Рукомет за жене на Летњим олимпијским играма 2008.
Такмичења у рукомету за жене на Олимпијским играма у Пекингу 2008. одржано је у периоду од 9. августа до 24. августа. Утакмице су игране у Олимпијском спортском центру Гимназијум.
Први пут је на рукометном турниру за жене на Олимпијским играма играло 12 репрезентација. Репрезентације су биле подељене у две групе по шест екипе. У групама се играло по једноструком бод систему (свако са сваким једну утакмицу). Петопласирани и шестопласирани ннису играли за пласман него су заузели од 9-12 места према постигнутим резултатима у групи. Остале екипе иду у четвртфинале.
У четврфиналу парови су били састављени: А1:Б4, А3:Б2, А2:Б3, А4:Б1. Победници првог и другог пара играли су у првом полуфиналу, а победници друга два пара у другом. Поражене екипе су се на исти начин бориле за пласман од 5 до 8 места.
За турнир су се пласирале следеће репрезентације:
Квалификације | Датум | Место | Број пласираних | Репрезентације |
---|---|---|---|---|
Земља домаћин | - | - | 1 | Кина |
Светско првенство 2007 | 2 до 16. децембар 2007 | Француска | 1 | Русија |
Европско првенство 2006 | 7 до 17. децембра 2006 | Шведска | 1 | Норвешка |
Квалификациони олимпијски турнир Азије | 1 до 6. септембар 2007 | Алмати | 1 | Казахстан |
Куп Африке у рукомету за жене 2008. | 8 до 17. јануар 2008 | Ангола | 1 | Ангола |
Панамеричке игре | 14 до 29. јул 2007 | Бразил | 1 | Бразил |
Квалификациони олимпијски турнир 1 | 28 до 30. март 2008. | Немачка | 2 | Немачка, Шведска |
Квалификациони олимпијски турнир 2 | 28 до 30. март 2008. | Румунија | 2 | Румунија, Мађарска |
Квалификациони олимпијски турнир 3 | 28 до 30. март 2008. | Француска | 2 | Француска, Јужна Кореја |
Укупно | 12 |
Жреб
Жреб за састав група је обављен 16. јуна 2008.. По две екипе су подењене по шеширима тако да приликом жребања екипе из истог шешира морају бити у различитим групама.
Шешир 1 | Шешир 2 | Шешир 3 | Шешир 4 | Шешир 5 | Шешир 6 |
---|---|---|---|---|---|
Русија | Немачка | Француска | Јужна Кореја | Ангола | Казахстан |
Норвешка | Румунија | Мађарска | Кина | Шведска | Бразил |
После завршеног жреба групе изгледају овако
Групе
Састави група на женском рукометном турниру | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Група А | Норвешка | Румунија | Француска | Кина | Ангола | Казахстан |
Група Б | Русија | Немачка | Мађарска | Јужна Кореја | Шведска | Бразил |
Група А
Датум | време | 1. екипа | Резултат | 2. екипа | Детаљи |
---|---|---|---|---|---|
9. август | 9,00 | Француска | 32 : 21 | Ангола | [1] |
14,00 | Румунија | 31 : 19 | Казахстан | [2] | |
19,00 | Норвешка | 30 : 23 | Кина | [3] | |
11. август | 9,00 | Казахстан | 18 : 21 | Француска | [4] |
14,00 | Ангола | 17 : 31 | Норвешка |
| |
19,00 | Кина | 20 : 34 | Румунија | [6] | |
13. август | 10,45 | Румунија | 34 : 26 | Француска | [7] |
15,45 | Кина | 32 : 24 | Ангола | [8] | |
19,00 | Норвешка | 35 : 19 | Казахстан | [9] | |
15. август | 9,00 | Казахстан | 29 : 26 | Кина | [10] |
15,45 | Румунија | 28 : 23 | Ангола | [11] | |
19,00 | Француска | 24 : 34 | Норвешка | [12] | |
17. август | 10,45 | Ангола | 24 : 24 | Казахстан | [13] |
14,00 | Норвешка | 24 : 23 | Румунија | [14] | |
15,45 | Француска | 18: 21 | Кина | [15] |
Табела групе А
Пласман | Екипа | И | П | Н | Г | ДГ | ПГ | ГР | Бодови |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Норвешка | 5 | 5 | 0 | 0 | 154 | 106 | +48 | 10 |
2. | Румунија | 5 | 4 | 0 | 1 | 150 | 112 | +38 | 8 |
3. | Кина | 5 | 2 | 0 | 3 | 122 | 135 | -13 | 4 |
4. | Француска | 5 | 2 | 0 | 3 | 121 | 128 | -7 | 4 |
5. | Казахстан | 5 | 1 | 1 | 3 | 109 | 137 | -28 | 3 |
6. | Ангола | 5 | 0 | 1 | 4 | 109 | 147 | -38 | 1 |
Група Б
Датум | време | 1. екипа | Резултат | 2. екипа | Детаљи |
---|---|---|---|---|---|
9. август | 10,45 | Мађарска | 30 : 24 | Шведска | [16] |
15,45 | Русија | 29 : 29 | Јужна Кореја | [17] | |
