Svømming under VM i svømmesport 2024 – 50 meter brystsvømming menn
Svømming under VM i svømmesport 2024 – 50 meter brystsvømming menn | |||
---|---|---|---|
Konkurranse | 50 meter bryst menn | ||
Arrangement | VM i svømming 2024 | ||
Sted | Doha, Qatar | ||
Arena | Aspire Dome | ||
Dato | 13. februar (forsøksheat og semifinale) 14. februar (finale) | ||
Deltakere | 57 | ||
Deltakernasjoner | 54 | ||
Vinnertid | 26,32 | ||
Medaljevinnere | |||
Sam Williamson, Australia | |||
Nicolò Martinenghi, Italia | |||
Nic Fink, USA | |||
Forrige | Fukuoka 2023 | ||
Neste | Singapore 2025 |
VM i svømmesport 2024 Doha, Qatar | |||
---|---|---|---|
Stuping | |||
Individuelt | |||
1 m | menn | kvinner | |
3 m | menn | kvinner | |
10 m | menn | kvinner | |
Synkron | |||
3 m | menn | kvinner | |
10 m | menn | kvinner | |
Mixed | 3 m | 10 m | |
Lag | |||
Maratonsvømming | |||
5 km | menn | kvinner | |
10 km | menn | kvinner | |
Lag | lag | ||
Svømming | |||
Fristil | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
800 m | menn | kvinner | |
1500 m | menn | kvinner | |
Ryggsvømming | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Brystsvømming | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Butterfly | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Individuell medley | |||
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
Fristafett | |||
4×100 m | menn | kvinner | |
mixed | |||
4×200 m | menn | kvinner | |
Medleystafett | |||
4×100 m | menn | kvinner | |
mixed | |||
Synkronsvømming | |||
Solo menn | teknisk | fri | |
Solo kvinner | teknisk | fri | |
Duett mix | teknisk | fri | |
Duett kvinner | teknisk | fri | |
Lag | teknisk | fri | |
Lag | akrobatisk | ||
Vannpolo | |||
|
50 meter brystsvømming menn var en svømmeøvelse som ble arrangert under VM i svømmesport 2024 i Doha, Qatar 13. og 14. februar 2024.[1][2]
Medaljevinnere
Medaljevinnere | ||||||
01 | 02 | 03 | ||||
Sam Williamson | Nicolò Martinenghi | Nic Fink | ||||
Australia | Italia | USA |
Rekorder
Før konkurransene var gjeldende verdens- og mesterskapsrekorder som følger:[3]
Utøver | Nasjon | Tid | Sted | Dato | |
---|---|---|---|---|---|
Verdensrekord | Adam Peaty | Storbritannia | 25,95 | Budapest, Ungarn | 25. juli 2017 |
Mesterskapsrekord | Adam Peaty | Storbritannia | 25,95 | Budapest, Ungarn | 25. juli 2017 |
Resultater
Forsøksheat
Forsøksheatene startet 13. februar klokken 09:32.[4]
Plass | Heat | Bane | Utøver | Nasjon | Tid | Note |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | 4 | Nic Fink | USA | 26.66 | Q |
1 | 6 | 6 | Ilja Sjymanovitsj | Autoriserte nøytrale utøvere | 26.66 | Q |
