Cupa României 2020-2021
Cupa României 2020-2021 | |
Stadionul Ilie Oană din Ploiești a găzduit finala | |
Sport | fotbal |
Organizator | FRF |
Nr. de ediții | a 83-a |
Data începerii | |
Data sfârșitului | 22 mai 2021 |
Participanți | 126 |
Câștigătorul trofeului | CS U Craiova (al 2-lea titlu) |
Televizări | Digi Sport Telekom Sport Look Plus Look Sport |
Site oficial | cuparomâniei.ro |
Pentru ediția următoare, vedeți : Cupa României 2021-2022 | |
Pentru ediția precedentă, vedeți : Cupa României 2019-2020 | |
Modifică date / text |
Cupa României 2020-2021 a fost cea de-a 83-a ediție a celui mai vechi turneu eliminator din fotbalul românesc. Universitatea Craiova a învins în finală pe Astra Giurgiu cu 3-2 după prelungiri și a obținut cea de-a doua cupă din palmares, precum și accederea în turul II preliminar al UEFA Europa Conference League 2021-2022.[1]
Echipe participante
Turul I
Toate meciurile s-au jucat pe 9 septembrie 2020.[2][3]
Echipa 1 | Scor | Echipa 2 |
---|---|---|
9 septembrie 2020 | ||
Minerul Costeşti(d) (3) | 0–5 | Viitorul Dăești(d) (3) |
Jiul Rovinari (4) | 0–3 | CSO Filiași(d) (3) |
Jiul Petroșani (3) | Anulat | Gilortul Târgu Cărbunești(d) (3) |
CSM Deva (3) | 0–1 | Ghiroda/Giarmata Vii(d) (3) |
Pobeda Star Bisnov (4) | 4–2 | Becicherecu Mic(d) (3) |
ACS Poli Timișoara (3) | 2–2 d.p. 2–4 d.l.d. | Gloria LT Cermei(d) (3) |
Sportul Șimleu Silvaniei (3) | 1–1 d.p. 7–8 d.l.d. | SCM Zalău(d) (3) |
Universitatea Alba Iulia (4) | 1–1 d.p. 2–4 d.l.d. | Unirea Alba Iulia (3) |
Sănătatea Cluj (3) | 1–1 d.p. 1–3 d.l.d. | Unirea Dej (3) |
Arieșul Mihai Viteazu (4) | 0–3 | Industria Galda(d) (3) |
Unirea Ungheni (3) | 4–1 | Arieșul Turda (3) |
FC Odorheiu Secuiesc (3) | 2–0 | Avântul Reghin (3) |
KSE Târgu Secuiesc (3) | 1–1 d.p. 3–5 d.l.d. | FC Brașov (3) |
Olimpic Zărnești (4) | 1–0 | Olimpic Cetate Râșnov(d) (3) |
Gloria Cornești (4) | 0–3 | FC Pucioasa(d) (3) |
Dunărea Giurgiu (4) | 1–7 | Sporting Roșiori (3) |
CSA Steaua București (3) | 6–0 | CS Balotești (3) |
CSM Oltenița(d) (3) | 0–3 | Agricola Borcea (3) |
Înfrățirea Jilavele (4) | 1–3 | Recolta Gheorghe Doja(d) (3) |
CSM Râmnicu Sărat (3) | 1–2 | Metalul Buzău (3) |
Victoria Cumpăna (4) | 3–0 | Poseidon 2 Mai(d) (3) |
Medgidia(d) (3) | 0–3 | Axiopolis Cernavodă(d) (3) |
Flacăra Mihail Kogălniceanu (4) | 0–4 | Dacia Unirea Brăila (3) |
Victoria Traian (4) | 0–3 | CS Făurei (3) |
CSM Vaslui (4) | 0–5 | Hușana Huși(d) (3) |
Victoria Gugești (4) | 0–4 | Sporting Liești (3) |
Viitorul Curița (4) | 0–3 | CSM Bacău (3) |
CSM Pașcani (3) | 3–0 | Ozana Târgu Neamț (3) |
Dante Botoşani (3) | 0–3 | Șomuz Fălticeni (3) |
