Copa Libertadores 2021
Evenemangsfakta | |||
---|---|---|---|
Datum | 23 februari–27 november 2021 | ||
Arrangör | Conmebol | ||
Finalarena | Estadio Centenario | ||
Spelform | Gruppspel och utslagsspel | ||
Deltagare | |||
Antal lag | 47 | ||
0 | |||
Mästare | Palmeiras (3:e titeln) | ||
Finalist | Flamengo | ||
| |||
|
Copa Libertadores 2021 var den 62:a säsongen av Copa Libertadores. I turneringen deltog lag från de tio medlemsländerna av Conmebol. Turneringen vanns av Palmeiras som i finalen besegrade Flamengo med 2–1 efter förlängning
Kvalspel
Första omgången
v • r Första kvalomgången – 6 deltagande klubblag | ||||
---|---|---|---|---|
Lag 1 | Totalt | Lag 2 | Möte 1 | Möte 2 |
Liverpool | 2–4 | Universidad Católica | 2–1 | 0–3 |
Universidad César Vallejo | 0–2 | Caracas | 0–0 | 0–2 |
Royal Pari | 2–5 | Guaraní | 1–4 | 1–1 |
Andra omgången
v • r Andra kvalomgången – 16 deltagande klubblag | ||||
---|---|---|---|---|
Lag 1 | Totalt | Lag 2 | Möte 1 | Möte 2 |
Universidad Católica | 2–3 | Libertad | 0–1 | 2–2 |
Grêmio | 8–2 | Ayacucho | 6–1 | 2–1 |
Montevideo Wanderers | 1–5 | Bolívar | 1–0 | 0–5 |
Universidad de Chile | 1–3 | San Lorenzo | 1–1 | 0–2 |
Santos | 3–2 | Deportivo Lara | 2–1 | 1–1 |
Caracas | 2–5 | Junior | 1–2 | 1–3 |
Unión Española | 3–6 | Independiente del Valle | 1–0 | 2–6 |
Guaraní | 0–5 | Atlético Nacional | 0–2 | 0–3 |
Tredje omgången
v • r Tredje kvalomgången – 8 deltagande klubblag | ||||
---|---|---|---|---|
Lag 1 | Totalt | Lag 2 | Möte 1 | Möte 2 |
Libertad | 2–4 | Atlético Nacional | 1–0 | 1–4 |
Independiente del Valle | 4–2 | Grêmio | 2–1 | 2–1 |
Bolívar | 2–4 | Junior | 2–1 | 0–3 |
San Lorenzo | 3–5 | Santos | 1–3 | 2–2 |
Gruppspel
Kvalificerad för slutspel | |
Kvalificerad för Copa Sudamericana |
Grupp A
|
|
Grupp B
|
|
Grupp C
|
|
Grupp D
|
|
Grupp E
|
|
Grupp F
|
|
Grupp G
|
|
Grupp H
|
|
Slutspel
- Huvudartikel: Slutspelet i Copa Libertadores 2021
Slutspelsträd
Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final v • r | |||||||||||||||||||
São Paulo | 1 | 3 | 4 | |||||||||||||||||||
Racing | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||
São Paulo | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||||
Palmeiras | 1 | 3 | 4 | |||||||||||||||||||
Universidad Católica | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||
Palmeiras | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||
Palmeiras (BM) | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||
Atlético Mineiro | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||
River Plate | 1 | 2 | 3 | |||||||||||||||||||
Argentinos Juniors | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||||
River Plate | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||
Atlético Mineiro | 1 | 3 | 4 | |||||||||||||||||||
Boca Juniors | 0 | 0 | 0 (1) | |||||||||||||||||||
27 november 2021 | ||||||||||||||||||||||
Atlético Mineiro (str.) | 0 | 0 | 0 (3) | |||||||||||||||||||
Palmeiras (e.f.) | 2 | |||||||||||||||||||||
Flamengo | 1 | |||||||||||||||||||||
Olimpia (str.) | 0 | 0 | 0 (5) | |||||||||||||||||||
Internacional | 0 | 0 | 0 (4) | |||||||||||||||||||
Olimpia | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||
Flamengo | 4 | 5 | 9 | |||||||||||||||||||
Defensa y Justicia | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||
Flamengo | 1 | 4 | 5 | |||||||||||||||||||
Flamengo | 2 | 2 | 4 | |||||||||||||||||||
Barcelona | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||
Cerro Porteño | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||
Fluminense | 2 | 1 | 3 | |||||||||||||||||||
Fluminense | 2 | 1 | 3 | |||||||||||||||||||
Barcelona (BM) | 2 | 1 | 3 | |||||||||||||||||||
Vélez Sarsfield | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||
Barcelona | 0 | 3 | 2 | |||||||||||||||||||
Åttondelsfinaler
v • r Åttondelsfinaler – 16 deltagande klubblag | ||||
---|---|---|---|---|
Lag 1 | Totalt | Lag 2 | Möte 1 | Möte 2 |
Defensa y Justicia | 1–5 | Flamengo | 0–1 | 1–4 |
Boca Juniors | 0–0 (1–3 str.) | Atlético Mineiro | 0–0 | 0–0 |
Universidad Católica | 0–2 | Palmeiras | 0–1 | 0–1 |
Cerro Porteño | 0–3 | Fluminense | 0–2 | 0–1 |
Vélez Sarsfield | 2–3 | Barcelona | 1–0 | 1–3 |
São Paulo | 4–2 | Racing | 1–1 | 3–1 |
River Plate | 3–1 | Argentinos Juniors | 1–1 | 2–0 |
Olimpia | 0–0 (5–4 str.) | Internacional | 0–0 | 0–0 |
Kvartsfinaler
v • r Kvartsfinaler – 8 deltagande klubblag | ||||
---|---|---|---|---|
Lag 1 | Totalt | Lag 2 | Möte 1 | Möte 2 |
Olimpia | 2–9 | Flamengo | 1–4 | 1–5 |
River Plate | 0–4 | Atlético Mineiro | 0–1 | 0–3 |
São Paulo | 1–4 | Palmeiras | 1–1 | 0–3 |
Fluminense | 00003–3 (BM) | Barcelona | 2–2 | 1–1 |
Semifinaler
v • r Semifinaler – 4 deltagande klubblag | ||||
---|---|---|---|---|
Lag 1 | Totalt | Lag 2 | Möte 1 | Möte 2 |
Flamengo | 4–0 | Barcelona | 2–0 | 2–0 |
Palmeiras | 00001–1 (BM) | Atlético Mineiro | 0–0 | 1–1 |
Final
27 november 2021 | Palmeiras | 0000 2 – 1 (e.fl.) | Flamengo | Estadio Centenario | ||
17:00 UTC−3 | Raphael Veiga 5′ Deyverson 95′ | Rapport | 72′ Gabriel Barbosa | Montevideo Domare: Néstor Pitana (Argentina) | ||
Se även
Källor
- Conmebol.com (spanska)
Noter
- Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia.
|