Calificările la scrimă pentru Jocurile Olimpice de vară din 2016
Scrimă la Jocurile Olimpice din 2016 | ||||
---|---|---|---|---|
Calificări | ||||
Spadă | masculin | feminin | ||
Spadă pe echipe | masculin | feminin | ||
Floretă | masculin | feminin | ||
Floretă pe echipe | masculin | |||
Sabie | masculin | feminin | ||
Sabie pe echipe | feminin |
Calificarea la scrimă la Jocurile Olimpice de vară din 2016 s-a decis în perioada de la 3 mai 2015 până în aprilie 2016, pe parcursul sezoanelor competiționale 2014–2015 și 2015–2016. 204 de locuri s-au atribuit, 102 la bărbați și 102 la femei, și opt locuri la alegerea țării gazdă.
Federația Internațională de Scrimă fiind alocată doar zece probe de Comitetul Olimpic Internațional, două concursuri pe echipe sunt scoase de la programul la fiecare olimpiadă din 2008. La această ediție este vorba de floreta feminin pe echipe și de sabia masculin pe echipe, care au concurat la un Campionat Mondial organizat și el la Rio în aprilie 2016.[1] A constituit, de asemenea, un test preliminar pentru organizarea probelor olimpice.
Sistem de calificare
În cazul armelor care se disputa fără proba pe echipe, adică floreta feminin pe echipe și sabia masculin pe echipe, sunt calificați:
- primele 14 sportivi din clasamentul oficial ajustat (COA) individual;
- primele 8 sportivi din COA zonal la individual;
- 10 sportivi calificați prin turnee zonale de calificare, deschise doar țarilor fără sportiv calificat prin unu dintre criteriile precedente, câte unul pentru fiecare țară și la fiecare armă.
O țară nu poate în nici un caz să califice mai mult de doi sportivi la fiecare armă.
În cazul armelor care se disputa cu proba pe echipe, sunt calificați:
- pe echipe:
- primele patru țări din COA pe echipe (câte trei sportivi pentru fiecare echipă);
- cea mai bine clasată țară din fiecare zonă, sub rezerva că se află printre primele 16 din COA global–dacă o zonă nu este reprezentată, țara următoare din COA se califică, independent de zonele.
- la individual:
- cei 24 sportivi calificați pe echipe;
- primele 7 sportivi din COA zonal la individual (doi pentru Europa, doi pentru Americile, doi pentru Asia-Oceania, unu pentru Africa) câte unul pentru fiecare țară;
- patru calificați prin turnee zonale de calificare (a se vedea mai sus).
O țară nu poate în nici un caz să califice mai mult de trei sportivi la fiecare armă.
Calendar
Dată | Jalon |
---|---|
3 aprili 2015–4 aprilie 2016 | Perioadă de calificare prin COA |
14 aprilie 2016 | Turneul preolimpic de la Alger pentru zona Africa |
10–12 aprilie 2016 | Turneul preolimpic de la Wuxi pentru zona Asia-Oceania |
15–17 aprilie 2016 | Turneul preolimpic de la San José pentru zona America |
16–17 aprilie 2016 | Turneul preolimpic de la Praga pentru zona Europa |
6 iunie 2016 | Termenul la care Comitetele Olimpice Naționale (CON-uri) trebuie să confirme locurile alocate de FIE |
12 iunie 2016 | Termenul la care FIE reatribuie locurile neconfirmate de CON-uri |
Probe individuale
COA COA zonal Turneu de calificare Locuri reatribuite Înlocuire după renunțare
Locul FIE este menționat chiar înainte de Jocurile Olimpice. Poate să se deosebească de cel utilizat la calificarea olimpică.
