Svenska mästerskapen i friidrott 1998
Svenska mästerskapen i friidrott utomhus 1998 | |
← 1997 1999 → |
Svenska mästerskapen i friidrott 1998 var uppdelat enligt nedan[1].
Evenemang | Datum | Arena/plats | Ort | Arrangörsklubb(ar) |
---|---|---|---|---|
Terräng | 26 april | Vid Sportcentrum | Norrtälje | Rånäs 4H |
Maraton | 7 juni | Start Lidingövägen Mål Stadion | Stockholm | Hässelby SK, Spårvägens FK |
Stafett | 13 – 14 juni | Arosvallen | Västerås | Västerås FK |
Lag | 15 juli | Tingvalla IP | Karlstad | IF Göta |
Stora SM | 24 – 26 juli | Stockholm Stadion | Stockholm | Stockholms FIF |
Mångkamp | 1 – 2 augusti | Studenternas IP | Uppsala | Upsala IF |
Halvmaraton | 12 september | Start Sveaparken Mål Eyravallen | Örebro | Almby IK |
Tävlingarna utgjorde det 103:e svenska mästerskapet i friidrott.
Medaljörer, resultat
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons | ||||||
100 meter[2] | Patrik Lövgren | Malmö AI | 10,45 | Torbjörn Eriksson | Sundsvalls FI | 10,46 | Peter Karlsson | Alingsås IF | 10,47 |
200 meter[3] | Torbjörn Eriksson | Sundsvalls FI | 20,91 | Mikael Ahl | Ullevi FK | 21,14 | Henrik Värendh | Spårvägens FK | 21,40 |
400 meter[4] | Jimisola Laursen | Malmö AI | 47,34 | Magnus Aare | FI Danderyd Athletics | 47,42 | Johan Lannefors | Västerås FK | 47,57 |
800 meter[5] | Rizak Dirshe | Hälle IF | 1:50,27 | Fredrik Kjellberg | Turebergs FK | 1:50,94 | Urban Johansson | Ume FI | 1:51,22 |
1 500 meter[6] | Patrik Johansson | Spårvägens FK | 3:54,90 | Jörgen Zaki | Malmö AI | 3:55,07 | Per Synnerman | Hammarby IF | 3:55,56 |
5 000 meter[7] | Kent Claesson | Skillingaryds FK | 14:02,66 | Claes Nyberg | Mölndals AIK | 14:06,04 | Joakim Johansson | Hälle IF | 14:08,36 |
10 000 meter[8] | Alfred Shemweta | Flemingsbergs SK | 28:51,13 | Bjarne Thysell | Ärla IF | 29:14,08 | Mustafa Mohamed | Hälle IF | 29:32,20 |
Halvmaraton[9] | Alfred Shemweta | Flemingsbergs FK | 1:05:53 | Mustafa Mohamed | Hälle IF | 1:06:52 | Idris Ibrahim | Hässelby SK | 1:06:58 |
Maraton[10] | Anders Szalkai | Spårvägens FK | 2:16:33 | Alfred Shemweta | Flemingsbergs SK | 2:16:54 | Patrick Hallén | Enhörna IF | 2:21:25 |
4 km terräng[11] | Claes Nyberg | Mölndals AIK | 11:28 | Göran Axelsson | Malmö AI | 11:39 | Simon Gutierrez | Hässelby SK | 11:45 |
12 km terräng[12] | Bjarne Thysell | Ärla IF | 38:01 | Andreas Carlborg | Spårvägens FK | 38:01 | Patrick Hallén | Enhörna IF | 38:04 |
4 km terräng lagtävling[13] | Hälle IF | Mustafa Mohamed, Joakim Johansson, Lars Johansson | 35:41 | Hässelby SK | Simon Gutierrez, Andreas Ahl, Arvid Levinsson | 35:42 | Malmö AI | Göran Axelsson, Carl Brümmer, Rickard Andersson | 35:47 |
12 km terräng lagtävling[14] | Enhörna IF | Patrick Hallén, Mats Johnsson, Lars Hansen | 1:55:28 | Hässelby SK | Simon Gutierrez, Åke Eriksson, Ulf Olsson | 1:55:53 | Brittatorps TK | Lars Axelsson, Patrik Gustafson, Mikael Andersson | 1:57:03 |
110 meter häck[15] | Robert Kronberg | IF Kville | 13,77 | Henrik Ögren | Östersunds GIF | 14,21 | Henrik Värendh | Spårvägens FK | 14,26 |
400 meter häck[16] | Niklas Eriksson | Malmö AI | 50,94 | Peter Andersson | Täby IS | 51,56 | Fredrik Wållgren | Mölndals AIK | 52,05 |
3 000 meter hinder[17] | Joel Johansson | Malmö AI | 8:49,99 | Ahmed Mohamed | Hälle IF | 8:53,32 | Johan Swärdh | Hammarby IF | 8:54,20 |
4 x 100 meter[18] | Malmö AI | Mathias Sundin, Matias Ghansah, Lars Hedner, Patrik Lövgren | 40,98 | Huddinge AIS | Daniel Bergström, Klas Ringdahl, Magnus Norberg, Lion Martinez | 41,92 | Turebergs FK | Per Bergman, Berhane Haile, Ronny Ilvander, Christian Liljequist | 41,99 |
