Herrarnas mellanvikt i judo vid olympiska sommarspelen 1980
Judo vid olympiska sommarspelen 1980 | ||||
---|---|---|---|---|
Extra lättvikt | herrar | |||
Halv lättvikt | herrar | |||
Lättvikt | herrar | |||
Halv mellanvikt | herrar | |||
Mellanvikt | herrar | |||
Halv tungvikt | herrar | |||
Tungvikt | herrar | |||
Öppen klass | herrar |
Herrarnas -86 kg i judo vid olympiska sommarspelen 1980 avgjordes i Moskva.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons |
Mellanvikt (86 kg)[1] | Jürg Röthlisberger Schweiz | Isaac Azcuy Kuba | Detlef Ultsch Östtyskland Aleksandrs Jackevičs Sovjetunionen |
Resultat
Huvudträd
Sextondelsfinaler | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | |||||||||||||
Jatskevitj (URS) | W | ||||||||||||||||
Tsend-Auish (MGL) | L | Jatskevitj (URS) | W | ||||||||||||||
Kurczyna (POL) | W | Kurczyna (POL) | L | ||||||||||||||
Carew (AUS) | L | Jatskevitj (URS) | W | ||||||||||||||
Sanguis (FRA) | L | Obadov (YUG) | L | ||||||||||||||
Cechini (ESP) | W | Cechini (ESP) | L | ||||||||||||||
Obadov (YUG) | W | Obadov (YUG) | W | ||||||||||||||
Bye | L | Jatskevitj (URS) | L | ||||||||||||||
Lobe (CMR) | W | Röthlisberger (SUI) | W | ||||||||||||||
Nicolas (BEL) | L | Lobe (CMR) | L | ||||||||||||||
Röthlisberger (SUI) | W | Röthlisberger (SUI) | W | ||||||||||||||
Ström (SWE) | L | Röthlisberger (SUI) | W | ||||||||||||||
Estrella (ECU) | W | Papacostas (CYP) | L | ||||||||||||||
Boiadzjiev (BUL) | L | Estrella (ECU) | L | ||||||||||||||
Papacostas (CYP) | W | Papacostas (CYP) | W | ||||||||||||||
Bye | L | Röthlisberger (SUI) | W | ||||||||||||||
Kiss (HUN) | L | Azcuy (CUB) | L | ||||||||||||||
Carmona (BRA) | W | Carmona (BRA) | W | ||||||||||||||
Diabone (SEN) | W | Diabone (SEN) | L | ||||||||||||||
Saad (SYR) | L | Carmona (BRA) | W | ||||||||||||||
Seinsenbacher (AUT) | L | Toma (ROM) | L | ||||||||||||||
Pak (PRK) | W | Pak (PRK) | L | ||||||||||||||
Toma (ROM) | W | Toma (ROM) | W | ||||||||||||||
Bye | L | Carmona (BRA) | L | ||||||||||||||
Donnelly (GBR) | L | Azcuy (CUB) | W | ||||||||||||||
Azcuy (CUB) | W | Azcuy (CUB) | W | ||||||||||||||
Muhakatesho (ZAM) | W | Muhakatesho (ZAM) | L | ||||||||||||||
Bye | L | Azcuy (CUB) | W | ||||||||||||||
Ultsch (GDR) | W | Ultsch (GDR) | L | ||||||||||||||
Muzaffer (KUW) | L | Ultsch (GDR) | W | ||||||||||||||
Casadei (SMR) | W | Casadei (SMR) | L | ||||||||||||||
Bye | L |
Återkval
- Pool A
Ström (SWE) | 5:00 | Lobe (CMR) |
Ström (SWE) | 4:24 | Jatskevitj (URS) |
- Pool B
Donnelly (GBR) | 0:16 | Muhakatesho (ZAM) |
Donnelly (GBR) | 5:00 | Ultsch (GDR) |
Ultsch (GDR) | 7:00 | Carmona (BRA) |
Referenser
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1980/JUD/mens-middleweight.html Arkiverad 1 juni 2009 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- Officiell rapport
|