IHF Emerging Nations Championship 2023
| |||
Dyscyplina | |||
---|---|---|---|
Organizator | |||
Szczegóły turnieju | |||
Gospodarz | Bułgaria | ||
Otwarcie | 25 kwietnia 2023 | ||
Zamknięcie (finał) | 30 kwietnia 2023 | ||
Liczba drużyn | 12 (z 5 konfederacji) | ||
Liczba aren | 1 (w 1 mieście) | ||
I miejsce | |||
II miejsce | |||
III miejsce | |||
Statystyki turnieju | |||
Liczba meczów | 24 | ||
Król strzelców | Francisco Pereira (34) | ||
Najlepszy zawodnik (MVP) | Hanser Rodríguez |
IHF Emerging Nations Championship 2023 – czwarta edycja IHF Emerging Nations Championship, oficjalnego międzynarodowego turnieju piłki ręcznej organizowanego przez IHF mającego na zadanie podniesienie poziomu sportowego rozwijających się męskich reprezentacji. Odbyła się w dniach 25–30 kwietnia 2023 roku w Bułgarii, będąc jednocześnie jednym z etapów kwalifikacji do ME 2026.
W zawodach wzięło udział dwanaście reprezentacji, siedem europejskich oraz pięć łącznie z Ameryk, Afryki oraz Azji, które w pierwszej fazie rywalizowały systemem kołowym podzielone na cztery trzyzespołowe grupy, po czym ich zwycięzcy awansowali do półfinałów[1][2]. Dla zespołów należących do EHF stawką zawodów były także jedno miejsce w rundzie barażowej eliminacji do ME 2026[3]. Losowanie zostało zaplanowane na 10 marca 2023 roku w siedzibie IHF w Bazylei, a przed nim zespoły zostały podzielone na dwa koszyki. W jego wyniku zostały wyłonione cztery trzyzespołowe grupy, przy czym gospodarz miał prawo wyboru grupy, do której zostanie przydzielony[4].
Swoje grupy wygrały i do półfinałów awansowały Kuba, Bułgaria, Indie oraz Cypr[5]. Pierwsza i ostatnia spotkały się następnie w finale[6], po raz pierwszy triumfowali Kubańczycy[7], brąz zdobyli zaś gospodarze[8]. Po zakończonym turnieju IHF opublikowała statystyki indywidualne[9][10] i drużynowe[11][12].
Faza grupowa
Grupa A
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | Status | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | − | +/− | ||||
1. | Indie | 2 | 2 | 0 | 0 | 59 | 54 | +5 | 4 | Mecze o miejsca 1–4 |
2. | Andora | 2 | 1 | 0 | 1 | 52 | 53 | −1 | 2 | Mecze o miejsca 5–8 |
3. | Malta | 2 | 0 | 0 | 2 | 58 | 62 | −4 | 0 | Mecze o miejsca 9–12 |
25 kwietnia 2023 12:15 | 27:29 | Andora | Pałac Kultury i Sportu, Warna Sędziowie: Linster, Rauchs Widzów: 111 | ||
(12:12) raport raport |
26 kwietnia 2023 12:15 | Andora | 23:26 | Pałac Kultury i Sportu, Warna Sędziowie: Al-Wahibi, Al-Shahi Widzów: 52 | ||
(10:14) raport raport |
27 kwietnia 2023 12:15 | 31:33 | Pałac Kultury i Sportu, Warna Sędziowie: Doychinov, Goretsov Widzów: 51 | |||
(14:15) raport raport |
Grupa B
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | Status | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | − | +/− | ||||
1. | Cypr | 2 | 2 | 0 | 0 | 59 | 52 | +7 | 4 | Mecze o miejsca 1–4 |
2. | Australia | 2 | 1 | 0 | 1 | 46 | 46 | 0 | 2 | Mecze o miejsca 5–8 |
3. | Mołdawia | 2 | 0 | 0 | 2 | 53 | 60 | −7 | 0 | Mecze o miejsca 9–12 |
25 kwietnia 2023 14:30 | 35:31 | Pałac Kultury i Sportu, Warna Sędziowie: Doychinov, Goretsov Widzów: 50 | |||
(19:13) raport raport |
26 kwietnia 2023 14:30 | 22:25 | Pałac Kultury i Sportu, Warna Sędziowie: Al-Enezi, Al-Naseem Widzów: 70 | |||
(9:13) raport raport |
27 kwietnia 2023 14:30 | 24:21 | Pałac Kultury i Sportu, Warna Sędziowie: Bozhinovski, Nachevski Widzów: 63 | |||
(11:11) raport raport |
Grupa C
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | Status | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | − | +/− | ||||
1. | Kuba | 2 | 2 | 0 | 0 | 59 | 45 | +14 | 4 | Mecze o miejsca 1–4 |
