EM i skiskyting 2024
EM i skiskyting 2024 | |||
---|---|---|---|
Idrettsgren | Skiskyting | ||
Arrangør | International Biathlon Union | ||
Vertsland | Slovakia | ||
Arena(er) | Osrblie | ||
Dato | 24. jan. 2024–28. jan. 2024 | ||
Utgavenummer | 31 | ||
Nettsted | Offisielt nettsted (en) · Offisielt nettsted (sk) | ||
Mesterskap | |||
Forrige – neste | |||
Lenzerheide 2023 – Val Martello 2025 |
EM i skiskyting 2024 ble arrangert i Osrblie i Slovakia fra 24. til 28. januar 2024.[1].
Program
Dato | Tid | Øvelse | Tid | Øvelse |
---|---|---|---|---|
24. januar | 10:30 | Normaldistanse (20 km), menn | 14:30 | Normaldistanse (15 km), kvinner |
26. januar | 11:00 | Sprint (10 km), menn | 14:30 | Sprint (7,5 km), kvinner |
27. januar | 11:00 | Jaktstart (12,5 km), menn | 14:00 | Jaktstart (10 km), kvinner |
28. januar | 11:45 | Miksstafett (4 × 6 km) | ||
14:00 | Parstafett (4 × 3 km + 1,5 km) |
Medaljevinnere
Menn
Dato | Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
24. jan | 20 km normaldistanse | Vebjørn Sørum Norge | 51:32.7 (0+0+0+0) | Johan-Olav Botn Norge | 52:42.4 (2+0+0+0) | Martin Uldal Norge | 53:17.6 (0+0+0+1) |
26. jan | 10 km sprint | Antonin Guigonnat Frankrike | 22:51.9 (0+0) | Johan-Olav Botn Norge | 23:06.4 (1+1) | Isak Frey Norge | 23:08.6 (1+0) |
27. jan | 12,5 km jaktstart | Isak Frey Norge | 32:42.1 (1+0+0+2) | Dmitrij Sjamajev Romania | 32:54.4 (0+0+0+0) | Antonin Guigonnat Frankrike | 33:08.1 (1+0+4+0) |
Kvinner
Dato | Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
24. jan | 15 km normaldistanse | Maren Kirkeeide Norge | 41:26.2 (0+0+0+0) | Alina Stremous Moldova | 42:12.7 (0+1+0+0) | Ema Kapustová Slovakia | 42:25.3 (0+0+0+2) |
26. jan | 7,5 km sprint | Ida Lien Norge | 19:11.5 (0+0) | Maren Kirkeeide Norge | 19:25.5 (0+0) | Khrystyna Dmytrenko Ukraina | 19:46.8 (0+0) |
27. jan | 10 km jaktstart | Maren Kirkeeide Norge | 29:49.9 (1+0+0+1) | Emilie Kalkenberg Norge | 30:01.0 (1+0+0+1) | Océane Michelon Frankrike | 30:17.0 (0+1+0+1) |
Mikslag
Dato | Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
28. jan | 4 × 6 km miksstafett | Norge | 1:04:23.3 (0+0) (0+0) (0+0) (1+3) (0+0) (0+0) (0+1) (0+3) | Frankrike | 1:04:37.9 (1+3) (0+0) (0+1) (0+0) (0+1) (0+1) (0+0) (0+1) | Italia | 1:05:17.1 (0+0) (0+0) (0+0) (0+1) (0+1) (0+0) (0+2) (0+1) |
28. jan | 6 km + 7,5 km parstafett | Sverige | 41:50.1 (0+1) (0+2) (0+1) (0+0) (0+0) (0+0) (0+0) (0+2) | Norge | 42:04.0 (0+2) (0+1) (0+1) (0+2) (0+1) (0+3) (0+1) (1+3) | Østerrike | 42:34.0 (0+0) (0+2) (0+0) (0+2) (0+0) (0+3) (0+0) (0+2) |
Medaljestatistikk
* Vertsnasjon ( Slovakia)
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Norge | 6 | 5 | 2 | 13 |
