Simning vid asiatiska spelen 2022
Simning vid asiatiska spelen 2022 | |
Datum | 24–29 september 2023 |
---|---|
Deltagare | |
Nationer | 37 |
Värdskap | |
Land | Kina |
Plats | Hangzhou Olympic Sports Park Aquatics Center, Hangzhou |
← 2018 2026 → |
Simning vid asiatiska spelen 2022 hölls i Hangzhou Olympic Sports Park Aquatics Center i Hangzhou i Kina mellan den 24 och 29 september 2023.[1][2]
Program
H | Försöksheat | F | Final |
Gren ↓ / Datum → | 24:e Sön | 25:e Mån | 26:e Tis | 27:e Ons | 28:e Tor | 29:e Fre | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Herrarnas 50 m frisim | H | F | ||||||||||
Herrarnas 100 m frisim | H | F | ||||||||||
Herrarnas 200 m frisim | H | F | ||||||||||
Herrarnas 400 m frisim | H | F | ||||||||||
Herrarnas 800 m frisim | F | |||||||||||
Herrarnas 1 500 m frisim | F | |||||||||||
Herrarnas 50 m ryggsim | H | F | ||||||||||
Herrarnas 100 m ryggsim | H | F | ||||||||||
Herrarnas 200 m ryggsim | H | F | ||||||||||
Herrarnas 50 m bröstsim | H | F | ||||||||||
Herrarnas 100 m bröstsim | H | F | ||||||||||
Herrarnas 200 m bröstsim | H | F | ||||||||||
Herrarnas 50 m fjärilsim | H | F | ||||||||||
Herrarnas 100 m fjärilsim | H | F | ||||||||||
Herrarnas 200 m fjärilsim | H | F | ||||||||||
Herrarnas 200 m medley | H | F | ||||||||||
Herrarnas 400 m medley | H | F | ||||||||||
Herrarnas 4 × 100 m frisim | H | F | ||||||||||
Herrarnas 4 × 200 m frisim | H | F | ||||||||||
Herrarnas 4 × 100 m medley | H | F | ||||||||||
Damernas 50 m frisim | H | F | ||||||||||
Damernas 100 m frisim | H | F | ||||||||||
Damernas 200 m frisim | H | F | ||||||||||
Damernas 400 m frisim | H | F | ||||||||||
Damernas 800 m frisim | F | |||||||||||
Damernas 1 500 m frisim | F | |||||||||||
Damernas 50 m ryggsim | H | F | ||||||||||
Damernas 100 m ryggsim | H | F | ||||||||||
Damernas 200 m ryggsim | H | F | ||||||||||
Damernas 50 m bröstsim | H | F | ||||||||||
Damernas 100 m bröstsim | H | F | ||||||||||
Damernas 200 m bröstsim | H | F | ||||||||||
Damernas 50 m fjärilsim | H | F | ||||||||||
Damernas 100 m fjärilsim | H | F | ||||||||||
Damernas 200 m fjärilsim | H | F | ||||||||||
Damernas 200 m medley | H | F | ||||||||||
Damernas 400 m medley | H | F | ||||||||||
Damernas 4 × 100 m frisim | H | F | ||||||||||
Damernas 4 × 200 m frisim | H | F | ||||||||||
Damernas 4 × 100 m medley | H | F | ||||||||||
Mixad 4 × 100 m medley | H | F |
Medaljörer
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
50 m frisim | Ji Yu-chan Sydkorea | 21,72 0MR0, 0NR0 | Ian Ho Hongkong | 21,87 | Pan Zhanle Kina | 21,92 |
100 m frisim | Pan Zhanle Kina | 46,97 0AR0 | Wang Haoyu Kina | 48,02 | Hwang Sun-woo Sydkorea | 48,04 |
200 m frisim | Hwang Sun-woo Sydkorea | 1.44,40 0MR0, 0NR0 | Pan Zhanle Kina | 1.45,28 | Lee Ho-joon Sydkorea | 1.45,56 |
400 m frisim | Kim Woo-min Sydkorea | 3.44,36 | Pan Zhanle Kina | 3.48,81 | Nguyễn Huy Hoàng Vietnam | 3.49,16 |
