Preliminariile Cupei Națiunilor Europene 1964
Preliminariile UEFA Euro 1964 au fost preliminariile pentru Cupa Națiunilor Europene 1964. S-au calificat 4 echipe.
Tur
Irlanda | 4 – 2 | Islanda |
---|---|---|
Tuohy 11' Fogarty 40' Cantwell 65' 76' | R. Jónsson 37' 87' |
Anglia | 1 – 1 | Franța |
---|---|---|
Flowers 57' (pen.) | Goujon 8' |
Polonia | 0 – 2 | Irlanda de Nord |
---|---|---|
Dougan 19' Humphries 54' |
Iugoslavia | 3 – 2 | Belgia |
---|---|---|
Skoblar 12' 32' (pen.) Vasović 88' | Stockman 26' Jurion 58' |
Bulgaria | 3 – 1 | Portugalia |
---|---|---|
Asparuhov 65' 72' Diev 77' | Eusébio 49' |
Ungaria | 3 – 1 | Țara Galilor |
---|---|---|
Albert 6' Tichy 35' Sándor 48' | Medwin 18' |
Țările de Jos | 3 – 1 | Elveția |
---|---|---|
van der Linden 11' Swart 75' Groot 76' | Hertig 43' |
Germania de Est | 2 – 1 | Cehoslovacia |
---|---|---|
Erler 60' Liebrecht 80' (pen.) | Kučera 90' |
Retur
România | 3 – 1 | Spania |
---|---|---|
Tătaru 2' Manolache 8' Constantin 61' | Veloso 65' |
Irlanda de Nord | 2 – 0 | Polonia |
---|---|---|
Crossan 9' Bingham 64' |
Portugalia | 3 – 1 | Bulgaria |
---|---|---|
Hernâni 4' 27' Coluna 54' | Iliev 84' |
France a câștigat cu 6–3 la general.
Țara Galilor | 1 – 1 | Ungaria |
---|---|---|
Jones 23' (pen.) | Tichy 77' (pen.) |
Elveția | 1 – 1 | Țările de Jos |
---|---|---|
Allemann 72' | Kruiver 7' |
Cehoslovacia | 1 – 1 | Germania de Est |
---|---|---|
Mašek 66' | P. Ducke 85' |
Belgia | 0 – 1 | Iugoslavia |
---|---|---|
Galić 21' |
Rejucare
Bulgaria | 1 – 0 | Portugalia |
---|---|---|
Asparuhov 86' |
Bulgaria a câștigat cu 5–4 la general.
Prima rundă
Spania vs Irlanda de Nord
Spania | 1–1 | Irlanda de Nord |
---|---|---|
Amancio 58' | W.Irvine 76' |
Irlanda de Nord | 0–1 | Spania |
---|---|---|
Gento 66' |
Spania a câștigat cu 2–1 la general
Iugoslavia vs Suedia
Iugoslavia | 0–0 | Suedia |
---|---|---|
Suedia | 3–2 | Iugoslavia |
---|---|---|
Persson 31', 60' Bild 72' | Zambata 23' Galić 64' |
Suedia a câștigat cu 3–2 la general
Danemarca vs Albania
Danemarca a câștigat cu 4–1 la general
Olanda vs Luxemburg
Luxemburg | 1–1 | Țările de Jos |
---|---|---|
May 33' | Nuninga 5' |
Țările de Jos | 1–2 | Luxemburg |
---|---|---|
Kruiver 35' | Dimmer 20', 68' |
Luxemburg a câștigat cu 3–2 la general
Austria vs Rep. Irlandei
Rep. Irlandei a câștigat cu 3–2 la general
Bulgaria vs Franța
Franța a câștigat cu 3–2 la general
URSS vs Italia
Uniunea Sovietică | 2–0 | Italia |
---|---|---|
Ponedelnik 22' Chislenko 42' |
Italia | 1–1 | Uniunea Sovietică |
---|---|---|
Rivera 89' | Gusarov 33' |
URSS a câștigat cu 3–1 la general
Germania de est vs Ungaria
Germania de Est | 1–2 | Ungaria |
---|---|---|
Nöldner 51' | Bene 18' Rákosi 88' |
Ungaria | 3–3 | Germania de Est |
---|---|---|
Bene 7' Sándor 17' Solymosi 51' (pen.) | Heine 12' R.Ducke 26' Erler 81' |
Ungaria a câștigat cu 5–4 la general
Runda a doua
Luxemburg vs Danemarca
Danemarca a câștigat cu 6–5 la general (După rejucare;după retur: 5-5)
Spania vs Irlanda
Spania a câștigat cu 7–1 la general
Franța vs Ungaria
Ungaria a câștigat cu 5–2 la general
Suedia vs URSS
Suedia | 1–1 | Uniunea Sovietică |
---|---|---|
Hamrin 87' | Ivanov 62' |
Uniunea Sovietică | 3–1 | Suedia |
---|---|---|
Ponedelnik 32', 56' Voronin 83' | Hamrin 78' |
URSS a câștigat cu 4–2 la general
Danemarca, Spania, Ungaria și Uniunea Sovietică s-au calificat turneul final.
|
|