2 | Frankrike | 1 | 1 | 2 | 4 |
3 | Sverige | 1 | 0 | 0 | 1 |
4 | Romania | 0 | 1 | 0 | 1 |
Moldova | 0 | 1 | 0 | 1 | |
6 | Italia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Østerrike | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Ukraina | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Slovakia* | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt (9 land) | 8 | 8 | 8 | 24 |
Norges tropp
15. januar tok Norges Skiskytterforbund ut seks kvinner og sju menn til mesterskapet.[2]
Kvinner
Navn | Klubb | Normal- distanse | Sprint | Jakt- start | Miks- stafett | Par- stafett |
---|---|---|---|---|---|---|
Kirkeeide, MarenMaren Kirkeeide | Markane Idrettslag | 1 01 | 2 02 | 1 01 | 1 01 | —99 |
Lien, IdaIda Lien | Simostranda Idrettslag | 4 | 1 01 | 4 | 1 01 | —99 |
Kalkenberg, EmilieEmilie Kalkenberg | Skonseng Ungdomslag | 52 | 6 | 2 02 | —99 | 2 02 |
Enodd, JennyJenny Enodd | Budal Idrettslag | 29 | 5 | 27 | —99 | —99 |
Johansen, Marthe KråkstadMarthe Kråkstad Johansen | Bossmo & Ytteren Idrettslag | 24 | 22 | 8 | —99 | —99 |
Erdal, KarolineKaroline Erdal | Førde Idrettslag | 21 | 38 | 18 | —99 | —99 |
Menn
Navn | Klubb | Normal- distanse | Sprint | Jakt- start | Miks- stafett | Par- stafett |
---|---|---|---|---|---|---|
Frey, IsakIsak Frey | Bærums Skiklub | 5 | 3 03 | 1 01 | 1 01 | —99 |
Botn, Johan-OlavJohan-Olav Botn | Stårheim Idrettslag | 2 02 | 2 02 | 11 | 1 01 | —99 |
Sørum, VebjørnVebjørn Sørum | Søndre Ål Sportsklubb | 1 01 | 5 | 4 | —99 | 2 02 |
Uldal, MartinMartin Uldal | Birkenes Idrettslag | 3 03 | 8 | 8 | —99 | —99 |
Nevland, MartinMartin Nevland | Figgjo Idrettslag | 4 | 10 | 6 | —99 | —99 |
Øverby, MatsMats Øverby | Lier Idrettslag | 7 | 7 | 5 | —99 | —99 |
Hedegart, EinarEinar Hedegart | Inderøy Idrettslag | —99 | 77 | —99 | —99 | —99 |
Se også
Referanser
- ^ «Biathlon : le calendrier officiel de l’édition 2023/2024 de l’IBU Cup».
- ^ «Skiskytternes EM-uttak er klart». Norges Skiskytterforbund. 15. januar 2024. Besøkt 26. januar 2024.
Eksterne lenker
- (en) Offisielt nettsted
- (sk) Offisielt nettsted
- v
- d
- r
- Kontiolax 1994
- Le Grand-Bornand 1995
- Ridnaun 1996
- Windischgarsten 1997
- Minsk 1998
- Izjevsk 1999
- Zakopane 2000
- Maurienne 2001
- Kontiolax 2002
- Forni Avoltri 2003
- Minsk 2004
- Novosibirsk 2005
- Langdorf 2006
- Bansko 2007
- Nové Město 2008
- Ufa 2009
- Otepää 2010
- Ridnaun 2011
- Osrblie 2012
- Bansko 2013
- Nové Město 2014
- Otepää 2015
- Tjumen 2016
- Duszniki-Zdrój 2017
- Ridnaun 2018
- Minsk 2019
- Minsk 2020
- Duszniki-Zdrój 2021
- Arber 2022
- Lenzerheide 2023
- Osrblie 2024
Autoritetsdata