Satu Mare(4) | 0–1 | Marmația (4) |
Turul II
Toate meciurile s-au jucat pe 22 septembrie 2020.[4][5]
Echipa 1 | Scor | Echipa 2 |
---|---|---|
22 septembrie 2020 | ||
Unirea Dej (3) | 7–0 | 1. FC Gloria Bistrița (3) |
Marmația (4) | 1–2 | Sportul Șimleu Silvaniei (3) |
CSC Sânmartin(d) (3) | 2–2 d.p. 6–5 d.l.d. | Luceafărul Oradea (3) |
Crișul Chișineu Criș(d) (3) | 0–2 | Șoimii Lipova(d) (3) |
Gloria LT Cermei(d) (3) | 3–1 | Progresul Pecica (3) |
Pobeda Star Bisnov (4) | 0–1 d.p. | CSC Dumbrăvița (3) |
Ghiroda/Giarmata Vii(d) (3) | 4–1 | Corvinul (3) |
Unirea Ungheni (3) | 0–1 | FC Odorheiu Secuiesc (3) |
Industria Galda(d) (3) | 0–3 | Unirea Alba Iulia (3) |
CSO Cugir (3) | 3–4 | Viitorul Șelimbăr (3) |
Viitorul Dăești(d) (3) | 5–0 | Flacăra Horezu(d) (3) |
Sporting Roșiori (3) | 0–3 | CSM Alexandria (3) |
Unirea Bascov (3) | 0–3 | Vedița Colonești(d) (3) |
Olimpic Zărnești (4) | 0–3 | FC Brașov (3) |
FC Pucioasa(d) (3) | 2–1 | Flacăra Moreni (3) |
Metalul Buzău (3) | 2–2 d.p. 5–4 d.l.d. | CS Blejoi (3) |
CSA Steaua București (3) | 0–1 | SC Popești-Leordeni(d) (3) |
CS Tunari (3) | 0–3 | CS Afumați (3) |
Agricola Borcea (3) | 3–1 | Înainte Modelu(d) (3) |
Victoria Cumpăna (4) | 0–3 | Axiopolis Cernavodă(d) (3) |
Recolta Gheorghe Doja(d) (3) | 2–3 | CS Făurei (3) |
Dacia Unirea Brăila (3) | 4–1 | Viitorul Ianca(d) (3) |
Oțelul Galați (3) | 0–1 | CSM Focșani (3) |
Hușana Huși(d) (3) | 2–1 | Sporting Liești (3) |
CSM Bacău (3) | 0–4 | Ceahlăul (3) |
CSM Pașcani (3) | 0–2 d.p. | Știința Miroslava (3) |
Șomuz Fălticeni (3) | 3–0 | Bucovina Rădăuți (3) |
Turul III
Toate meciurile s-au jucat pe 6,7 și 8 octombrie 2020.[6][7]
Echipa 1 | Scor | Echipa 2 |
---|---|---|
6 octombrie 2020 | ||
FC Odorheiu Secuiesc (3) | 0–2 | Csíkszereda (2) |
CSM Alexandria (3) | 0–3 | CSM Slatina (2) |
Ghiroda/Giarmata Vii(d) (3) | 4–2 | CSC Dumbrăvița (3) |
SC Popești-Leordeni(d) (3) | 0–1 | Progresul Spartac București (3) |
Gloria LT Cermei(d) (3) | 0–3 | Șoimii Lipova(d) (3) |
7 octombrie 2020 | ||
FCU Craiova (2) | 1–1 d.p. 5–3 d.l.d. | CSM Reșița (2) |
Mostiștea Ulmu(d) (3) | 3–1 | Unirea Slobozia (2) |
CS Afumați (3) | 2–3 | Chiajna (2) |
Axiopolis Cernavodă(d) (3) | 6–3 | Agricola Borcea (3) |
Dacia Unirea Brăila (3) | 4–0 | CS Făurei (3) |
Metalul Buzău (3) | 0–2 | CSM Focșani (3) |
Hușana Huși(d) (3) | 2–1 | Știința Miroslava (3) |
Șomuz Fălticeni (3) | 2–0 | Foresta Suceava (3) |
FC Pucioasa(d) (3) | 1–1 d.p. 2–4 d.l.d. | FC Brașov (3) |
Viitorul Dăești(d) (3) | 2–2 d.p. 4–3 d.l.d. | Vedița Colonești(d) (3) |
Sportul Șimleu Silvaniei (3) | 1–2 | CSC Sânmartin(d) (3) |
