U17-världsmästerskapet i fotboll 2023
U17-världsmästerskapet | |||
Evenemangsfakta | |||
---|---|---|---|
Datum | 10 november–2 december 2023 | ||
Arrangör | Fifa | ||
Värdnation | Indonesien | ||
Spelform | Gruppspel och utslagsspel | ||
Deltagare | |||
Nationer | 24 | ||
Statistik | |||
Matcher | 52 | ||
Mål | 175 (3,4 per match) | ||
Publik | 437 575 (8 415 per match) | ||
0 | |||
Mästare | Tyskland (1:a titeln) | ||
Finalist | Frankrike | ||
Trea | Mali | ||
000Fyra | Argentina | ||
| |||
|
U17-världsmästerskapet i fotboll 2023 var den 16:e upplagan av U17-världsmästerskapet (19:e ifall man räknar med då turneringen var U16). Turneringen spelades i Indonesien mellan den 10 november och 2 december 2023.
Kvalspel
- Huvudartikel: Kvalspelet till U17-världsmästerskapet i fotboll 2023
Kvalificerade nationer
- Argentina
- Brasilien
- Burkina Faso
- Ecuador
- England
- Frankrike
- Indonesien (värdnation)
- Iran
- Japan
- Kanada
- Mali
- Marocko
- Mexiko
- Nya Kaledonien
- Nya Zeeland
- Panama
- Polen
- Senegal
- Spanien
- Sydkorea
- Tyskland
- Venezuela
- USA
- Uzbekistan
Gruppspel
Kvalificerad för åttondelsfinal | |
Ranking av grupptreor |
Grupp A
Grupp A | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 6 |
Mål | 14 (2,3 per match) |
Publik | 101 167 (16 861 per match) |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Marocko | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 3 | +2 | 6 |
2 | Ecuador | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 2 | +2 | 5 |
3 | Indonesien | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 5 | −2 | 2 |
4 | Panama | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 4 | −2 | 2 |
10 november 2023 | Panama | 0 – 2 | Marocko | Gelora Bung Tomo Stadium | ||
16:00 UTC+7 | (0 – 1) Rapport | 16′ Saifdine Chlaghm 90+5′ Ayman Ennair | Surabaya Publik: 13 437 Domare: João Pinheiro (Portugal) | |||
10 november 2023 | Indonesien | 1 – 1 | Ecuador | Gelora Bung Tomo Stadium | ||
19:00 UTC+7 | Arkhan Kaka 22′ | (1 – 1) Rapport | 28′ Allen Obando | Surabaya Publik: 30 583 Domare: Espen Eskås (Norge) | ||
13 november 2023 | Marocko | 0 – 2 | Ecuador | Gelora Bung Tomo Stadium | ||
16:00 UTC+7 | (0 – 0) Rapport | 62′ (str.), 90+3′ Michael Bermúdez | Surabaya Publik: 5 498 Domare: Keylor Herrera (Costa Rica) | |||
13 november 2023 | Indonesien | 1 – 1 | Panama | Gelora Bung Tomo Stadium | ||
19:00 UTC+7 | Arkhan Kaka 54′ | (0 – 1) Rapport | 45+3′ Oldemar Castillo | Surabaya Publik: 17 239 Domare: Rade Obrenovič (Slovenien) | ||
16 november 2023 | Marocko | 3 – 1 | Indonesien | Gelora Bung Tomo Stadium | ||
19:00 UTC+7 | Anas Alaoui 29′ (str.) Abdelhamid Aït Boudlal 39′ Mohamed Hamony 64′ | (2 – 1) Rapport | 42′ Nabil Asyura | Surabaya Publik: 26 454 Domare: Morten Krogh (Danmark) | ||
16 november 2023 | Ecuador | 1 – 1 | Panama | Manahan Stadium | ||
19:00 UTC+7 | Elkin Ruiz 24′ | (1 – 0) Rapport | 79′ Oldemar Castillo | Surakarta Publik: 7 956 Domare: Fu Ming (Kina) | ||
Grupp B
Grupp B | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 6 |
Mål | 19 (3,2 per match) |
