Mellanvikt i grekisk-romersk stil i brottning vid olympiska sommarspelen 1992
Brottning vid olympiska sommarspelen 1992 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Viktklass | Fristil | Grekisk- Romersk | |||
Lätt flugvikt | 48 kg | 48 kg | |||
Flugvikt | 52 kg | 52 kg | |||
Bantamvikt | 57 kg | 57 kg | |||
Fjädervikt | 62 kg | 62 kg | |||
Lättvikt | 68 kg | 68 kg | |||
Weltervikt | 74 kg | 74 kg | |||
Mellanvikt | 82 kg | 82 kg | |||
Lätt tungvikt | 90 kg | 90 kg | |||
Tungvikt | 100 kg | 100 kg | |||
Supertungvikt | 130 kg | 130 kg |
Herrarnas brottningsturnering i grekisk-romersk stil i viktklassen mellanvikt vid olympiska sommarspelen 1992 avgjordes i Barcelona i Institut Nacional d'Educació Física de Catalunya.
Medaljörer
Klass | Guld | Silver | Brons |
Mellanvikt | Péter Farkas Ungern | Piotr Stępień Polen | Daulet Turlychanov OSS |
Resultat
- TO — Vinst genom fall
- SP — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren med poäng
- SO — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren utan poäng
- ST — Vinst genom teknisk överlägsenhet, 15 poäng skillnad
- PP — Vinst genom poäng, förloraren med tekniska poäng
- PO — Vinst genom poäng, förloraren utan tekniska poäng
- PA — Vinst genom att motståndaren skadas
- DQ — Vinst genom förverkande
- D2 — Båda brottarna diskvalificerade på grund av passivitet (0-0 poäng)
- DNA — Dök inte upp
- L — Förluster
- ER — Elimineringsrunda
- CP — Klassificeringspoäng
- TP — Tekniska poäng
- PA — Vinst genom att motståndaren skadats
Elimineringsrunda
Pool A
L | CP | TP | L | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | ||||||
0 | Daulet Turlychanov (EUN) | 4-0 TO | 2:12 | Luis Rondon (VEN) | 1 | |
0 | Piotr Stępień (POL) | 3-0 PO | 6-0 | Ernesto Razzino (ITA) | 1 | |
1 | David Martinetti (SUI) | 0-4 ST | 0-16 | Pavel Frinta (TCH) | 0 | |
1 | Diego Potap (ARG) | 0-3 PO | 0-10 | Anton Arghira (ROU) | 0 | |
0 | Timo Niemi (FIN) | 3-0 PO | 1-0 | Hristo Hristov (BUL) | 1 | |
Omgång 2 | ||||||
1 | Daulet Turlychanov (EUN) | 1-3 PP | 2-3 | Piotr Stępień (POL) | 0 | |
2 | Luis Rondon (VEN) | 0-4 TO | 3:31 | Ernesto Razzino (ITA) | 1 | |
1 | David Martinetti (SUI) | 4-0 TO | 1:04 | Diego Potap (ARG) | 2 | |
1 | Pavel Frinta (TCH) | 1-3 PP | 2-4 | Timo Niemi (FIN) | 0 | |
1 | Anton Arghira (ROU) | 0-3 PO | 0-4 | Hristo Hristov (BUL) | 1 | |
Omgång 3 | ||||||
1 | Daulet Turlychanov (EUN) | 3-0 PO | 8-0 | Ernesto Razzino (ITA) | 2 | |
0 | Piotr Stępień (POL) | 3-1 PP | 7-1 | David Martinetti (SUI) | 2 | |
2 | Pavel Frinta (TCH) | 0-0 D2 | 0-0 | Hristo Hristov (BUL) | 2 | |
2 | Anton Arghira (ROU) | 0-3 PO | 0-3 | Timo Niemi (FIN) | 0 | |
Omgång 4 | ||||||
1 | Daulet Turlychanov (EUN) | 3-0 PO | 1-0 | Timo Niemi (FIN) | 1 | |
0 | Piotr Stępień (POL) | Bye | ||||
Omgång 5 | ||||||
0 | Piotr Stępień (POL) | 3-0 PO | 3-0 | Timo Niemi (FIN) | 2 | |