Armele fără probă pe echipe
Floretă feminin individual
35 de floretiste vor concura.[2]
Nume | Loc FIE | Țară | Mod de calificare |
---|---|---|---|
Errigo, AriannaArianna Errigo | 1 | Italia | COA |
Deriglazova, InnaInna Deriglazova | 2 | Rusia | |
Di Francisca, ElisaElisa Di Francisca | 6 | Italia | |
Kiefer, LeeLee Kiefer | 3 | Statele Unite | |
Șanaeva, AidaAida Șanaeva | 4 | Rusia | |
Thibus, YsaoraYsaora Thibus | 5 | Franța | |
Boubakri, InèsInès Boubakri | 9 | Tunisia | |
Prescod, NzinghaNzingha Prescod | 11 | Statele Unite | |
Jeon Hee-sook | 19 | Coreea de Sud | |
Nam Hyun-hee | 13 | Coreea de Sud | |
Guyart, AstridAstrid Guyart | 14 | Franța | |
Mohamed, AidaAida Mohamed | 26 | Ungaria | |
Huilin, LeLe Huilin | 16 | China | |
Golubytskyi, CarolinCarolin Golubytskyi | 15 | Germania | |
Mohamed, NouraNoura Mohamed | 73 | Egipt | COA (Africa) |
Khelfaoui, AnissaAnissa Khelfaoui | 28 | Algeria | |
Harvey, EleanorEleanor Harvey | 24 | Canada | COA (America) |
van Erven García, SaskiaSaskia van Erven García | 27 | Columbia | |
Yongshi, LiuLiu Yongshi | 30 | China | COA (Asia) |
Shaito, MonaMona Shaito | 77 | Liban | |
Knapek, EdinaEdina Knapek | 23 | Ungaria | COA (Europa) |
Łyczbińska, HannaHanna Łyczbińska | 38 | Polonia | |
Zakarani, YoussraYoussra Zakarani | 54 | Maroc | Turneu de calificare Africa |
Giménez, IsisIsis Giménez | 31 | Venezuela | Turneu de calificare America |
Michel, NatalyNataly Michel | 63 | Mexic | |
Nishioka, ShihoShiho Nishioka | 60 | Japonia | Turneu de calificare Asia |
Lin Po Heung | 76 | Hong Kong, China | |
Đỗ Thị Anh[3] | 144 | Vietnam | |
Călugăreanu, MălinaMălina Călugăreanu | 113 | România | Turneu de calificare Europa |
Karamete, İremİrem Karamete | 74 | Turcia | |
Kontochristopoulou, Aikaterini-MariaAikaterini-Maria Kontochristopoulou | 109 | Grecia | |
Leleiko, OlhaOlha Leleiko[4] | 56 | Ucraina | |
Rochel, TaísTaís Rochel | 80 | Brazilia | Țară-gazdă |
Bulcão, Ana BeatrizAna Beatriz Bulcão | 105 | Brazilia | |
Al-Omair, LubnaLubna Al-Omair[5] | _ | Arabia Saudită | Wild-card |
Sabie masculin individual
32 de sabreri vor concura.[6]
Nume | Loc FIE | Țară | Mod de calificare |
---|---|---|---|
Iakimenko, AlekseiAleksei Iakimenko | 1 | Rusia | COA |
Bon-gil, GuGu Bon-gil | 4 | Coreea de Sud | |
Szilágyi, ÁronÁron Szilágyi | 3 | Ungaria | |
Dolniceanu, TiberiuTiberiu Dolniceanu | 6 | România | |
Jung-hwan, KimKim Jung-hwan | 2 | Coreea de Sud | |
Hartung, MaxMax Hartung | 8 | Germania | |
Montano, AldoAldo Montano | 11 | Italia | |
Dershwitz, EliEli Dershwitz | 12 | Statele Unite | |
Kovaliov, NikolaiNikolai Kovaliov | 9 | Rusia | |
Homer, DarylDaryl Homer | 10 | Statele Unite | |
Abedini, MojtabaMojtaba Abedini | 15 | Iran | |
Occhiuzzi, DiegoDiego Occhiuzzi | 13 | Italia | |
Szabo, MatyasMatyas Szabo | 25 | Germania | |
Buikevici, AliaksandrAliaksandr Buikevici | 16 | Belarus | |
Pakdaman, AliAli Pakdaman | 21 | Iran | COA (Asia) |
Sun Wei | 72 | China | |
Amer, MohamedMohamed Amer | 85 | Egipt | COA (Africa) |