2. | Wielka Brytania | 2 | 1 | 0 | 1 | 56 | 49 | +7 | 2 | Mecze o miejsca 5–8 |
3. | Gwatemala | 2 | 0 | 0 | 2 | 34 | 55 | −21 | 0 | Mecze o miejsca 9–12 |
25 kwietnia 2023 16:45 | 28:32 | Pałac Kultury i Sportu, Warna Sędziowie: Bozhinovski, Nachevski Widzów: 120 | |||
(14:13) raport raport |
26 kwietnia 2023 16:45 | 27:17 | Pałac Kultury i Sportu, Warna Sędziowie: Araújo, Perdomo Widzów: 103 | |||
(15:5) raport raport |
27 kwietnia 2023 16:45 | 28:17 | Pałac Kultury i Sportu, Warna Sędziowie: Al-Enezi, Al-Naseem Widzów: 72 | |||
(16:6) raport raport |
Grupa D
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | Status | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | − | +/− | ||||
1. | Bułgaria | 2 | 2 | 0 | 0 | 53 | 38 | +15 | 4 | Mecze o miejsca 1–4 |
2. | Nigeria | 2 | 1 | 0 | 1 | 54 | 40 | +14 | 2 | Mecze o miejsca 5–8 |
3. | Azerbejdżan | 2 | 0 | 0 | 2 | 36 | 65 | −29 | 0 | Mecze o miejsca 9–12 |
25 kwietnia 2023 19:00 | 19:30 | Pałac Kultury i Sportu, Warna Sędziowie: Mikelič, Paradina Widzów: 488 | |||
(9:14) raport raport |
26 kwietnia 2023 19:00 | 23:19 | Pałac Kultury i Sportu, Warna Sędziowie: Ismoilov, Ismoilov Widzów: 250 | |||
(13:11) raport raport |
27 kwietnia 2023 19:00 | 17:35 | Pałac Kultury i Sportu, Warna Sędziowie: Linster, Rauchs Widzów: 44 | |||
(7:18) raport raport |
Faza pucharowa
Mecze o miejsca 1–4
Półfinały | Finał | |||||||
29 kwietnia | ||||||||
Indie | 37 | |||||||
30 kwietnia | ||||||||
Cypr | 42 | |||||||
Cypr | 18 | |||||||
29 kwietnia | ||||||||
Kuba | 28 | |||||||
Kuba | 36 | |||||||
Bułgaria | 29 | |||||||
Mecz o 3. miejsce | ||||||||
30 kwietnia | ||||||||
Indie | 18 | |||||||
Bułgaria | 47 | |||||||
29 kwietnia 2023 18:15 | 36:29 | Pałac Kultury i Sportu, Warna Sędziowie: Mikelič, Paradina Widzów: 787 | |||
(17:16) raport raport |
29 kwietnia 2023 20:30 | 37:42 | Pałac Kultury i Sportu, Warna Sędziowie: Ismoilov, Ismoilov Widzów: 100 | |||
(23:21) raport raport |
30 kwietnia 2023 18:15 | 18:47 | Pałac Kultury i Sportu, Warna Sędziowie: Al-Wahibi, Al-Shahi Widzów: 514 | |||
(7:25) raport raport |
30 kwietnia 2023 20:30 | 18:28 | Pałac Kultury i Sportu, Warna Sędziowie: Doychinov, Goretsov Widzów: 258 | |||
(9:14) raport raport |
Mecze o miejsca 5–8
Półfinały o 5. miejsce | Mecz o 5. miejsce | |||||||
29 kwietnia | ||||||||
Andora | 19 | |||||||
30 kwietnia | ||||||||
Australia | 32 | |||||||
Australia | 22 | |||||||
29 kwietnia | ||||||||
Wielka Brytania | 34 | |||||||
Wielka Brytania | 30 | |||||||
Nigeria | 20 | |||||||
Mecz o 3. miejsce | ||||||||
30 kwietnia | ||||||||
Andora | 14 | |||||||
Nigeria | 36 | |||||||
29 kwietnia 2023 13:45 | Andora | 19:32 | Pałac Kultury i Sportu, Warna Sędziowie: Al-Wahibi, Al-Shahi Widzów: 65 | ||
(4:13) raport raport |
29 kwietnia 2023 16:00 | 30:20 | Pałac Kultury i Sportu, Warna Sędziowie: Araújo, Perdomo Widzów: 85 | |||
(14:11) raport raport |
30 kwietnia 2023 13:45 | Andora | 14:36 | Pałac Kultury i Sportu, Warna Sędziowie: Ismoilov, Ismoilov Widzów: 74 | ||
(6:17) raport raport |
30 kwietnia 2023 16:00 | 22:34 | Pałac Kultury i Sportu, Warna Sędziowie: Bozhinovski, Nachevski Widzów: 50 | |||
(10:17) raport raport |
Mecze o miejsca 9–12
Półfinały o 9. miejsce | Mecz o 9. miejsce | |||||||
29 kwietnia | ||||||||
Malta | 21 | |||||||
30 kwietnia | ||||||||
Mołdawia | 25 | |||||||
Mołdawia | 21 | |||||||
29 kwietnia | ||||||||
Gwatemala | 14 | |||||||
Gwatemala | 28 | |||||||
Azerbejdżan | 20 | |||||||
Mecz o 3. miejsce | ||||||||
30 kwietnia | ||||||||
Malta | 31 | |||||||
Azerbejdżan | 20 | |||||||
