Светско првенство у атлетици на отвореном 1983 — 3.000 метара препреке за мушкарце
Такмичења у трци на 3.000 метара са препрекама у мушкој конкуренцији на 1. Светском првенству у атлетици 1983. у Хелсинкију одржано је 9., 10. и 12. августa на Олимпијском стадиону.
Земље учеснице
Учествовало је 35 такмичара из 21. земље.[1]
Рекорди
Рекорди закључно са 8. августом 1983.
Рекорди пре почетка Светског првенства 1983. | ||||
---|---|---|---|---|
Светски рекорд[2] | Хенри Роно Кенија | 8:05.4рм | Сијетл, Сједињене Америчке Државе | 11. мај 1978. |
Рекорд светских првенстава | 1. Светско првенство | |||
Најбољи резултат сезоне[3] | Хенри Марш Сједињене Америчке Државе | 8:17.39 | Стокхолм, Шведска | 4. јул 1983. |
Афрички рекорд[4] | Хенри Роно Кенија | 8:05.4рм | Сијетл, Сједињене Америчке Државе | 11. јул 1978. |
Азијски рекорд[5] | Масинари Шинтаку , Јапан | 8:19.52 | Стокхолм, Шведска | 8. јул 1980. |
Европски рекорд'[6] | Феннандо Мемеде , Шведска | 8:08.02 | Монтреал, Канада | 28. јул 1976. |
Северноамерички рекорд[7] | Хенри Марш Сједињене Америчке Државе | 8:15.68 | Јуџин, Сједињене Америчке Државе | 28. јун 1980. |
Јужноамерички рекорд[[8] | ||||
Океанијски рекорд[9] | Јуен Робертсон Нови Зеланд | 8:21.08 | Монтреал, Канада | 28. јул 1976 |
Рекорди по завршеку Светског првенства 1983. | ||||
Рекорд светских првенстава | Џулијус Корир, Кенија | 8:26.63 | Хелсинки, Финска | 9. август 1983. |
Колин Риц, Уједињено Краљевство | 8:22.78 | |||
Богуслав Мамињски, Пољска | 8:20.81 | 10. август 1983. | ||
Патриц Илг, Западна Немачка | 8:15.06 | 12. август 1983. |
Најбољи резултати 1983. години
Десет најбржих светских атлетичарки на 3.000 м са препрекама пре почетка светског првенства (7. августа 1983) заузимало је следећи пласман.[10]
1. | Хенри Марш | Сједињене Државе | 8:17.39 | 4. јул |
2. | Џорџ Кипротич Роно | Кенија | 8:17.42 | 26. јул |
3. | Богуслав Мамињски | Пољска | 8:18.08 | 4. јул |
4. | Ричард Тувеј | Кенија | 8:18.08 | 20. јун |
5. | Патриц Илг | Западна Немачка | 8:18.27 | 26. јул |
6. | Томи Екблом | Финска | 8:19.40 | 6. јул |
7. | Грејем Фел | Уједињено Краљевство | 8:19.53 | 4. јул |
8. | Рајнер Швaрц | Западна Немачка | 8:19.64 | 26. јун |
9. | Џулијус Корир | Кенија | '8:19.53 | 26. јул |
10. | Кшиштоф Веселовски | Пољска | '49,04 | 3. јун |
Такмичари чија су имена подебљана учествовали су на СП.