3 | 6 | 4 | Sam Williamson | Australia | 26.69 | Q |
4 | 4 | 4 | Nicolò Martinenghi | Italia | 26.75 | Q |
5 | 4 | 6 | Peter John Stevens | Slovenia | 26.79 | Q |
6 | 4 | 5 | Melvin Imoudu | Tyskland | 26.91 | Q |
7 | 6 | 3 | Michael Andrew | USA | 26.94 | Q |
8 | 6 | 5 | Simone Cerasuolo | Italia | 27.00 | Q |
9 | 6 | 7 | Denis Petrashov | Kirgisistan | 27.10 | Q |
10 | 5 | 6 | Caspar Corbeau | Nederland | 27.11 | Q |
11 | 4 | 3 | Mikel Schreuders | Aruba | 27.18 | Q |
12 | 5 | 5 | Adam Peaty | Storbritannia | 27.23 | Q |
13 | 5 | 3 | Lucas Matzerath | Tyskland | 27.40 | Q |
14 | 6 | 2 | Bernhard Reitshammer | Østerrike | 27.47 | Q |
15 | 5 | 8 | Jan Kałusowski | Polen | 27.50 | Q |
16 | 4 | 2 | Arkadios Aspougalis | Hellas | 27.62 | Q |
17 | 5 | 2 | Emre Sakçı | Tyrkia | 27.69 | |
18 | 6 | 8 | Darragh Greene | Irland | 27.76 | |
19 | 4 | 9 | Ronan Wantenaar | Namibia | 27.81 | NR |
20 | 6 | 1 | Miguel de Lara | Mexico | 27.89 | |
21 | 4 | 8 | Nicholas Lia | Norge | 27.97 | |
22 | 4 | 1 | James Dergousoff | Canada | 28.08 | |
23 | 5 | 7 | Tonislav Sabev | Bulgaria | 28.13 | |
23 | 6 | 9 | Chao Man Hou | Macao | 28.13 | |
25 | 6 | 0 | Olli Kokko | Finland | 28.17 | |
26 | 5 | 9 | Uroš Živanović | Serbia | 28.27 | |
27 | 3 | 3 | Jadon Wuilliez | Antigua og Barbuda | 28.35 | |
28 | 3 | 5 | Likhith Selvaraj | India | 28.38 | |
28 | 5 | 0 | Jorge Murillo | Colombia | 28.38 | |
30 | 3 | 0 | Alexandre Grand'Pierre | Haiti | 28.39 | |
31 | 5 | 1 | Andrius Šidlauskas | Litauen | 28.47 | |
32 | 3 | 2 | Arsen Kozhakhmetov | Kasakhstan | 28.59 | |
33 | 3 | 1 | Adrian Robinson | Botswana | 28.60 | |
34 | 2 | 6 | Abdul Aziz Al-Obaidly | Qatar | 28.62 | |
34 | 4 | 0 | Maksym Ovchinnikov | Ukraina | 28.62 | |
36 | 2 | 4 | Patrick Pelegrina | Andorra | 28.68 | |
37 | 3 | 4 | Muhammad Raharjo | Indonesia | 28.75 | |
37 | 3 | 6 | Panayiotis Panaretos | Kypros | 28.75 | |
39 | 3 | 8 | Amro Al-Wir | Jordan | 28.81 | |
40 | 3 | 7 | Wu Chun-feng | Kinesisk Taipei | 28.86 | |
41 | 2 | 3 | Matthew Lawrence | Mosambik | 29.01 | |
42 | 3 | 9 | Jonathan Raharvel | Madagaskar | 29.02 | |
43 | 2 | 5 | Tasi Limtiaco | Mikronesiaføderasjonen | 29.06 | |
44 | 2 | 2 | Ashot Chakhoyan | Armenia | 29.38 | |
45 | 2 | 7 | Jayden Loran | Curaçao | 29.78 | |
46 | 1 | 0 | Rashed Al-Tarmoom | Kuwait | 29.95 | |
47 | 2 | 1 | Omar Al-Hammadi | De forente arabiske emirater | 31.16 | |
48 | 2 | 0 | Chadd Ng | Eswatini | 31.53 | |
49 | 1 | 6 | Fahim Anwari | Afghanistan | 31.83 | |
50 | 1 | 4 | Ghaith Hussein | Irak | 31.95 | |
51 | 2 | 8 | Sébastien Kouma | Mali | 31.99 | |
52 | 1 | 8 | Mubal Azzam Ibrahim | Maldivene | 33.24 | |
53 | 2 | 9 | Jion Hosei | Palau | 33.61 | |