800 m frisim | Kim Woo-min Sydkorea | 7.46,03 0MR0, 0NR0 | Fei Liwei Kina | 7.49,90 | Nguyễn Huy Hoàng Vietnam | 7.51,44 |
1 500 m frisim | Fei Liwei Kina | 14.55,47 | Kim Woo-min Sydkorea | 15.01,07 | Shogo Takeda Japan | 15.03,29 |
50 m ryggsim | Xu Jiayu Kina | 24,38 0NR0 | Wang Gukailai Kina | 24,88 | Ryosuke Irie Japan | 25,15 |
100 m ryggsim | Xu Jiayu Kina | 52,23 0MR0 | Ryosuke Irie Japan | 53,46 | Lee Ju-ho Sydkorea | 53,54 |
200 m ryggsim | Xu Jiayu Kina | 1.55,37 | Lee Ju-ho Sydkorea | 1.56,54 | Hidekazu Takehara Japan | 1.57,63 |
50 m bröstsim | Qin Haiyang Kina | 26,35 0MR0 | Sun Jiajun Kina | 26,92 | Choi Dong-yeol Sydkorea | 26,93 |
100 m bröstsim | Qin Haiyang Kina | 57,76 0MR0 | Yan Zibei Kina | 59,09 | Choi Dong-yeol Sydkorea | 59,28 0NR0 |
200 m bröstsim | Qin Haiyang Kina | 2.07,03 0MR0 | Dong Zhihao Kina | 2.08,67 | Watanabe Ippei Japan | 2.09,91 |
50 m fjärilsim | Baek In-chul Sydkorea | 23,29 0MR0 | Teong Tzen Wei Singapore | 23,34 | Adilbek Mussin Kazakstan | 23,44 |
100 m fjärilsim | Katsuhiro Matsumoto Japan | 51,13 | Wang Changhao Kina | 51,24 | Adilbek Mussin Kazakstan | 51,86 |
200 m fjärilsim | Tomoru Honda Japan | 1.53,15 0MR0 | Wang Kuan-hung Kinesiska Taipei | 1.54,53 | Chen Juner Kina | 1.56,04 |
200 m medley | Wang Shun Kina | 1.54,62 0AR0 | Qin Haiyang Kina | 1.57,41 | Daiya Seto Japan | 1.58,35 |
400 m medley | Tomoru Honda Japan | 4.11,40 | Daiya Seto Japan | 4.12,88 | Wang Shun Kina | 4.15,12 |
4 × 100 m frisim | Kina Pan Zhanle (47,06) Chen Juner (48,00) Hong Jinquan (48,27) Wang Haoyu (47,55) Wang Shun[a] Wang Changhao[a] Yang Jintong[a] | 3.10,88 0AR0 | Sydkorea Ji Yu-chan (48,90) Lee Ho-joon (47,79) Kim Ji-hun (48,66) Hwang Sun-woo (47,61) Yang Jae-hoon[a] Lee Yoo-yeon[a] Kim Young-beom[a] | 3.12,96 0NR0 | Japan Katsumi Nakamura (48,75) Katsuhiro Matsumoto (47,97) Taikan Tanaka (48,82) Tomonobu Gomi (48,72) Shinri Shioura[a] | 3.14,26 |
4 × 200 m frisim | Sydkorea Yang Jae-hoon (1.46,83) Lee Ho-joon (1.45,36) Kim Woo-min (1.44,50) Hwang Sun-woo (1.45,04) Lee Yoo-yeon[a] Kim Gun-woo[a] | 7.01,73 0AR0 | Kina Wang Shun (1.45,96) Niu Guangsheng (1.46,68) Wang Haoyu (1.45,99) Pan Zhanle (1.44,77) Fei Liwei[a] Hong Jinquan[a] Zhang Ziyang[a] | 7.03,40 0NR0 | Japan Hidenari Mano (1.47,11) Tomoru Honda (1.45,59) Taikan Tanaka (1.48,00) Katsuhiro Matsumoto (1.45,59) So Ogata[a] | 7.06,29 |
4 × 100 m medley | Kina Xu Jiayu (52,05) 0MR0 Qin Haiyang (57,63) Wang Changhao (50,68) Pan Zhanle (46,65) Wang Shun[a] Yan Zibei[a] Sun Jiajun[a] Wang Haoyu[a] | 3.27,01 0AR0 | Sydkorea Lee Ju-ho (53,54) Choi Dong-yeol (59,12) Kim Young-beom (51,76) Hwang Sun-woo (47,63) Cho Sung-jae[a] Kim Ji-hun[a] Lee Ho-joon[a] | 3.32,05 0NR0 | Japan Ryosuke Irie (53,71) Yuya Hinomoto (59,72) Katsuhiro Matsumoto (50,93) Katsumi Nakamura (48,16) Daiki Yanagawa[a] Naoki Mizunuma[a] | 3.32,52 |
a Simmade endast försöken men mottog medalj.
