Campionatul European de Atletism din 2024
| ||||
Sport | atletism | |||
Nr. de ediții | 26 | |||
Gazda | Italia | |||
Data începerii | ||||
Data sfârșitului | ||||
Prezență online | site web oficial | |||
Pentru ediția următoare, vedeți : Campionatul European de Atletism din 2026 | ||||
Pentru ediția precedentă, vedeți : Campionatul European de Atletism din 2022 | ||||
Modifică date / text |
A 26-a ediție a Campionatului European de Atletism s-a desfășurat între 7 și 12 iunie 2024 pe Stadionul Olimpic din Roma, Italia. Aceasta a fost a doua oară când Roma a găzduit acest eveniment, prima ediție găzduită de acest oraș având loc în 1974.[1] S-au înscris în competiția pentru găzduirea Campionatului Roma și Katowice, Polonia. Italiei i-a fost acordată găzduirea competiției la congresul Asociației Europene de Atletism din 2020.[1]
- Stadionul Olimpic
- Semimaraton masculin
Rezultate
RM - record mondial; RC - record al competiției; RE - record european; RN - record național; PB - cea mai bună performanță a carierei
Masculin
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
100 m | Marcell Jacobs (ITA) | 10,02 | Chituru Ali (ITA) | 10,05 PB | Romell Glave (GBR) | 10,06 |
200 m | Timothé Mumenthaler (SUI) | 20,28 | Filippo Tortu (ITA) | 20,41 | William Reais (SUI) | 20,47 |
400 m | Alexander Doom (BEL) | 44,15 RC | Charles Dobson (GBR) | 44,38 PB | Liemarvin Bonevacia (NED) | 44,88 |
800 m | Gabriel Tual (FRA) | 1:44,87 | Mohamed Attaoui (ESP) | 1:45,20 | Catalin Tecuceanu (ITA) | 1:45,40 |
1500 m | Jakob Ingebrigtsen (NOR) | 3:31,95 RC | Jochem Vermeulen (BEL) | 3:33,30 PB | Pietro Arese (ITA) | 3:33,34 |
5000 m | Jakob Ingebrigtsen (NOR) | 13:20,11 | George Mills (GBR) | 13:21,38 | Dominic Lokinyomo Lobalu (SUI) | 13:21,61 |
10 000 m | Dominic Lobalu (SUI) | 28:00,32 | Yann Schrub (FRA) | 28:00,48 | Thierry Ndikumwenayo (ESP) | 28:00,96 |
Semimaraton | Yemaneberhan Crippa (ITA) | 1:01:03 RC | Pietro Riva (ITA) | 1:01:04 | Amanal Petros (GER) | 1:01:07 |
Italia Yemaneberhan Crippa Pietro Riva Pasquale Selvarolo Eyob Faniel Yohanes Chiappinelli Daniele Meucci | 3:03:34 | Israel Maru Teferi Gashau Ayale Girmaw Amare Haimro Alame Godadaw Belachew Tesema Moges | 3:04:09 | Germania Amanal Petros Samuel Fitwi Sibhatu Filimon Abraham Richard Ringer Simon Boch Hendrik Pfeiffer | 3:05:33 | |
110 m garduri | Lorenzo Simonelli (ITA) | 13,05 | Enrique Llopis (ESP) | 13,16 PB | Jason Joseph (SUI) | 13,43 |
400 m garduri | Karsten Warholm (NOR) | 46,98 RC | Alessandro Sibilio (ITA) | 47,50 RN | Carl Bengtström (SWE) | 47,94 RN |
3000 m obstacole | Alexis Miellet (FRA) | 8:14,01 PB | Djilali Bedrani (FRA) | 8:14,36 | Karl Bebendorf (GER) | 8:14,41 PB |
Ștafetă 4×100 m | Italia Matteo Melluzzo Lamont Marcell Jacobs Lorenzo Patta Filippo Tortu Roberto Rigali* Lorenzo Ndele Simonelli* | 37,82 | Țările de Jos Elvis Afrifa Taymir Burnet Xavi Mo-Ajok Nsikak Ekpo | 38,46 | Germania Kevin Kranz Owen Ansah Deniz Almas Lucas Ansah-Peprah | 38,52 |
