Svømming under VM i svømmesport 2019 – 100 meter butterfly kvinner
Svømming under VM i svømmesport 2019 – 100 meter butterfly kvinner | |||
---|---|---|---|
Konkurranse | 100 meter butterfly kvinner | ||
Arrangement | VM i svømming 2019 | ||
Sted | Gwangju i Sør-Korea | ||
Arena | Nambu University Municipal Aquatics Center | ||
Dato | 21. juli (forsøksheat og semifinale) 22. juli (finale) | ||
Deltakere | 53 | ||
Deltakernasjoner | 44 | ||
Vinnertid | 55.83 AM | ||
Medaljevinnere | |||
Margaret MacNeil, Canada | |||
Sarah Sjöström, Sverige | |||
Emma McKeon, Australia | |||
Forrige | Budapest 2017 | ||
Neste | Budapest 2022 |
VM i svømmesport 2019 Gwangju, Sør-Korea | |||
---|---|---|---|
Stuping | |||
Individuelt | |||
1 m | menn | kvinner | |
3 m | menn | kvinner | |
10 m | menn | kvinner | |
Synkron | |||
3 m | menn | kvinner | |
10 m | menn | kvinner | |
Mixed | 3 m | 10 m | |
Lag | |||
Høydestuping | |||
| |||
Maratonsvømming | |||
5 km | menn | kvinner | |
10 km | menn | kvinner | |
25 km | menn | kvinner | |
Lag | lag | ||
Svømming | |||
Fristil | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
800 m | menn | kvinner | |
1500 m | menn | kvinner | |
Ryggsvømming | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Brystsvømming | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Butterfly | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Individuell medley | |||
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
Fristafett | |||
4×100 m | menn | kvinner | |
4×200 m | menn | kvinner | |
Medleystafett | |||
4×100 m | menn | kvinner | |
Synkronsvømming | |||
Solo | teknisk | fri | |
Duett | teknisk | fri | |
Lag | teknisk | fri | |
kombinasjon | |||
Highlight | highlight | ||
Mix duett | teknisk | fri | |
Vannpolo | |||
|
100 meter butterfly kvinner er en svømmeøvelse som ble arrangert under VM i svømming 2019 i Gwangju i Sør-Korea 21 og 22.. juli 2019. [1][2]
Rekorder
Før konkurransene var gjeldende verdens- og mesterskapsrekorder som følger:
Navn | Nasjon | Tid | Sted | Dato | |
---|---|---|---|---|---|
Verdensrekord | Sarah Sjöström | Sverige | 55,48 | Rio de Janeiro, Brasil | 7. august 2016 |
Mesterskapsrekord | Sarah Sjöström | Sverige | 55,53 | Budapest, Ungarn | 24. juli 2017 |
Resultater
Forsøkeheat
Forsøksheater ble svømt 21. July kl. 10:45 lokal tid..[3]
Plassering | Heat | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | 4 | Sarah Sjöström | Sverige | 56.45 | Q |
2 | 4 | 4 | Emma McKeon | Australia | 56.90 | Q |
3 | 6 | 5 | Margaret MacNeil | Canada | 57.10 | Q |
4 | 6 | 3 | Elena Di Liddo | Italia | 57.18 | Q |
5 | 5 | 4 | Kelsi Dahlia | USA | 57.22 | Q |
6 | 6 | 7 | Marie Wattel | Frankrike | 57.23 | Q |
7 | 4 | 5 | Louise Hansson | Sverige | 57.50 | Q |
8 | 5 | 6 | Katie McLaughlin | USA | 57.67 | Q |
9 | 5 | 2 | Anna Ntountounaki | Hellas | 57.88 | Q |
9 | 5 | 5 | Brianna Throssell | Australia | 57.88 | Q |
11 | 5 | 7 | Angelina Köhler | Tyskland | 57.92 | Q |
12 | 4 | 3 | Zhang Yufei | Kina | 58.02 | Q |
13 | 5 | 3 | Svetlana Chimrova | Russland | 58.10 | Q |
14 | 4 | 2 | Rebecca Smith | Canada | 58.20 | Q |
15 | 6 | 6 | Ilaria Bianchi | Italia | 58.26 | Q |
16 | 6 | 8 | Hiroko Makino | Japan | 58.33 | Q |
17 | 4 | 1 | Farida Osman | Egypt | 58.43 | |
18 | 5 | 1 | Wang Yichun | Kina | 58.51 | |
19 | 5 | 8 | Suzuka Hasegawa | Japan | 58.71 | |
20 | 6 | 2 | Béryl Gastaldello | Frankrike | 58.83 | |
21 | 5 | 0 | Park Ye-rin | Sør-Korea | 58.99 | |
22 | 3 | 4 | Amina Kajtaz | Bosnia-Hercegovina | 59.08 | |