Освајачи медаља
Освајачи медаља | ||||||
Патриц Илг | Богуслав Мамињски | Колин Риц, | ||||
Западна Немачка | Пољска | Уједињено Краљевство |
Сатница
Датум | Време | Ниво |
---|---|---|
9. август 1983. | Квалификације | |
10. август 1983. | Полуфинале | |
12. август 1983. | Финале |
Резултати
Квалификације
Такмичење је одржано 9. августa 1983. године. У квалификацијама је учествовало 35 такмичара подељених у 3 групе. Пласман у полуфинале изборило је по 6 прволасираних атлетичара из сваке групе (КВ) и 6 атлетичара са најбољим резултатима (кв).[1],[11],[12]
Место | Пласман | Група | Атлетичар | Земља | ЛР | ЛРС | Време | Напомена |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | 1 | 3 | Колин Риц | Уједињено Краљевство | 8:18,80 | 8:22,19 | 8:26.63 | КВ, РСП |
2. | 2 | 3 | Кшиштоф Веселовски | Пољска | 8:11.63 | 8:18.68 | 8:22.79 | КВ, |
3. | 3 | 3 | Патриц Илг | Западна Немачка | 8:12.13 | 8:12.13 | 8:22,97 | КВ, |
4. | 4. | 3 | Ричард Тувеј | Кенија | 8:18,22 | 8:18,22 | 8:23.88 | КВ, |
5. | 5. | 3 | Хаген Мелцер | Источна Немачка | 8:20.28 | 8:20.28 | 8:24.23 | КВ, |
6. | 6. | 3 | Брајан Димер | САД | 8:23.12 | 8:23.12 | 8:22,13 | КВ,' |
7. | 7. | 3 | Питер Ренер | Нови Зеланд | 8:23.38 | 8:23.38 | 8:25.66 | кв, |
8. | 8. | 3 | Франсиско Санчез | Шпанија | 8:18.96 | 8:20.20 | 8:25.92 | кв, |
9. | 1. | 1 | Џулијус Корир | Кенија | 2:20.02 | 8;20.02 | 8:26.63 | КВ, РСП |
10. | 1. | 2 | Кшиштоф Веселовски | Пољска | 8:19.33 | 8:20,10 | 8:27.08 | КВ |
11. | 2. | 1 | Доминго Рамон | Шпанија | 8:15.74 | 8:27.19 | КВ, | |
12. | 3. | 1 | Хенри Марш | САД | 2:15.68 | 8:17.39 | 8:27.46 | КВ, |
13. | 4. | 1 | Рајнер Шварц | Западна Немачка | 8:19.64 | 8:19.64 | 8:27.71 | КВ,' |
14. | 5. | 1 | Грејем Фел | Уједињено Краљевство | 8:19.56 | 8:19.56 | 8:27.71 | КВ, |
15. | 6. | 1 | Габор Марко | Мађарска | 8:27.56 | 8:27.56 | 8:27.72 | КВ, |
16. | 7. | 1 | Маријано Скартецини | Италија | 8:12.5рм | 8:28.27 | КВ | |
17. | 2. | 2 | Панајот Кашанов | Бугарска | 8:26.91 | 8:26.91 | 8:29.15 | КВ, |
18. | 3. | 2 | Џорџ Кипротич Роно | Кенија | 8:12,0рм | 8:17.42 | 8:29.25 | КВ |
19. | 8. | 1 | Жозеф Махмуд | Француска | 8:20.54 | 8:22.76 | 8:29.34 | кв |
20. | 4. | 2 | Томи Екблом | Финска | 8:19.40 | 8:19.40 | 8:30.74 | кв |
21. | 9. | 3 | Паскал Дебакер | Француска | 8:28.76 | 8:28.76 | 8:30.79 | ' кв |
22. | 5. | 2 | Роџер Хакни | Уједињено Краљевство | 8:21.41 | 8:30.90 | КВ | |
23. | 9. | 1 | Шигејуки Аикјо | Јапан | 8:31.27 | кв | ||
24. | 6. | 2 | Вилим Ван Дајк | Белгија | 8:21.73 | 8:21.73 | 8:32.33 | КВ |
25. | 7. | 2 | Рики Питман | САД | 8:23.66 | 8:23.66 | 8:32.62 | |
26 | 8. | 2 | Брендан Кивин | Ирска | 8:27,77 | 8:27,77 | 8:34.02 | |
27. | 9. | 2 | Мохамед Хомада | Мароко | 8:25,17 | 8:25,17 | 8:34.59 | |
28. | 10. | 1 | Петер Даненс | Белгија | 8:39.66 | |||
29. | 10. | 2 | Хуан Хосе Торес | Шпанија | 2:24.08 | 8:28.08 | 8:41.87 | |
