Svømming under EM i svømmesport 2018 – 400 meter fri menn
Svømming under EM i svømmesport 2018 – 400 meter fri menn | |||
---|---|---|---|
Tollcross International Swimming Centre | |||
Konkurranse | 400 meter fri menn | ||
Arrangement | EM i svømmesport 2018 | ||
Sted | Glasgow | ||
Arena | Tollcross International Swimming Centre | ||
Dato | 3. august | ||
Deltakere | 36 | ||
Deltakernasjoner | 21 | ||
Vinnertid | 3.45,18 | ||
Medaljevinnere | |||
Mykhajlo Romantsjuk, Ukraina | |||
Henrik Christiansen, Norge | |||
Henning Mühlleitner, Tyskland | |||
Forrige | London 2016 | ||
Neste | Budapest 2021 |
EM langbane i svømming 2018 | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Frisvømming | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
400 m | menn | kvinner | ||||
800 m | menn | kvinner | ||||
1500 m | menn | kvinner | ||||
Ryggsvømming | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
Brystsvømming | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
Butterfly | ||||||
50 m | menn | kvinner | ||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
Individuell medley | ||||||
200 m | menn | kvinner | ||||
400 m | menn | kvinner | ||||
Fristafetter | ||||||
4×100 m | menn | kvinner | ||||
4×200 m | menn | kvinner | ||||
Medleystafetter | ||||||
4×100 m | menn | kvinner | ||||
Mixedstafetter | ||||||
4×100 m | fri | medley |
400 meter frisvømming menn var en svømmeøvelse som ble arrangert under EM i svømmesport 2018 i Glasgow i Storbritannia den 3. august 2018.[1][2]
Rekorder
Før mesterskapet var rekordene som følger:
Navn | Nasjon | Tid | Sted | Dato | |
---|---|---|---|---|---|
Verdensrekord Europeisk rekord | Paul Biedermann | Tyskland | 3.40,07 | Roma, Italia | 26. juli 2009 |
Mesterskapsrekord | Gabriele Detti | Italia Italia | 3.44,01 | London, Storbritannia | 16. mai 2016 |
Resultater
Forsøksheat
Forsøksheatene startet kl. 09:50.[3]
Plassering | Heat | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 4 | Mykhajlo Romantsjuk | Ukraina | 3:46.95 | Q |
2 | 3 | 2 | Poul Zellmann | Tyskland | 3:47.14 | Q |
3 | 3 | 3 | Henning Mühlleitner | Tyskland | 3:47.29 | Q |
4 | 4 | 4 | Felix Auböck | Østerrike | 3:48.01 | Q |
5 | 4 | 2 | Victor Johansson | Sverige | 3:48.05 | Q |
6 | 4 | 3 | Henrik Christiansen | Norge | 3:48.14 | Q |
7 | 3 | 8 | Jan Micka | Tsjekkia | 3:49.17 | Q |
8 | 3 | 5 | Wojciech Wojdak | Polen | 3:49.67 | Q |
9 | 3 | 6 | Filip Zaborowski | Polen | 3:49.72 | |
10 | 4 | 8 | David Aubry | Frankrike | 3:49.87 | |
11 | 4 | 5 | Domenico Acerenza | Italia | 3:50.00 | |
12 | 3 | 1 | Stephen Milne | Storbritannia | 3:50.05 | |
13 | 4 | 7 | Jay Lelliott | Storbritannia | 3:50.21 | |
14 | 3 | 9 | Marin Mogić | Kroatia | 3:50.48 | |
15 | 4 | 1 | Martin Malyutin | Russland | 3:50.94 | |
16 | 2 | 8 | Robin Hanson | Sverige | 3:51.33 | |
17 | 3 | 0 | Balázs Holló | Ungarn | 3:51.56 | |
18 | 2 | 4 | Richard Nagy | Slovakia | 3:51.86 | |
19 | 2 | 0 | Miguel Nascimento | Portugal | 3:51.89 | |
20 | 4 | 9 | Adam Paulsson | Sverige | 3:51.98 | |
21 | 4 | 0 | Roman Fuchs | Frankrike | 3:52.77 | |
22 | 4 | 6 | Vjatsjeslav Andrusenko | Russland | 3:53.02 | |
23 | 2 | 5 | Denis Loktev | Israel | 3:53.04 | |
24 | 2 | 2 | Bogdan-Andrei Scarlat | Romania | 3:53.80 | |
25 | 2 | 9 | Ergecan Gezmiş | Tyrkia | 3:53.52 | |
26 | 2 | 3 | Ilya Druzhinin | Russland | 3:54.40 | |
27 | 2 | 1 | László Cseh | Ungarn | 3:55.49 | |
28 | 1 | 6 | Batuhan Hakan | Tyrkia | 3:56.81 | |
29 | 2 | 6 | Yonatan Batsha | Israel | 3:57.07 | |
30 | 1 | 4 | Daniel Namir | Israel | 3:57.37 | |
31 | 2 | 7 | Andreas Georgakopoulos | Hellas | 4:00.36 | |
32 | 1 | 5 | Irakli Revishvili | Georgia | 4:00.95 | |
33 | 1 | 3 | Alvi Hjelm | Færøyene | 4:02.29 | |
34 | 1 | 2 | Frenc Berdaku | Albania | 4:09.78 | |
35 | 1 | 7 | Spiro Goga | Albania | 4:13.88 | |
— | 3 | 7 | Daniel Jervis | Storbritannia | Startet ikket |
Finale
Finalen ble avholdt kl. 17:09 lokal tid.[4]
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
01 | 4 | Mykhajlo Romantsjuk | Ukraina | 3:45.18 | |
02 | 7 | Henrik Christiansen | Norge | 3:47.07 | |
03 | 3 | Henning Mühlleitner | Tyskland | 3:47.18 | |
4 | 6 | Felix Auböck | Østerrike | 3:47.24 | |
5 | 2 | Victor Johansson | Sverige | 3:47.74 | |
6 | 1 | Jan Micka | Tsjekkia | 3:48.46 | |
7 | 5 | Poul Zellmann | Tyskland | 3:48.97 | |
8 | 8 | Wojciech Wojdak | Polen | 3:49.08 |
Referanser
- v
- d
- r
- 1926: Arne Borg
- 1927: Arne Borg
- 1931: István Bárány
- 1934: Jean Taris
- 1938: Björn Borg
- 1947: Alexandre Jany
- 1950: Alexandre Jany
- 1954: György Csordás
- 1958: Ian Black
- 1962: Jan Bontekoe
- 1966: Frank Wiegand
- 1970: Gunnar Larsson
- 1974: Aleksandr Samsonov
- 1977: Sergej Rusin
- 1977: Sergej Rusin
- 1981: Borut Petrič
- 1983: Vladimir Salnikov
- 1985: Uwe Daßler
- 1987: Uwe Daßler
- 1989: Artur Wojdat
- 1991: Jevgenij Sadovyj
- 1993: Antti Kasvio
- 1995: Steffen Zesner
- 1997: Emiliano Brembilla
- 1999: Paul Palmer
- 2000: Emiliano Brembilla
- 2002: Emiliano Brembilla
- 2004: Emiliano Brembilla
- 2006: Jurij Prilukov
- 2008: Jurij Prilukov
- 2010: Yannick Agnel
- 2012: Paul Biedermann
- 2014: Velimir Stjepanović
- 2016: Gabriele Detti
- 2018: Mykhajlo Romantsjuk
- 2021: Martin Maljutin
- 2022: Lukas Märtens
- 2024: Felix Auböck