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
50 m frisim | Zhang Yufei Kina | 24,26 0MR0 | Siobhan Haughey Hongkong | 24,34 | Cheng Yujie Kina | 24,60 |
100 m frisim | Siobhan Haughey Hongkong | 52,17 0AR0 | Yang Junxuan Kina | 53,11 | Cheng Yujie Kina | 53,91 |
200 m frisim | Siobhan Haughey Hongkong | 1.54,12 0AR0 | Li Bingjie Kina | 1.56,00 | Liu Yaxin Kina | 1.56,43 |
400 m frisim | Li Bingjie Kina | 4.01,96 0MR0 | Ma Yonghui Kina | 4.05,68 | Waka Kobori Japan | 4.07,81 |
800 m frisim | Li Bingjie Kina | 8.20,01 | Waka Kobori Japan | 8.28,78 | Yang Peiqi Kina | 8.35,47 |
1 500 m frisim | Li Bingjie Kina | 15.51,18 0MR0 | Gao Weizhong Kina | 16.05,73 | Yukimi Moriyama Japan | 16.17,78 |
50 m ryggsim | Wang Xueer Kina | 27,35 | Wan Letian Kina | 27,41 | Miki Takahashi Japan | 28,21 |
100 m ryggsim | Wan Letian Kina | 59,38 | Wang Xueer Kina | 59,52 | Lee Eun-ji Sydkorea | 1.00,03 0=NR0 |
200 m ryggsim | Peng Xuwei Kina | 2.07,28 | Liu Yaxin Kina | 2.08,70 | Lee Eun-ji Sydkorea | 2.09,75 |
50 m bröstsim | Tang Qianting Kina | 29,96 | Satomi Suzuki Japan | 30,14 0NR0 | Siobhan Haughey Hongkong | 30,36 0NR0 |
100 m bröstsim | Reona Aoki Japan | 1.06,81 | Satomi Suzuki Japan | 1.06,95 | Yang Chang Kina | 1.07,01 |
200 m bröstsim | Ye Shiwen Kina | 2.23,84 | Kwon Se-hyun Sydkorea | 2.26,31 | Runa Imai Japan | 2.26,41 |
50 m fjärilsim | Zhang Yufei Kina | 25,10 0MR0 | Yu Yiting Kina | 25,71 | Rikako Ikee Japan | 26,02 |
100 m fjärilsim | Zhang Yufei Kina | 55,86 0MR0 | Ai Soma Japan | 57,57 | Wang Yichun Kina | 57,83 |
200 m fjärilsim | Zhang Yufei Kina | 2.05,57 0MR0 | Yu Liyan Kina | 2.08,31 | Hiroko Makino Japan | 2.09,22 |
200 m medley | Yu Yiting Kina | 2.07,75 0MR0 | Ye Shiwen Kina | 2.10,34 | Kim Seo-yeong Sydkorea | 2.10,36 |
400 m medley | Yu Yiting Kina | 4.35,44 | Ageha Tanigawa Japan | 4.35,65 | Mio Narita Japan | 4.38,77 |
4 × 100 m frisim | Kina Yang Junxuan (53,86) Cheng Yujie (53,07) Wu Qingfeng (53,84) Zhang Yufei (53,19) Li Bingjie[b] Yu Yiting[b] Liu Yaxin[b] | 3.33,96 0MR0 | Japan Nagisa Ikemoto (54,59) Chihiro Igarashi (54,93) Rikako Ikee (54,66) Rio Shirai (54,30) | 3.38,48 | Hongkong Camille Cheng (56,11) Siobhan Haughey (51,92) Tam Hoi Lam (55,66) Stephanie Au (55,41) Natalie Kan[b] | 3.39,10 0NR0 |
4 × 200 m frisim | Kina Liu Yaxin (1.56,45) Cheng Yujie (1.58,56) Li Bingjie (1.56,14) Li Jiaping (1.58,19) Wu Qingfeng[b] Ge Chutong[b] Yang Peiqi[b] | 7.49,34 | Japan Rio Shirai (1.59,28) Nagisa Ikemoto (1.57,73) Waka Kobori (1.59,00) Miyu Namba (1.59,92) Mio Narita[b] Hiroko Makino[b] | 7.55,93 | Sydkorea Kim Seo-yeong (1.59,43) Hur Yeon-kyung (1.58,64) Park Su-jin (2.01,32) Han Da-kyung (2.00,72) Lee Eun-ji[b] Jeong Soe-un[b] | 8.00,11 |
4 × 100 m medley | Japan Miki Takahashi (1.00,80) Reona Aoki (1.06,21) Ai Soma (57,28) Nagisa Ikemoto (53,38) Hiroko Makino[b] | 3.57,67 | Sydkorea Lee Eun-ji (1.00,68) Ko Ha-ru (1.08,42) Kim Seo-yeong (57,41) Hur Yeon-kyung (53,62) Kim Hye-jin[b] Park Su-jin[b] Jeong Soe-un[b] | 4.00,13 | Hongkong Stephanie Au (1.00,74) Siobhan Haughey (1.06,03) Natalie Kan (59,89) Tam Hoi Lam (55,06) Cindy Cheung[b] Hoi Kiu Lam[b] Hoi Ching Yeung[b] Camille Cheng[b] | 4.01,72 |
b Simmade endast försöken men mottog medalj.
