Superettan (2022)
| |||
Szczegóły | |||
Państwo | Szwecja | ||
---|---|---|---|
Organizator | |||
Liczba zespołów | 16 | ||
Termin | 2 kwietnia 2022 – 13 listopada 2022 | ||
Liczba kolejek | 30 | ||
Liczba meczów | 240 | ||
Liczba bramek | 697 | ||
Zwycięzca | IF Brommapojkarna | ||
2. miejsce | Halmstads BK | ||
3. miejsce | Östers IF | ||
Król strzelców | Viktor Granath (24) |
Superettan 2022 – rozgrywki drugiej klasy rozgrywkowej piłki nożnej w Szwecji. 23 edycja pod nazwą „Superettan”. W rozgrywkach brało udział 16 zespołów, które w okresie od 2 kwietnia do 5 listopada 2022 rozegrały 30 kolejek meczów. Sezon zakończyły baraże o miejsce w przyszłym sezonie w Allsvenskan i Superettan. Awans uzyskały zespoły IF Brommapojkarna i Halmstads BK.
Drużyny
Uczestnicy poprzedniej edycji | |||
---|---|---|---|
NOR | Norrby IF(inne języki) | 4 | |
ÖST | Östers IF | 5 | |
LAN | Landskrona BoIS | 6 | |
TRE | Trelleborgs FF | 7 | |
ÖRG | Örgryte Göteborg | 8 | |
AFC | AFC Eskilstuna | 9 | |
BRA | IK Brage | 10 | |
JÖN | Jönköpings Södra IF | 11 | |
VÄS | Västerås SK | 12 | |
Spadek z Allsvenskan 2021 | |||
ÖRE | Örebro SK | 15 | |
ÖFK | Östersunds FK | 16 | |
po barażach | |||
HMS | Halmstads BK | 14 | |
Awans z Ettan 2021 | |||
Ettan Norra | |||
BRO | IF Brommapojkarna | 1 | |
po barażach | |||
DFF | Dalkurd FF | 2 | |
Ettan Södra | |||
UTS | Utsiktens BK(inne języki) | 1 | |
po barażach | |||
SKÖ | Skövde AIK(inne języki) | 2 | |
Oznaczenia:
|
Tabela
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | B+ | B- | +/– | Pkt | Kwalifikacja lub spadek |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | IF Brommapojkarna (M, A) | 30 | 19 | 5 | 6 | 64 | 40 | +24 | 62 | Awans do Allsvenskan |
2 | Halmstads BK (A) | 30 | 17 | 5 | 8 | 57 | 32 | +25 | 56 | |
3 | Östers IF (B) | 30 | 13 | 9 | 8 | 47 | 35 | +12 | 48 | Baraż o Allsvenskan |
4 | Trelleborgs FF | 30 | 13 | 6 | 11 | 46 | 49 | −3 | 45 | |
5 | Skövde AIK(inne języki) | 30 | 11 | 11 | 8 | 40 | 39 | +1 | 44 | |
6 | Landskrona BoIS | 30 | 11 | 11 | 8 | 40 | 42 | −2 | 44 | |
7 | IK Brage | 30 | 11 | 9 | 10 | 44 | 40 | +4 | 42 | |
8 | AFC Eskilstuna | 30 | 12 | 4 | 14 | 48 | 46 | +2 | 40 | |
9 | Västerås SK | 30 | 10 | 10 | 10 | 50 | 49 | +1 | 40 | |
10 | Örebro SK | 30 | 10 | 7 | 13 | 33 | 38 | −5 | 37 | |
11 | Utsiktens BK(inne języki) | 30 | 10 | 7 | 13 | 40 | 46 | −6 | 37 | |
12 | Jönköpings Södra IF | 30 | 9 | 9 | 12 | 41 | 51 | −10 | 36 | |
13 | Örgryte IS (B, O) | 30 | 8 | 11 | 11 | 45 | 44 | +1 | 35 | Baraż o Superettan |
14 | Östersunds FK (B, O) | 30 | 7 | 10 | 13 | 32 | 44 | −12 | 31 | |
15 | Norrby IF(inne języki) (S) | 30 | 8 | 7 | 15 | 33 | 47 | −14 | 31 | Spadek do Ettan |
16 | Dalkurd FF (S) | 30 | 8 | 5 | 17 | 37 | 55 | −18 | 29 |
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba punktów zdobytych w rozgrywkach; 2. różnica bramek w rozgrywkach; 3. wyższa liczba zdobytych bramek; 4. mecze bezpośrednie (4.1. liczba punktów; 4.2. różnica bramek; 4.3. strzelone bramki); 5. Play-off.