30. | 11. | 1 | Илка Еиревајнен | Финска | 8:22.9 рм | 8:25.20 | 8:46.23 | |
31. | 10. | 3 | Кармело Риос | Порторико | 8:28.89 | 8:28.89 | 8:47.19 | |
32. | 11. | 3 | Ешету Тура | Етиопија | 8:13.57 | 8:53.86 | ||
33. | 12. | 1 | Флеминг Јенсен | Данска | 8:22.9 рм | 8:22,9 | 8:56.57 | |
34. | 11. | 2 | Марк Адам | Канада | 8:35.41 | 8:35.41 | 9:15.18 | |
35. | 12. | 2 | Hana Girma | Етиопија | 8:28.22 | 9:31.81 |
Подебљани лични рекорди су и национални рекорди земље коју такмичар представља
Полуфинале
Полуфиналне трке одржане су 10. августа. Такмичари су подењени у две група, а за финале пласирани су првих 5 из сваке групе (КВ) и 2 по основу резултата (кв).[13]
Место | Пласман | Група | Атлетичарка | Земља | Резултат | Белешка |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | 1. | 2 | Богуслав Мамињски | Пољска | 8:20.81 | КВ РСП |
2. | 2. | 2 | Патриц Илг | Западна Немачка | 8:20.83 | КВ |
3. | 3. | 2 | Џулијус Корир | Кенија | 8:21.07 | КВ |
4. | 4. | 2 | Жозеф Махмуд | Француска | 8:21.29 | КВ |
5. | 5. | 2 | Доминго Рамон | Шпанија | 8:21.61 | КВ |
6. | 6. | 2 | Роџер Хакни | Уједињено Краљевство | 8:22.44 | кв |
7. | 1. | 1 | Колин Риц | Уједињено Краљевство | 8:22,91 | КВ РСП |
8. | 2. | 1 | Хаген Мелцер | Источна Немачка | 8:20.45 | КВ |
9. | 3. | 1 | Хенри Марш | САД | 8:23.18 | КВ |
10. | 7. | 2 | Грејем Фел | Уједињено Краљевство | 8:23.22 | кв |
11. | 4. | 1 | Томи Екблом | Финска | 8:23.28 | КВ |
12. | 5. | 1 | Маријано Скартецини | Италија | 8:23.30 | КВ |
13. | 8. | 2 | Брајан Димер | САД | 8:23.39 | |
14. | 6. | 1 | Франсиско Санчез | Шпанија | 8:23,92 | |
15. | 9 | 2 | Питер Ренер | Нови Зеланд | 8:25,72 | |
16. | 7. | 1 | Панајот Кашанов | Бугарска | 8:31,95 | |
17. | 10. | 2 | Габор Марко | Мађарска | 8:32.42 | |
18. | 11. | 2 | Шигејуки Аикјо | Јапан | 8,33.29 | |
19. | 8. | 1 | Ричард Тувеј | Кенија | 8:33.29 | |
20. | 12 | 2 | Џорџ Кипротич Роно | Кенија | 8:33.97 | |
21 | 9 | 1 | Паскал Дебакер | Француска | 8:36.16 | |
22. | 10. | 1 | Вилим Ван Дајк | Белгија | 8:39.01 | |
− | 1 | Рајнер Шварц | Западна Немачка | НЗ | ||
− | 1 | Кшиштоф Веселовски | Пољска | НС |
Финалее
Финале је одржано 12. августа.[14],[15]
Место | Атлетичар | Земља | Резултат | Белешка |
---|---|---|---|---|
Патриц Илг | Западна Немачка | 8:15,06 | РСП | |
Богуслав Мамињски | Пољска | 8:17,03 | ||
Колин Риц | Уједињено Краљевство | 8:17,75 | НР | |
4. | Жозеф Махмуд | Француска | 8:18,32 | НР |
5. | Роџер Хакни | Уједињено Краљевство | 8:19,38 | ЛР |
6. | Грејем Фел | Уједињено Краљевство | 8:20,01 | ЛР |
7. | Џулијус Корир | Кенија | 8:20,11 | |
8. | Хенри Марш | САД | 8:20,45 | |
9. | Маријано Скартецини | Италија | 8:21,17 | |
10. | Доминго Рамон | Шпанија | 8:21,32 | |
11. | Хаген Мелцер | Источна Немачка | '8:21,33 | |
12. | Томи Екблом | Финска | 8:21,50 |
Референце
- ^ а б [1] Стартна листа такмичара у трци на 3.000 метара са препрекама на сајту World Athletics] Прибављено 31. 12. 2020.