4 x 400 meter[19] | Malmö AI | Magnus Hansson, Rikard Rasmusson, Niklas Eriksson, Jimisola Laursen | 3:06,67 | Mölndals AIK | Peter Fredriksson, Fredrik Wållgren, Christian Skoog Niklas Wallenlind | 3:12,53 | Västerås FK | Håkan Setthammar, Per Sandell, Fredrik Sjödén, Johan Lannefors | 3:14,84 |
4 x 800 meter[20] | Turebergs FK | Martin Hagberg, Thomas Byrberg, John Laselle, Fredrik Kjellberg | 7:31,85 | Malmö AI | Tobias Andersson, Tobias Martinsson, Joel Johansson, Jörgen Zaki | 7:31,95 | Hammarby IF | Stefan Danielsson, Rickard Pell, Fredrik Karlsson, Per Synnerman | 7:34,23 |
4 x 1 500 meter[21] | Malmö AI | Carl Brümmer, Göran Axelsson, Joel Johansson, Jörgen Zaki | 15:46,49 | Hälle IF | Mustafa Mohamed, Joakim Johansson, Ahmed Mohamed, Rizak Dirshe | 15:46,60 | Hammarby IF | Andreas Phersson, Martin Adamsson, Rickard Pell, Per Synnerman | 15:47,27 |
Höjdhopp[22] | Stefan Holm | Kils AIK | 2,28 | Staffan Strand | Hässelby SK | 2,26 | Thomas Hansson | Ullevi FK | 2,15 |
Stavhopp[23] | Patrik Kristiansson (Klüft) | Örgryte IS | 5,55 | Patrik (Johansson) Stenlund Peter Widén | KA 2 IF IFK Växjö | 5,31 | |||
Längdhopp[24] | Peter Häggström | IK Ymer | 7,85 | Mattias Sunneborn | IFK Lidingö | 7,78 | Linus Malmborg | Heleneholms IF | 7,41 |
Tresteg[25] | Pierre Andersson | IF Kville | 15,93w | Lars Hedman | Ullevi FK | 15,90 | Conny Malm | Ullevi FK | 15,78 |
Kula[26] | Sören Tallhem | Spårvägen FK | 19,01 | Henrik Wennberg | Turebergs FK | 18,73 | Andreas Gustafsson | IF Hagen | 18,30 |
Diskus[27] | Kristian Pettersson | Ullevi FK | 62,66 | Mattias Borrman | Västerås FK | 60,46 | Christer Hagberg | SK Bore | 56,13 |
Slägga[28] | Per Karlsson | IFK Växjö | 73,47 | Tomas Sjöström | Västerås FK | 72,62 | Bengt Johansson | Turebergs FK | 69,52 |
Spjut[29] | Patrik Bodén | IF Göta | 77,75 | Rikard Krook | Heleneholms IF | 70,64 | Daniel Ragnvaldsson | IFK Strömsund | 70,51 |
Tiokamp[30] | Henrik Dagård | KA 2 IF | 7 919 | Michael Hoffer | IFK Lidingö | 7 757 | Robert Wärff | Heleneholms IF | 7 673 |
Lagtävling[31] | IF Göta | - | 79 | Spårvägens FK | - | 75 | Gefle IF | - | 62 |
Damer
Referenser
Noter
Fotnoter
- ^ Wiger 2006, s. 30.
- ^ Wiger 2006, s. 36.
- ^ Wiger 2006, s. 41.
- ^ Wiger 2006, s. 45.
- ^ Wiger 2006, s. 49.
- ^ Wiger 2006, s. 53.
- ^ Wiger 2006, s. 57.
- ^ Wiger 2006, s. 61.
- ^ Wiger 2006, s. 70.
- ^ Wiger 2006, s. 75.
- ^ Wiger 2006, s. 77.
- ^ Wiger 2006, s. 88.
- ^ Wiger 2006, s. 81.
- ^ Wiger 2006, s. 91.
- ^ Wiger 2006, s. 95.
- ^ Wiger 2006, s. 99.
- ^ Wiger 2006, s. 67.
- ^ Wiger 2006, s. 154.
- ^ Wiger 2006, s. 160.
- ^ Wiger 2006, s. 164.
- ^ Wiger 2006, s. 171.
- ^ Wiger 2006, s. 103.
- ^ Wiger 2006, s. 107.
- ^ Wiger 2006, s. 111.
- ^ Wiger 2006, s. 115.
- ^ Wiger 2006, s. 125.
- ^ Wiger 2006, s. 129.
- ^ Wiger 2006, s. 133.
- ^ Wiger 2006, s. 137.
- ^ Wiger 2006, s. 145.
- ^ Wiger 2006, s. 173.
- ^ Wiger 2006, s. 181.
- ^ Wiger 2006, s. 184.
- ^ Wiger 2006, s. 187.
- ^ Wiger 2006, s. 190.
- ^ Wiger 2006, s. 193.
- ^ Wiger 2006, s. 196.
- ^ Wiger 2006, s. 196.
- ^ Wiger 2006, s. 199.
- ^ Wiger 2006, s. 199.
- ^ Wiger 2006, s. 202.
- ^ Wiger 2006, s. 206.
- ^ Wiger 2006, s. 204.
- ^ Wiger 2006, s. 207.
- ^ Wiger 2006, s. 212.
- ^ Wiger 2006, s. 214.
- ^ Wiger 2006, s. 246.
- ^ Wiger 2006, s. 251.
- ^ Wiger 2006, s. 255.
- ^ Wiger 2006, s. 219.
- ^ Wiger 2006, s. 220.
- ^ Wiger 2006, s. 222.
- ^ Wiger 2006, s. 225.
- ^ Wiger 2006, s. 227.
- ^ Wiger 2006, s. 230.
- ^ Wiger 2006, s. 232.
- ^ Wiger 2006, s. 234.
- ^ Wiger 2006, s. 239.
- ^ Wiger 2006, s. 258.
Tryckta källor
- Wiger, Erik (2006). Svenska Mästerskapen i friidrott 1896-2005. Trångsund: TextoGraf Förlag. ISBN 91-631-9065-6
|