken
- Muldvarpen
Beste britiske film
- Muldvarpen
- My Week with Marilyn
- Senna
- Shame
- Vi må snakke om Kevin
Beste mannlige skuespiller
- Jean Dujardin – The Artist
- Brad Pitt – Moneyball
- Gary Oldman – Muldvarpen
- George Clooney – The Descendants
- Michael Fassbender – Shame
Beste kvinnelige skuespiller
Beste mannlige birolle
- Christopher Plummer – Beginners
Beste kvinnelige birolle
Beste regissør
- Michel Hazanavicius – The Artist
- Nicolas Winding Refn – Drive
- Martin Scorsese – Hugo Cabret
- Tomas Alfredson – Muldvarpen
- Lynne Ramsay – Vi må snakke om Kevin
Beste filmklipp
- Gregers Sall og Chris King – Senna
- Anne-Sophie Bion og Michel Hazanavicius – The Artist
- Mat Newman – Drive
- Thelma Schoonmaker – Hugo Cabret
- Dino Jonsater – Muldvarpen
Beste originalmanus
- Michel Hazanavicius – The Artist
- Annie Mumolo og Kristen Wiig – Bridesmaids
- John Michael McDonagh – The Guard
- Abi Morgan – Jernkvinnen
- Woody Allen – Midnight in Paris
Beste adapterte manus
- Bridget O'Connor og Peter Straughan – Muldvarpen
- Alexander Payne, Nat Faxon, og Jim Rash – The Descendants
- Tate Taylor – Barnepiken
- George Clooney, Grant Heslov, og Beau Willimon – Maktens menn
- Steven Zaillian og Aaron Sorkin – Moneyball
Beste animasjonsfilm
- Gore Verbinski – Rango
- Steven Spielberg – På eventyr med Tintin: Enhjørningens hemmelighet
- Sarah Smith – Arthurs julegaverace
Beste fremmedspråkelige film
- Under huden
- Nawals hemmelighet – Incendies
- Danselegenden Pina
- Frustrert fransk frue
- Nader og Simin - et brudd
Beste dokumentarfilm
- Senna
- George Harrison: Living in the Material World
- Project Nim
Beste filmfotografi
- Guillaume Schiffman – The Artist
- Jeff Cronenweth – The Girl with the Dragon Tattoo
- Robert Richardson – Hugo Cabret
- Hoyte van Hoytema – Muldvarpen
- Janusz Kaminski- War Horse
Beste kostymedesign
- Mark Bridges – The Artist
- Sandy Powell – Hugo Cabret
- Michael O'Connor – Jane Eyre
- Jill Taylor – My Week with Marilyn
- Jacqueline Durran – Muldvarpen
Beste sminke og hår
- Marese Langan – Jernkvinnen
- Julie Hewett og Cydney Cornell – The Artist
- Amanda Knight og Lisa Tomblin – Harry Potter og dødstalismanene – del 2
- Morag Ross og Jan Archibald – Hugo Cabret
- Jenny Shircore – My Week with Marilyn
Beste musikk
- Ludovic Bource – The Artist
- Trent Reznor og Atticus Ross – The Girl with the Dragon Tattoo
- Howard Shore – Hugo Cabret
- Alberto Iglesias – Muldvarpen
- John Williams – War Horse
Beste produksjonsdesign
- Dante Ferretti og Francesca Lo Schiavo – Hugo Cabret
- Laurence Bennett og Robert Gould – The Artist
- Stuart Craig og Stephenie McMillan – Harry Potter og dødstalismanene – del 2
- Maria Djurkovic og Tatiana MacDonald – Muldvarpen
- Rick Carter og Lee Sandales – War Horse
Beste spesialeffekter
- Tim Burke, John Richardson, Greg Butler David Vickerey – Harry Potter og dødstalismanene – del 2
- Joe Letteri – På eventyr med Tintin: Enhjørningens hemmelighet
- Rob Legato, Ben Grossman, og Joss Williams – Hugo Cabret
- Joe Letteri, Dan Lemmon, og R. Christopher White – Rise of the Planet of the Apes
- Ben Morris og Neil Corbould – War Horse
Beste animerte kortfilm
- Grant Orchard og Sue Goffe – A Morning Stroll
- Afarin Eghbal, Kasia Malipan, og Francesca Gardiner – Abuelas
- Robert Morgan – Bobby Yeah
Beste kortfilm
- John Maclean og Gerardine O'Flynn – Pitch Black Heist
- Martina Amati, Gavin Emerson, James Bolton, og Ilaria Bernardini – Chalk
- Rungano Nyoni og Gabriel Gauchet – Mwansa the Great
- Arash Ashtiani og Anshu Poddar – Only Sound Remains
- Babak Anvari, Kit Fraser, og Gavin Cullen – Two and Two
Beste lyd
- Philip Stockton, Eugene Gearty, Tom Fleischman, og John Midgley – Hugo Cabret
- Nadine Muse, Gérard Lamps, og Michael Krikorian – The Artist
- James Mather, Stuart Wilson, Stuart Hilliker, Mike Dowson, og Adam Scrivener – Harry Potter og dødstalismanene – del 2
- John Casali, Howard Bargroff, Doug Cooper, Stephen Griffiths, og Andy Shelley – Muldvarpen
- Stuart Wilson, Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson, og Richard Hymns – War Horse
Beste debut av en britisk regissør, forfatter eller produsent
- Paddy Considine (regissør) og Diarmid Scrimshaw (produsent) – Tyrannosaur
- Joe Cornish (regissør/forfatter) – Attack the Block
- Will Sharpe (regissør/forfatter), Tom Kingsley (regissør), og Sarah Brocklehurst (produsent) – Black Pond
- Ralph Fiennes (regissør) – Coriolanus
- Richard Ayoade (regissør/forfatter) – Submarine
The Orange Wednesdays Rising Star Award (stemt frem av publikum)
- Adam Deacon
- Chris Hemsworth
- Tom Hiddleston
- Chris O'Dowd
- Eddie Redmayne
Michael Balcon Award for Outstanding British Contribution to Cinema
Academy Fellowship
Referanser
- ^ «BAFTA Film Awards Nominations in 2012» (engelsk). British Academy of Film and Television Arts. 17. november 2011. Besøkt 17. januar 2012.
Autoritetsdata