23 | 4 | 6 | Erin Gallagher | Sør-Afrika | 59.21 | |
24 | 4 | 7 | Alys Thomas | Storbritannia | 59.25 | |
25 | 6 | 1 | Kimberly Buys | Belgia | 59.26 | |
26 | 6 | 0 | Liliána Szilágyi | Ungarn | 59.32 | |
27 | 5 | 9 | Paulina Nogaj | Polen | 59.82 | |
28 | 4 | 8 | Emilie Beckmann | Danmark | 59.94 | |
29 | 4 | 9 | Ana Monteiro | Portugal | 1:00.37 | |
30 | 3 | 3 | Remedy Rule | Filippinene | 1:00.42 | |
31 | 3 | 7 | Aksana Dziamidava | Belarus | 1:00.51 | |
32 | 3 | 6 | Chan Kin Lok | Hongkong | 1:00.64 | |
33 | 3 | 2 | Aleyna Özkan | Tyrkia | 1:00.68 | |
34 | 3 | 8 | Krystal Lara | Den dominikanske republikk | 1:00.79 | |
35 | 3 | 1 | Ellen Walshe | Irland | 1:00.85 | |
36 | 3 | 5 | Isabella Páez | Venezuela | 1:01.27 | |
37 | 4 | 0 | Quah Jing Wen | Singapore | 1:01.49 | |
38 | 6 | 9 | Miriam Guevara | Mexico | 1:01.51 | |
39 | 1 | 5 | Alexis Margett | Bolivia | 1:02.59 | |
40 | 2 | 3 | Emily Muteti | Kenya | 1:02.88 | |
41 | 3 | 9 | Julimar Ávila | Honduras | 1:03.64 | |
42 | 3 | 0 | Celina Márquez | El Salvador | 1:03.93 | |
43 | 2 | 4 | Lia Ana Lima | Angola | 1:04.40 | |
44 | 1 | 4 | Bisma Khan | Pakistan | 1:07.19 | |
45 | 1 | 3 | Robyn Lee | Zimbabwe | 1:07.63 | |
46 | 2 | 2 | Katie Rock | Albania | 1:07.85 | |
47 | 2 | 6 | Yusra Mardini | FINA Independent Athletes | 1:08.79 | |
48 | 2 | 0 | Moana Wind | Fiji | 1:10.86 | |
49 | 2 | 5 | Aniqah Gaffoor | Sri Lanka | 1:12.63 | |
50 | 2 | 8 | Khuyagbaataryn Enkhzul | Mongolia | 1:14.23 | |
51 | 2 | 7 | Avice Meya | Uganda | 1:19.69 | |
52 | 2 | 1 | Lucie Kouadio-Patinier | Elfenbenskysten | 1:26.46 |
Semifinaler
Semifinalene ble svømt 21. juli fra kl. 20:12 lokal tid.[4]
Semifinale 1
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | Marie Wattel | Frankrike | 57.00 | Q |
2 | 4 | Emma McKeon | Australia | 57.01 | Q |
3 | 2 | Brianna Throssell | Australia | 57.02 | Q |
4 | 5 | Elena Di Liddo | Italia | 57.04 | Q |
5 | 6 | Katie McLaughlin | USA | 57.23 | |
6 | 1 | Rebecca Smith | Canada | 57.59 | |
7 | 7 | Zhang Yufei | Kina | 57.93 | |
8 | 8 | Hiroko Makino | Japan | 58.49 |
Semifinale 2
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Sarah Sjöström | Sverige | 56.29 | Q |
2 | 5 | Margaret MacNeil | Canada | 56.52 | Q |
3 | 3 | Kelsi Dahlia | USA | 57.06 | Q |
4 | 6 | Louise Hansson | Sverige | 57.10 | Q |
5 | 1 | Svetlana Chimrova | Russland | 57.78 | |
6 | 8 | Ilaria Bianchi | Italia | 57.92 | |
7 | 7 | Angelina Köhler | Tyskland | 57.93 | |
8 | 2 | Anna Ntountounaki | Hellas | 57.99 |
Finale
Finalen ble svømt 22. juli kl. 20:10 lokal tid.[5]
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
01 | 5 | Margaret MacNeil | Canada | 55.83 | AM |
02 | 4 | Sarah Sjöström | Sverige | 56.22 | |
03 | 6 | Emma McKeon | Australia | 56.61 | |
4 | 7 | Elena Di Liddo | Italia | 57.07 | |
5 | 2 | Brianna Throssell | Australia | 57.09 | |
6 | 1 | Kelsi Dahlia | USA | 57.11 | |
7 | 8 | Louise Hansson | Sverige | 57.16 | |
8 | 3 | Marie Wattel | Frankrike | 57.29 |
Referanser
- v
- d
- r
- 1973: Kornelia Ender
- 1975: Kornelia Ender
- 1978: Mary-Joan Pennington
- 1982: Mary T. Meagher
- 1986: Kornelia Gressler
- 1991: Hong Qian
- 1994: Limin Liu
- 1998: Jenny Thompson
- 2001: Petria Thomas
- 2003: Jenny Thompson
- 2005: Jessicah Schipper
- 2007: Libby Lenton
- 2009: Sarah Sjöström
- 2011: Dana Vollmer
- 2013: Sarah Sjöström
- 2015: Sarah Sjöström
- 2017: Sarah Sjöström
- 2019: Margaret MacNeil
- 2022: Torri Huske
- 2023: Zhang Yufei
- 2024: Angelina Köhler