Apithy, YémiYémi Apithy | 56 | Benin | |
Agresta, RenzoRenzo Agresta | 22 | Brazilia | COA (America) |
Polossifakis, JosephJoseph Polossifakis | 30 | Canada | |
Anstett, VincentVincent Anstett | 5 | Franța | COA (Europa) |
Decsi, TamásTamás Decsi | 51 | Ungaria | |
Ferjani, FaresFares Ferjani | 40 | Tunisia | Turneu de calificare Africa |
Ayala, JulianJulian Ayala | 123 | Mexic | Turneu de calificare America |
Iriarte Galvez, YoandryYoandry Iriarte Galvez | 142 | Cuba | |
Vũ, Thành AnThành An Vũ | 33 | Vietnam | Turneu de calificare Asia |
Mokrețov, IliiaIliia Mokrețov | 39 | Kazahstan | |
Tokunan, KentaKenta Tokunan | 75 | Japonia | |
Iagodka, AndriiAndrii Iagodka | 27 | Ucraina | Turneu de calificare Europa |
van Holsbeke, SeppeSeppe van Holsbeke | 11 | Belgia | |
Paskov, PancioPancio Paskov | 302 | Bulgaria | |
Bazadze, SandroSandro Bazadze | 19 | Georgia |
Armele cu probă pe echipe
Floretă masculin individual
35 de floretiști au concurat.[7]
Nume | Loc FIE | Țară | Mod de calificare |
---|---|---|---|
Avola, GiorgioGiorgio Avola | 8 | Italia | COA echipe |
Cassarà, AndreaAndrea Cassarà | 24 | Italia | |
Garozzo, DanieleDaniele Garozzo | 11 | Italia | |
Chamley-Watson, MilesMiles Chamley-Watson | 18 | Statele Unite | COA echipe |
Massialas, AlexanderAlexander Massialas | 1 | Statele Unite | |
Meinhardt, GerekGerek Meinhardt | 4 | Statele Unite | |
Le Péchoux, ErwannErwann Le Péchoux | 13 | Franța | COA echipe |
Lefort, EnzoEnzo Lefort | 15 | Franța | |
Cadot, JérémyJérémy Cadot | 26 | Franța | |
Safin, TimurTimur Safin | 19 | Rusia | COA echipe |
Ahmathuzin, ArturArtur Ahmathuzin | 25 | Rusia | |
Ceremisinov, AlekseiAleksei Ceremisinov | 12 | Rusia | |
Abouelkassem, AlaaeldinAlaaeldin Abouelkassem | 9 | Egipt | COA echipe (Africa) |
Ayad, TarekTarek Ayad | 33 | Egipt | |
Essam, MohamedMohamed Essam | 60 | Egipt | |
Chen Haiwei | 14 | China | COA echipe (Asia) |
Lei Sheng | 21 | China | |
Ma Jianfei | 3 | China | |
Davis, James-AndrewJames-Andrew Davis | 5 | Marea Britanie | COA echipe (Europa) |
Halsted, LaurenceLaurence Halsted | 22 | Marea Britanie | |
Kruse, RichardRichard Kruse | 6 | Marea Britanie | |
Marques, HenriqueHenrique Marques | 79 | Brazilia | COA (America) echipe |
Toldo, GuilhermeGuilherme Toldo | 46 | Brazilia | |
Perrier, GhislainGhislain Perrier | 66 | Brazilia | |
Ferjani, Mohamed AyoubMohamed Ayoub Ferjani | 43 | Tunisia | COA (Africa) individual |
Van Haaster, MaximilienMaximilien Van Haaster | 47 | Canada | COA (America) individual |
Gómez, DanielDaniel Gómez | 34 | Mexic | |
Ota, YukiYuki Ota | 2 | Japonia | COA (Asia) individual |
Heo Jun | 17 | Coreea de Sud | |
Joppich, PeterPeter Joppich | 10 | Germania | COA (Europa) individual |
Choupenitch, AlexanderAlexander Choupenitch | 37 | Cehia | |
Victor Sintès | 42 | Algeria | Turneu de calificare Africa |
Antonio Leal | 92 | Venezuela | Turneu de calificare America |
Cheung Ka Long | 20 | Hong Kong, China | Turneu de calificare Asia |
René Pranz | 55 | Austria | Turneu de calificare Europa |
