Natație la Jocurile Olimpice de vară din 2024
Natație la Jocurile Olimpice din 2024 | ||||
Loc : | Paris | |||
Prezențe la Olimpiadă : | a 30-a ediție | |||
Număr de probe : | 37 | |||
Participanți : | ||||
Natație după olimpiadă | ||||
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 • 2024 | ||||
Recapitulare |
Probele sportive de natație la Jocurile Olimpice de vară din 2024 au avut loc între 27 iulie și 4 august 2024 la Paris La Défense Arena din Paris. Cele două probe de maraton au avut loc în aer liber la 8-9 august 2024 la Pont Alexandre III. Cele 37 de probe sportive sunt împărțite între 18 probe feminine, 18 masculine și una de ștafetă mixt.
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Statele Unite ale Americii | 8 | 13 | 7 | 28 |
2 | Australia | 7 | 9 | 3 | 19 |
3 | Franța | 4 | 1 | 2 | 7 |
4 | Canada | 3 | 2 | 3 | 8 |
5 | Ungaria | 3 | 1 | 1 | 5 |
6 | China | 2 | 3 | 7 | 12 |
7 | Italia | 2 | 1 | 3 | 6 |
8 | Suedia | 2 | 0 | 0 | 2 |
9 | Marea Britanie | 1 | 4 | 0 | 5 |
10 | Germania | 1 | 1 | 1 | 3 |
11 | Africa de Sud | 1 | 1 | 0 | 2 |
12 | Irlanda | 1 | 0 | 2 | 3 |
Olanda | 1 | 0 | 2 | 3 | |
14 | România | 1 | 0 | 1 | 2 |
15 | Grecia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Japonia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
17 | Hong Kong | 0 | 0 | 2 | 2 |
18 | Coreea de Sud | 0 | 0 | 1 | 1 |
Elveția | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 37 | 37 | 37 | 111 |
Rezultate
Masculin
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
50 m liber detalii | Cameron McEvoy Australia (AUS) | 21,25 | Ben Proud Marea Britanie (GBR) | 21,30 | Florent Manaudou Franța (FRA) | 21,56 |
100 m liber detalii | Pan Zhanle China (CHN) | 46,40 RM | Kyle Chalmers Australia (AUS) | 47,48 | David Popovici România (ROU) | 47,49 |
200 m liber detalii | David Popovici România (ROU) | 1:44,72 | Matthew Richards Marea Britanie (GBR) | 1:44,74 | Luke Hobson Statele Unite ale Americii (USA) | 1:44,79 |
400 m liber detalii | Lukas Märtens Germania (GER) | 3:41,78 | Elijah Winnington Australia (AUS) | 3:42,21 | Kim Woo-min Coreea de Sud (KOR) | 3:42,50 |
800 m liber detalii | Daniel Wiffen Irlanda (IRL) | 7:38,19 RO, RE | Bobby Finke Statele Unite ale Americii (USA) | 7:38,75 | Gregorio Paltrinieri Italia (ITA) | 7:39,38 |
1500 m liber detalii | Bobby Finke Statele Unite ale Americii (USA) | 14:30.67 RM | Gregorio Paltrinieri Italia (ITA) | 14:34.55 | Daniel Wiffen Irlanda (IRL) | 14:39.63 |
100 m spate detalii | Thomas Ceccon Italia (ITA) | 52,00 | Xu Jiayu China (CHN) | 52,32 | Ryan Murphy Statele Unite ale Americii (USA) | 52,39 |
200 m spate detalii | Hubert Kós Ungaria (HUN) | 1:54,26 | Apostolos Christou Grecia (GRE) | 1:54,82 RN | Roman Mityukov Elveția (SUI) | 1:54,85 RN |
100 m bras detalii | Nicolò Martinenghi Italia (ITA) | 59,03 | Adam Peaty Marea Britanie (GBR) Nic Fink Statele Unite ale Americii (USA) | 59,05 | Neacordat întrucât a fost egalitate pe locul doi. | |
200 m bras detalii | Léon Marchand Franța (FRA) | 2:05,85 RO, RC | Zac Stubblety-Cook Australia (AUS) | 2:06,79 | Caspar Corbeau Olanda (NED) | 2:07,90 |
100 m fluture detalii | Kristóf Milák Ungaria (HUN) | 49,90 | Josh Liendo Canada (CAN) | 49,99 RN | Ilya Kharun Canada (CAN) | 50,45 |
200 m fluture detalii | Léon Marchand Franța (FRA) | 1:51,21 RO, RN | Kristóf Milák Ungaria (HUN) | 1:51,75 | Ilya Kharun Canada (CAN) | 1:52,80 RN |
200 m mixt detalii | Léon Marchand Franța (FRA) | 1:54,06 RO, RC | Duncan Scott Marea Britanie (GBR) | 1:55,31 | Wang Shun China (CHN) | 1:56,00 |