Oznaczenia: (M) – Mistrz, (A) – Awans, (B) – Baraż, (O) – Zwycięzca baraży, (S) – Spadek.
Miejsca po danych kolejkach
Drużyna \ Kolejka | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
IF Brommapojkarna | 5 | 7 | 8 | 11 | 8 | 7 | 8 | 4 | 8 | 7 | 6 | 8 | 7 | 6 | 3 | 4 | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Halmstads BK | 8 | 12 | 9 | 4 | 5 | 4 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Östers IF | 2 | 5 | 5 | 5 | 4 | 3 | 4 | 8 | 5 | 3 | 4 | 7 | 8 | 7 | 5 | 6 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Trelleborgs FF | 7 | 10 | 10 | 6 | 7 | 9 | 9 | 5 | 9 | 9 | 7 | 5 | 6 | 8 | 6 | 3 | 6 | 6 | 6 | 5 | 6 | 7 | 5 | 5 | 5 | 6 | 6 | 6 | 6 | 4 |
Skövde AIK(inne języki) | 4 | 2 | 2 | 2 | 1 | 5 | 5 | 6 | 3 | 5 | 8 | 6 | 4 | 4 | 7 | 7 | 5 | 5 | 5 | 6 | 5 | 5 | 6 | 6 | 6 | 5 | 5 | 4 | 4 | 5 |
Landskrona BoIS | 15 | 16 | 16 | 14 | 13 | 10 | 10 | 11 | 11 | 10 | 10 | 9 | 9 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 11 | 10 | 9 | 9 | 8 | 7 | 8 | 7 | 7 | 7 | 6 |
IK Brage | 1 | 1 | 3 | 3 | 3 | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 5 | 5 | 7 |
AFC Eskilstuna | 3 | 3 | 1 | 1 | 2 | 1 | 3 | 3 | 7 | 4 | 5 | 4 | 5 | 3 | 4 | 5 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 6 | 7 | 7 | 9 | 7 | 8 | 8 | 8 | 8 |
Västerås SK | 12 | 14 | 15 | 15 | 12 | 13 | 15 | 14 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 11 | 11 | 13 | 13 | 12 | 13 | 14 | 13 | 13 | 12 | 11 | 13 | 12 | 9 | 9 |
Örebro SK | 16 | 9 | 6 | 8 | 10 | 8 | 7 | 9 | 6 | 8 | 9 | 10 | 10 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 8 | 10 | 10 | 9 | 8 | 9 | 10 | 10 | 11 | 10 |
Utsiktens BK(inne języki) | 14 | 8 | 4 | 7 | 6 | 6 | 6 | 7 | 4 | 6 | 3 | 3 | 3 | 5 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 9 | 8 | 8 | 10 | 11 | 10 | 9 | 9 | 10 | 11 |
Jönköpings Södra IF | 10 | 15 | 12 | 13 | 14 | 14 | 12 | 12 | 13 | 14 | 14 | 15 | 13 | 13 | 14 | 15 | 14 | 11 | 14 | 13 | 14 | 12 | 11 | 11 | 10 | 12 | 11 | 11 | 13 | 12 |
Örgryte IS | 9 | 11 | 14 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 14 | 15 | 15 | 15 | 14 | 15 | 15 | 11 | 10 | 11 | 11 | 14 | 14 | 14 | 13 | 12 | 13 | 12 | 13 |
Östersunds FK | 11 | 13 | 13 | 10 | 11 | 12 | 14 | 15 | 15 | 15 | 15 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 15 | 15 | 15 | 16 | 16 | 15 | 15 | 14 |
Norrby IF(inne języki) | 6 | 4 | 7 | 9 | 9 | 11 | 11 | 10 | 10 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 12 | 12 | 12 | 12 | 14 | 12 | 13 | 12 | 12 | 13 | 14 | 14 | 14 | 14 | 15 |
Dalkurd FF | 13 | 6 | 11 | 12 | 15 | 15 | 13 | 13 | 14 | 13 | 13 | 13 | 14 | 14 | 13 | 13 | 13 | 14 | 15 | 15 | 15 | 15 | 16 | 16 | 16 | 15 | 15 | 16 | 16 | 16 |