Ștafetă 4×400 m | Belgia Jonathan Sacoor Robin Vanderbemden Dylan Borlée Alexander Doom Florent Mabille* Christian Iguacel* | 2:59,84 | Italia Luca Sito Vladimir Aceti Riccardo Meli Edoardo Scotti Brayan Lopez* | 3:00,81 | Germania Manuel Sanders Jean Paul Bredau Marc Koch Emil Agyekum Lukas Krappe* Tyler Prenz* | 3:00,82 |
20 km marș | Perseus Karlström (SWE) | 1:19:13 | Paul McGrath (ESP) | 1:19:31 | Francesco Fortunato (ITA) | 1:19:54 |
Săritura în înălțime | Gianmarco Tamberi (ITA) | 2,37 RC | Vladîslav Lavskîi (UKR) | 2,29 =PB | Oleh Doroșciuk (UKR) | 2,26 |
Săritura cu prăjina | Armand Duplantis (SWE) | 6,10 RC | Emmanouil Karalis (GRE) | 5,87 PB | Ersu Şaşma (TUR) Oleg Zernikel (GER) | 5,82 |
Săritura în lungime | Miltiadis Tentoglou (GRE) | 8,65 RC | Mattia Furlani (ITA) | 8,38 | Simon Ehammer (SUI) | 8,31 |
Triplusalt | Jordan Díaz (ESP) | 18,18 RC | Pedro Pichardo (POR) | 18,04 RN | Thomas Gogois (FRA) | 17,38 PB |
Aruncarea greutății | Leonardo Fabbri (ITA) | 22,45 RC | Filip Mihaljević (CRO) | 21,20 | Michał Haratyk (POL) | 20,94 |
Aruncarea discului | Kristjan Čeh (SLO) | 68,08 | Lukas Weißhaidinger (AUT) | 67,70 | Mykolas Alekna (LTU) | 67,48 |
Aruncarea suliței | Jakub Vadlejch (CZE) | 88,65 | Julian Weber (GER) | 85,94 | Oliver Helander (FIN) | 85,75 |
Aruncarea ciocanului | Wojciech Nowicki (POL) | 80,95 | Bence Halász (HUN) | 80,49 | Mîhailo Kohan (UKR) | 80,18 |
Decatlon | Johannes Erm (EST) | 8764 | Sander Skotheim (NOR) | 8635 | Makenson Gletty (FRA) | 8606 PB |
* Atletul a participat doar la calificări, dar a primit o medalie.
Feminin
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
100 m | Dina Asher-Smith (GBR) | 10,99 | Ewa Swoboda (POL) | 11,03 | Zaynab Dosso (ITA) | 11,03 |
200 m | Mujinga Kambundji (SUI) | 22,49 | Daryll Neita (GBR) | 22,50 | Hélène Parisot (FRA) | 22,63 PB |
400 m | Natalia Kaczmarek (POL) | 48,98 | Rhasidat Adeleke (IRL) | 49,07 | Lieke Klaver (NED) | 50,08 |
800 m | Keely Hodgkinson (GBR) | 1:58,65 | Gabriela Gajanová (SVK) | 1:58,79 | Anaïs Bourgoin (FRA) | 1:59,30 |
1500 m | Ciara Mageean (IRL) | 4:04,66 | Georgia Bell (GBR) | 4:05,33 | Agathe Guillemot (FRA) | 4:05,69 |
5000 m | Nadia Battocletti (ITA) | 14:35,29 RC | Karoline Bjerkeli Grøvdal (NOR) | 14:38,62 PB | Marta García (ESP) | 14:44,04 RN |
10 000 m | Nadia Battocletti (ITA) | 30:51,32 RN | Diane van Es (NED) | 30:57,24 PB | Megan Keith (GBR) | 31:04,77 |
Semimaraton | Karoline Bjerkeli Grøvdal (NOR) | 1:08:09 RC | Joan Chelimo Melly (ROU) | 1:08:55 | Calli Hauger-Thackery (GBR) | 1:08:58 |