Publik | 37 092 (6 182 per match) |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spanien | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 7 |
2 | Mali | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 2 | +6 | 6 |
3 | Uzbekistan | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 |
4 | Kanada | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 10 | −9 | 0 |
10 november 2023 | Mali | 3 – 0 | Uzbekistan | Manahan Stadium | ||
16:00 UTC+7 | Mamadou Doumbia 30′, 72′ (str.), 75′ | Rapport | Surakarta Publik: 3 014 Domare: Gustavo Tejera (Uruguay) | |||
10 november 2023 | Spanien | 2 – 0 | Kanada | Manahan Stadium | ||
19:00 UTC+7 | Marc Guiu 21′ Quim Junyent 76′ | (1 – 0) Rapport | Surakarta Publik: 6 613 Domare: Roberto Pérez (Peru) | |||
13 november 2023 | Spanien | 1 – 0 | Mali | Manahan Stadium | ||
16:00 UTC+7 | Juan Hernández 62′ | (0 – 0) Rapport | Surakarta Publik: 4 723 Domare: Bryan López (Guatemala) | |||
13 november 2023 | Uzbekistan | 3 – 0 | Kanada | Manahan Stadium | ||
19:00 UTC+7 | Richard Chukwu 22′ (sjm.) Amir Saidov 24′, 81′ | (2 – 0) Rapport | Surakarta Publik: 6 919 Domare: Ivo Méndez (Bolivia) | |||
16 november 2023 | Uzbekistan | 2 – 2 | Spanien | Manahan Stadium | ||
16:00 UTC+7 | Behruz Shukurullayev 45+4′ Amir Saidov 54′ | (1 – 2) Rapport | 10′ Igor Oyono 19′ Roberto Martín | Surakarta Publik: 5 554 Domare: Augusto Aragón (Ecuador) | ||
16 november 2023 | Kanada | 1 – 5 | Mali | Gelora Bung Tomo Stadium | ||
16:00 UTC+7 | Richard Chukwu 45′ | (1 – 2) Rapport | 14′ Ibrahim Diarra 26′ Mahamoud Barry 73′ Ibrahim Kanaté 77′ Hamidou Makalou 90+1′ Ousmane Thiero | Surakarta Publik: 10 269 Domare: Espen Eskås (Norge) | ||
Grupp C
Grupp C | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 6 |
Mål | 35 (5,8 per match) |
Publik | 50 127 (8 355 per match) |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | England | 3 | 2 | 0 | 1 | 13 | 3 | +10 | 6 |
2 | Brasilien | 3 | 2 | 0 | 1 | 13 | 4 | +9 | 6 |
3 | Iran | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 4 | +5 | 6 |
4 | Nya Kaledonien | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 24 | −24 | 0 |
11 november 2023 | Nya Kaledonien | 00 – 10 | England | Jakarta International Stadium | ||
16:00 UTC+7 | (0 – 4) Rapport | 16′ (str.) Reiss-Alexander Russell-Denny 30′, 57′ Justin Oboavwoduo 35′ Tyler Dibling 45+4′ Josh Acheampong 51′ Sam Amo-Ameyaw 78′ Ethan Nwaneri 80′ (sjm.) Wadria Hanye 85′ Harrison Murray-Campbell 90+1′ Finley McAllister | Jakarta Publik: 6 684 Domare: Ko Hyung-jin (Sydkorea) | |||
11 november 2023 | Brasilien | 2 – 3 | Iran | Jakarta International Stadium | ||
19:00 UTC+7 | Rayan Rocha 28′ Abolfazl Zamani 45+2′ (sjm.) | (2 – 0) Rapport | 54′ Yaghoob Barajeh 69′ Kasra Taheri 73′ Esmaeil Gholizadeh | Jakarta Publik: 9 283 Domare: Selvin Brown (Honduras) | ||
14 november 2023 | Brasilien | 9 – 0 | Nya Kaledonien | Jakarta International Stadium | ||
16:00 UTC+7 | Rayan Rocha 28′, 51′ (str.) Estevão Willian 39′ Luighi 44′ Kauã Elias 46′, 86′, 90+4′ Vitor Reis 56′ João Souza 61′ | (3 – 0) Rapport | Jakarta Publik: 4 529 Domare: Pierre Atcho (Gabon) | |||
14 november 2023 | England | 2 – 1 | Iran | Jakarta International Stadium | ||