29 kwietnia 2023 09:15 | 21:25 | Pałac Kultury i Sportu, Warna Sędziowie: Al-Enezi, Al-Naseem Widzów: 50 | |||
(9:12) raport raport |
29 kwietnia 2023 11:30 | 28:20 | Pałac Kultury i Sportu, Warna Sędziowie: Linster, Rauchs Widzów: 50 | |||
(14:11) raport raport |
30 kwietnia 2023 09:15 | 31:20 | Pałac Kultury i Sportu, Warna Sędziowie: Araújo, Perdomo Widzów: 50 | |||
(15:9) raport raport |
30 kwietnia 2023 11:30 | 21:14 | Pałac Kultury i Sportu, Warna Sędziowie: Mikelič, Paradina Widzów: 66 | |||
(8:5) raport raport |
Klasyfikacja końcowa
Miejsce | Reprezentacja | Składy | Uwagi |
---|---|---|---|
1 | Kuba | [1] | |
2 | Cypr | [2] | awans do rundy barażowej eliminacji do ME 2026 |
3 | Bułgaria | [3] | |
4 | Indie | [4] | |
5 | Wielka Brytania | [5] | |
6 | Australia | [6] | |
7 | Nigeria | [7] | |
8 | Andora | [8] | |
9 | Mołdawia | [9] | |
10 | Gwatemala | [10] | |
11 | Malta | [11] | |
12 | Azerbejdżan | [12] |
Nagrody indywidualne
Nagrody indywidualne otrzymali[13]:
MVP | Najlepszy bramkarz | Najlepszy lewoskrzydłowy | Najlepszy lewy rozgrywający | Najlepszy środkowy rozgrywający | Najlepszy prawy rozgrywający | Najlepszy prawoskrzydłowy | Najlepszy obrotowy |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Hanser Rodríguez | Craig McClelland | Sumit Sumit | Mihael Krasimirov Ivanov | Alexandros Charalambous | Sebastien Edgar | Georgios Kritikos | Karl Warrener |
Przypisy
- ↑ 12 teams from six continents enter the 4th IHF Men’s Emerging Nations Championship. ihf.info. [dostęp 2023-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-03-09)]. (ang.).
- ↑ 12 teams prepare for IHF Men’s Emerging Nations Championship in Varna. ihf.info. [dostęp 2023-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-26)]. (ang.).
- ↑ COMPETITIONS COMMISSION MEETING Friday, 26 August 2022. handball.no. [dostęp 2023-12-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-12-17)]. (ang.).
- ↑ Draw for the preliminary round reveals balanced groups at the 2023 IHF Men’s Emerging Nations Championship. ihf.info. [dostęp 2023-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-03-11)]. (ang.).
- ↑ Fiery semi-finals to see top four sides clash at Bulgaria 2023. ihf.info. [dostęp 2023-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-04)]. (ang.).
- ↑ Cuba and Cyprus meet in dazzling Bulgaria 2023 final. ihf.info. [dostęp 2023-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-04)]. (ang.).
- ↑ Historic achievement for Cuba to secure maiden trophy at the IHF Men’s Emerging Nations Championship. ihf.info. [dostęp 2023-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-03)]. (ang.).
- ↑ Bulgaria seal back-to-back bronze medals at the IHF Men’s Emerging Nations Championship. ihf.info. [dostęp 2023-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-04)]. (ang.).
- ↑ INDIVIDUAL STATISTICS. ihf.info. [dostęp 2023-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-04)]. (ang.).
- ↑ GOALKEEPER STATISTICS. ihf.info. [dostęp 2023-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-04)]. (ang.).
- ↑ OVERALL TEAM STATISTICS. ihf.info. [dostęp 2023-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-04)]. (ang.).
- ↑ TEAM FAIR PLAY. ihf.info. [dostęp 2023-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-04)]. (ang.).
- ↑ Bulgaria 2023 All-Star team announced. ihf.info. [dostęp 2023-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-03)]. (ang.).
Bibliografia
- 4th IHF Men's Emerging Nations Championship. ihf.info. [dostęp 2023-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-05-04)]. (ang.).
Linki zewnętrzne
- Strona IHF (ang.)