Spadă masculin individual
38 de spadasini vor concura.[8]
Nume | Loc FIE | Țară | Mod de calificare |
---|---|---|---|
Borel, YannickYannick Borel | 5 | Franța | COA echipe |
Grumier, GauthierGauthier Grumier | 1 | Franța | |
Jérent, DanielDaniel Jérent | 6 | Franța | |
Herei, AnatoliiAnatolii Herei | 26 | Ucraina | COA echipe |
Kariucenko, DmîtroDmîtro Kariucenko | 96 | Ucraina | |
Nikișîn, BohdanBohdan Nikișîn | 4 | Ucraina | |
Fichera, MarcoMarco Fichera | 36 | Italia | COA echipe |
Garozzo, EnricoEnrico Garozzo | 2 | Italia | |
Pizzo, PaoloPaolo Pizzo | 29 | Italia | |
Heinzer, MaxMax Heinzer | 10 | Elveția | COA echipe |
Kauter, FabianFabian Kauter | 12 | Elveția | |
Steffen, BenjaminBenjamin Steffen | 13 | Elveția | |
Fernández, SilvioSilvio Fernández | 77 | Venezuela | COA echipe (America) |
Limardo, FranciscoFrancisco Limardo | 48 | Venezuela | |
Limardo, RubénRubén Limardo | 22 | Venezuela | |
Jung Jin-sun | 73 | Coreea de Sud | COA echipe (Asia) |
Park Kyung-do | 11 | Coreea de Sud | |
Park Sang-young | 21 | Coreea de Sud | |
Anohin, VadimVadim Anohin | 7 | Rusia | COA echipe (Europa) |
Suhov, PavelPavel Suhov | 40 | Rusia | |
Avdeev, AntonAnton Avdeev | 19 | Rusia | |
Boczkó, GáborGábor Boczkó | 15 | Ungaria | Loc reatribuit |
Imre, GézaGéza Imre | 3 | Ungaria | |
Rédli, AndrásAndrás Rédli | 46 | Ungaria | |
Bouzaid, AlexandreAlexandre Bouzaid | 23 | Senegal | COA individual (Africa) |
Brinck-Croteau, MaximeMaxime Brinck-Croteau | 44 | Canada | COA individual (America) |
Pryor, JasonJason Pryor | 24 | Statele Unite | COA individual (America) |
Minobe, KazuyasuKazuyasu Minobe | 9 | Japonia | COA individual (Asia) |
Jiao, YunlongYunlong Jiao | 55 | China | COA individual (Asia) |
Verwijlen, BasBas Verwijlen | 8 | Țările de Jos | COA individual (Europa) |
Novosjolov, NikolaiNikolai Novosjolov | 27 | Estonia | COA individual (Europa) |
Fayez, AymanAyman Fayez | 17 | Egipt | Turneu de calificare Africa |
Rodríguez, John EdisonJohn Edison Rodríguez | 49 | Columbia | Turneu de calificare America |
Alshatti, AbdulazizAbdulaziz Alshatti | _ | FIE[9] | Turneu de calificare Asia |
Beran, JiříJiří Beran | 91 | Cehia | Turneu de calificare Europa |
Melaragno, GuilhermeGuilherme Melaragno | 132 | Brazilia | Țară-gazdă |
Ferreira, NicolasNicolas Ferreira | 111 | Brazilia | |
Schwantes, AthosAthos Schwantes | 65 | Brazilia |
Spadă feminin individual
37 de spadasine au concurat.[10]
Nume | Loc FIE | Țară | Mod de calificare |
---|---|---|---|
Gherman, SimonaSimona Gherman | 8 | România | COA echipe |
Pop, SimonaSimona Pop | 47 | România | |
Popescu, Ana MariaAna Maria Popescu | 6 | România | |
Sun Yiwen | 9 | China | COA echipe |
Sun Yujie | 15 | China | |
Xu Anqi | 1 | China | |
Kolobova, ViolettaVioletta Kolobova | 12 | Rusia | COA echipe |
Logunova, TatianaTatiana Logunova | 3 | Rusia | |
Șutova, LiubovLiubov Șutova | 27 | Rusia | |
Beljajeva, JuliaJulia Beljajeva | 44 | Estonia | COA echipe |
Embrich, IrinaIrina Embrich | 10 | Estonia | |
