Атлетика на Летњим олимпијским играма 2008 — 20 километара ходање за жене
Дисциплина 20 километара ходање у женској конкуренцији на Олимпијским играма 2008. у Пекингу одржана је у 21. августа око урбаног склопа специфично дизајнираног за такмичење у Пекингу, а циљ је био на Националном стадиону у Пекингу[1]
Учествовао је 58 такмичарки из 29 земаља. Постављен је нови олимпијски рекорд, 6 националних и више личних рекорда.
Рекорди пре почетка такмичења
(20. августа 2008)
Светски рекорд | 1:25:41 | Олимпијада Иванова | Русија | Хелсинки, Финска | 4. август 2005. |
Олимпијски рекорд | 1:29,05 | Ванг Липинг | Кина | Сиднеј, Аустралија | 28. септембар 2000. |
Победнице
Злато: | Сребро: | Бронза: |
Олга Канискина, Русија | Кјерси Плецер, Норвешка | Елиза Ригаудо, Италија |
Рекорди после завршетка такмичења
Олимпијски рекорд | 1:26:31 | Олга Канискина | Русија | Пекинг, Кина | 21. августа 2008. |
Квалификациона норма
A норма | Б норма |
---|---|
1:33:30 х | 1:38:00 х |
Сатница
Датум | Време | Коло |
---|---|---|
21. август 2009 | 9:00 | Финале |
Резултати
Пласман | Такмичарка | Држава | Време | Белешке |
---|---|---|---|---|
Злато | Олга Канискина | Русија | 1:26:31 | ОР |
Сребро | Кјерсти Плецер | Норвешка | 1:27:07 | НР |
Бронза | Елиза Ригаудо | Италија | 1:27:12 | ЛР |
4 | Љу Хунг | Кина | 1:27:17 | ЛР |
5 | Марија Васко | Шпанија | 1:27:25 | НР |
6 | Беатриз Пасквал | Шпанија | 1:27:44 | ЛР |
7 | Олив Локнејн | Ирска | 1:27:45 | ЛР |
8 | Ана Кабесиња | Португалија | 1:27:46 | НР |
9 | Атанасија Цумелека | Грчка | 1:27:54 | НР |
10 | Вера Сантос | Португалија | 1:28:14 | ЛР |
11 | Рита Турова | Белорусија | 1:28:26 | РС |
12 | Татјана Сибилева | Русија | 1:28:28 | |
13 | Shi Na | Кина | 1:29:08 | РС |
14 | Мајуми Кавасак | Јапан | 1:29:43 | |
15 | Сабине Цимер | Немачка | 1:30:19 | |
16 | Соната Милушаускаите | Литванија | 1:30:26 | НР |
17 | Vira Zozulya | Украјина | 1:30:31 | |
18 | Марија Хосе Повес | Шпанија | 1:30:52 | |
19 | Кристина Салтанович | Литванија | 1:31:03 | РС |
20 | Џејн Савил | Аустралија | 1:31:17 | |
21 | Силвија Коржениовска | Пољска | 1:31:19 | |
22 | Џоан Џексон | Велика Британија | 1:31:33 | НР |
23 | Мелани Зегер | Немачка | 1:31:56 | |
24 | Ана Марија Гроза | Румунија | 1:32:16 | |
25 | Evaggelía Xinoú | Грчка | 1:32:19 | ЛР |
26 | Сачико Кониши | Јапан | 1:32:21 | |
27 | Zuzana Schindlerová | Чешка | 1:32:57 | ЛР |
28 | Claire Woods | Аустралија | 1:33:02 | =ЛР |
29 | Mi-Jung Kim | Јужна Кореја | 1:33:55 | |
30 | Светлана Толстаја | Казахстан | 1:34:03 | РС |
31 | Џоан Дау | Сједињене Америчке Државе | 1:34:15 | РС |
32 | Zuzana Malíková | Словачка | 1:34:33 | РС |
33 | Sniazhana Yurchanka | Белорусија | 1:35:33 | |
34 | Надија Прокопук | Украјина | 1:35:50 | |
35 | Сандра Запата | Колумбија | 1:36:18 | |
36 | Johana Ordóñez | Еквадор | 1:36:26 | |
37 | Tania Regina Spindler | Бразил | 1:36:46 | |
38 | Veronica Colindres | Салвадор | 1:36:52 | РС |
39 | Edina Füsti | Мађарска | 1:37:03 | |
40 | Kellie Wapshott | Аустралија | 1:37:59 | |
41 | Déspina Zapounídou | Грчка | 1:39:11 | |
42 | Јоланта Дукуре | Летонија | 1:41:03 | |
43 | Евелин Нуњес | Гватемала | 1:44:13 | |
— | Татјана Калмикова | Русија | Дисквалификована | |
— | Yang Mingxia | Кина | Дисквалификована | |
— | Јелена Гинко | Белорусија | Дисквалификована | |
— | Јуен Ју Фанг | Малезија | Није завршила | |
— | Сусана Феитор | Португалија | Није завршила |
ОР - олипијски рекорд, НР - национални рекорд, ЛР - Лични рекорд (= - изједначен), РС - рекорд сезоне (најбољи резултат сезоне)
Пролазна времена
Пролази | Такмичарка | Држава | Време |
---|---|---|---|
4 км | 1. Олга Канискина | Русија | 17:00 |
2. Марија Васко | Шпанија | +0:27 | |
3. Вера Сантос | Португалија | ив | |
4. Рита Турава | Белорусија | ив | |
5. Елиза Ригаудо | Италија | ив | |
8 км | 1. Олга Канискина | Русија | 34:09 |
2. Кјерсти Плецер | Норвешка | +0:41 | |
3.Рита Турава | Белорусија | ив | |
4. Татјана Калмикова | Русија | +0:42 | |
5. Беатриз Пасквал | Шпанија | ив | |
12 км | 1. Олга Канискина | Русија | 51:19 |
2. Рита Турава | Белорусија | +0:41 | |
3. Кјерсти Плецер | Норвешка | +0:49 | |
4. Марија Васко | Шпанија | ив. | |
5. Татјана Калмикова | Русија | +0:56 | |
16 км | 1. Олга Канискина | Русија | 1:08:31 |
2. Рита Турава | Белорусија | +0:59 | |
3. Кјерсти Плецер | Норвешка | +1:09 | |
4. Марија Васко | Шпанија | ит | |
5. Љу Хунг | Кина | +1:20 |
ив = исто време
Референце
- п
- р
- у
10 км |
|
---|---|
20 км | |
50 км |
10 км |
|
---|---|
20 км |
Друге дисциплине: 1908: 3.500 м ходање за мушкарце • 1908: 10 миља ходање за мушкарце • 1920: 3.000 м ходање за мушкарце