19:00 UTC+7 | Reiss-Alexander Russell-Denny 63′ Joel Ndala 90′ | (0 – 1) Rapport | 31′ Abolfazl Zamani | Jakarta Publik: 7 698 Domare: Gustavo Tejera (Uruguay) | ||
17 november 2023 | England | 1 – 2 | Brasilien | Jakarta International Stadium | ||
19:00 UTC+7 | Joel Ndala 71′ (str.) | (0 – 1) Rapport | 43′ Kauã Elias 54′ Da Mata | Jakarta Publik: 15 171 Domare: Bryan López (Guatemala) | ||
17 november 2023 | Iran | 5 – 0 | Nya Kaledonien | Jalak Harupat Stadium | ||
19:00 UTC+7 | Amirmohammad Razzaghinia 17′, 34′ Reza Ghandipour 76′ Mohammad Askari 90+6′ Kasra Taheri 90+8′ | (2 – 0) Rapport | Bandung Publik: 6 762 Domare: Ivo Méndez (Bolivia) | |||
Grupp D
Grupp D | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 6 |
Mål | 19 (3,2 per match) |
Publik | 43 314 (7 219 per match) |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Argentina | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 3 | +5 | 6 |
2 | Senegal | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 4 | +2 | 6 |
3 | Japan | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 6 |
4 | Polen | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 9 | −8 | 0 |
11 november 2023 | Japan | 1 – 0 | Polen | Jalak Harupat Stadium | ||
16:00 UTC+7 | Rento Takaoka 76′ | (0 – 0) Rapport | Bandung Publik: 4 961 Domare: Pierre Atcho (Gabon) | |||
11 november 2023 | Argentina | 1 – 2 | Senegal | Jalak Harupat Stadium | ||
19:00 UTC+7 | Agustín Ruberto 90+2′ | (0 – 2) Rapport | 6′, 38′ Amara Diouf | Bandung Publik: 6 222 Domare: Atilla Karaoğlan (Turkiet) | ||
14 november 2023 | Senegal | 4 – 1 | Polen | Jalak Harupat Stadium | ||
16:00 UTC+7 | Idrissa Gueye 18′, 52′, 69′ Dominik Szala 30′ (sjm.) | (2 – 0) Rapport | 66′ Marcel Reguła | Bandung Publik: 7 065 Domare: Omar Al Ali (Förenade arabemiraten) | ||
14 november 2023 | Japan | 1 – 3 | Argentina | Jalak Harupat Stadium | ||
19:30 UTC+7 | Rento Takaoka 50′ | (0 – 2) Rapport | 5′ Claudio Echeverri 8′ Valentino Acuña 90+9′ Agustín Ruberto | Bandung Publik: 12 324 Domare: João Pinheiro (Portugal) | ||
17 november 2023 | Senegal | 0 – 2 | Japan | Jalak Harupat Stadium | ||
14:00 UTC+7 | (0 – 0) Rapport | 62′, 72′ Rento Takaoka | Bandung Publik: 5 079 Domare: Rade Obrenovič (Slovenien) | |||
17 november 2023 | Polen | 0 – 4 | Argentina | Jakarta International Stadium | ||
16:00 UTC+7 | (0 – 1) Rapport | 34′ Thiago Laplace 46′ Agustín Ruberto 52′ Ian Subiabre 86′ Santiago López | Jakarta Publik: 7 663 Domare: Keylor Herrera (Costa Rica) | |||
Grupp E
Grupp E | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 6 |
Mål | 17 (2,8 per match) |
Publik | 39 897 (6 650 per match) |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Frankrike | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 0 | +7 | 9 |
2 | USA | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 5 | 0 | 6 |
3 | Burkina Faso | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | −3 | 3 |
4 | Sydkorea | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 6 | −4 | 0 |
12 november 2023 | Frankrike | 3 – 0 | Burkina Faso | Jakarta International Stadium | ||