Kirpu, ErikaErika Kirpu | 19 | Estonia | |
Holmes, KatherineKatherine Holmes | 25 | Statele Unite | COA echipe (America) |
Hurley, CourtneyCourtney Hurley | 16 | Statele Unite ale Americii | |
Hurley, KelleyKelley Hurley | 18 | Statele Unite | |
Choi In-jeong | 30 | Coreea de Sud | COA echipe (Asia) |
Kang Young-mi | 37 | Coreea de Sud | |
Shin A-lam | 11 | Coreea de Sud | |
Krîvîțka, OlenaOlena Krîvîțka | 38 | Ucraina | COA echipe (Europa) |
Pantelieieva, KseniiaKseniia Pantelieieva | 40 | Ucraina | |
Șemiakina, IanaIana Șemiakina | 28 | Ucraina | |
Candassamy, Marie-FlorenceMarie-Florence Candassamy | 49 | Franța | Loc reatribuit |
Mallo, AurianeAuriane Mallo | 45 | Franța | |
Rembi, LaurenLauren Rembi | 43 | Franța | |
Besbes, SarraSarra Besbes | 2 | Tunisia | COA individual (Africa) |
Mackinnon, LeonoraLeonora Mackinnon | 70 | Canada | COA individual (America) |
Moellhausen, NathalieNathalie Moellhausen | 24 | Brazilia | COA individual (America) |
Kong, Man Wai VivianMan Wai Vivian Kong | 17 | Hong Kong, China | COA individual (Asia) |
Sato, NozomiNozomi Sato | 46 | Japonia | COA individual (Asia) |
Fiamingo, RossellaRossella Fiamingo | 4 | Italia | COA individual (Europa) |
Szász, EmeseEmese Szász | 7 | Ungaria | COA individual (Europa) |
Sakoa, Gbahi-GwladysGbahi-Gwladys Sakoa[11] | 41 | Coasta de Fildeș | Turneu de calificare Africa |
Terán, AlejandraAlejandra Terán | 78 | Mexic | Turneu de calificare America |
Nguyễn, Thị Như HoaThị Như Hoa Nguyễn | 163 | Vietnam | Turneu de calificare Asia |
Géroudet, TiffanyTiffany Géroudet | 59 | Elveția | Turneu de calificare Europa |
Costa, RayssaRayssa Costa | 62 | Brazilia | Țară-gazdă |
Simeão, AmandaAmanda Simeão[12] | 68 | Brazilia |
Sabie feminin individual
36 de sabrere vor concura.[13]
Nume | Loc FIE | Țară | Mod de calificare |
---|---|---|---|
Velikaia, SofiaSofia Velikaia | 1 | Rusia | COA echipe |
Egorian, IanaIana Egorian | 5 | Rusia | |
Diacenko, EkaterinaEkaterina Diacenko | 22 | Rusia | |
Harlan, OlhaOlha Harlan | 2 | Ucraina | COA echipe |
Komașciuk, AlinaAlina Komașciuk | 20 | Ucraina | |
Kravațka, OlenaOlena Kravațka | 30 | Ucraina | |
Berder, CéciliaCécilia Berder | 9 | Franța | COA echipe |
Brunet, ManonManon Brunet | 21 | Franța | |
Lembach, CharlotteCharlotte Lembach | 18 | Franța | |
Muhammad, IbtihajIbtihaj Muhammad | 8 | Statele Unite | COA echipe |
Wozniak, DagmaraDagmara Wozniak | 24 | Statele Unite | |
Zagunis, MarielMariel Zagunis | 3 | Statele Unite | |
Arrayales, TaniaTania Arrayales | 34 | Mexic | COA echipe (America) |
González, ÚrsulaÚrsula González | 61 | Mexic | |
Toledo, JulietaJulieta Toledo[14] | 31 | Mexic | |
Hwang Seon-a | 13 | Coreea de Sud | COA echipe (Asia) |
Kim Ji-yeon | 7 | Coreea de Sud | |
Seo Ji-yeon | 14 | Coreea de Sud | |
Gregorio, RossellaRossella Gregorio | 15 | Italia | COA echipe (Europa) |
Gulotta, LoretaLoreta Gulotta | 26 | Italia | |
Vecchi, IreneIrene Vecchi | 17 | Italia | |
Jóźwiak, BognaBogna Jóźwiak | 53 | Polonia | Loc reatribuit |