Wyniki
Gospodarz \ Gość | BRO | HAL | ÖST | TRE | SKÖSKÖ | LAN | BRA | ESK | VÄS | ÖRE | UTSUTS | JÖN | ÖRG | ÖFK | NORNOR | DAL |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
IF Brommapojkarna | 2–1 | 1–1 | 4–2 | 2–2 | 3–0 | 3–2 | 1–0 | 2–1 | 2–1 | 0–1 | 2–1 | 3–1 | 4–1 | 5–2 | 5–0 | |
Halmstads BK | 2–0 | 2–0 | 1–2 | 3–2 | 2–1 | 1–0 | 2–1 | 1–1 | 0–0 | 4–1 | 3–0 | 2–3 | 2–0 | 1–2 | 3–1 | |
Östers IF | 4–1 | 1–4 | 0–1 | 2–3 | 0–0 | 1–2 | 3–2 | 1–1 | 1–1 | 3–1 | 2–0 | 2–2 | 2–1 | 2–0 | 2–0 | |
Trelleborgs FF | 1–2 | 0–4 | 1–2 | 2–1 | 1–1 | 2–2 | 0–1 | 3–0 | 2–1 | 1–0 | 1–3 | 2–1 | 1–1 | 2–1 | 4–2 | |
Skövde AIK(inne języki) | 1–1 | 1–3 | 0–0 | 3–1 | 2–0 | 1–1 | 4–0 | 0–2 | 0–0 | 1–1 | 1–1 | 2–1 | 1–3 | 2–0 | 2–2 | |
Landskrona BoIS | 3–3 | 2–1 | 1–3 | 2–1 | 0–1 | 1–1 | 1–1 | 1–0 | 2–1 | 2–0 | 1–1 | 3–2 | 1–1 | 3–2 | 3–1 | |
IK Brage | 3–1 | 1–2 | 0–3 | 1–2 | 0–0 | 1–1 | 1–1 | 0–2 | 3–0 | 1–2 | 1–2 | 4–0 | 1–0 | 2–1 | 0–0 | |
AFC Eskilstuna | 3–1 | 2–0 | 1–2 | 1–0 | 1–2 | 2–0 | 2–3 | 5–2 | 0–1 | 3–1 | 0–2 | 4–3 | 4–1 | 1–2 | 0–0 | |
Västerås SK | 0–1 | 2–2 | 2–2 | 4–4 | 4–1 | 3–0 | 1–3 | 2–0 | 2–1 | 0–3 | 2–2 | 1–1 | 1–1 | 3–2 | 4–1 | |
Örebro SK | 0–2 | 0–2 | 2–1 | 2–2 | 0–1 | 2–2 | 1–3 | 1–0 | 5–2 | 2–0 | 3–1 | 0–1 | 1–0 | 0–0 | 1–3 | |
Utsiktens BK(inne języki) | 3–2 | 2–1 | 1–1 | 0–0 | 1–1 | 2–2 | 1–0 | 2–3 | 0–2 | 1–2 | 0–1 | 0–1 | 3–3 | 1–1 | 3–0 | |
Jönköpings Södra IF | 1–2 | 0–5 | 2–1 | 2–3 | 0–1 | 2–4 | 1–1 | 2–3 | 2–1 | 1–1 | 5–2 | 2–2 | 1–0 | 2–1 | 0–1 | |
Örgryte IS | 1–1 | 2–2 | 0–1 | 1–2 | 3–0 | 0–1 | 4–0 | 2–2 | 1–1 | 2–0 | 0–2 | 0–0 | 0–1 | 5–1 | 3–3 | |
Östersunds FK | 2–3 | 0–0 | 1–1 | 2–0 | 2–3 | 3–1 | 1–3 | 0–2 | 2–2 | 2–0 | 0–3 | 1–1 | 0–0 | 1–0 | 1–0 | |
Norrby IF(inne języki) | 0–3 | 3–0 | 2–0 | 2–3 | 0–0 | 0–0 | 2–2 | 2–1 | 1–0 | 0–2 | 0–2 | 1–1 | 1–1 | 2–0 | 1–0 | |
Dalkurd FF | 0–2 | 0–1 | 0–3 | 2–0 | 3–1 | 0–1 | 1–2 | 3–2 | 1–2 | 0–2 | 4–1 | 5–2 | 1–2 | 1–1 | 2–1 |
Baraż o Superettan
Örgryte IS wygrał 2-0 dwumecz z Sandvikens IF(inne języki) wicemistrzem Ettan Norra (2022) o miejsce w Superettan (2023).
10 listopada 2022 | Sandvikens IF(inne języki) | 0:2 | Örgryte IS | Jernvallen, Sandviken | |
19:00 | (0:1) [8][9] | 36' Arvid Brorsson 61' Viktor Lundberg | Widzów: 2075 Sędzia: Adam Ladebäck | ||
13 listopada 2022 | Örgryte IS | 2:3 | Sandvikens IF(inne języki) | Gamla Ullevi, Göteborg | |
16:00 | Viktor Lundberg 24' Alexander Ahl Holmström 71' | (1:0) [10][11] | 48', 51' John Junior Igbarumah 67' Danilo Al-Saed | Widzów: 3857 Sędzia: Joakim Östling | |
Östersunds FK wygrał 3-1 dwumecz z Falkenbergs wicemistrzem Ettan Södra (2022) o miejsce w Superettan (2023).