400 m mixt detalii | Léon Marchand Franța (FRA) | 4:02,95 RO | Tomoyuki Matsushita Japonia (JPN) | 4:08,62 | Carson Foster Statele Unite ale Americii (USA) | 4:08,66 |
4x100 m liber detalii | Statele Unite ale Americii Jack Alexy (47,67) Chris Guiliano (47,33) Hunter Armstrong (46,75) Caeleb Dressel (47,53) Ryan Held[b] Matthew King[b] | 3:09,28 | Australia Jack Cartwright (48,03) Flynn Southam (48,00) Kai Taylor (47,73) Kyle Chalmers (46,59) William Yang[b] | 3:10,35 | Italia Alessandro Miressi (48,04) Thomas Ceccon (47,44) Paolo Conte Bonin (48,16) Manuel Frigo (47,06) Lorenzo Zazzeri[b] Leonardo Deplano[b] | 3:10,70 |
4x200 m liber detalii | Marea Britanie James Guy (1:45,09) Tom Dean (1:45,28) Matt Richards (1:45,11) Duncan Scott (1:43,95) Jack McMillan[b] Kieran Bird[b] | 6:59,43 | Statele Unite ale Americii Luke Hobson (1:45,55) Carson Foster (1:45,31) Drew Kibler (1:45,12) Kieran Smith (1:44,80) Brooks Curry[b] Blake Pieroni[b] Chris Guiliano[b] | 7:00,78 | Australia Maximillian Giuliani (1:45,99) Flynn Southam (1:45,53) Elijah Winnington (1:45,19) Thomas Neill (1:45,27) Kai Taylor[b] Zac Incerti[b] | 7:01,98 |
4x100 m mixt ștafetă detalii | Statele Unite ale Americii Jack Alexy (47,67) Chris Guiliano (47,33) Hunter Armstrong (46,75) Caeleb Dressel (47,53) | 3:09,28 | Australia Jack Cartwright (48,03) Flynn Southam (48,00) Kai Taylor (47,73) Kyle Chalmers (46,59) William Yang[b] | 3:10,35 | Italia Alessandro Miressi (48,04) Thomas Ceccon (47,44) Paolo Conte Bonin (48,16) Manuel Frigo (47,06) Lorenzo Zazzeri[b] Leonardo Deplano[b] | 3:10,70 |
10 km maraton detalii | Kristóf Rasovszky Ungaria (HUN) | 1:50:52,7 | Oliver Klemet Germania (GER) | 1:50:54,8 | Dávid Betlehem Ungaria (HUN) | 1:51:09,0 |
RA Record african | AM Record american | AS Record asiatic | RE Record european | OC Record al zonei Oceania | RO Record olimpic | RM Record mondial RN Record național| SA Record sud-american |
b Înotători care au participat doar în serii și au primit medalii.
Feminin
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
50 m liber detalii | Sarah Sjöström Suedia (SWE) | 23,71 | Meg Harris Australia (AUS) | 23,97 | Zhang Yufei China (CHN) | 24,20 |
100 m liber detalii | Sarah Sjöström Suedia (SWE) | 52,16 | Torri Huske Statele Unite ale Americii (USA) | 52,29 | Siobhán Haughey Hong Kong (HKG) | 52,33 |
200 m liber detalii | Mollie O'Callaghan Australia (AUS) | 1:53,27 RO | Ariarne Titmus Australia (AUS) | 1:53,81 | Siobhán Haughey Hong Kong (HKG) | 1:54,55 |
400 m liber detalii | Ariarne Titmus Australia (AUS) | 3:57,49 | Summer McIntosh Canada (CAN) | 3:58,,37 | Katie Ledecky Statele Unite ale Americii (USA) | 4:00,86 |
800 m liber detalii | Katie Ledecky Statele Unite ale Americii (USA) | 8:11,04 | Ariarne Titmus Australia (AUS) | 8:12,29 RC | Paige Madden Statele Unite ale Americii (USA) | 8:13,00 |
1500 m liber detalii | Katie Ledecky Statele Unite ale Americii (USA) | 15:30,02 RO | Anastasiya Kirpichnikova Franța (FRA) | 15:40,35 RN | Isabel Marie Gose Germania (GER) | 15:41,16 RN |
100 m spate detalii | Kaylee McKeown Australia (AUS) | 57,33 RO, RC | Regan Smith Statele Unite ale Americii (USA) | 57,66 | Katharine Berkoff Statele Unite ale Americii (USA) | 57,98 |
200 m spate detalii | Kaylee McKeown Australia (AUS) | 2:03,73 RO | Regan Smith Statele Unite ale Americii (USA) | 2:04,26 | Kylie Masse Canada (CAN) | 2:05,57 |
100 m bras detalii | Tatjana Smith Africa de Sud (RSA) | 1:05,28 | Tang Qianting China (CHN) | 1:05,54 | Mona McSharry Irlanda (IRL) | 1:05,59 |
200 m bras detalii | Kate Douglass Statele Unite ale Americii (USA) | 2:19,24 RC | Tatjana Smith Africa de Sud (RSA) | 2:19,60 | Tes Schouten Olanda (NED) | 2:21,05 |
