Coreea de Sud la Jocurile Olimpice de vară din 2016
Coreea de Sud la Jocurile Olimpice de vară din 2016 | |||||||||||
Drapelul Coreei de Sud | |||||||||||
Codul CIO | KOR | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Comitet | Comitetul Olimpic Coreean | ||||||||||
Locație | Rio de Janeiro, Brazilia | ||||||||||
Participare | 7-a | ||||||||||
Sportivi | 204 în cadrul a 24 de sporturi | ||||||||||
Portdrapel | Gu Bon-gil (deschidere) Kim Hyeon-woo (închidere) | ||||||||||
| |||||||||||
Coreea de Sud la Jocurile Olimpice de vară | |||||||||||
| |||||||||||
Coreea de Sud a participat la Jocurile Olimpice de vară din 2016 de la Rio de Janeiro în perioada 5 – 21 august 2016, cu o delegație de 204 de sportivi, cea mai puțin numeroasă după ediția din 1984, care a concurat la 24 de sporturi.
Comitetul Olimpic Coreean stabilise ca obiectiv obținerea a 10 medalii de aur.[1] Cu un total de 21 de medalii, inclusiv 9 de aur, Coreea de Sud s-a aflat pe locul 8 în clasamentul pe medalii. Tirul cu arcul a fost sportul cel mai prolific: Coreea de Sud a cucerit toate titlurile olimpice puse în joc pentru prima dată în istoria acestui sport.[2] „Selfie”-ul făcut împreună de gimnasta sud-coreeană Lee Eun-ju și de gimnasta nord-coreeană Hong Un-jong a devenit viral pe Internet și a fost considerat una din cele mai frumoase imagini din Jocurile pentru modul în care a simbolizat spiritul olimpic: aceste două țări sunt oficial în stare de război.[3]
Participanți
Delegația coreeană a cuprins 204 de sportivi: 103 bărbați și 101 femei. Rezervele la fotbal, handbal, hochei pe iarbă și scrimă nu sunt incluse.
Sport | Masculin | Feminin | Total |
---|---|---|---|
Atletism | 10 | 5 | 15 |
Badminton | 7 | 7 | 14 |
Box | 1 | 0 | 1 |
Caiac canoe | 1 | 0 | 1 |
Canotaj | 1 | 1 | 2 |
Ciclism | 7 | 2 | 9 |
Echitație | 1 | 0 | 1 |
Fotbal | 18 | 0 | 18 |
Golf | 2 | 4 | 6 |
Gimnastică | 5 | 2 | 7 |
Haltere | 4 | 3 | 7 |
Handbal | 0 | 14 | 14 |
Judo | 7 | 5 | 12 |
Lupte | 5 | 0 | 5 |
Natație | 3 | 5 | 8 |
Navigație | 4 | 0 | 4 |
Pentatlon modern | 2 | 1 | 3 |
Tir | 9 | 8 | 17 |
Sărituri în apă | 1 | 0 | 1 |
Scrimă | 6 | 8 | 14 |
Taekwondo | 3 | 2 | 5 |
Tenis de masă | 3 | 3 | 6 |
Tir cu arcul | 3 | 3 | 6 |
Volei | 0 | 12 | 12 |
Total | 103 | 101 | 204 |
Medalii
Medaliați
Medalie | Nume | Sport | Probă | Dată |
---|---|---|---|---|
1 Aur | Woo-jin, KimKim Woo-jin Bon-chan, KuKu Bon-chan Seung-yun, LeeLee Seung-yun | Tir cu arcul | Echipe masculin | 6 august |
1 Aur | Hye-jin, ChangChang Hye-jin Mi-sun, ChoiChoi Mi-sun Bo-bae, KiKi Bo-bae | Tir cu arcul | Echipe feminin | 7 august |
1 Aur | Sang-young, ParkPark Sang-young | Scrimă | Spadă masculin | 9 august |
1 Aur | Jong-oh, JinJin Jong-oh | Tir | Pistol 50 m masculin | 10 august |
1 Aur | Hye-jin, ChangChang Hye-jin | Tir cu arcul | Individual feminin | 11 august |
1 Aur | Bon-chan, KuKu Bon-chan | Tir cu arcul | Individual masculin | 12 august |
1 Aur | So-hui, KimKim So-hui | Taekwondo | 49 kg feminin | 17 august |
1 Aur | Hye-ri, OhOh Hye-ri | Taekwondo | 67 kg feminin | 19 august |
1 Aur | Inbee, ParkPark Inbee | Golf | Turneul feminin | 20 august |
2 Argint | Bo-kyeong, JeongJeong Bo-kyeong | Judo | 48 kg feminin | 6 august |
2 Argint | Ba-ul, AnAn Ba-ul | Judo | 66 kg masculin | 7 august |
2 Argint | Jong-hyun, KimKim Jong-hyun | Tir | Pușcă culcat 50 m | 12 august |
3 Bronz | Jin-hee, YoonYoon Jin-hee | Haltere | 53 kg feminin | 7 august |
3 Bronz | Dong-han, GwakGwak Dong-han | Judo | 90 kg masculin | 10 august |
3 Bronz | Jung-hwan, KimKim Jung-hwan | Scrimă | Sabie masculin | 10 august |
