Folkelarmprisen (Norwegian Folk Music Awards) er en prisutdeling til artister bosatt i Norge som har utmerket seg innen folkemusikk eller andre former for tradisjonsmusikk. Prisen deles ut til en rekke klasser under den årlige musikkfestivalen Folkelarm. Festivalen arrangeres av FolkOrg – organisasjon for folkemusikk og folkedans, første gang i Oslo i 2005. Prisen ble etablert samme år.
Vinnere
2005
Klasse | Artist | Tittel |
Åpen klasse / eksperimentell | Geitungen | |
Samspill / tradisjonelt | Nordafjells | |
Dokumentasjonsplate | Odd Bakkerud | |
Solo | Bodil Haug | |
Årets nykommer | Einar Olav Larsen og Gjermund Larsen | |
2006
Klasse | Artist | Tittel |
Solo | Anne Hytta | dag, kveld, natt |
Nykommerplate | Annar By | Folk Gitar og Sang |
Dokumentasjonsplate | Einar Løndal | Løndalsspel |
Åpen klasse | Abdulrahman Surizehi | Love songs and Trance Music from Balochistan |
Nyskapende / eksperimentell | Lars-Ante Kuhmunen | Birrasis |
Gammeldans / tradisjonelt samspill | Søndre Trondhjems Spellmannslag | Den e grei, ja... |
Årets folkemusikkartist | Unni Løvlid | |
2007
Klasse | Artist | Tittel |
Solo | Daniel Sandén Warg og Sigurd Brokke | Rammeslag |
Dokumentasjon | Kirsten Bråten Berg, Astri Rysstad og Kari Rolfsen | Stev for dagen |
Åpen klasse | Sondre Bratland og Javed Bashir | Dialogue |
Nyskapende | Bruvoll/Halvorsen | Trillar for to |
Gammeldans | Småviltlaget | Pols |
Årets nykommer | Krøklun | Krøklun |
Årets Folkemusikkartist | Hallgrim Hansegård | |
Jurymedlemmer 2007 Kjell Bitustøyl (leder), Åshild Vetrhus, Marit Hætta Øverli, Ånon Egeland og Knut Aastad Bråten.
2008
Klasse | Artist | Tittel |
Solo | Kim André Rysstad | Tak hardt uti hand |
Gammeldans / tradisjonelt samspill | Vegar Vårdal og Patrik Andersson | Finnskogen Brinner |
Nyskapende | Niko Valkeapää | Birrat Birra |
Åpen klasse | Niko Valkeapää | Birrat Birra |
Årets nykommer | Valkyrien Allstars | Valkyrien Allstars |
Dokumentasjon | Diverse artister | Viser på vandring i Norden (Songs of the Romani People in Finland, Norway and Sweden) |
Årets Folkemusiker | Valkyrien Allstars | |
Jurymedlemmer 2008: Susanne Lundeng, Ronny Kjøsen, Mari Skeie Ljones, Guttorm Andreasen, Ante Somby
2009
2010
Jurymedlemmer 2010: Carl Petter Opsahl (juryleder), Kirsten Bråten Berg, Øyvind Sandum, Kai Somby og Ingunn Bjørgo
2011
Jurymedlemmer 2011 Marit Hætta Øverli (juryleder), Mads Johansson, Nicolas Møllerhaug, Sølvi Lien og Berit Opheim Versto
2012
Klasse | Artist | Tittel |
Solo | Ottar Kåsa | Ottar Kåsa (Ta:lik) |
Tradisjonelt samspill | Arne Anderdal | Godsruta (Etnisk Musikklubb) |
Åpen klasse | Juusk (Inga Juuso/Harald Skullerud) | Juusk (Ta:lik) |
Dokumentasjon | Olav Snortheim | Langeleik (Ta:lik) |
Årets Folkemusiker | Inga Juuso | |
Jurymedlemmer 2012: Olemic Thommessen (juryleder), Elle Marja Eira, Ragnhild Knudsen, Brynjar Bjerkem og Annlaug Børsheim.
2013
2014
Klasse | Artist | Tittel |
Solo | Knut Hamre, Alexander Aga Røynstrand og Åse Teigland | Spelarhola |
Tradisjonelt samspill | Honndalsmusikken | Brylljaupsafta |
Åpen klasse | Susanne Lundeng | Et steg ut |
Dokumentasjon | Eli Storbekken og Hans Hinrich Thedens (Norsk folkemusikksamling) | Rosekolla |
Årets Folkemusiker | Hekla Stålstrenga | |
- Jurymedlemmer Ragnhild Knudsen, Kjell Bitustøyl og Unni Løvlid. I tillegg har Ånon Egeland bistått.