20,45 | Немачка | 24 : 22 | Бразил | [18] | |
11. август | 10,45 | Бразил | 28 : 28 | Мађарска | [19] |
15,45 | Јужна Кореја | 30 : 20 | Немачка |
| |
20,45 | Шведска | 24 : 28 | Русија | [21] | |
13. август | 9,00 | Русија | 28 : 19 | Бразил | [22] |
14,00 | Јужна Кореја | 31 : 23 | Шведска | [23] | |
20,45 | Немачка | 24 : 25 | Мађарска | [24] | |
15. август | 10,45 | Бразил | 33 : 32 | Јужна Кореја | [25] |
14,00 | Немачка | 26 : 27 | Шведска | [26] | |
20,45 | Мађарска | 24 : 33 | Русија | [27] | |
17. август | 9,00 | Шведска | 25 : 22 | Бразил | [28] |
19,00 | Русија | 30 : 29 | Немачка | [29] | |
20,45 | Мађарска | 22 : 33 | Јужна Кореја | [30] |
Табела групе Б
Пласман | Екипа | И | П | Н | Г | ДГ | ПГ | ГР | Бодови |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Русија | 5 | 4 | 1 | 0 | 148 | 125 | +23 | 9 |
2. | Јужна Кореја | 5 | 3 | 1 | 1 | 155 | 127 | +28 | 7 |
3. | Мађарска | 5 | 2 | 1 | 2 | 129 | 142 | -13 | 5 |
4. | Шведска | 5 | 2 | 0 | 3 | 123 | 137 | -14 | 4 |
5. | Бразил | 5 | 1 | 1 | 3 | 124 | 137 | -13 | 3 |
6. | Немачка | 5 | 1 | 0 | 4 | 123 | 134 | -11 | 2 |
Четвртфинале
Датум | време | 1. екипа | Резултат | 2. екипа | Детаљи |
---|---|---|---|---|---|
19. август | 12,00 | Норвешка | 31 : 24 | Шведска | [31] |
14,15 | Румунија | 30 : 34 | Мађарска | [32] | |
18,00 | Јужна Кореја | 31 : 23 | Кина | [33] | |
20,15 | Русија | 32 : 31 | Француска | [34] |
Полуфинале
Датум | Утакмица | Резултат | Детаљи |
---|---|---|---|
Полуфинале групе 5 до 8 места. | |||
21. август | Шведска — Кина | 19:20 | [35] |
Румунија — Француска | 32:31 (2 прод.) | [36] | |
Полуфинале групе 1 до 4 места. | |||
21. август | Норвешка — Јужна Кореја | 29:28 | [37] |
Мађарска — Русија | 20:22 | [38] |
Утакмице за пласман
Датум | Утакмица | Резултат | Детаљи |
---|---|---|---|
Утакмица за 7 место | |||
23. август | Шведска — Румунија | 30:34 | [39] |
Утакмица за 5 место | |||
23. август | Кина — Француска | 23:31 (2 прод.) | [40] |
Утакмица за 3. место | |||
23. август | Јужна Кореја — Мађарска | 33:28 | [41] |
Финале | |||
23. август | Норвешка — Русија | 34:27 | [42] |
Коначан пласман
| Најбољи тим
Chosen by team officials and IHF experts: IHF.info |
Рукомет за жене на олимпијским играма 2008. |
---|
Норвешка 1. Титула |
Листа најбољих голмана
|
Листа стрелаца
Место | Име | Екипа | Гол. | Шутова | % |
---|---|---|---|---|---|
1 | Рамона Мајер | Румунија | 56 | 78 | 72% |
2 | Анита Гербиц | Мађарска | 49 | 105 | 47% |
3 | Hong Jeong-Ho | Јужна Кореја | 44 | 66 | 67% |
4 | Мун Пил-Хи | Јужна Кореја | 42 | 83 | 51% |
5 | Јохана Алм | Шведска | 40 | 95 | 42% |
6 | Парк Чунг-Хи | Јужна Кореја | 37 | 62 | 60% |
Људмила Постнова | Русија | 76 | 49% | ||
8 | Ирина Близнова | Русија | 36 | 70 | 51% |
9 | Лју Јун | Кина | 35 | 49 | 71% |
10 | Јонела Станка-Галча | Румунија | 33 | 41 | 80% |
Линеа Торстенсон | Шведска | 90 | 37% |
Састави екипа победница
1 | Норвешка | Каролин Дире Бреванг, Марит Малм Фрафјорд, Кари Алвик Гримсбо, Гро Хамерсенг, Катрине Лунде Харалдсен, Кари Мете Јохансен, Тонје Ларшен, Кристине Лунде, Елсе-Марте Серли-Либек, Катја Ниберг, Тонје Нествул, Лин-Кристин Ригелхут, Герил Снороген, Рагнилд Маргрете Амуд Тренер: |
---|---|---|
2 | Русија | Ина Суслина, Ирина Полторотскаја, Окасана Роменскаја, Људмила Постнова, Ана карејева, Јекатерина Андрјушина, Јана Ускова, Јелена Поленова, Емилија Туреј, Наталија Шипилова, Марија Сидорова, Јекатерина Мареникова, Јелена Дмитријева, Ирина Близнова Тренер: |
3 | Јужна Кореја | О Јонг-Ран, Ву Сун-Хи, Ким Она, Ха Сун-Јунг, Џунг Џи-Хи, Ан Џунг-Хва, Ким Нам-Сун, Ким Ча-Јун, О Сенг-Ок, Хонг Џионг-Хо, Парк Чанг-Хи, Ли Мин-Хи, Мјунг Бок-Хи, Чој Им-Џионг, Мун Пил-Хи |
Види још
Спољашње везе
- Пекинг 2008.
- Међународна рукометна федерација|ИХФ
- Европска рукометна федерација|ЕХФ
- Квалификације у рукомету за ОИ 2008, жене
- п
- р
- у