Atletism la Jocurile Olimpice din 2024 |
100 m | masculin | feminin |
200 m | masculin | feminin |
400 m | masculin | feminin |
800 m | masculin | feminin |
1.500 m | masculin | feminin |
5.000 m | masculin | feminin |
10.000 m | masculin | feminin |
100 m garduri | | feminin |
110 m garduri | masculin | |
400 m garduri | masculin | feminin |
3.000 m obstacole | masculin | feminin |
4x100 m | masculin | feminin |
4x400 m | masculin | feminin |
Maraton | masculin | feminin |
20 km marș | masculin | feminin |
Săritura în înălțime | masculin | feminin |
Săritura cu prăjina | masculin | feminin |
Săritura în lungime | masculin | feminin |
Triplusalt | masculin | feminin |
Aruncarea greutății | masculin | feminin |
Aruncarea discului | masculin | feminin |
Aruncarea ciocanului | masculin | feminin |
Aruncarea suliței | masculin | feminin |
Heptatlon | | feminin |
Decatlon | masculin | |
4x400 m | mixt |
Maraton marș | mixt | |
Proba de atletism 3.000 m obstacole masculin de la Jocurile Olimpice de vară din 2024 a avut loc în perioada 5 - 7 august 2024 pe Stade de France.
Recorduri
Înaintea acestei competiții, recordurile mondiale și olimpice erau următoarele:
Record | Atlet | Timp | Loc | Data |
Mondial | Lamecha Girma (ETH) | 7:52,11 | Paris, Franța | 3 iunie 2023 |
Olimpic | Conseslus Kipruto (KEN) | 8:03,28 | Rio de Janeiro, Brazilia | 17 august 2016 |
Program
Orele sunt ora Franței (UTC+1)
Data | Oră | Etapă |
Luni, 5 august 2024 | 19:04 | Primul tur |
Miercuri, 7 august 2024 | 21:43 | Finala |
Rezultate
Primul tur
S-au calificat în finală primii cinci atleți din fiecare serie (C).[1]
Seria 1
Loc | Atlet | Țară | Timp | Note |
1 | Soufiane El Bakkali | Maroc | 8:17,90 | C |
2 | Leonard Chemutai | Uganda | 8:18,19 | C, SB |
3 | Getnet Wale | Etiopia | 8:18,25 | C |
4 | Daniel Arce | Spania | 8:18,31 | C |
5 | Ahmed Jaziri | Tunisia | 8:18,33 | C, SB |
6 | Amos Serem | Kenya | 8:18,41 | c |
7 | Karl Bebendorf | Germania | 8:20,46 | |
8 | Nicolas-Marie Daru | Franța | 8:20,52 | |
9 | Ruben Querinjean | Luxemburg | 8:27,97 | |
10 | James Corrigan | Statele Unite ale Americii | 8:36,67 | |
11 | Yassin Bouih | Italia | 8:40,34 | |
12 | Bilal Tabti | Algeria | 9:04,81 | |
Seria 2
Loc | Atlet | Țară | Timp | Note |
1 | Mohamed Tindouft | Maroc | 8:10,62 | C, PB |
2 | Samuel Firewu | Etiopia | 8:11,61 | C |
3 | Abraham Kibiwot | Kenya | 8:12,02 | C |
4 | Ryuji Mira | Japonia | 8:12,41 | C |
5 | Avinash Sable | India | 8:15,43 | C |
6 | Matthew Wilkinson | Statele Unite ale Americii | 8:16,82 | |
7 | Nahuel Carabaña | Andorra | 8:19,44 | |
8 | Osama Zoghlami | Italia | 8:20,52 | |
9 | Alexis Miellet | Franța | 8:22,08 | |
10 | Velten Schneider | Germania | 8:25,75 | |
11 | Matthew Clarke | Australia | 8:49,85 | |
| Tomáš Habarta | Cehia | NT | |
Seria 3
Loc | Atlet | Țară | Timp | Note |
1 | Lamecha Girma | Etiopia | 8:23,89 | C |
2 | Kenneth Rooks | Statele Unite ale Americii | 8:24,95 | C |
3 | Simon Kiprop Koech | Kenya | 8:24,95 | C |
4 | Mohamed Amin Jhinaoui | Tunisia | 8:25,24 | C |
5 | Jean-Simon Desgagnes | Canada | 8:25,28 | C |
6 | Frederik Ruppert | Germania | 8:25,31 | |
7 | Geordie Beamish | Noua Zeelandă | 8:25,86 | |
8 | Ryoma Aoki | Japonia | 8:29,03 | |
9 | Louis Gilavert | Franța | 8:29,16 | |
10 | Ben Buckingham | Australia | 8:32,12 | |
11 | Topi Raitanen | Finlanda | 8:33,12 | |
12 | Faid El Mostafa | Maroc | 8:39,48 | |
Finala
Loc | Atlet | Țară | Timp | Note |
1 | Soufiane El Bakkali | Maroc | 8:06,05 | SB |
2 | Kenneth Rooks | Statele Unite ale Americii | 8:06,41 | PB |
3 | Abraham Kibiwot | Kenya | 8:06,47 | SB |
4 | Mohamed Amin Jhinaoui | Tunisia | 8:07,73 | RN |
5 | Ahmed Jaziri | Tunisia | 8:08,02 | PB |
6 | Samuel Firewu | Etiopia | 8:08,87 | |
7 | Simon Kiprop Koech | Kenya | 8:09,87 | SB |
8 | Ryuji Mira | Japonia | 8:11,72 | |
9 | Getnet Wale | Etiopia | 8:12,33 | |
10 | Daniel Arce | Spania | 8:13,80 | |
11 | Avinash Sable | India | 8:14,18 | |
12 | Mohamed Tindouft | Maroc | 8:14,82 | |
13 | Jean-Simon Desgagnés | Canada | 8:19,31 | |
14 | Amos Serem | Kenya | 8:19,74 | |
15 | Leonard Chemutai | Uganda | 8:20,03 | |
| Lamecha Girma | Etiopia | NT | |
Referințe
- ^ Athletics Men's 3000m Steeplechase Round 1 Results, olympics.com, 5 august 2024
Legături externe
Materiale media legate de Atletism la Jocurile Olimpice de vară din 2024 - 3.000 m obstacole (masculin) la Wikimedia Commons
- Atletism pe site-ul oficial al JO 2024