2015
Klasse | Artist | Tittel |
Solo | Per Anders Buen Garnås | Greinir |
Tradisjonelt samspill | Leif Ingvar Ranøien, Tom Willy Rustad og Ole Nilssen | Slåttespel på toradar |
Åpen klasse | Nils Økland Band | Kjølvatn |
Dokumentasjon | Susanne Lundeng | 11 nordlandsslåtter – hilsen Susanne Lundeng |
Årets folkemusiker | Silje Onstad Hålien | |
- Jurymedlemmer Eli Storbekken, Thor Hauknes og Ragnhild Rose Knudsen.
2016
Klasse | Artist | Tittel | Øvrige nominerte |
Solo | Ottar Kåsa | Kjoskrullen (Ta:lik) | - Einar Mjølsnes - Slåttar etter Anders Sagen (Heilo/Grappa Musikkforlag)
- Gro Marie Svidal - Eilov (Lærdal Musikkproduksjon)
|
Tradisjonelt samspill | Odde/Sulheim/Brimi | Atterljomen (Ta:lik) | - Rydvall/Mjelva - Vårdroppar (Heilo/Grappa Musikkforlag)
- The Nordic Fiddlers Bloc - Deliverance (NFB Records)
|
Åpen klasse | Erlend Apneseth Trio | Det andre rommet (Hubro) | |
Dokumentasjon | Diverse artistar | Slåttar frå Skjåk (Ta:lik) | |
Årets folkemusiker | Aslak Brimi | | |
Jurymedlemmer: Georg Buljo, Kjetil Asdal Bjørgan, Sigbjørn Apeland, Sigrid Randers-Pehrson, Tonje Lien Barkenæs[1]
2017
Klasse | Artist | Tittel | Øvrige nominerte |
Solo | Anne Hytta | Strimur (ta:lik) | - Aslak Brimi – Ette lykkja (ta:lik)
- Ole Nilssen – Premiér (ta:lik)
|
Tradisjonelt samspill | Ånon Egeland og Mikael Marin | Sorpesoll (Taragot Sounds) | - Odde & Holmen – Sumarmorgon (Heilo)
- FIRO – Arv og slarv (Etnisk Musikklubb)
|
Åpen klasse | Hans P. og Rasmus Kjorstad | Pusinshi ulla (ta:lik) | |
Dokumentasjon | Leif Rygg | Bygdatråen (ta:lik) | - Diverse artister – I fedres arv (ta:lik)
- Diverse artister – Slåttar frå Vågå (ta:lik)
|
Årets folkemusiker | Anders Røine | | |
Jurymedlemmer: Georg Buljo, Rikke van Ommeren, Sølvi Lien, Sigbjørn Apeland og Tonje Lien Barkenæs[2]
2018
Klasse | Artist | Tittel | Øvrige nominerte |
Solo | Thomas Nilssen og Ole Nilssen | Løten 2018 (Ta:lik) | - Britt Pernille Frøholm - Nordfjord (Mere Records)
- Øyvind Brabant - Breksja (Etnisk musikklubb)
|
Tradisjonelt samspill | Sudan Dudan | Heimen der ute (Ta:lik) | - Gro Kjelleberg Solli - Stien eg fann (Ta:lik)
- Margrete Nordmoen - Skal du langt (Ta:lik)
- Sogesong - Så vide fara dei lindarord (Heilo/Grappa musikkforlag)
|
Åpen klasse | Mattis Kleppen | Bassgitar (Crispin Glover Records) | |
Dokumentasjon | Alfred Maurstad | Alfred Maurstad-innspelingar frå 1927 til 1962 (Aksent) | - Knut Kjøk - Fele (Ta:lik)
- Tor Homleid - Drangedalsspel (Ta:lik)
|
Årets folkemusiker | Anne Hytta | | |
Jurymedlemmer: Per Anders Buen Garnås, Rikke van Ommeren, Kirsten Bråten Berg, Åsmund Reistad og Pål Bratås.[3]
2019
Klasse | Artist | Tittel | Øvrige nominerte |
Solo | Johanne Flottorp | Johanne Flottorp (Ta:lik) | - Benedicte Maurseth: Benedicte Maurseth (Heilo/Grappa Musikkforlag AS)
- Trygve K. Vågen: På Møsstrond (Ta:lik)
|
Tradisjonelt samspill | Rydvall/Mjelva | Vårvindar Friska (NFB Records) | - Raabygg: Ein etter mor (Etnisk Musikklubb AS)
- Sver: Reverie (Folkhall Records)
- Ånon Egeland/Mats Edén/Mikael Marin: Egeland/Edén/Marin Vol 1 (5b.no AS / Taragot)
|
Åpen klasse | Røine / Warg | Bibopalula (Ta:lik) | |
