Mistrzostwa Afryki w Piłce Siatkowej Kobiet 2023
| |||
Dyscyplina | |||
---|---|---|---|
Organizator | |||
Szczegóły turnieju | |||
Gospodarz | Jaunde, Kamerun | ||
Otwarcie | 16 sierpnia 2023 | ||
Zamknięcie (finał) | 24 sierpnia 2023 | ||
Liczba drużyn | 12 | ||
Liczba hal | 2 (w 1 mieście) | ||
I miejsce | |||
II miejsce | |||
III miejsce | |||
Statystyki turnieju | |||
Liczba meczów | 46 | ||
MVP | Sharon Chepchumba |
Mistrzostwa Afryki w Piłce Siatkowej Kobiet 2023 – 21. edycja mistrzostw rozegrana została w dniach 16 – 24 sierpnia 2023 roku w stolicy Kamerunu, Jaunde. W rozgrywkach wystartowało 12 reprezentacji narodowych.
Turniej pełnił dodatkową rolę kwalifikacji do Mistrzostw Świata 2025.
Uczestnicy
Algieria
Burkina Faso
Burundi
Egipt
Kamerun
Kenia
Lesotho
Mali
Maroko
Nigeria
Rwanda
Uganda
Skład grup
Grupa A | Grupa B |
---|---|
Kamerun | Kenia |
Nigeria | Maroko |
Burundi | Rwanda |
Mali | Uganda |
Algieria | Burkina Faso |
Egipt | Lesotho |
System rozgrywek
W fazie grupowej drużyny w grupach rozegrały między sobą mecze, "każdy z każdym". Cztery najlepsze zespoły z każdej grupy awansowały do ćwierćfinałów, tworząc pary A1-B4, B2-A3, B1-A4, A2-B3. Zwycięzcy ćwierćfinałów awansowali do półfinałów, których triumfatorzy zmierzyli się w meczu o mistrzostwo, a przegrani w meczu o 3. miejsce.
Przegrani ćwierćfinałów utworzyli pary rywalizacji o miejsca 5.-8. Zwycięzcy tych meczów zagrali o 5. miejsce, a przegrani o 7. miejsce. Na identycznych zasadach przeprowadzono rywalizację o miejsca 9.-12., rozpoczynając od par A5-B6 i B5-A6.
Mistrzynie, Wicemistrzynie i brązowe medalistki Mistrzostw Afryki 2023 otrzymały kwalifikację na Mistrzostwa Świata 2025.
Rozgrywki
Faza grupowa
Grupa A
Tabela
Lp. | Drużyna | Pkt | Mecze | Sety | Małe punkty | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W (3:2) | P (2:3) | wyg. | prz. | ratio | zdob. | str. | ratio | |||
1. | Egipt | 15 | 5 | 5 (0) | 0 (0) | 15 | 1 | 15,000 | 396 | 224 | 1,768 |
2. | Kamerun | 12 | 5 | 4 (0) | 1 (0) | 13 | 3 | 4,333 | 381 | 264 | 1,443 |
3. | Algieria | 8 | 5 | 3 (1) | 2 (0) | 9 | 8 | 1,125 | 382 | 305 | 1,252 |
4. | Nigeria | 7 | 5 | 2 (0) | 3 (1) | 8 | 9 | 0,889 | 340 | 354 | 0,960 |
5. | Mali | 3 | 5 | 1 (0) | 4 (0) | 3 | 12 | 0,250 | 212 | 360 | 0,589 |
6. | Burundi | 0 | 5 | 0 (0) | 5 (0) | 0 | 15 | 0,000 | 171 | 375 | 0,456 |
Źródło: live.app.fivb.com
Zasady ustalania kolejności: .
Punktacja: 3:0 i 3:1 – 3 pkt; 3:2 – 2 pkt; 2:3 – 1 pkt; 1:3 i 0:3 – 0 pkt
1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek małych punktów; 4. wyższy stosunek setów; 5. mecze bezpośrednie.
awans do ćwierćfinału
mecze o miejsca 9.-12.