Regatul Unit Calli Hauger-Thackery Abbie Donnelly Clara Evans Lauren McNeil | 3:29:01 | Germania Melat Yisak Kejeta Domenika Mayer Esther Pfeiffer Fabienne Königstein Katharina Steinruck | 3:31:59 | Spania Laura Luengo Esther Navarrete Fatima Azzahraa Ouhaddou Nafie Meritxell Soler Lidia Campo Laura Méndez | 3:33:16 | |
100 m garduri | Cyréna Samba-Mayela (FRA) | 12,31 RC | Ditaji Kambundji (SUI) | 12,40 | Pia Skrzyszowska (POL) | 12,42 PB |
400 m garduri | Femke Bol (NED) | 52,49 RC | Louise Maraval (FRA) | 54,23 PB | Cathelijn Peeters (NED) | 54,37 |
3000 m obstacole | Alice Finot (FRA) | 9:16,22 | Gesa Felicitas Krause (GER) | 9:18,06 | Elizabeth Bird (GBR) | 9:18,39 |
Ștafetă 4×100 m | Regatul Unit Dina Asher-Smith Desirèe Henry Amy Hunt Daryll Neita Asha Philip* | 41,91 | Franța Orlann Oliere Gémima Joseph Hélène Parisot Sarah Richard Maroussia Paré* | 42,15 | Țările de Jos Nadine Visser Marije van Hunenstijn Minke Bisschops Tasa Jiya | 42,46 |
Ștafetă 4×400 m | Țările de Jos Lieke Klaver Cathelijn Peeters Lisanne de Witte Femke Bol Eveline Saalberg* Anne van de Wiel* Myrte van der Schoot* | 3:22,39 | Irlanda Sophie Becker Rhasidat Adeleke Phil Healy Sharlene Mawdsley Lauren Cadden* | 3:22,71 RN | Belgia Naomi Van Den Broeck Imke Vervaet Cynthia Bolingo Helena Ponette Camille Laus* | 3:22,95 |
20 km marș | Antonella Palmisano (ITA) | 1:28:09 | Valentina Trapletti (ITA) | 1:28:37 | Liudmila Oleanovska (UKR) | 1:28:48 |
Săritura în înălțime | Iaroslava Mahucih (UKR) | 2,01 | Angelina Topić (SRB) | 1,97 | Irina Herașcenko (UKR) | 1,97 |
Săritura cu prăjina | Angelica Moser (SUI) | 4,78 =RN | Aikaterini Stefanidi (GRE) | 4,73 | Molly Caudery (GBR) | 4,73 |
Săritura în lungime | Malaika Mihambo (GER) | 7,22 | Larissa Iapichino (ITA) | 6,94 | Agate de Sousa (POR) | 6,91 |
Triuplusalt | Ana Peleteiro-Compaoré (ESP) | 14,85 | Tuğba Danışmaz (TUR) | 14,57 RN | Ilionis Guillaume (FRA) | 14,43 |
Aruncarea greutății | Jessica Schilder (NED) | 18,77 | Jorinde van Klinken (NED) | 18,67 | Yemisi Ogunleye (GER) | 18,62 |
Aruncarea discului | Sandra Elkasević (CRO) | 67,04 | Jorinde van Klinken (NED) | 65,99 | Liliana Cá (POR) | 64,53 |
Aruncarea suliței | Victoria Hudson (AUT) | 64,62 | Adriana Vilagoš (SRB) | 64,42 | Marie-Therese Obst (POR) | 63,50 PB |
Aruncarea ciocanului | Sara Fantini (ITA) | 74,18 | Anita Włodarczyk (POL) | 72,92 | Rose Loga (FRA) | 72,68 PB |
Heptatlon | Nafissatou Thiam (BEL) | 6848 RC | Auriana Lazraq-Khlass (FRA) | 6635 PB | Noor Vidts (BEL) | 6596 PB |
* Atleta a participat doar la calificări, dar a primit o medalie.
Mixt
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
4 x 400 m | Irlanda Christopher O'Donnell Rhasidat Adeleke Thomas Barr Sharlene Mawdsley | 3:09,92 RC | Italia Luca Sito Anna Polinari Edoardo Scotti Alice Mangione | 3:10,69 RN | Țările de Jos Liemarvin Bonevacia Lieke Klaver Isaya Klein Ikkink Femke Bol | 3:10,73 |
* Atletul a participat doar la calificări, dar a primit o medalie.