Dokumentasjon | Knut Hamre | Slåttar frå Granvin (Heilo/Grappa Musikkforlag AS) | |
Årets folkemusiker | Bjørn Kåre Odde | | |
Jurymedlemmer: Julie Alapnes Normann, Sigrid Berg, Karl Seglem, Asgaut Bakken og Andreas Fliflet.[4][5][6]
2020
Klasse | Artist | Tittel | Øvrige nominerte |
Solo | Mads Erik Odde | Logne slåttar (ta:lik) | - John Mathis Utsi: Luohti vuolga (Stierdna)
- Ingebjørg Lognvik Reinholdt: Klokkur som ringjer deg heim (ta:lik)
|
Tradisjonelt samspel | Flottorp/Solberg | Heimespel (Taragot Sounds) | - Sturla Eide: Dimminsjonspols (Øra Fonogram)
- Rim: Båten (Playing With Music)
- Firo: Det var en lørdagsaften (Etnisk Musikklubb)
|
Open klasse | Erlend Apneseth | Fragmentaritum (HUBRO) | |
Dokumentasjon | Bjarne Herrefoss | Bjarne Herrefoss (ta:lik) | - Rjukanfossen – Slåttar i Tinn-tradisjon, Gunnar Dahle & Johannes Dahle (Etnisk musikklubb)
- Erling Eriksen (Aksent)
|
Dansespel | Gjevre, Odde og Vårdal | Husklugumt (ta:lik) | - Kviven duo: Kvakksalvar-Guri (Kviven Records)
- Vårdal og Andersson: 1700 (ta:lik)
|
Årets folkemusikar | Vegar Vårdal | | |
Jurymedlemmer: Stein Magne Eggen, Elin Kåven, Jo Einar Jansen, Irene Tillung og Johanne Flottorp.[7][8][9]
2021
Klasse | Artist | Tittel | Øvrige nominerte |
Solo | Britt Pernille Frøholm | Fokhaugen (Kviven Records) | - Thov G. Wetterhus - Stålslått (Motvind Records)
- Sigrid Stubsveen - En skulle levd før og en skulle levd nå (ta:lik)
|
Tradisjonelt samspill | Tufskrøkjun | Nordavind (ta:lik) | - Ånon Egeland & Mikael Marin - Farvel, farvel (Taragot)
- Lillebo & Stubsveen - Engerdal (ta:lik)
- Nordic Fiddlers Block - Bonfrost (NFB Records)
|
Åpen klasse | Ævestaden | Ingen mere gråter (Heilo) | - Kim Rysstad - Draumkvedet (GAMA! Records)
- Valkyrien Allstars - Slutte og byne (Heilo)
- Kjorstadbrørne - Kjære min maur (ta:lik)
- Aurom - Utan å dirre (Nye Nor)
|
Dokumentasjon | Kjellbjørn Karsrud | Soga om spelemannen Ola G. Okshovd (ta:lik) | - Jon Rosenlid og Samuel Bergset - Historisk slåttespel frå Nordfjord (Aksent)
- Diverse artister - Høyre du mann! Langeleikopptak 1955-83 (Norsk folkemusikksamling, NB)
|
Årets folkemusiker | Marja Mortensson | | |
Jurymedlemmer: Steinar Ofsdal, Ragnhild Knudsen, Georg Buljo og Ole Nilssen.[10][11]
2022
Folkelarmprisen for 2022 blir delt ut på Riksscenen i Oslo 24. november 2022.[12][13] Jurymedlemmer: Frank Rolland, Kristina Farstad Bjørdal, Kristoffer Kleiveland, Margrethe Nordmoen og Sigrid Randers Pehrson.[14]
Klasse | Artist | Tittel | Øvrige nominerte |
Solo | Synnøve Brøndbo Plassen | Hjemve - Slåttetralling fra Folldal (Heilo) | - Håkon Høgemo - Håkon Høgemo spelar slåttar av Eivind Groven (Lærdal musikkproduksjon)
- Sivert Holmen - Jotunheimen (ta:lik)
|
Dokumentasjon | Ottar E. Akre | Soloinnspillinger (Aksent) | - Knut Myrann - Frå morgon til kveld (Etnisk Musikklubb)
- Olaf Bergland - Slåttespel frå Seljordshei (ta:lik)
|
Tradisjonelt samspill | Anne Hytta, Johanne Flottorp, Tuva Færden | Hitterdal (ta:lik) | - Malmin - Dei lokka meg (ta:lik)
- Marianne Tomasgård og Åsmund Reistad - Folk fra Follo (Heilo)
- Espen Wensaas og Bjørn Kåre Odde - Lilleslåtter (ta:lik)
|