54 | 1 | 5 | Ethan Alimanya | Tanzania | 34.26 | |
55 | 1 | 9 | Pap Jonga | Gambia | 35.01 | |
56 | 1 | 2 | Yves Munyu | Den demokratiske republikken Kongo | 35.62 | |
57 | 1 | 7 | Refiloe Chopho | Lesotho | 38.00 | |
58 - | 4 | 7 | Choi Dong-yeol | Sør-Korea | Diskvalifisert | |
59 - | 1 | 1 | Higinio Ndong | Ekvatorial-Guinea | Startet ikke | |
60 - | 1 | 3 | Ibrahim Kamara | Sierra Leone |
Semifinaler
Semifinalene startet 13. februar klokken 19:34.[5]
Plass | Heat | Bane | Utøver | Nasjon | Tid | Note |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 5 | Sam Williamson | Australia | 26.41 | Q, OR |
2 | 1 | 5 | Nicolò Martinenghi | Italia | 26.65 | Q |
3 | 2 | 4 | Nic Fink | USA | 26.77 | Q |
4 | 1 | 7 | Adam Peaty | Storbritannia | 26.85 | Q |
5 | 1 | 6 | Simone Cerasuolo | Italia | 26.98 | Q |
6 | 2 | 1 | Lucas Matzerath | Tyskland | 27.01 | Q |
7 | 2 | 3 | Peter John Stevens | Slovenia | 27.04 | Q |
8 | 2 | 7 | Mikel Schreuders | Aruba | 27.05 | Q |
9 | 1 | 3 | Melvin Imoudu | Tyskland | 27.06 | |
10 | 1 | 4 | Ilja Sjymanovitsj | Autoriserte nøytrale utøvere | 27.07 | |
11 | 1 | 8 | Arkadios Aspougalis | Hellas | 27.18 | |
11 | 2 | 6 | Michael Andrew | USA | 27.18 | |
13 | 2 | 2 | Denis Petrashov | Kirgisistan | 27.20 | |
14 | 1 | 1 | Bernhard Reitshammer | Østerrike | 27.25 | |
15 | 1 | 2 | Caspar Corbeau | Nederland | 27.30 | |
16 | 2 | 8 | Jan Kałusowski | Polen | 27.38 |
Finale
Finalen fant sted 14. februar klokken 20:01.[6]
Plass | Bane | UtøverName | Nasjon | Tid | Note |
---|---|---|---|---|---|
01 | 4 | Sam Williamson | Australia | 26.32 | OR |
02 | 5 | Nicolò Martinenghi | Italia | 26.39 | |
03 | 3 | Nic Fink | USA | 26.49 | |
4 | 6 | Adam Peaty | Storbritannia | 26.77 | |
5 | 7 | Lucas Matzerath | Tyskland | 26.80 | |
6 | 2 | Simone Cerasuolo | Italia | 26.93 | |
7 | 8 | Mikel Schreuders | Aruba | 26.97 | |
8 | 1 | Peter John Stevens | Slovenia | 27.07 |
Referanser
- ^ «Schedule» (PDF). Besøkt 1. november 2023.
- ^ «Start list» (PDF). omegatiming.com. 9. februar 2024.
- ^ «Records book» (PDF). omegatiming.com. 9. februar 2024.
- ^ «Heats results» (PDF). omegatiming.com. Besøkt 13. februar 2024.
- ^ «Semifinals results» (PDF). omegatiming.com. 13. februar 2024. Besøkt 13. februar 2024.
- ^ «Final results» (PDF). omegatiming.com. 14. februar 2024. Besøkt 14. februar 2024.
- v
- d
- r
- 2001: Oleh Lisohor
- 2003: James Gibson
- 2005: Mark Warnecke
- 2007: Oleh Lisohor
- 2009: Cameron van der Burgh
- 2011: Felipe Silva
- 2013: Cameron van der Burgh
- 2015: Adam Peaty
- 2017: Adam Peaty
- 2019: Adam Peaty
- 2022: Nic Fink
- 2023: Qin Haiyang
- 2024: Sam Williamson