16:00 UTC+7 | Mathis Lambourde 49′ Joan Tincres 81′ (str.) Tidiam Gomis 87′ (str.) | (0 – 0) Rapport | Jakarta Publik: 7 033 Domare: Fu Ming (Kina) | |||
12 november 2023 | Sydkorea | 1 – 3 | USA | Jakarta International Stadium | ||
19:00 UTC+7 | Kim Myeong-jun 35′ | (1 – 1) Rapport | 7′, 73′ Nimfasha Berchimas 49′ Cruz Medina | Jakarta Publik: 4 317 Domare: Morten Krogh (Danmark) | ||
15 november 2023 | USA | 2 – 1 | Burkina Faso | Jakarta International Stadium | ||
16:00 UTC+7 | Keyrol Figueroa 45′ Nimfasha Berchimas 45+6′ | (2 – 0) Rapport | 89′ Jack Diarra | Jakarta Publik: 3 235 Domare: Roberto Pérez (Peru) | ||
15 november 2023 | Frankrike | 1 – 0 | Sydkorea | Jakarta International Stadium | ||
19:00 UTC+7 | Mathis Amougou 2′ | (1 – 0) Rapport | Jakarta Publik: 7 476 Domare: Ibrahim Mutaz (Libyen) | |||
18 november 2023 | USA | 0 – 3 | Frankrike | Jakarta International Stadium | ||
19:00 UTC+7 | (0 – 1) Rapport | 45+2′, 82′ Joan Tincres 86′ Bastien Meupiyou | Jakarta Publik: 14 436 Domare: Dahane Beida (Mauretanien) | |||
18 november 2023 | Burkina Faso | 2 – 1 | Sydkorea | Jalak Harupat Stadium | ||
19:00 UTC+7 | Jack Diarra 24′ Aboubacar Camaraa 86′ | (1 – 0) Rapport | 49′ Kim Myeong-jun | Bandung Publik: 3 400 Domare: Selvin Brown (Honduras) | ||
Grupp F
Grupp F | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 6 |
Mål | 22 (3,7 per match) |
Publik | 32 762 (5 460 per match) |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tyskland | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 2 | +7 | 9 |
2 | Mexiko | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 5 | +2 | 4 |
3 | Venezuela | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 |
4 | Nya Zeeland | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 10 | −9 | 0 |
12 november 2023 | Venezuela | 3 – 0 | Nya Zeeland | Jalak Harupat Stadium | ||
16:00 UTC+7 | David Martínez 29′ Leenhan Romero 87′, 90+7′ | (1 – 0) Rapport | Bandung Publik: 2 932 Domare: Ibrahim Mutaz (Libyen) | |||
12 november 2023 | Mexiko | 1 – 3 | Tyskland | Jalak Harupat Stadium | ||
19:00 UTC+7 | Tahiel Jiménez 75′ | (0 – 2) Rapport | 29′ Noah Darvich 38′ Max Moerstedt 53′ Eric da Silva Moreira | Bandung Publik: 4 617 Domare: Augusto Aragón (Ecuador) | ||
15 november 2023 | Mexiko | 2 – 2 | Venezuela | Jalak Harupat Stadium | ||
16:00 UTC+7 | Stephano Carrillo 62′ Luis Ortiz 67′ | (0 – 1) Rapport | 6′ Alejandro Cichero Terrero 84′ (str.) Nicola Profeta | Bandung Publik: 2 460 Domare: Atilla Karaoğlan (Turkiet) | ||
15 november 2023 | Nya Zeeland | 1 – 3 | Tyskland | Jalak Harupat Stadium | ||
19:00 UTC+7 | Adam Watson 90+1′ (str.) | (0 – 1) Rapport | 45+7′ Paris Brunner 60′ Max Moerstedt 81′ Bilal Yalçınkaya | Bandung Publik: 5 353 Domare: Dahane Beida (Mauretanien) | ||
18 november 2023 | Tyskland | 3 – 0 | Venezuela | Jakarta International Stadium | ||
16:00 UTC+7 | Robert Ramsak 1′, 57′ Eric da Silva Moreira 42′ | (2 – 0) Rapport | Jakarta Publik: 11 264 Domare: Ko Hyung-jin (Sydkorea) | |||
18 november 2023 | Nya Zeeland | 0 – 4 | Mexiko | Jalak Harupat Stadium | ||
16:45 UTC+7 | (0 – 1) Rapport | 42′ Fidel Barajas 47′ Adrián Fernández de Lara 54′, 67′ (str.) Stephano Carrillo | Bandung Publik: 6 136 Domare: Omar Al Ali (Förenade arabemiraten) | |||
