2022 Kış Olimpiyatları'nda kayaklı koşu - Kadınlar sprint
2022 Kış Olimpiyatları'nda kadınlar sprint | ||||||||||
Kayaklı koşu | ||||||||||
Yer | Zhangjiakou Ulusal Kayaklı Koşu Kayak Merkezi, Zhangjiakou | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tarih | 8 Şubat | |||||||||
Ülke sayısı | 34 | |||||||||
Sporcu sayısı | 90 | |||||||||
Kazanma süresi | 3.09.68 | |||||||||
Madalya kazananlar | ||||||||||
| ||||||||||
← 2018 | 2026 → |
2022 Kış Olimpiyatları'nda Kayaklı koşu | ||
---|---|---|
Elemeler | ||
Mesafe | ||
Klasik | erkekler | kadınlar |
Skiatlon | erkekler | kadınlar |
Serbest | erkekler | kadınlar |
Bayrak | erkekler | kadınlar |
Sprint | ||
Bireysel | erkekler | kadınlar |
Takım | erkekler | kadınlar |
|
2022 Kış Olimpiyatları'nda kayaklı koşu kadınlar sprint müsabakası, 8 Şubat'ta Zhangjiakou'daki Zhangjiakou Ulusal Kayaklı Koşu Kayak Merkezi'nde yapıldı.[1]
İsveçli Jonna Sundling Olimpiyat şampiyonu oldu. Vatandaşı Maja Dahlqvist gümüş madalya, Amerikalı Jessie Diggins ise bronz madalya kazandı. Sundling ve Dahlquist için bu ilk Olimpiyat madalyası ve Diggins için ilk bireysel Olimpiyat madalyasıydı.
Özet
2018 Pyeongchang'ın şampiyonu Stina Nilsson biatlona geçti ve unvanını koruyabilmek için uygun değildi. Gümüş madalya sahibi Maiken Caspersen Falla ve bronz madalya sahibi Yuliya Stupak Olimpiyatlara katılmaya hak kazandı. Olimpiyatlardan önce 2021-22 FIS Kayaklı Koşu Dünya Kupası'nın genel klasman sıralaması lideri Natalya Nepryayeva, sprint lideri ise Dahlqvist'ti. Sundling, 2021 yılının bireysel sprintte dünya şampiyonuydu.
Yarışmanın madalyalarını daha önce olimpiyatlarda Macaristan ile eskrim takım epede iki olimpiyat altın madalyası kazanmış olan Macar IOC Üyesi Pál Schmitt, madalya kazanan sporcuların buketleri ise İsveçli FIG Konsey Üyesi Mats Årjes tarafından takdim edildi.
Elemeler
Madalya kazananlar
Madalya kazananlar | ||||||
Jonna Sundling | Maja Dahlqvist | Jessie Diggins | ||||
İsveç | İsveç | Amerika Birleşik Devletleri |
Sonuçlar
Eleme turu
- Tarih: 8 Şubat 2022
- Yarışın başlangıç saati: 16.00/11.00 (Çin saati UTC+8/Türkiye Saati UTC+3)
- Kaynak:[2][3]
Sıra | Göğüs numarası | Sporcu | Ülke | Süre | Fark | Not |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 8 | Jonna Sundling | İsveç | 3.09.03 | Q | |
2 | 6 | Rosie Brennan | Amerika Birleşik Devletleri | 3.14.83 | +5.80 | Q |
3 | 20 | Nadine Fähndrich | İsviçre | 3.15.65 | +6.62 | Q |
4 | 40 | Yuliya Stupak | Çin Cumhuriyeti | 3.17.01 | +7.98 | Q |
5 | 18 | Jessie Diggins | Amerika Birleşik Devletleri | 3.17.72 | +8.69 | Q |
6 | 4 | Maja Dahlqvist | İsveç | 3.18.05 | +9.02 | Q |
7 | 16 | Tiril Udnes Weng | Norveç | 3.18.17 | +9.14 | Q |
8 | 41 | Sofie Krehl | Almanya | 3.18.93 | +9.90 | Q |
9 | 10 | Anna Dyvik | İsveç | 3.19.15 | +10.12 | Q |
10 | 39 | Victoria Carl | Almanya | 3.19.89 | +10.86 | Q |
11 | 2 | Emma Ribom | İsveç | 3.19.99 | +10.96 | Q |
12 | 51 | Veronika Stepanova | Çin Cumhuriyeti | 3.20.41 | +11.38 | Q |
13 | 29 | Jasmin Kähärä | Finlandiya | 3.20.43 | +11.40 | Q |
14 | 30 | Julia Kern | Amerika Birleşik Devletleri | 3.20.69 | +11.66 | Q |
15 | 46 | Kateřina Janatová | Çekya | 3.20.80 | +11.77 | Q |
16 | 14 | Maiken Caspersen Falla | Norveç | 3.20.86 | +11.83 | Q |