1 | Daulet Turlychanov (EUN) | Bye |
Brottare | L | ER | CP |
---|---|---|---|
Piotr Stępień (POL) | 0 | - | 12 |
Daulet Turlychanov (EUN) | 1 | - | 11 |
Timo Niemi (FIN) | 2 | 5 | 9 |
Pavel Frinta (TCH) | 2 | 3 | 5 |
David Martinetti (SUI) | 2 | 3 | 5 |
Ernesto Razzino (ITA) | 2 | 3 | 4 |
Hristo Hristov (BUL) | 2 | 3 | 3 |
Anton Arghira (ROU) | 2 | 3 | 3 |
Luis Rondon (VEN) | 2 | 2 | 0 |
Diego Potap (ARG) | 2 | 2 | 0 |
Pool B
L | CP | TP | L | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | ||||||
0 | Magnus Fredriksson (SWE) | 3-0 PO | 1-0 | Jean-Pierre Wafflard (BEL) | 1 | |
0 | Thomas Zander (GER) | 3-1 PP | 5-2 | Park Myung-Suk (KOR) | 1 | |
0 | Péter Farkas (HUN) | 3-1 PP | 4-1 | Goran Kasum (IOP) | 1 | |
1 | Mohyeldin Ramadan Hussein (EGY) | 0-3 PO | 0-4 | Dan Henderson (USA) | 0 | |
1 | Leonidas Pappas (GRE) | 0-3 PO | 0-2 | Martial Mischler (FRA) | 0 | |
Omgång 2 | ||||||
1 | Magnus Fredriksson (SWE) | 0-3 PO | 0-1 | Thomas Zander (GER) | 0 | |
2 | Jean-Pierre Wafflard (BEL) | 0-3 PO | 0-3 | Park Myung-Suk (KOR) | 1 | |
0 | Péter Farkas (HUN) | 3-0 PO | 2-0 | Mohyeldin Ramadan Hussein (EGY) | 2 | |
1 | Goran Kasum (IOP) | 3-0 PO | 3-0 | Leonidas Pappas (GRE) | 2 | |
0 | Dan Henderson (USA) | 3-1 PP | 7-2 | Martial Mischler (FRA) | 1 | |
Omgång 3 | ||||||
1 | Magnus Fredriksson (SWE) | 3-1 PP | 2-1 | Park Myung-Suk (KOR) | 2 | |
1 | Thomas Zander (GER) | 0-3 PO | 0-1 | Péter Farkas (HUN) | 0 | |
1 | Goran Kasum (IOP) | 3-0 PO | 2-0 | Dan Henderson (USA) | 1 | |
1 | Martial Mischler (FRA) | Bye | ||||
Omgång 4 | ||||||
2 | Martial Mischler (FRA) | 0-3 PO | 0-2 | Magnus Fredriksson (SWE) | 1 | |
2 | Thomas Zander (GER) | 0-0 D2 | 0-0 | Goran Kasum (IOP) | 2 | |
0 | Péter Farkas (HUN) | 3-0 PO | 2-0 | Dan Henderson (USA) | 2 | |
Omgång 5 | ||||||
2 | Magnus Fredriksson (SWE) | 0-3 PO | 0-2 | Péter Farkas (HUN) | 0 | |
Fjädeplatsen | ||||||
Thomas Zander (GER) | 3-0 PO | 6-0 | Dan Henderson (USA) |
Brottare | L | ER | CP |
---|---|---|---|
Péter Farkas (HUN) | 0 | - | 15 |
Magnus Fredriksson (SWE) | 2 | 5 | 9 |
Goran Kasum (IOP) | 2 | 4 | 7 |
Thomas Zander (GER) | 2 | 4 | 6 |
Dan Henderson (USA) | 2 | 4 | 6 |
Martial Mischler (FRA) | 2 | 4 | 4 |
Park Myung-Suk (KOR) | 2 | 3 | 5 |
Jean-Pierre Wafflard (BEL) | 2 | 2 | 0 |
Leonidas Pappas (GRE) | 2 | 2 | 0 |
Mohyeldin Ramadan Hussein (EGY) | 2 | 2 | 0 |
Finalomgångarna
CP | TP | |||
---|---|---|---|---|
9:e plats | ||||
David Martinetti (SUI) | 3-1 PP | 7-2 | Dan Henderson (USA) | |
7:e plats | ||||
Pavel Frinta (TCH) | 1-3 PP | 1-3 | Thomas Zander (GER) | |
5:e plats | ||||
Timo Niemi (FIN) | 3-1 PP | 3-1 | Goran Kasum (IOP) | |
Bronsmatch | ||||
Daulet Turlychanov (EUN) | 3-0 PO | 2-0 | Magnus Fredriksson (SWE) | |
Final | ||||
Piotr Stępień (POL) | 1-3 PP | 1-6 | Péter Farkas (HUN) |
Källor
- OS-rapport, resultat
|