- ^ [2] Светска ранг листа тркача на 3.000 метара на дан 7. август 1983. сајт worldathletics.org
- ^ [3] Годишња ранг трке на 400 м препоне за мушкарце на дан 7. август 1983. сајт worldathletics.org
- ^ [4] Афричка ранг листа до 7. августа 1983. сајт worldathletics.org
- ^ [5] Азијска ранг листа до 6. августа 1983. сајт worldathletics.org
- ^ [6] Европска ранг листа до 6. августа 1983. сајт worldathletics.org
- ^ [7] Сверноамеричка ранг листа до 6. августа 1983. сајт worldathletics.org
- ^ [8] Јужноамеричка ранг листа до 7. августа 1983. сајт worldathletics.org
- ^ [9] Океанијскижа ранг листа до 7. августа 1983. сајт worldathletics.org
- ^ [10] Сезонска светска ранг листа тркача на 3.000 метара са препрекама 1983. сајт worldathletics.org Преузето 1.1.2021.
- ^ Резултати квалификација по групама на сајту WA Прибављено 2.1.2021.,
- ^ Збирни резултати квалификација на сајту WA Прибављено 2.1.2021.
- ^ Резултати полуфинала на сајту worldathletics.org Прибављено 3.1.2021.
- ^ Стартна листа финала на сајту worldathletics.org Прибављено 3.1.2021
- ^ Резултати финала на сајту worldathletics.org Прибављено 3.1.2021
Спољашње везе
- Комплетни резултат са СП-а на сајту todor66.com/
- Комплетни резултати СП 1983. на сајту WA
- п
- р
- у
1983: Patriz Ilg (ФРГ) • 1987: Франческо Панета (ИТА) • 1991: Мозес Киптануи (КЕН) • 1993: Мозес Киптануи (КЕН) • 1995: Мозес Киптануи (КЕН) • 1997: Вилсон Боит Кипкетер (КЕН) • 1999: Кристофер Косгеи (КЕН) • 2001: Рубен Косгеи (КЕН) • 2003: Saif Saaeed Shaheen (КАТ) • 2005: Saif Saaeed Shaheen (КАТ) • 2007: Бримин Кипроп Кипруто (КЕН) • 2009: Езекијел Кембој (КЕН) • 2011: Езекијел Кембој (КЕН) • 2013: Езекијел Кембој (КЕН) • 2015: Езекијел Кембој (КЕН) • 2017: Консеслус Кипруто (КЕН) • 2019: Консеслус Кипруто (КЕН) • 2022: Суфијане ел Бакали (МАР) • 2023: Суфијане ел Бакали (МАР) •
1983 • 1997 • 1991 • 1993 • 1995 • 1997 • 1999 • 2001 • 2003 • 2005: Docus Inzikuru (УГА) • 2007: Јекатерина Волкова (РУС) • 2009: Марта Домингез (ШПА) • 2011: Хабиба Гриби (ТУН) • 2013: Милка Чемос Чејва (КЕН) • 2015: Хивин Кијенг Џепкемои (КЕН) • 2017: Ема Коберн (САД) • 2019: Беатрис Чепкоеч (КЕН) • 2022: Норах Јеруто (КАЗ) • 2023: Винфред Мутиле Јави (БХР) •