Lätt weltervikt i boxning vid olympiska sommarspelen 1992
Boxning vid olympiska sommarspelen 1992 | ||||
---|---|---|---|---|
Lätt flugvikt | ||||
Flugvikt | ||||
Bantamvikt | ||||
Fjädervikt | ||||
Lättvikt | ||||
Lätt weltervikt | ||||
Weltervikt | ||||
Lätt mellanvikt | ||||
Mellanvikt | ||||
Lätt tungvikt | ||||
Tungvikt | ||||
Supertungvikt |
Resultat från boxning vid olympiska sommarspelen 1992 och herrarnas lätta weltervikt. Boxarna vägde under 63,5 kg. Tävlingarna arrangerades i Pavelló Club Joventut de Badalona i Barcelona.
Medaljörer
Klass | Guld | Silver | Brons |
Lätt weltervikt | Héctor Vinent Kuba | Mark Leduc Kanada | Leonard Doroftei Rumänien |
Jyri Kjäll Finland |
Resultat
Första rundan
Vinnare | Resultat | Förlorare |
---|---|---|
Första rundan | ||
Oleg Nikolaev (EUN) | – BYE | |
Hubert Tinge Meta (PNG) | – BYE | |
Héctor Vinent (CUB) | 27-4 | Edwin Cassiani (COL) |
Andreas Zülow (GER) | 12-0 | Kim Jae-Kyung (KOR) |
Michele Piccirillo (ITA) | 23-5 | Anushirvan Nourian (IRN) |
Jyri Kjäll (FIN) | RSCH-1 | Sergio Rey (ESP) |
Lászlo Szücs (HUN) | 7-0 | Trevor Shailer (NZL) |
Daniel Fulanse (ZAM) | 13-3 | Abdelkader Wahabi (BEL) |
Leonard Doroftei (ROM) | 24-4 | Edgar Ruiz (MEX) |
Arlo Chavez (PHI) | 12-6 | James Mozez (NGR) |
Myamaa Altankhuyag (MGL) | RSC-2 | Khamsavath Vilayphone (LAO) |
Peter Richardson (GBR) | 14-8 | Vernon Forrest (USA) |
Mark Leduc (CAN) | 9-2 | Godfrey Wakaabu (UGA) |
Dillon Carew (GUY) | 19-4 | Rafael Romero (DOM) |
Christopher Henry (BAR) | DSQ-3 | Dong Seidu (GHA) |
Laid Bouneb (ALG) | 11-4 | Saander Kumar Gollen (IND) |
Andra rundan
Vinnare | Resultat | Förlorare |
---|---|---|
Andra rundan | ||
Oleg Nikolaev (EUN) | 17-2 | Hubert Tinge Meta (PNG) |
Héctor Vinent (CUB) | 14-2 | Andreas Zülow (GER) |
Jyri Kjäll (FIN) | 12-5 | Michele Piccirillo (ITA) |
Lászlo Szücs (HUN) | 15-7 | Daniel Fulanse (ZAM) |
Leonard Doroftei (ROM) | 15-1 | Arlo Chavez (PHI) |
Peter Richardson (GBR) | 21-4 | Myamaa Altankhuyag (MGL) |
Mark Leduc (CAN) | 5-0 | Dillon Carew (GUY) |
Laid Bouneb (ALG) | 17-3 | Christopher Henry (BAR) |
Kvartsfinaler
Vinnare | Resultat | Förlorare |
---|---|---|
Kvartsfinaler | ||
Héctor Vinent (CUB) | 26-3 | Oleg Nikolaev (EUN) |
Jyri Kjäll (FIN) | 9-1 | Lászlo Szücs (HUN) |
Leonard Doroftei (ROM) | Peter Richardson (GBR) | |
Mark Leduc (CAN) | 8-1 | Laid Bouneb (ALG) |
Semifinaler
Vinnare | Resultat | Förlorare |
---|---|---|
Semifinaler | ||
Hector Vinent (CUB) | 13-3 | Jyri Kjäll (FIN) |
Mark Leduc (CAN) | 13-6 | Leonard Doroftei (ROM) |
Final
Vinnare | Resultat | Förlorare |
---|---|---|
Final | ||
Héctor Vinent (CUB) | 11-1 | Mark Leduc (CAN) |
|