Kanot vid europeiska spelen
Kanot vid europeiska spelen | |
Förbund | International Canoe Federation |
---|---|
Grenar | 16 (2019) |
Debut | Baku 2015 |
Kanot vid europeiska spelen är kanottävlingar som ingår i de europeiska spelen. Kanot var en av de 20 sporter som fanns med vid de första europeiska spelen 2015.[1][2] Sporten finns med på programmet även under andra upplagan 2019.[3]
Grenar
Under de två europeiska spelen som har genomförts har sprintgrenar i avgjorts i disciplinerna kajak (K) och kanadensare (C).
Antal grenar | 15 | 19 | ||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kanot | 15 | 16 |
Medaljörer
2015
Se även Kanot vid europeiska spelen 2015.
- Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
K-1 200 meter | Miklós Dudás (HUN) | Petter Menning (SWE) | Ed McKeever (GBR) |
K-1 1 000 meter | Max Hoff (GER) | Fernando Pimenta (POR) | Rene Holten Poulsen (DEN) |
K-1 5 000 meter | Max Hoff (GER) | Fernando Pimenta (POR) | Cyrille Carre (FRA) |
K-2 200 meter | Serbien Nebojša Grujić Marko Novaković | Tyskland Ronald Rauhe Tom Liebscher | Ungern Sandor Totka Péter Molnár |
K-2 1 000 meter | Ungern Zoltán Kammerer Tamas Szalai | Tyskland Max Rendschmidt Marcus Gross | Belarus Vitalij Bialko Raman Piatrusjenka |
K-4 1 000 meter | Ungern Zoltan Kammerer Dávid Tóth Tamás Kulifai Dániel Pauman | Ryssland Alexandr Sergeev Vasilj Pogreban Anton Ryachov Vladislav Blintcov | Belarus Pavel Miadzvedzeu Aleh Jurenia Vitalij Bialko Raman Piatrusjenka |
C-1 200 meter | Henrikas Žustautas (LTU) | Valentin Demjanenko Fuksa (AZE) | Martin Fuksa (CZE) |
C-1 1 000 meter | Sebastian Brendel (GER) | Martin Fuksa (CZE) | Attila Vajda (HUN) |
C-2 1 000 meter | Belarus Andrei Bahdanovitj Aliaksandr Bahdanovitj | Ryssland Alexej Korovasjkov Ilja Pervuchin | Tyskland Peter Kretschmer Michael Müller |
- Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
K-1 200 meter | Marta Walczykiewicz (POL) | Natalia Podolskaja (BLR) | Danuta Kozák (HUN) |
K-1 500 meter | Danuta Kozák (HUN) | Yvonne Schuring (AUT) | Ewelina Wojnarowska (POL) |
K-1 5 000 meter | Marjna Litvinsjuk (BLR) | Lani Belcher (GBR) | Renáta Csay (HUN) |
K-2 200 meter | Belarus Marjna Litvinsjuk Marharyta Macheva | Serbien Nikolina Moldovan Olivera Moldovan | Ukraina Marija Povkh Anastasiia Todorova |
K-2 500 meter | Serbien Milica Starović Dalma Ružičić-Benedek | Rumänien Roxana Borha Elena Meroniac | Ungern Anna Kárász Ninetta Vad |
K-4 500 meter | Ungern Gabriella Szabó Anna Karasz Danuta Kozák Ninetta Vad | Tyskland Franziska Weber Verena Hantl Conny Wassmuth Tina Dietze | Polen Karolina Naja Ewelina Wojnarowska Edyta Dzieniszewska-Kierkla Beata Mikołajczyk |
Denna tabell: visa • redigera
2019
Se även Kanot vid europeiska spelen 2019.
[4]
- Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
K-1 200 meter | Maxime Beaumont (FRA) | Balázs Birkás (HUN) | Dzmitry Tratsiakou (BLR) |
K-1 1 000 meter | Bálint Kopasz (HUN) | Fernando Pimenta (POR) | Aleh Jurenia (BLR) |
K-1 5 000 meter | Bálint Kopasz (HUN) | Fernando Pimenta (POR) | Max Hoff (GER) |
K-2 1 000 meter | Tyskland Max Hoff Jacob Schopf | Ukraina Oleh Kukharyk Oleksandr Syromiatnykov | Ryssland Roman Anosjkin Vladislav Litovka |
K-4 500 meter | Ryssland Artem Kuzachmetov Aleksandr Sergejev Oleh Husiev Vitaly Ersjov | Tyskland Max Rendschmidt Ronald Rauhe Tom Liebscher Max Lemke | Slovenien Samuel Baláž Erik Vlček Csaba Zalka Adam Botek |
C-1 200 meter | Artsem Kozyr (BLR) | Nicolae Craciun (ITA) | Alfonso Benavides (ESP) |
C-1 1 000 meter | Tomasz Kaczor (POL) | Kirill Sjamsjurin (RUS) | Sebastian Brendel (GER) |
C-2 1 000 meter | Rumänien Cătălin Chirilă Victor Mihalachi | Ukraina Andrii Rybachok Yurii Vandiuk | Ryssland Ilja Pervuchin Kirill Sjamsjurin |
- Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
K-1 200 meter | Emma Jørgensen (DEN) | Danuta Kozák (HUN) | Marta Walczykiewicz (POL) |
K-1 500 meter | Volha Chudzenka (BLR) | Danuta Kozák (HUN) | Emma Jørgensen (DEN) |
K-1 5 000 meter | Maryna Litvintjuk (BLR) | Dóra Bodonyi (HUN) | Marianna Petrušová (SVK) |
K-2 200 meter | Ukraina Mariya Povkh Liudmyla Kuklinovska | Tyskland Franziska John Tina Dietze | Belarus Volha Chudzenka Maryna Litvintjuk |
K-2 500 meter | Belarus Volha Chudzenka Maryna Litvintjuk | Ungern Anna Kárász Danuta Kozák | Ryssland Anastasija Pantjenko Kira Stepanova |
K-4 500 meter | Ungern Anna Kárász Danuta Kozák Tamara Csipes Erika Medveczky | Belarus Marharyta Makhneva Nadzeja Papok Volha Chudzenka Maryna Litvintjuk | Polen Karolina Naja Katarzyna Kołodziejczyk Anna Puławska Helena Wiśniewska |
C-1 200 meter | Alena Nazdrova (BLR) | Lisa Jahn (GER) | Dorota Borowska (POL) |
C-2 500 meter | Ungern Virág Balla Kincső Takács | Belarus Nadzeja Makartjanka Volha Klimava | Ryssland Kseniia Kuratj Olesia Romasenko |
Denna tabell: visa • redigera
Referenser
- ^ Baku 2015 European Games - Canoe Sprint Arkiverad 16 juni 2015 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ Exclusive: Sambo included on Minsk 2019 programme but aquatics misses out (engelska)
- ^ Minsk 2019 European Games - Canoe Sprint Arkiverad 6 juni 2019 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ Canoe Sprint Medallists (engelska)
|
|