Wyniki
Data | Godzina | Drużyna 1 | Wynik | Drużyna 2 | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Widzów | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
16.08 | 11:00 | Nigeria | 3:0 | Mali | 25:18 | 25:14 | 25:20 | 2 | |||
14:00 | Egipt | 3:0 | Algieria | 25:18 | 25:13 | 25:22 | 5 | ||||
18:00 | Kamerun | 3:0 | Burundi | 25:2 | 25:8 | 25:12 | 6 | ||||
17.08 | 11:00 | Mali | 0:3 | Egipt | 10:25 | 9:25 | 6:25 | 10 | |||
13:00 | Burundi | 0:3 | Algieria | 6:25 | 13:25 | 11:25 | 8 | ||||
18:00 | Kamerun | 3:0 | Nigeria | 25:17 | 25:13 | 25:18 | 12 | ||||
18.08 | 12:00 | Nigeria | 3:0 | Burundi | 25:17 | 25:14 | 25:9 | 13 | |||
16:00 | Algieria | 3:0 | Mali | 25:10 | 25:7 | 25:12 | 15 | ||||
18:00 | Egipt | 3:1 | Kamerun | 25:16 | 25:19 | 21:25 | 25:16 | 14 | |||
19.08 | 12:00 | Mali | 3:0 | Burundi | 25:19 | 25:21 | 25:20 | 20 | |||
13:00 | Nigeria | 0:3 | Egipt | 14:25 | 17:25 | 20:25 | 22 | ||||
18:00 | Kamerun | 3:0 | Algieria | 25:21 | 30:28 | 25:18 | 24 | ||||
20.08 | 13:00 | Algieria | 3:2 | Nigeria | 25:16 | 25:18 | 23:25 | 24:26 | 15:6 | 28 | |
14:00 | Burundi | 0:3 | Egipt | 2:25 | 4:25 | 13:25 | 26 | ||||
18:00 | Mali | 0:3 | Kamerun | 9:25 | 11:25 | 11:25 | 30 |
Grupa B
Tabela
Lp. | Drużyna | Pkt | Mecze | Sety | Małe punkty | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W (3:2) | P (2:3) | wyg. | prz. | ratio | zdob. | str. | ratio | |||
1. | Kenia | 15 | 5 | 5 (0) | 0 (0) | 15 | 1 | 15,000 | 397 | 230 | 1,726 |
2. | Rwanda | 10 | 5 | 3 (0) | 2 (1) | 11 | 6 | 1,833 | 381 | 293 | 1,300 |
3. | Maroko | 9 | 5 | 3 (1) | 2 (1) | 12 | 8 | 1,500 | 432 | 376 | 1,149 |
4. | Uganda | 8 | 5 | 3 (1) | 2 (0) | 9 | 8 | 1,125 | 360 | 314 | 1,146 |
5. | Burkina Faso | 3 | 5 | 1 (0) | 4 (0) | 3 | 12 | 0,250 | 213 | 354 | 0,602 |
6. | Lesotho | 0 | 5 | 0 (0) | 5 (0) | 0 | 15 | 0,000 | 159 | 375 | 0,424 |
Źródło: live.app.fivb.com
Zasady ustalania kolejności: .
Punktacja: 3:0 i 3:1 – 3 pkt; 3:2 – 2 pkt; 2:3 – 1 pkt; 1:3 i 0:3 – 0 pkt
1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek małych punktów; 4. wyższy stosunek setów; 5. mecze bezpośrednie.
awans do ćwierćfinału
mecze o miejsca 9.-12.