Ceahlăul (3) | 3–0 | Aerostar Bacău (2) |
Minaur Baia Mare (3) | 0–2 | FC Recea (2) |
8 octombrie 2020 | ||
CSO Filiași(d) (3) | 2–0 | Pandurii (2) |
Unirea Dej (3) | 0–2 | U Cluj (2) |
Turul IV
Toate meciurile s-au jucat pe 20 și 21 octombrie 2020.[8]
Echipa 1 | Scor | Echipa 2 |
---|---|---|
20 octombrie 2020 | ||
Șoimii Lipova(d) (3) | 0–1 | Ripensia (2) |
Viitorul Șelimbăr (3) | 0–3 | U Cluj (2) |
Progresul Spartac București (3) | 3–2 d.p. | Rapid (2) |
CSM Slatina (3) | 0–0 d.p. 8–9 d.l.d. | Turris Oltul (2) |
CSO Filiași(d) (3) | 0–4 | FCU Craiova (2) |
21 octombrie 2020 | ||
CSC Sânmartin(d) (3) | 4–3 | FC Recea (3) |
Ghiroda/Giarmata Vii(d) (3) | 3–4 d.p. | ASU Politehnica Timișoara (2) |
FC Brașov (3) | 0–1 d.p. | Csíkszereda (2) |
Șomuz Fălticeni (3) | 0–4 | Ceahlăul (3) |
Hușana Huși(d) (3) | 0–2 | CSM Focșani (3) |
Dacia Unirea Brăila (3) | 1–2 | SCM Gloria Buzău (2) |
Axiopolis Cernavodă(d) (3) | 1–1 d.p. 3–5 d.l.d. | Farul Constanța (3) |
Mostiștea Ulmu(d) (3) | 1–2 | Dunărea Călărași (2) |
Metaloglobus (2) | 1–2 d.p. | Petrolul (2) |
Chiajna (2) | 1–0 | CS Mioveni (2) |
Viitorul Dăești(d) (3) | 1–2 d.p. | Viitorul-Pandurii (2) |
Șaisprezecimi
Meciurile s-au jucat pe 27, 28, 29 și 30 noiembrie 2020.[9]
Chindia | 1 – 1 (4 – 2 d.l.d.) | Hermannstadt | Giurgiu | ||
18:00 | Cherchez 43' Fomba 28' 81' | 41' Santos 85' 90' Pires | Stadion: Stadionul Marin Anastasovici Spectatori: 0 Arbitru: Andrei Antonie | ||
Penalty-uri de departajare(d) | |||||
Popa Neguț Iacob Neicuțescu | Buzan prim. Addae Vodă Fortes |
Progresul Spartac București | 0 – 5 | U Craiova | Craiova | ||
20:45 | 29', 84' Mamut 35', 57' (pen) Bălașa 45+1' Ofosu | Stadion: Ion Oblemenco Spectatori: 0 Arbitru: Eduard Ioniță |
Turris Oltul | 1 – 0 | Sepsi | Turnu Măgurele | ||
11:00 | 58' Blănaru | Achahbar 28' 62' | Stadion: Municipal Spectatori: 0 Arbitru: Cătălin Popa |
CSC Sânmartin(d) | 0 – 1 | Dunărea Călărași | Sânmartin | ||
12:00 | 61' Petre | Stadion: Comunal Spectatori: 0 Arbitru: Cristian Codrea |
FCU Craiova | 1 – 3 | ASU Politehnica Timișoara | Craiova | ||
13:15 | 8' Compagno Baeten 15' 35' Diakite 63' 88' | 33' (pen) Munteanu 59' (pen) Ivanovici 85' Manea | Stadion: Ion Oblemenco Spectatori: 0 Arbitru: Andrei Lucian Țiții |
Farul Constanța | 2 – 1 | Academica Clinceni | Constanța | ||
13:30 | 13' Birnoi 65' Banyoi | 92+2' Cordea | Stadion: Stadionul „Farul” Spectatori: 0 Arbitru: Sorin Costreie |
Chiajna | 0 – 2 | FC Botoșani | Chiajna | ||
13:30 | 69' Tircoveanu 90' Askovski | Stadion: Stadionul Concordia Spectatori: 0 Arbitru: George Cătălin Roman |