10 listopada 2022 | Falkenbergs | 1:1 | Östersunds FK | Falcon Alkoholfri Arena, Falkenberg | |
19:00 | Godwin Aguda 41' | (1:1) [12][13] | 6' Erick Brendon | Widzów: 3177 Sędzia: Oscar Johnson | |
13 listopada 2022 | Östersunds FK | 2:0 | Falkenbergs | Jämtkraft Arena, Östersund | |
13:00 | Simon Kroon 57' (k) Ludvig Fritzson 69' | (0:0) [14][15] | Widzów: 4257 Sędzia: Victor Wolf | ||
Najlepsi strzelcy
Bramki | Strzelcy | Drużyna |
---|---|---|
24 | Viktor Granath(inne języki) | Västerås SK |
16 | Alexander Johansson(inne języki) | Halmstads BK |
15 | Oscar Pettersson(inne języki) | IF Brommapojkarna |
14 | Jack Cooper Love(inne języki) | Skövde AIK(inne języki) |
12 | Amar Muhsin(inne języki) | AFC Eskilstuna |
11 | Adam Bergmark Wiberg(inne języki) | Östers IF |
Nicolas Mortensen(inne języki) | Trelleborgs FF | |
Nikola Vasic(inne języki) | IF Brommapojkarna |
Przypisy
- ↑ Superettan - Tabela. svenskfotboll.se, 2022-04-02. (szw.).
- ↑ Terminarz soccerway, [w:] baza Soccerway (liga-tabela) [dostęp 2022-04-02] .
- ↑ Superettan 2022, [w:] baza Transfermarkt (rozgrywki-tabela : 2021/2022) [dostęp 2022-04-02] .
- ↑ Superettan. everysport.com, 2022-04-02. (szw.).
- ↑ Superettan - Terminarz. svenskfotboll.se, 2022-04-02. (szw.).
- ↑ Terminarz soccerway, [w:] baza Soccerway (liga-rozgrywki) [dostęp 2022-04-02] .
- ↑ Superettan 2022, [w:] baza Transfermarkt (rozgrywki-terminarz : 2021/2022) [dostęp 2022-04-02] .
- ↑ Baraż: Sandvikens vs. Örgryte, [w:] baza Soccerway (protokoły meczowe) [dostęp 2022-11-10] .
- ↑ Baraż: Sandvikens - Örgryte, [w:] baza Transfermarkt (protokoły meczowe) [dostęp 2022-11-10] .
- ↑ Baraż: Örgryte vs. Sandvikens, [w:] baza Soccerway (protokoły meczowe) [dostęp 2022-11-13] .
- ↑ Baraż: Örgryte - Sandvikens, [w:] baza Transfermarkt (protokoły meczowe) [dostęp 2022-11-13] .
- ↑ Baraż: Falkenbergs vs. Östersunds, [w:] baza Soccerway (protokoły meczowe) [dostęp 2022-11-10] .
- ↑ Baraż: Falkenbergs - Östersunds, [w:] baza Transfermarkt (protokoły meczowe) [dostęp 2022-11-10] .
- ↑ Baraż: Östersunds vs. Falkenbergs, [w:] baza Soccerway (protokoły meczowe) [dostęp 2022-11-13] .
- ↑ Baraż: Östersunds - Falkenbergs, [w:] baza Transfermarkt (protokoły meczowe) [dostęp 2022-11-13] .
- ↑ Superettan - Statistik. svenskfotboll.se, 2022-04-02. (szw.).
- ↑ Superettan 2022, [w:] baza Transfermarkt (rozgrywki–strzelcy : 2021/2022) [dostęp 2022-04-02] .
Bibliografia
- Superettan 2022, [w:] baza Soccerway (liga–sezon) [dostęp 2022-04-02] .
- Superettan 2022, [w:] baza Transfermarkt (rozgrywki : 2021/2022) [dostęp 2022-04-02] .
- Superettan 2022. rsssf.org. (ang.).
Linki zewnętrzne
- Strona domowa szwedzkiego związku piłki nożnej.. svenskfotboll.se. (szw.).
- p
- d
- e
Reprezentacje |
| ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rozgrywki ligowe |
| ||||||
Rozgrywki pucharowe |
| ||||||
Rozgrywki młodzieżowe |
| ||||||
Nagrody i wyróżnienia | |||||||
Inne |
|
- Kluby męskie
- Kluby kobiece
- Piłkarze
- Piłkarki
- Trenerzy
- Sędziowie
- Stadiony
- p
- d
- e
Sezony |
| ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kluby w sezonie 2024 |
|
- ↑ Rozgrywki nieoficjalne.