Ragnar Tveiten
Ragnar Tveiten | |||
---|---|---|---|
Født | 27. nov. 1938 (85 år) Veggli | ||
Beskjeftigelse | Skiskytter | ||
Nasjonalitet | Norge | ||
Sport | Skiskyting |
Medaljeoversikt | |||
---|---|---|---|
Konkurrerte for Norge | |||
Skiskyting | |||
Verdensmesterskap | |||
Gull | Garmisch-P. 1966 | Stafett | |
Gull | Altenberg 1967 | Stafett | |
Sølv | Zakopane 1969 | Stafett | |
Sølv | Östersund 1970 | Stafett | |
Sølv | Tavastehus 1971 | Stafett | |
Sølv | Lake Placid 1973 | Stafett |
Ragnar Tveiten (født 27. november 1938 i Veggli), norsk skiskytter som deltok i de olympiske vinterleker 1964 i Innsbruck, i 1968 i Grenoble og i 1972 i Sapporo.
Tveiten kom på fjerdeplass på 20 km skiskyting under vinter-OL 1964 i Innsbruck, bak Vladimir Melanin og Aleksander Privalov fra Sovjetunionen og Olav Jordet fra Norge.
Tveiten ble verdensmester i skiskyting to ganger, 1966 i Garmisch-Partenkirchen og 1967 i Altenberg, begge gangene i 4 x 7,5 km stafett.
VM-medaljer
- 1966 Garmisch-Partenkirchen - Gull i skiskyting, 4 x 7,5 km stafett, menn Norge
- 1967 Altenberg - Gull i skiskyting, 4 x 7,5 km stafett, menn Norge
- 1969 Zakopane - Sølv i skiskyting, 4 x 7,5 km stafett, menn Norge
- 1970 Östersund - Sølv i skiskyting, 4 x 7,5 km stafett, menn Norge
- 1971 Tavastehus - Sølv i skiskyting, 4 x 7,5 km stafett, menn Norge
- 1973 Lake Placid - Sølv i skiskyting, 4 x 7,5 km stafett, menn Norge
Eksterne lenker
- (en) Ragnar Tveiten – Olympedia
- (en) Ragnar Tveiten – TheSports.org
- v
- d
- r
Verdensmestere i skiskyting, stafett for menn
- 1966: Norge
- Jon Istad
- Ragnar Tveiten
- Ivar Nordkild
- Olav Jordet
- 1967: Norge
- Jon Istad
- Ragnar Tveiten
- Ola Wærhaug
- Olav Jordet
- 1969: Sovjetunionen
- 1970: Sovjetunionen
- 1971: Sovjetunionen
- Aleksandr Tikhonov
- Viktor Mamatov
- Rinnat Safin
- Nikolaj Musjitov
- 1973: Sovjetunionen
- Aleksandr Tikhonov
- Rinnat Safin
- Jurij Kolmakov
- Gennadij Kovaljev
- 1974: Sovjetunionen
- Aleksandr Tikhonov
- Aleksandr Usjakov
- Nikolaj Kruglov
- Jurij Kolmakov
- 1975: Finland
- Carl-Henrik Flöjt
- Simo Halonen
- Juhani Suutarinen
- Heikki Ikola
- 1977: Sovjetunionen
- 1978: Øst-Tyskland
- 1979: Øst-Tyskland
- 1981: Øst-Tyskland
- 1982: Øst-Tyskland
- Frank Ullrich
- Mathias Jung
- Matthias Jacob
- Bernd Helmich
- 1983: Sovjetunionen
- Algimantas Šalna
- Jurij Kasjkarov
- Petr Miloradov
- Sergej Bulygin
- 1985: Sovjetunionen
- Jurij Kasjkarov
- Algimantas Šalna
- Sergej Bulygin
- Andrej Senkov
- 1986: Sovjetunionen
- Jurij Kasjkarov
- Dmitrij Vasiljev
- Valerij Medvedtsev
- Sergej Bulygin
- 1987: Øst-Tyskland
- Frank-Peter Roetsch
- Matthias Jacob
- André Sehmisch
- Jürgen Wirth
- 1989: Øst-Tyskland
- 1990: Italia
- 1991: Tyskland
- Ricco Groß
- Frank Luck
- Mark Kirchner
- Fritz Fischer
- 1993: Italia
- 1995: Tyskland
- 1996: Russland
- Viktor Majgurov
- Vladimir Dratsjov
- Sergej Tarasov
- Aleksej Kobelev
- 1997: Tyskland
- 1999: Belarus
- Aleksej Ajdarov
- Petr Ivasjko
- Vadim Sasjurin
- Oleg Rysjenkov
- 2000: Russland
- 2001: Frankrike
- 2003: Tyskland
- 2004: Tyskland
- 2005: Norge
- 2007: Russland
- Ivan Tsjerezov
- Maksim Tsjudov
- Dmitrij Jarosjenko
- Nikolaj Kruglov
- 2008: Russland
- Ivan Tsjerezov
- Nikolaj Kruglov
- Dmitrij Jarosjenko
- Maksim Tsjudov
- 2009: Norge
- 2011: Norge
- 2012: Norge
- 2013: Norge
- 2015: Tyskland
- 2016: Norge
- 2017: Russland
- 2019: Norge
- 2020: Frankrike
- 2021: Norge
- 2023: Frankrike
- 2024: Sverige