Viitorul-Pandurii | 1 – 0 | FC Argeș | Târgu Jiu | ||
13:30 | 88' Cioiu | Stadion: Stadionul Tudor Vladimirescu Spectatori: 0 Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru |
Ceahlăul | 1 – 2 | Petrolul | Piatra-Neamț | ||
18:00 | 15' Curpan | 57' Buhaescu 77' Roige | Stadion: Stadionul Ceahlăul Spectatori: 0 Arbitru: Andrei Baciu |
Dinamo | 3 – 0 | Viitorul Constanța | București | ||
20:45 | 11', 89' Fabbrini 14' Sorescu | Stadion: Stadionul Dinamo Spectatori: 0 Arbitru: Marius Avram |
Ripensia | 1 – 5 | Astra Giurgiu | Timișoara | ||
12:15 | 22' Sokovic | 5', 60' Montini 48' Răduț 83' Azulay 89' Gheorghe | Stadion: Stadionul Electrica Spectatori: 0 Arbitru: Dumitrache Bogdan |
Hușana Huși(d) | 2 – 8 | U Cluj | Huși | ||
13:30 | 28' (pen), 86' Agrigoaei | 3', 49' Ștefănescu 12' Dican 15', 56' Golan 25', 38' Ribeiro 79' Berci | Stadion: Municipal Spectatori: 0 Arbitru: Robu Ovidiu |
Voluntari | 0 – 6 | Gaz Metan | Voluntari | ||
17:30 | 36' Butean 50' Manuel 53', 79' Deaconu 73' Horșia 88' Sambu | Stadion: Stadionul Anghel Iordănescu Spectatori: 0 Arbitru: Barbu Marian |
Poli Iași | 1 – 0 | CFR Cluj | Cluj-Napoca | ||
20:30 | 63' Calcan | Stadion: Stadionul Dr. Constantin Rădulescu Spectatori: 0 Arbitru: Dima Iulian |
Csíkszereda | 0 – 2 | UTA Arad | Miercurea Ciuc | ||
14:00 | 11' (pen) Morar 45+1' (pen) Hora | Stadion: Municipal Spectatori: 0 |
SCM Gloria Buzău | 0 – 3 (La masa verde)[a] | FCSB | Buzău | ||
20:45 | Stadion: Municipal |
Optimi
Meciurile s-au jucat pe 9, 10 și 11 februarie 2021.[11]
Dunărea Călărași | 3 – 0 (La masa verde)[b] | Turris Oltul |
---|---|---|
Farul Constanța | 0 – 3 | Chindia |
---|---|---|
39' Berisha 70' Iacob 72' Grassano |
Viitorul-Pandurii | 1 – 0 | Gaz Metan |
---|---|---|
Paraschiv 15' |
ASU Politehnica Timișoara | 1 – 2 | Astra Giurgiu |
---|---|---|
Coadă 27' | 59' Balaure 81' Montini |
FC Botoșani | 0 – 1 | U Craiova |
---|---|---|
3' (pen) Cicâldău |
Sferturi
Tragerea la sorți a avut loc pe 15 februarie 2021 la ora 10:30. Meciurile s-au jucat pe 2, 3 și 4 martie 2021.[13]
Chindia | 0 – 1 | U Craiova |
---|---|---|
25' Cîmpanu |
U Cluj | 1 – 3 | Viitorul-Pandurii |
---|---|---|
Golan 2' Luchin 75' | 69' (pen) Tegle 77', 86' Paraschiv |
Petrolul | 0 – 3 | Astra Giurgiu |
---|---|---|
Vajushi 86' | 51' Merloi 61' (pen) Krpić 81' Wüthrich |
Dunărea Călărași | 1 – 3 | Dinamo |
---|---|---|
Fotescu 67' | 32', 44' Anton 62' Bejan |
Semifinale
Tragerea la sorți a avut loc pe 16 martie 2021 la orele 11:00. În această fază, partidele se vor disputa în sistem tur-retur. Manșele tur s-au jucat pe 13 și 14 aprilie 2021, iar cele retur se vor desfășura pe 11 și 12 mai 2021.[14]