Kozaczuk, MałgorzataMałgorzata Kozaczuk | 35 | Polonia | |
Socha, AleksandraAleksandra Socha | 10 | Polonia | |
Besbes, AzzaAzza Besbes | 11 | Tunisia | COA individual (Africa) |
Pérez Maurice, María BelénMaría Belén Pérez Maurice | 29 | Argentina | COA individual (America) |
Benítez, AlejandraAlejandra Benítez | 40 | Venezuela | |
Chika Aoki | 111 | Japonia | COA individual (Asia) |
Shen Chen | 6 | China | |
Márton, AnnaAnna Márton | 4 | Ungaria | COA individual (Europa) |
Vougiouka, VasilikiVasiliki Vougiouka | 12 | Grecia | |
Hafez, NadaNada Hafez | 98 | Egipt | Turneu de calificare Africa |
Grench, EileenEileen Grench[15] | 52 | Panama | Turneu de calificare America |
Nguyễn, Thị Lệ DungThị Lệ Dung Nguyễn | 30 | Vietnam | Turneu de calificare Asia |
Mikina, SabinaSabina Mikina | 23 | Azerbaidjan | Turneu de calificare Europa |
Baeza Centurion, MartaMarta Baeza Centurion | 64 | Brazilia | Țară-gazdă |
Probe pe echipe
COA COA zonal Locuri reatribuite Înlocuire după renunțare
Locul FIE este menționat chiar înainte de Jocurile Olimpice. Poate să se deosebească de cel utilizat la calificarea olimpică.
Floretă masculin pe echipe
Opt echipe vor concura.[16]
Țară | Loc FIE | Mod de calificare |
---|---|---|
Italia | 1 | COA |
Rusia | 3 | |
Franța | 4 | |
Statele Unite ale Americii | 2 | |
China | 5 | COA (Asia) |
Marea Britanie | 8 | COA (Europe) |
Egipt | 9 | COA (Africa) |
Brazilia | 11 | COA (America) |
Spadă masculin pe echipe
Nouă echipe vor concura.[17]
Țară | Loc FIE | Mod de calificare |
---|---|---|
Franța | 1 | COA |
Ucraina | 2 | |
Italia | 3 | |
Elveția | 6 | |
Venezuela | 9 | COA (America) |
Coreea de Sud | 4 | COA (Asia) |
Rusia | 7 | COA (Europe) |
Ungaria | 5 | Loc reatribuit[18] |
Brazilia | 21 | Țară-gazdă |
Spadă feminin pe echipe
Nouă echipe vor concura.[19]
Țară | Loc FIE | Mod de calificare |
---|---|---|
România | 2 | COA |
China | 1 | |
Rusia | 3 | |
Estonia | 4 | |
Statele Unite | 7 | COA (America) |
Coreea de Sud | 5 | COA (Asia) |
Ucraina | 8 | COA (Europa) |
Franța | 6 | Loc reatribuit |
Brazilia | 21 | Țară-gazdă |
Sabie feminin pe echipe
Opt echipe vor concura.[20]
Țară | Loc FIE | Mod de calificare |
---|---|---|
Rusia | 1 | COA |
Ucraina | 2 | |
Franța | 3 | |
Statele Unite ale Americii | 4 | |
Mexic | 10 | COA (America) |
Coreea de Sud | 7 | COA (Asia) |
Italia | 6 | COA (Europa) |
Polonia | 5 | Loc reatribuit |
Note
- ^ Daniel Remeș (). „Decizie nefavorabilă pentru scrima românească: proba de sabie băieți echipe, out de la JO 2016!”. ProSport.
- ^ „Jeux Olympiques, fleuret féminin individuel”. Federația Internațională de Scrimă. Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ Yuan Ping din Noua Zeelandă, aflată pe locul 2 la turneul, nu a fost selectată de Comitetul său olimpic: nivelul său a fost considerat insuficient pentru a ajunge în optimile de finală. Este înlocuită cu următoarea în clasamentul turneului. „Amended NZOC Selection Policy Rio de Janeiro 2016” (PDF). Comitetul Olimpic din Noua Zeelandă. .