Mixat
Grem | Guld | Silver | Brons | |||
4 × 100 m medley | Kina Xu Jiayu (51,91) Qin Haiyang (57,25) Zhang Yufei (56,05) Yang Junxuan (52,52) Wang Shun[c] Yan Zibei[c] Wang Yichun[c] Cheng Yujie[c] | 3.37,73 0AR0 | Japan Ryosuke Irie (53,64) Yuya Hinomoto (59,50) Ai Soma (57,78) Nagisa Ikemoto (53,72) Hidekazu Takehara[c] Ippei Watanabe[c] Hiroko Makino[c] | 3.44,64 | Sydkorea Lee Eun-ji (1.01,37) Choi Dong-yeol (59,69) Kim Seo-yeong (57,39) Hwang Sun-woo (48,33) Lee Ju-ho[c] Hur Yeon-kyung[c] | 3.46,78 0NR0 |
c Simmade endast försöken men mottog medalj.
Medaljtabell
Nr | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Kina* | 28 | 21 | 9 | 58 |
2 | Sydkorea | 6 | 6 | 10 | 22 |
3 | Japan | 5 | 10 | 15 | 30 |
4 | Hongkong | 2 | 2 | 3 | 7 |
5 | Kinesiska Taipei | 0 | 1 | 0 | 1 |
Singapore | 0 | 1 | 0 | 1 | |
7 | Kazakstan | 0 | 0 | 2 | 2 |
Vietnam | 0 | 0 | 2 | 2 | |
Totalt (8 nationer) | 41 | 41 | 41 | 123 |
Deltagande nationer
Idrottare från 37 nationer tävlade i simning vid asiatiska spelen 2022:
- Afghanistan (1)
- Bangladesh (2)
- Bhutan (2)
- Filippinerna (8)
- Förenade arabemiraten (4)
- Hongkong (37)
- Indien (21)
- Indonesien (7)
- Iran (4)
- Japan (38)
- Kambodja (4)
- Kazakstan (6)
- Kina (40)
- Kinesiska Taipei (8)
- Kirgizistan (2)
- Kuwait (4)
- Laos (5)
- Libanon (1)
- Macao (10)
- Malaysia (7)
- Maldiverna (8)
- Mongoliet (29)
- Nepal (4)
- Nordkorea (2)
- Oman (2)
- Pakistan (7)
- Palestina (4)
- Qatar (7)
- Singapore (22)
- Sri Lanka (3)
- Sydkorea (24)
- Tadzjikistan (8)
- Thailand (20)
- Turkmenistan (3)
- Uzbekistan (3)
- Vietnam (10)
- Östtimor (2)
Källor
- ^ ”游泳” (på kinesiska). hangzhou2022.cn. https://www.hangzhou2022.cn/sssg/ssxm/202203/t20220330_46384.shtml. Läst 24 september 2023.
- ^ ”Swimming Schedule for 19th Asian Games”. hangzhou2022.cn. Arkiverad från originalet den 25 september 2023. https://web.archive.org/web/20230925192123/https://info.hangzhou2022.cn/en/results/swimming/daily-schedule.htm. Läst 24 september 2023.