100 m fluture detalii | Torri Huske Statele Unite ale Americii (USA) | 55,59 | Gretchen Walsh Statele Unite ale Americii (USA) | 55,63 | Zhang Yufei China (CHN) | 56,21 |
200 m fluture detalii | Summer McIntosh Canada (CAN) | 2:03,03 RO, RC | Regan Smith Statele Unite ale Americii (USA) | 2:03,84 RN | Zhang Yufei China (CHN) | 2:05,09 |
200 m mixt detalii | Summer McIntosh Canada (CAN) | 2:06,56 RO, RN | Kate Douglass Statele Unite ale Americii (USA) | 2:06,92 | Kaylee McKeown Australia (AUS) | 2:08,08 |
400 m mixt detalii | Summer McIntosh Canada (CAN) | 4:27,71 | Katie Grimes Statele Unite ale Americii (USA) | 4:33,40 | Emma Weyant Statele Unite ale Americii (USA) | 4:34,93 |
4x100 m liber detalii | Australia Mollie O'Callaghan (52,24) Shayna Jack (52,35) Emma McKeon (52,39) Meg Harris (51,94) Olivia Wunsch[b] Bronte Campbell[b] | 3:28,92 RO | Statele Unite ale Americii Kate Douglass (52,98) Gretchen Walsh (52,55) Torri Huske (52,06) Simone Manuel (52,61) Abbey Weitzeil[b] Erika Connolly[b] | 3:30,20 AM | China Yang Junxuan (52,48) Cheng Yujie (52,76) Zhang Yufei (52,75) Wu Qingfeng (52,31) Yu Yiting[b] | 3:30.30 AS |
4x200 m liber detalii | Australia Mollie O'Callaghan (1:53,52) Lani Pallister (1:55,61) Brianna Throssell (1:56,00) Ariarne Titmus (1:52,95) Jamie Perkins[b] Shayna Jack[b] | 7:38,08 RO | Statele Unite ale Americii Claire Weinstein (1:54,88) Paige Madden (1:55,63) Katie Ledecky (1:54,93) Erin Gemmell (1:55,40) Anna Peplowski[b] Simone Manuel[b] Alex Shackell[b] | 7:40,86 | China Yang Junxuan (1:54,52) Li Bingjie (1:55,05) Ge Chutong (1:57,45) Liu Yaxin (1:55,32) Tang Muhan[b] Kong Yaqi[b] | 7:42,34 |
4x100 m mixt ștafetă detalii | Statele Unite ale Americii Regan Smith (57,28) RO Lilly King (1:04,90) Gretchen Walsh (55,03) Torri Huske (52,42) Katharine Berkoff[b] Emma Weber[b] Alex Shackell[b] Kate Douglass[b] | 3:49,63 RM | Australia Kaylee McKeown (57,72) Jenna Strauch (1:07,31) Emma McKeon (56,25) Mollie O'Callaghan (51,83) Iona Anderson[b] Ella Ramsay[b] Alexandria Perkins[b] Meg Harris[b] | 3:53,11 | China Wan Letian (59,81) Tang Qianting (1:05,79) Zhang Yufei (55,52) Yang Junxuan (52,11) Wang Xue'er[b] Yu Yiting[b] Wu Qingfeng[b] | 3:53,23 |
10 km maraton detalii | Sharon van Rouwendaal Olanda (NED) | 2:03:34,2 | Moesha Johnson Australia (AUS) | 2:03:39,7 | Ginevra Taddeucci Italia (ITA) | 2:03:42,8 |
RA Record african | AM Record american | AS Record asiatic | RE Record european | OC Record al zonei Oceania | RO Record olimpic | RM Record mondial RN Record național| SA Record sud-american |
b Înotătoare care au participat doar în calificări, dar care au primit medalii.
Mixt
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
4x100 m mixt ștafetă detalii | Statele Unite ale Americii Ryan Murphy (52,08) Nic Fink (58,29) Gretchen Walsh (55,18) Torri Huske (51,88) Regan Smith[b] Charlie Swanson[b] Caeleb Dressel[b] Abbey Weitzeil[b] | 3:37,43 RM | China Xu Jiayu (52,13) Qin Haiyang (57,82) Zhang Yufei (55,64) Yang Junxuan (51,96) Tang Qianting[b] Pan Zhanle[b] | 3:37,55 RC | Australia Kaylee McKeown (57,90) Joshua Yong (58,43) Matthew Temple (50,42) Mollie O'Callaghan (52,01) Iona Anderson[b] Zac Stubblety-Cook[b] Emma McKeon[b] Kyle Chalmers[b] | 3:38,76 RC |
RA Record african | AM Record american | AS Record asiatic | RE Record european | OC Record al zonei Oceania | RO Record olimpic | RM Record mondial RN Record național| SA Record sud-american |
c Înotătoare care au participat doar în calificări, dar care au primiu medalii.
Referințe
Legături externe
- en Swimming la olympics.com
|
|