Wyniki
Data | Godzina | Drużyna 1 | Wynik | Drużyna 2 | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Widzów | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
16.08 | 09:00 | Maroko | 3:0 | Burkina Faso | 25:18 | 25:11 | 25:7 | 1 | |||
12:00 | Kenia | 3:0 | Rwanda | 25:16 | 25:20 | 25:17 | 3 | ||||
13:00 | Uganda | 3:0 | Lesotho | 25:10 | 25:5 | 25:10 | 4 | ||||
17.08 | 12:00 | Lesotho | 0:3 | Rwanda | 4:25 | 11:25 | 7:25 | 7 | |||
14:00 | Burkina Faso | 0:3 | Kenia | 10:25 | 9:25 | 10:25 | 9 | ||||
16:00 | Uganda | 3:2 | Maroko | 25:15 | 26:28 | 17:25 | 25:16 | 15:11 | 11 | ||
18.08 | 11:00 | Rwanda | 3:0 | Burkina Faso | 25:8 | 25:7 | 25:14 | 18 | |||
12:00 | Kenia | 3:0 | Uganda | 25:14 | 25:16 | 25:14 | 17 | ||||
14:00 | Maroko | 3:0 | Lesotho | 25:10 | 25:11 | 25:11 | 16 | ||||
19.08 | 11:00 | Lesotho | 0:3 | Burkina Faso | 17:25 | 18:25 | 19:25 | 19 | |||
14:00 | Uganda | 0:3 | Rwanda | 20:25 | 17:25 | 21:25 | 21 | ||||
68:00 | Maroko | 1:3 | Kenia | 16:25 | 23:25 | 25:22 | 14:25 | 23 | |||
20.08 | 11:00 | Rwanda | 2:3 | Maroko | 18:25 | 25:19 | 25:22 | 26:28 | 9:15 | 27 | |
12:00 | Burkina Faso | 0:3 | Uganda | 14:25 | 12:25 | 18:25 | 29 | ||||
16:00 | Kenia | 3:0 | Lesotho | 25:5 | 25:8 | 25:13 | 25 |
Faza finałowa
Rywalizacja o miejsca 9.-12.
Półfinały rywalizacji o miejsca 9.-12. | Mecz o 9. miejsce | |||||||
22.08 | ||||||||
Mali | 3 | |||||||
23.08 | ||||||||
Lesotho | 0 | |||||||
Mali | 3 | |||||||
22.08 | ||||||||
Burkina Faso | 0 | |||||||
Burkina Faso | 3 | |||||||
Burundi | 0 | |||||||
Mecz o 3. miejsce | ||||||||
23.08 | ||||||||
Lesotho | 1 | |||||||
Burundi | 3 | |||||||
Półfinały rywalizacji o miejsca 9.-12.
Data | Godzina | Drużyna 1 | Wynik | Drużyna 2 | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Widzów | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22.08 | 11:00 | Mali | 3:0 | Lesotho | 25:18 | 25:16 | 25:19 | 31 | |||
13:00 | Burkina Faso | 3:0 | Burundi | 25:16 | 25:16 | 25:19 | 32 |
Mecz o 11. miejsce
Data | Godzina | Drużyna 1 | Wynik | Drużyna 2 | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Widzów | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23.08 | 08:00 | Lesotho | 1:3 | Burundi | 13:25 | 25:21 | 15:25 | 20:25 | 41 |
Mecz o 9. miejsce
Data | Godzina | Drużyna 1 | Wynik | Drużyna 2 | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Widzów | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23.08 | 10:00 | Mali | 3:0 | Burkina Faso | 25:18 | 25:18 | 25:22 | 42 |
Rywalizacja o miejsca 1.-8.
Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | |||||||||||
22.08 | 23.08 | 24.08 | |||||||||||
Egipt | 3 | Egipt | 3 | Egipt | 0 | ||||||||
Uganda | 0 | Rwanda | 0 | Kenia | 3 | ||||||||
Mecz o 3. miejsce | |||||||||||||
22.08 | 23.08 | 24.08 | |||||||||||
Rwanda | 3 | Kenia | 3 | Rwanda | 1 | ||||||||
Algieria | 2 | Kamerun | 1 | Kamerun | 3 | ||||||||
Mecz o 5. miejsce | |||||||||||||
22.08 | 23.08 | 24.08 | |||||||||||
Kenia | 3 | Uganda | 0 | Algieria | 3 | ||||||||
Nigeria | 0 | Algieria | 3 | Nigeria | 1 | ||||||||
Mecz o 7. miejsce | |||||||||||||
22.08 | 23.08 | 24.08 | |||||||||||
Kamerun | 3 | Nigeria | 3 | Uganda | 1 | ||||||||
Maroko | 0 | Maroko | 0 | Maroko | 3 | ||||||||
Ćwierćfinały
Data | Godzina | Drużyna 1 | Wynik | Drużyna 2 | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Widzów | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22.08 | 12:00 | Egipt | 3:0 | Uganda | 25:13 | 25:18 | 25:11 | 33 | |||
14:00 | Rwanda | 3:2 | Algieria | 23:25 | 15:25 | 25:18 | 25:23 | 16:14 | 34 | ||
16:00 | Kenia | 3:0 | Nigeria | 25:14 | 25:17 | 25:11 | 35 | ||||
12:00 | Kamerun | 3:0 | Maroko | 25:17 | 25:23 | 25:18 | 36 |
Półfinały rywalizacji o miejsca 5.-8.
Data | Godzina | Drużyna 1 | Wynik | Drużyna 2 | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Widzów | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23.08 | 12:00 | Uganda | 0:3 | Algieria | 20:25 | 23:25 | 17:25 | 37 | |||
14:00 | Nigeria | 3:0 | Maroko | 26:24 | 25:21 | 29:27 | 38 |
Półfinały
Data | Godzina | Drużyna 1 | Wynik | Drużyna 2 | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Widzów | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23.08 | 16:00 | Egipt | 3:0 | Rwanda | 25:14 | 25:11 | 25:10 | 39 | |||
18:00 | Kenia | 3:1 | Kamerun | 25:27 | 25:14 | 25:11 | 25:18 | 40 |
Mecz o 7. miejsce
Data | Godzina | Drużyna 1 | Wynik | Drużyna 2 | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Widzów | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24.08 | 08:00 | Uganda | 1:3 | Maroko | 24:26 | 25:27 | 26:24 | 22:25 | 43 |
Mecz o 5. miejsce
Data | Godzina | Drużyna 1 | Wynik | Drużyna 2 | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Widzów | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24.08 | 10:00 | Algieria | 3:1 | Nigeria | 25:18 | 25:13 | 23:25 | 25:17 | 44 |
Mecz o 3. miejsce
Data | Godzina | Drużyna 1 | Wynik | Drużyna 2 | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Widzów | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24.08 | 14:00 | Rwanda | 1:3 | Kamerun | 25:21 | 15:25 | 14:25 | 15:25 | 45 |
Finał
Data | Godzina | Drużyna 1 | Wynik | Drużyna 2 | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Widzów | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24.08 | 18:00 | Egipt | 0:3 | Kenia | 22:25 | 20:25 | 14:25 | 46 |
Klasyfikacja końcowa
Miejsce | Reprezentacja | Uwagi |
---|---|---|
Kenia | Awans na Mistrzostwa Świata 2025 | |
Egipt | Awans na Mistrzostwa Świata 2025 | |
Kamerun | Awans na Mistrzostwa Świata 2025 | |
4. | Rwanda | |
5. | Algieria | |
6. | Nigeria | |
7. | Maroko | |
8. | Uganda | |
9. | Mali | |
10. | Burkina Faso | |
11. | Burundi | |
12. | Lesotho |
Nagrody indywidualne
Najlepsza zawodniczka (MVP) | Najlepsza atakująca | Najlepsze środkowe | Najlepsza rozgrywająca | Najlepsze przyjmujące | Najlepsza libero |
---|---|---|---|---|---|
Sharon Chepchumba | Estelle Adiana | Aya Khalid Stéphanie Fotso | Emmaculate Misoki | Mercy Moim Valentine Munezero | Nada Walid |
Zobacz też
Linki zewnętrzne
- Oficjalna strona CAVB
- p
- d
- e
- p
- d
- e
Rozgrywki reprezentacyjne |
| ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rozgrywki klubowe |
|