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Italia | 11 | 9 | 4 | 24 |
2 | Franța | 4 | 5 | 7 | 16 |
3 | Regatul Unit | 4 | 4 | 5 | 13 |
4 | Norvegia | 4 | 2 | 1 | 7 |
5 | Elveția | 4 | 1 | 4 | 9 |
6 | Țările de Jos | 3 | 4 | 5 | 12 |
7 | Belgia | 3 | 1 | 2 | 6 |
8 | Spania | 2 | 3 | 3 | 8 |
9 | Polonia | 2 | 2 | 2 | 6 |
10 | Irlanda | 2 | 2 | 0 | 4 |
11 | Suedia | 2 | 0 | 1 | 3 |
12 | Germania | 1 | 3 | 7 | 11 |
13 | Grecia | 1 | 2 | 0 | 3 |
14 | Ucraina | 1 | 1 | 4 | 6 |
15 | Austria | 1 | 1 | 0 | 2 |
Croația | 1 | 1 | 0 | 2 | |
17 | Cehia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Estonia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Slovenia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
20 | Serbia | 0 | 2 | 0 | 2 |
21 | Portugalia | 0 | 1 | 2 | 3 |
22 | Turcia | 0 | 1 | 1 | 2 |
23 | Israel | 0 | 1 | 0 | 1 |
România | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Slovacia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Ungaria | 0 | 1 | 0 | 1 | |
27 | Finlanda | 0 | 0 | 1 | 1 |
Lituania | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 49 | 49 | 50 | 148 |
Participarea României la campionat
23 de atleți (15 la feminin și 8 la masculin) au reprezentat România.[2]
- Joan Chelimo Melly – semimaraton – locul 2, semimaraton pe echipe – locul 6
- Delvine Relin Meringor – semimaraton – locul 4, semimaraton pe echipe – locul 6
- Stella Rutto – 3000 m obstacole – locul 4
- Andrea Miklós – 400 m – locul 5
- Diana Ion – triplusalt – locul 5
- Mădălina Sîrbu – semimaraton – locul 65, semimaraton pe echipe – locul 6
- Rareș Toader – greutate – locul 7
- Florentina Iusco – triplusalt – locul 9, lungime – locul 15
- Alina Rotaru-Kottmann – lungime – locul 9
- Răzvan Grecu – triplusalt – locul 13
- Alin Firfirică – disc – locul 14
- Alexandru Novac – suliță - locul 17
- Răzvan Nicoară – triplusalt – locul 19
- Anreea Taloș – triplusalt – locul 20
- Bianca Ghelber – ciocan – locul 20
- Alin Anton – 110 m garduri – locul 26
- Marius Musteață – greutate – locul 27
- Petronela Simiuc – 1500 m – locul 27
- Diana Lătărețu – 20 km marș – locul 28
- Mihaela Blaga – 3000 m obstacole – locul 32
- Anamaria Nesteriuc – 100 m garduri – locul 33
- Nicolae Soare – semimaraton – locul 55
- Ștefania Uță – 400 m garduri – NT
Participarea Republicii Moldova la campionat
Șașe atleți au reprezentat Republica Moldova.[3]
- Zalina Marghieva – ciocan – locul 6
- Andrian Mardare – suliță - locul 11
- Serghei Marghiev – ciocan - locul 11
- Alexandra Emilianov – disc - locul 11
- Dimitriana Bezede – greutate - locul 14
- Andreea Stăvilă – 3000 m obstacole - locul 21
Note
- ^ a b Rome to stage 2024 European Athletics Championships, Asociația Europeană de Atletism, 10 noiembrie 2020
- ^ ÎNAINTE DE PARIS, TOATE DRUMURILE DUC LA ROMA, Federația Română de Atletism, 4 iunie 2024
- ^ În drum spre JO din Paris, atleții moldoveni vor evolua și la Roma, stiri.md, 3 iunie 2024
Legături externe
Materiale media legate de Campionatul European de Atletism din 2024 la Wikimedia Commons
- it en Site web oficial
- en European Athletics Championships
|