3 Bronz | Bo-bae, KiKi Bo-bae | Tir cu arcul | Individual feminin | 11 august |
3 Bronz | Hyeon-woo, KimKim Hyeon-woo | Lupte | Greco-romane 75 kg masculin | 14 august |
3 Bronz | Tae-hun, KimKim Tae-hun | Taekwondo | 58 kg masculin | 17 august |
3 Bronz | Dae-hoon, LeeLee Dae-hoon | Taekwondo | 68 kg masculin | 18 august |
3 Bronz | Kyung-eun, JungJung Kyung-eun Seung-chan, ShinShin Seung-chan | Badminton | Feminin dublu | 18 august |
3 Bronz | Dong-min, ChaCha Dong-min | Taekwondo | +80 kg masculin | 20 august |
Medalii după sport
Sport | Aur | Argint | Bronz | Total |
Tir cu arcul | 4 | 0 | 1 | 5 |
Taekwondo | 2 | 0 | 3 | 5 |
Scrimă | 1 | 0 | 1 | 2 |
Tir | 1 | 1 | 0 | 2 |
Golf | 1 | 0 | 0 | 1 |
Judo | 0 | 2 | 1 | 3 |
Haltere | 0 | 0 | 1 | 1 |
Lupte | 0 | 0 | 1 | 1 |
Badminton | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 9 | 3 | 9 | 21 |
---|
Natație
Sportiv | Probă | Calificări | Semifinale | Finală | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Loc | Timp | Loc | Timp | Loc | ||
Park Taehwan | 400 m stil liber | 3:45.63 | 10 | N/A | Nu au avansat |
Scrimă
- Masculin
Sportiv | Probă | Primul tur | Șaisprezecimi | Optimi | Sferturi | Semifinală | Finala mică/Finala mare | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Loc | ||
Jung Jin-sun | Spadă individual | Fernández (VEN) C 15–8 | Garozzo (ITA) P 11–15 | Nu a avansat | ||||
Park Kyoung-doo | PAS | Novosjolov (EST) P 10–12 | Nu a avansat | |||||
Park Sang-young | PAS | Suhov (RUS) C 15–11 | Garozzo (ITA) C 15–12 | Heinzer (SUI) C 15–4 | Steffen (SUI) C 15–9 | Imre (HUN) C 15–14 | 1 | |
Jung Jin-sun Jung Seung-hwa Park Kyoung-doo Park Sang-young | Spadă pe echipe | N/A | Ungaria (HUN) P 42–45 | Semifinală de 5–8 Venezuela (VEN) C 45–40 | Finală pt loc 5 Elveția (SUI) C 45–36 | 5 | ||
Heo Jun | Floretă individual | PAS | Cheung K L (HKG) P 8–15 | Nu a avansat | ||||
Gu Bon-gil | Sabie individual | N/A | Amar (EGY) C 15–9 | Abedini (IRI) P 12–15 | Nu a avansat | |||
Kim Jung-hwan | N/A | Iriarte (CUB) C 15–7 | Bazadze (GEO) C 15–14 | Kovaliov (RUS) C 15–10 | Szilágyi (HUN) P 12–15 | Abedini (IRI) C 15–12 | 3 |
- Feminin
Sportiv | Probă | Primul tur | Șaisprezecimi | Optimi | Sferturi | Semifinală | Finala mică/Finala mare | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Adversar Scor | Loc | ||
Choi In-jeong | Spadă individual | PAS | Kolobova (RUS) C 15–12 | Brânză (ROU) C 15–8 | Fiamingo (ITA) P 8–15 | Nu a avansat | ||
Kang Young-mi | PAS | Sun Yj (CHN) C 15–10 | Szász (HUN) P 11–15 | Nu a avansat | ||||
Shin A-lam | PAS | Krîvîțka (UKR) P 14–15 | Nu a avansat | |||||
Choi Eun-sook Choi In-jeong Kang Young-mi Shin A-lam | Spadă pe echipe | N/A | Estonia (EST) P 26–27 | Semifinală de 5–8 Ucraina (UKR) C 45–34 | Finală pt loc 5 Statele Unite ale Americii (USA) P 15–22 | 6 | ||
Jeon Hee-sook | Floretă individual | PAS | Giménez (VEN) C 10–8 | Șanaeva (RUS) P 11–15 | Nu a avansat | |||
Nam Hyun-hee | PAS | Nishioka (JPN) P 12–15 | Nu a avansat | |||||
Hwang Seon-a | Sabie individual | PAS | Brunet (FRA) P 11–15 | Nu a avansat | ||||
Kim Ji-yeon | PAS | Nguyễn T L D (VIE) C 15–3 | Gulotta (ITA) P 13–15 | Nu a avansat | ||||
Seo Ji-yeon | PAS | Diacenko (RUS) P 12–15 | Nu a avansat | |||||
Hwang Seon-a Kim Ji-yeon Seo Ji-yeon Yoon Ji-su | Sabie pe echipe | N/A | Ucraina (UKR) P 40-45 | Semifinală de 5–8 Franța (FRA) C 45-40 | Finală pt loc 5 Polonia (POL) C 45–41 | 5 |
Note
Referințe
- Coreea de Sud la Jocurile Olimpice de vară din 2016 Arhivat în , la Wayback Machine. pe Rio2016.com