Ranking av grupptreor
Kvalificerad för åttondelsfinal |
Nr | Lag (grupp) | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Iran (C) | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 4 | +5 | 6 |
2 | Japan (D) | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 6 |
3 | Uzbekistan (B) | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 |
4 | Venezuela (F) | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 |
5 | Burkina Faso (E) | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | −3 | 3 |
6 | Indonesien (A) | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 5 | −2 | 2 |
Slutspel
Slutspel | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 16 |
Mål | 49 (3,1 per match) |
Publik | 133 216 (8 326 per match) |
Slutspelsträd
Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | |||||||||||
Ecuador | 1 | |||||||||||||
Brasilien | 3 | |||||||||||||
Brasilien | 0 | |||||||||||||
Argentina | 3 | |||||||||||||
Argentina | 5 | |||||||||||||
Venezuela | 0 | |||||||||||||
Argentina | 3 (2) | |||||||||||||
Tyskland (str.) | 3 (4) | |||||||||||||
Spanien | 2 | |||||||||||||
Japan | 1 | |||||||||||||
Spanien | 0 | |||||||||||||
Tyskland | 1 | |||||||||||||
Tyskland | 3 | |||||||||||||
USA | 2 | |||||||||||||
Tyskland (str.) | 2 (4) | |||||||||||||
Frankrike | 2 (2) | |||||||||||||
Frankrike (str.) | 0 (5) | |||||||||||||
Senegal | 0 (3) | |||||||||||||
Frankrike | 1 | |||||||||||||
Uzbekistan | 0 | |||||||||||||
England | 1 | |||||||||||||
Uzbekistan | 2 | |||||||||||||
Frankrike | 2 | |||||||||||||
Mali | 1 | Bronsmatch | ||||||||||||
Mali | 5 | |||||||||||||
Mexiko | 0 | |||||||||||||
Mali | 1 | Argentina | 0 | |||||||||||
Marocko | 0 | Mali | 3 | |||||||||||
Marocko (str.) | 1 (4) | |||||||||||||
Iran | 1 (1) | |||||||||||||
Åttondelsfinaler
37 | 20 november 2023 | Ecuador | 1 – 3 | Brasilien | Manahan Stadium | |
15:30 UTC+7 | Michael Bermúdez 45+4′ | (1 – 1) Rapport | 14′, 70′ Estevão Willian 90′ Luighi Hanri | Surakarta Publik: 3 580 Domare: Atilla Karaoğlan (Turkiet) | ||
38 | 20 november 2023 | Spanien | 2 – 1 | Japan | Manahan Stadium | |
19:00 UTC+7 | Quim Junyent 8′ Marc Guiu 74′ | (1 – 1) Rapport | 40′ Gaku Nawata | Surakarta Publik: 8 587 Domare: Pierre Atcho (Gabon) | ||
43 | 21 november 2023 | Mali | 5 – 0 | Mexiko | Gelora Bung Tomo Stadium | |
15:30 UTC+7 | Mahamoud Barry 9′, 13′ Ibrahim Diarra 15′ Ibrahim Kanate 37′ (str.) Ange Tia 50′ | (4 – 0) Rapport | Surabaya Publik: 7 034 Domare: Gustavo Tejera (Uruguay) | |||
44 | 21 november 2023 | Tyskland | 3 – 2 | USA | Si Jalak Harupat Stadium | |
15:30 UTC+7 | Charles Herrmann 14′ Max Moerstedt 34′ Bilal Yalçınkaya 87′ | (2 – 1) Rapport | 24′ Taha Habroune 80′ David Vazquez | Bandung Publik: 5 782 Domare: Fu Ming (Kina) | ||
40 | 21 november 2023 | Argentina | 5 – 0 | Venezuela | Si Jalak Harupat Stadium | |
19:00 UTC+7 | Luís Balbo 15′ (sjm.) Santiago López 22′ Claudio Echeverri 32′ Agustín Ruberto 70′ (str.), 79′ | (3 – 0) Rapport | Bandung Publik: 6 187 Domare: Morten Krogh (Danmark) | |||
