Campionatul European de Atletism în sală din 1975
| ||||
Sport | atletism atletism[*] | |||
Nr. de ediții | 6 | |||
Gazda | Polonia | |||
Data începerii | ||||
Data sfârșitului | ||||
Participanți | 267[1] | |||
Pentru ediția următoare, vedeți : Campionatul European de Atletism în sală din 1976 | ||||
Pentru ediția precedentă, vedeți : Campionatul European de Atletism în sală din 1974 | ||||
Modifică date / text |
A 6-a ediție a Campionatului European de Atletism în sală s-a desfășurat între 8 și 9 martie 1975 la Katowice, Polonia. Au participat 267 de sportivi din 24 de țări.[2]
Sală
Probele au avut loc la sala „Rondo” din Katowice. Aceasta a fost inaugurată în anul 1971.[3]
- Sala „Rondo”
-
Rezultate
RM - record mondial; RE - record european; RC - record al competiției; RN - record național; PB - cea mai bună performanță a carierei
Masculin
Event | Aur | Argint | Bronz | |||
60 m | Valeri Borzov (URS) | 6,59 | Aleksandr Aksinin (URS) | 6,67 | Zenon Licznerski (POL) | 6,74 |
400 m | Hermann Köhler (FRG) | 48,76 | Josip Alebić (YUG) | 49,04 | Semion Kocer (URS) | 49,33 |
800 m | Gerhard Stolle (GDR) | 1:49,8 | Ivo Van Damme (BEL) | 1:50,1 | Vladimir Ponomariov (URS) | 1:50,2 |
1500 m | Thomas Wessinghage (FRG) | 3:44,6 | Piotr Anisim (URS) | 3:45,5 | Gheorghe Ghipu (ROM) | 3:45,4 |
3000 m | Ian Stewart (GBR) | 7:58,6 | Pekka Päivärinta (FIN) | 7:58,6 | Boris Kuznețov (URS) | 8:01,2 |
60 m garduri | Leszek Wodzyński (POL) | 7,69 | Frank Siebeck (GDR) | 7,69 | Eduard Pereverzev (URS) | 7,74 |
Ștafetă 4×320 m | RFG Klaus Ehl Franz-Peter Hofmeister Karl Honz Hermann Köhler | 2:29,9 | Polonia Wiesław Puchalski Roman Siedlecki Jerzy Włodarczyk Wojciech Romanowski | 2:31,4 | Bulgaria Krasimir Gutev Narțis Popov Iordan Iordanov Ianko Bratanov | 2:32,1 |
Săritura în înălțime | Vladimír Malý (CSK) | 2,21 | Endre Kelemen (HUN) | 2,19 | Rune Almén (SWE) | 2,19 |
Săritura cu prăjina | Antti Kalliomäki (FIN) | 5,35 | Wojciech Buciarski (POL) | 5,30 | Władysław Kozakiewicz (POL) | 5,30 |
Săritura în lungime | Jacques Rousseau (FRA) | 7,94 | Hans-Jürgen Berger (FRG) | 7,87 | Zbigniew Beta (POL) | 7,82 |
Triplusalt | Viktor Saneev (URS) | 17,01 | Michał Joachimowski (POL) | 16,90 | Gennadi Bessonov (URS) | 16,78 |
Aruncarea greutății | Vălcio Stoev (BUL) | 20,19 | Geoff Capes (GBR) | 19,98 | Valeri Voikin (URS) | 19,44 |
Feminin
Event | Aur | Argint | Bronz | |||
60 m | Andrea Lynch (GBR) | 7,17 | Monika Meyer (GDR) | 7,24 | Irena Szewińska (POL) | 7,26 |
400 m | Verona Elder (GBR) | 52,68 | Nadejda Ilina (URS) | 53,21 | Inta Kļimoviča (URS) | 53,91 |
800 m | Anita Barkusky (GDR) | 2:05,6 | Sarmīte Štūla (URS) | 2:06,2 | Rosița Pehlivanova (BUL) | 2:06,3 |
1500 m | Natalia Andrei (ROM) | 4:14,7 | Tatiana Kazankina (URS) | 4:14,8 | Ellen Wellmann (FRG) | 4:16,2 |
60 m garduri | Grażyna Rabsztyn (POL) | 8,04 | Annelie Ehrhardt (GDR) | 8,12 | Tatiana Anisimova (URS) | 8,21 |
Ștafetă 4×320 m | Uniunea Sovietică Inta Kļimoviča Ingrīda Barkāne Liudmila Aksionova Nadejda Ilina | 2:46,1 | RFG Elke Barth Brigitte Koczelnik Silvia Hollmann Rita Wilden | 2:47,3 | Polonia Zofia Zwolińska Genowefa Nowaczyk Krystyna Kacperczyk Danuta Piecyk | 2:49,6 |
Săritura în înălțime | Rosemarie Ackermann (GDR) | 1,92 =RC | Marie-Christine Debourse (FRA) | 1,83 | Annemieke Bouma (NED) | 1,80 |
Săritura în lungime | Dorina Cătinean (ROM) | 6,31 | Lidia Alfeeva (URS) | 6,29 | Meta Antenen (SUI) | 6,28 |
Aruncarea greutăți | Marianne Adam (GDR) | 20,05 | Helena Fibingerová (CSK) | 20,06 | Ivanka Hristova (BUL) | 18,35 |
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Republica Democrată Germană | 4 | 3 | 0 | 7 |
2 | Uniunea Sovietică | 3 | 6 | 8 | 17 |
3 | RFG | 3 | 2 | 1 | 6 |
4 | Regatul Unit | 3 | 1 | 0 | 4 |
5 | Polonia | 2 | 3 | 5 | 10 |
6 | România | 2 | 0 | 1 | 3 |
7 | Cehoslovacia | 1 | 1 | 0 | 2 |
Finlanda | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Franța | 1 | 1 | 0 | 2 | |
10 | Bulgaria | 1 | 0 | 3 | 4 |
11 | Belgia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Ungaria | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Iugoslavia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
14 | Țările de Jos | 0 | 0 | 1 | 1 |
Suedia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Elveția | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 21 | 21 | 21 | 63 |
Participarea României la campionat
Opt atleți au reprezentat România.
- Natalia Andrei – 1500 m - locul 1
- Dorina Cătinean – lungime - locul 1
- Gheorghe Ghipu – 1500 m - locul 3
- Carol Corbu – lungime - locul 5, triplusalt - locul 5
- Paul Copu – 3000 m - locul 6
- Ervin Sebestyen – 60 m garduri - locul 7
- Doina Spînu – lungime - locul 7
- Petre Lupan – 1500 m - locul 9
Note
- ^ European Athletics Championchips Toruń 2021 - STATISTICS HANDBOOK (în engleză), p. 6
- ^ European Athletics Championchips Toruń 2021 - STATISTICS HANDBOOK Arhivat în , la Wayback Machine. (în engleză), Asociația Europeană de Atletism, 2021, p. 6
- ^ History (în engleză), spodekkatowice.pl, 2022
Legături externe
- en Katowice European Indoor Championships la Asociația Europeană de Atletism
- en 1975 European Indoor la athleticspodium.com
|