Echipa 1 | Scor gen. | Echipa 2 | Tur | Retur |
---|---|---|---|---|
Astra Giurgiu | 1 – 1 (5 – 4 l.d.) | Dinamo | 1 – 0 | 0 – 1 |
U Craiova | 5 – 2 | Viitorul-Pandurii | 3 – 0 | 2 – 2 |
Tur
Astra Giurgiu | 1 – 0 | Dinamo |
---|---|---|
Krpić 4' |
U Craiova | 3 – 0 | Viitorul-Pandurii |
---|---|---|
Bic 9' Tudorie 47' Fedele 85' |
Retur
Dinamo | 1 – 0 (d.p.) | Astra Giurgiu |
---|---|---|
Radu 89' | ||
Albentosa Fabbrini Anton Grigore Mihaiu Nepomuceno | 4 – 5 | Krpić Wüthrich Gheorghe Čanađija Jovanović Raspopović |
La scorul general 1–1, Astra Giurgiu s-a calificat în urma loviturilor de departajare.
Viitorul-Pandurii | 2 – 2 | U Craiova |
---|---|---|
Buia 17' Paraschiv 28' | 19' Ofosu 36' Tudorie |
Universitatea Craiova s-a calificat cu scorul general 5–2.
Finala
Finala s-a desfășurat pe 22 mai pe Stadionul Ilie Oană din Ploiești.[15]
Astra Giurgiu | 2 – 3 | U Craiova |
---|---|---|
Găman 17' (pen) Boé-Kane 93' | Detalii | 14' Ivan 100' Nistor 113' Screciu |
Note
- ^ Partida nu s-a mai disputat din cauza unui focar de coronavirus depistat în clubul buzoian. Astfel, conform regulamentului în vigoare, FCSB a câștigat partida la „masa verde”, 3-0, și a trecut în optimi.[10]
- ^ Odată cu anunțarea Federației Române de Fotbal cu privire la retragerea din competiții, Turris a înștiințat clubul Dunărea Călărași că nu se va prezenta la meciul optimile Cupei României, drept urmare, clubul din Călărași a obținut o victorie la „masa verde”, 3-0, și a trecut în sferturi.[12]
Referințe
- ^ „CS Universitatea Craiova câștigă a doua Cupă a României în ultimii 3 ani, după o finală epică împotriva retrogradatei Astra”.
22 mai 2021 . Accesat în22 mai 2021 . - ^ First Round matches. liga2.prosport.ro
- ^ First Round results. liga2.prosport.ro
- ^ Second Round matches. liga2.prosport.ro
- ^ Second Round results. liga2.prosport.ro
- ^ Third Round matches. liga2.prosport.ro
- ^ Third Round results. liga2.prosport.ro
- ^ Fourth Round matches. liga2.prosport.ro
- ^ Meciurile din Șaisprezecimi. fanatik.ro
- ^ „Gloria Buzău - FCSB nu se mai joacă! 0-3 la „masa verde"”. Accesat în
27 noiembrie 2020 . - ^ Meciurile din Optimi. digisport.ro
- ^ „Turris Oltul a înștiințat în mod oficial Dunărea Călărași că nu se prezintă la meciul direct din optimile Cupei României. Absența de la joc îi atrage echipei din Turnu Măgurele și excluderea din Liga 2”. Accesat în
8 februarie 2021 . - ^ Meciurile din Sferturi. cuparomaniei.frf.ro
- ^ Meciurile din Semifinale. digisport.ro
- ^ „Astra – Universitatea Craiova, finala Cupei României!”. Accesat în
13 mai 2021 .