Åpen klasse | Bjørn Kåre Odde | Folk Chamber (Melovitten) | |
Dansespill | Over Stok og Steen | Tur (Kultursmia) | - Hollos Efterfølgere - Gnr. 138, Bnr. 1 (Melovitten)
- Sør-Fron Spelemannslag - Slåtter til sluskeball, brudlaup og finfine selskap (ta:lik)
|
Årets folkemusiker | Per Anders Buen Garnås | | |
2023
Folkelarmprisen for 2023 ble delt ut på Riksscenen i Oslo 16. november 2023.[15][16] Juryen som kåret vinnerene bestod av Nina Fjeldet, Anders Lillebo, Per Midtstigen, Åshild Vetrhus og Johanne Flottorp.[17]
Klasse | Artist | Tittel | Øvrige nominerte |
Solo | Mari Midtli og Astrid Sulheim | Skunde deg, jente (Melovitten) | - Tellef Kvifte – Den norske sekkepipa (?) Vol. II (Taragot sounds)
|
Dokumentasjon | Hauk Buen | Men så kom Hauk Buen (Ta:lik) | - Arne Anderdal og Jo Asgeir Lie – 50-7-52 (Kvarts)
- Olav Løndal – Tuddal (Aksent)
|
Tradisjonelt samspill | Atterljomen | Sjå ut (Melovitten) | - Karlberg/Rolland/Apeland – Julegjest (Ta:lik)
- Spelemannslaget til fremjing av møsagrodde låttar – Spelemannslaget til fremjing av møsagrodde låttar (Ta:lik)
|
Åpen klasse | Kenneth Lien og Center of the Universe | Snu hver stein (Ta:lik) | |
Dansespel | Madam Jam | Van danse (Melovitten) | |
Årets folkemusiker | Benedicte Maurseth | | |
Referanser
- ^ «folkelarm.no: «Vinnere av Folkelarmprisen 2016»». Arkivert fra originalen 19. februar 2017. Besøkt 18. februar 2017.
- ^ «Klart for Folkelarm 2017». musicnorway.no. 16. november 2017. Besøkt 25. november 2017.
- ^ «De nominerte til Folkelarmprisen 2018». folkelarm.no. Arkivert fra originalen 5. juli 2022. Besøkt 11. november 2018.
- ^ «Vinnere Folkelarmprisen 2019». folkelarm.no. Besøkt 24. november 2019.
- ^ «Årets folkemusiker 2019: Bjørn Kåre Odde». folkelarm.no. Besøkt 24. november 2019.
- ^ «Folkelarmprisen 2019 - De nominerte er». folkelarm.no. Arkivert fra originalen 23. juli 2021. Besøkt 24. november 2019.
- ^ «Vinnarar av Folkelarmprisen 2020». folkorg.no. 23. desember 2020. Arkivert fra originalen 14. april 2021. Besøkt 25. desember 2020.
- ^ «Årets Folkemusikar 2020 er Vegar Vårdal». folkorg.no. 23. desember 2020. Arkivert fra originalen 18. januar 2021. Besøkt 25. desember 2020.
- ^ «Nominerte til Folkelarmprisen 2020». folkorg.no. Besøkt 25. desember 2020.
- ^ «Nominerte til Folkelarmprisen 2021». folkelarm.no. Besøkt 28. november 2021.
- ^ «Her er vinnerne av årets Folkelarmpriser». kulturplot.no. 26. november 2021. Besøkt 28. november 2021.
- ^ «Bransje fra 11 land besøker Folkelarm». musicnorway.no. 18. november 2022. Besøkt 24. november 2022.
- ^ «Folkelarmprisen 2022 - Vinnarane». folkelarm.no. 24. november 2022. Besøkt 24. november 2022.
- ^ «Folkelarmprisen». folkelarm.no. Arkivert fra originalen 24. november 2022. Besøkt 24. november 2022.
- ^ «Folkelarm 2023: Benedicte Maurseth er Årets folkemusiker – og priser til plater, arrangør og fotograf». ballade.no. 17. november 2023. Besøkt 20. november 2023.
- ^ «Folkelarm-priser er annonsert». samtiden.no. 2. november 2023. Besøkt 20. november 2023.
- ^ «De nominerte til Folkelarmprisen 2023!». folkelarm.no. 31. oktober 2023. Besøkt 20. november 2023.
Eksterne lenker
Autoritetsdata