41 | 21 november 2023 | Marocko | 1 – 1 | Iran | Gelora Bung Tomo Stadium | |
19:00 UTC+7 | Nassim Azaouzi 90+4′ | (0 – 0) Rapport | 73′ Esmaeil Gholizadeh | Surabaya Publik: 1 552 Domare: João Pinheiro (Portugal) | ||
Zakaria Ouazane Nassim Azaouzi Imran Nazih Fouad Zahouani | Straffsparksläggning 4 – 1 | Erfan Darvish Aali Hesam Nafari Kasra Taheri |
42 | 22 november 2023 | England | 1 – 2 | Uzbekistan | Jakarta International Stadium | |
15:30 UTC+7 | Joel Ndala 35′ | (1 – 1) Rapport | 4′ Amirbek Saidov 67′ Lazizbek Mirzaev | Jakarta Publik: 7 014 Domare: Selvin Brown (Honduras) | ||
39 | 22 november 2023 | Frankrike | 0 – 0 | Senegal | Jakarta International Stadium | |
19:00 UTC+7 | Rapport | Jakarta Publik: 12 238 Domare: Roberto Pérez (Peru) | ||||
Joachim Kayi Sanda Yoram Zague Joan Tincres Bastien Meupiyou Nhoa Sangui | Straffsparksläggning 5 – 3 | Idrissa Gueye Daouda Diong Pierre Dorival Mamadou Sawane |
Kvartsfinaler
45 | 24 november 2023 | Spanien | 0 – 1 | Tyskland | Jakarta International Stadium | |
15:30 UTC+7 | (0 – 0) Rapport | 64′ (str.) Paris Brunner | Jakarta Publik: 8 379 Domare: Omar Al Ali (Förenade arabemiraten) | |||
46 | 24 november 2023 | Brasilien | 0 – 3 | Argentina | Jakarta International Stadium | |
19:30 UTC+7 | (0 – 1) Rapport | 28′, 58′, 71′ Claudio Echeverri | Jakarta Publik: 14 597 Domare: Espen Eskås (Norge) | |||
47 | 25 november 2023 | Frankrike | 1 – 0 | Uzbekistan | Manahan Stadium | |
15:00 UTC+7 | Ismail Bouneb 83′ | (0 – 0) Rapport | Surakarta Publik: 5 201 Domare: Dahane Beida (Mauretanien) | |||
48 | 25 november 2023 | Mali | 1 – 0 | Marocko | Manahan Stadium | |
19:00 UTC+7 | Ibrahim Diarra 81′ | (0 – 0) Rapport | Surakarta Publik: 8 589 Domare: Augusto Aragón (Ecuador) | |||
Semifinaler
49 | 28 november 2023 | Argentina | 3 – 3 | Tyskland | Manahan Stadium | |
15:30 UTC+7 | Agustín Ruberto 36′, 45+4′, 90+7′ | (2 – 1) Rapport | 9′, 58′ Paris Brunner 69′ Max Moerstedt | Surakarta Publik: 8 525 Domare: João Pinheiro (Portugal) | ||
Franco Mastantuono Claudio Echeverri Juan Giménez Juan Manuel Villalba | Straffsparksläggning 2 – 4 | Eric da Silva Moreira Robert Ramsak Finn Jeltsch Fayssal Harchaoui Paris Brunner |
50 | 28 november 2023 | Frankrike | 2 – 1 | Mali | Manahan Stadium | |
19:00 UTC+7 | Yvann Titi 56′ Ismail Bouneb 69′ | (0 – 1) Rapport | 45+4′ Ibrahim Diarra | Surakarta Publik: 12 013 Domare: Gustavo Terjera (Uruguay) | ||
Bronsmatch
51 | 1 december 2023 | Argentina | 0 – 3 | Mali | Manahan Stadium | |
19:00 UTC+7 | (0 – 2) Rapport | 9′ Ibrahim Diarra 45′ Mamadou Doumbia 48′ Hamidou Makalou | Surakarta Publik: 10 901 Domare: Fu Ming (Kina) | |||
Final
52 | 2 december 2023 | Tyskland | 2 – 2 | Frankrike | Manahan Stadium | |
19:00 UTC+7 | Paris Brunner 29′ (str.) Noah Darvich 51′ | (1 – 0) Rapport | 53′ Saïmon Bouabré 85′ Mathis Amougou | Surakarta Publik: 13 037 Domare: Espen Eskås (Norge) | ||
Eric da Silva Moreira Robert Ramsak Max Moerstedt Fayssal Harchaoui Paris Brunner Almugera Kabar | Straffsparksläggning 4 – 3 | Joachim Kayi Sanda Ismail Bouneb Nhoa Sangui Bastien Meupiyou Joan Tincres Tidiam Gomis |
Källor
- Officiell hemsida (engelska)
|
|