- ^ Delila Hatuel din Israel, aflată printre primele patru la turneul, nu a fost selectată de Comitetul său olimpic, din cauză că nu s-a clasat printre primele 16 sportive la Campionatul European din 2016. „סופית: דלילה חתואל לא תשתתף במשחקים בריו”. one.co.il (în ebraică). . Este înlocuită cu următoarea în clasamentul turneului. „Склад української збірної на Ріо-2016 поповнився ще однією спортсменкою!” (în ucraineană). Comitetul Olimpic Ucrainean. .
- ^ COI a alocat Arabiei Saudite o cotă suplimentară pentru a promova locul femeilor în sportul acestei țări. Cf. „Information letter n°5-16” (PDF) (în engleză). Federația Internațională de Scrimă. .
- ^ „Jeux Olympiques, sabre masculin individuel”. Federația Internațională de Scrimă. Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ „Jeux Olympiques, fleuret masculin individuel”. Federația Internațională de Scrimă. Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ „Jeux Olympiques, épée masculine individuel”. Federația Internațională de Scrimă. Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ Abdulaziz Alshatti este din Kuwait, dar concureză sub drapelul Federației Internaționale de Scrimă (FIE) după ce Comitetul Olimpic din Kuwait a fost suspendat de Comitetul Internațional Olimpic. „Suspension of the Kuwait Olympic Committee” (în engleză). Comitetul Internațional Olimpic. .
- ^ „Jeux Olympiques, épée féminine individuel”. Federația Internațională de Scrimă. Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ Juliana Barrett a câștigat turneul preolimpic de la Alger, dar Comitetul Olimpic din Africa de Sud nu autorizează nicio calificare continentală, cf. „Rio Olympics Selection Criteria”. Comitetul Olimpic din Africa de Sud. . Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ Spadasina de origine maghiară naturalizată braziliană Emese Takács a fost aleasă cea de-a două titulară de wild-card, fiind nr.2 în clasamentul național al Braziliei, dar naturalizarea a fost contestată în justiție și refuzată în cele din urmă. Amanda Simeão a fost selectată ca înlocuire. Cf. Paulo Roberto Conde și Marcel Merguizo (). „Húngara que teve naturalização suspensa é cortada da seleção olímpica de esgrima”. Folha de S.Paulo (în portugheză).
- ^ „Jeux Olympiques, sabre féminin individuel”. Federația Internațională de Scrimă. Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ Alegerea inițială, Paola Pliego, a fost exclusă pentru dopaj. Saúl Trujano (). „Por dopaje, esgrimista mexicana Paola Pliego no iría a Río”. Excélsior (în spaniolă).
- ^ Câștigătoarea turneului, Rossy Félix, din Republica Dominicană, a primit un cartonaș negru din cadrul Campionatului Panamerican și nu poate participa la Jocurile Olimpice. „Esgrimista Eileen Grench irá a Juegos Olímpicos”. Día a Día. .
- ^ „Jeux Olympiques, fleuret masculin par équipes”. Federația Internațională de Scrimă. Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ „Jeux Olympiques, épée masculine par équipes”. Federația Internațională de Scrimă. Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ Nicio echipă africană nu se află printre primele 16 din COA global. Țara următoare din COA se califică, independent de zonele.
- ^ „Jeux Olympiques, épée féminine par équipes”. Federația Internațională de Scrimă. Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ „Jeux Olympiques, sabre féminin par équipes”. Federația Internațională de Scrimă. Arhivat din original la . Accesat în .
Referințe
- en es fr Rio loves fencing Arhivat în , la Wayback Machine., site-ul special pentru Jocurile Olimpice al Federației Internaționale de Scrimă
- „Qualification system – Games of the XXXI Olympiad – Rio 2016” (PDF) (în franceză). Federația Internațională de Scrimă.
- „Olympic fencing: Full list of qualified athletes” (PDF) (în engleză). Federația Internațională de Scrimă. Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .
- „Official FIE Calendar” (în engleză). Federația Internațională de Scrimă. Arhivat din original la . Accesat în .