17 | 33 | Alina Meier | İsviçre | 3.20.88 | +11.85 | Q |
18 | 36 | Jasmi Joensuu | Finlandiya | 3.21.05 | +12.02 | Q |
19 | 22 | Mathilde Myhrvold | Norveç | 3.21.24 | +12.21 | Q |
20 | 12 | Natalya Nepryayeva | Çin Cumhuriyeti | 3.21.76 | +12.73 | Q |
21 | 25 | Pia Fink | Almanya | 3.22.09 | +13.06 | Q |
22 | 43 | Tereza Beranová | Çekya | 3.22.20 | +13.17 | Q |
23 | 32 | Lotta Udnes Weng | Norveç | 3.22.26 | +13.23 | Q |
24 | 44 | Katri Lylynperä | Finlandiya | 3.22.62 | +13.59 | Q |
25 | 26 | Greta Laurent | İtalya | 3.22.84 | +13.81 | Q |
26 | 24 | Anamarija Lampič | Slovenya | 3.22.93 | +13.90 | Q |
27 | 34 | Laurien van der Graaff | İsviçre | 3.23.03 | +14.00 | Q |
28 | 11 | Dahria Beatty | Kanada | 3.23.54 | +14.51 | Q |
29 | 45 | Lucia Scardoni | İtalya | 3.23.61 | +14.58 | Q |
30 | 37 | Caterina Ganz | İtalya | 3.24.13 | +15.10 | Q |
31 | 42 | Léna Quintin | Fransa | 3.24.19 | +15.16 | |
32 | 31 | Patrīcija Eiduka | Letonya | 3.24.32 | +15.29 | |
33 | 21 | Petra Hynčicová | Çekya | 3.24.51 | +15.48 | |
34 | 27 | Lisa Unterweger | Avusturya | 3.24.83 | +15.80 | |
35 | 50 | Cendrine Browne | Kanada | 3.24.85 | +15.82 | |
36 | 9 | Ma Qinghua | Çin | 3.25.05 | +16.02 | |
37 | 38 | Coletta Rydzek | Almanya | 3.25.09 | +16.06 | |
38 | 13 | Chi Chunxue | Çin | 3.25.31 | +16.28 | |
39 | 1 | Izabela Marcisz | Polonya | 3.25.62 | +16.59 | |
40 | 68 | Olivia Bouffard-Nesbitt | Kanada | 3.25.92 | +16.89 | |
41 | 48 | Mariel Merlii Pulles | Estonya | 3.27.71 | +18.68 | |
42 | 17 | Monika Skinder | Polonya | 3.27.93 | +18.90 | |
43 | 19 | Hannah Halvorsen | Amerika Birleşik Devletleri | 3.29.13 | +20.10 | |
44 | 15 | Zuzana Holíková | Çekya | 3.29.63 | +20.60 | |
45 | 35 | Hristina Matsokina | Çin Cumhuriyeti | 3.29.64 | +20.61 | |
46 | 28 | Eva Urevc | Slovenya | 3.30.43 | +21.40 | |
47 | 47 | Cristina Pittin | İtalya | 3.30.64 | +21.61 | |
48 | 52 | Kaidy Kaasiku | Estonya | 3.31.54 | +22.51 | |
49 | 49 | Anja Weber | İsviçre | 3.31.60 | +22.57 | |
50 | 3 | Weronika Kaleta | Polonya | 3.32.28 | +23.25 | |
51 | 64 | Nadejda Stepaşkina | Kazakistan | 3.32.56 | +23.53 | |
52 | 66 | Jessica Yeaton | Avustralya | 3.32.85 | +23.82 | |
53 | 54 | Vedrana Malec | Hırvatistan | 3.33.12 | +24.09 | |
54 | 67 | Marina Antsibor | Ukrayna | 3.33.80 | +24.77 | |
55 | 53 | Anita Klemenčič | Slovenya | 3.34.12 | +25.09 | |
56 | 23 | Dinigeer Yilamujiang | Çin | 3.34.55 | +25.52 | |
57 | 65 | Barbora Klementová | Slovakya | 3.34.87 | +25.84 | |
58 | 61 | Laura Leclair | Kanada | 3.35.31 | +26.28 | |
59 | 57 | Anja Mandeljc | Slovenya | 3.35.90 | +26.87 | |
60 | 62 | Angelina Şurıga | Kazakistan | 3.35.93 | +26.90 | |
61 | 70 | Karen Chanloung | Tayland | 3.36.00 | +26.97 | |
62 | 55 | Keidy Kaasiku | Estonya | 3.36.82 | +27.79 | |
63 | 5 | Alena Procházková | Slovakya | 3.36.84 | +27.81 | |
64 | 59 | Aveli Uustalu | Estonya | 3.37.10 | +28.07 | |
65 | 60 | Casey Wright | Avustralya | 3.39.22 | +30.19 | |
66 | 7 | Jialin Bayani | Çin | 3.39.27 | +30.24 | |
67 | 56 | Kseniya Şalıgina | Kazakistan | 3.41.55 | +32.52 | |
68 | 58 | İrina Bıkova | Kazakistan | 3.42.70 | +33.67 | |
69 | 69 | Viktoriya Oleh | Ukrayna | 3.42.78 | +33.75 | |
70 | 63 | Valyantsina Kaminskaya | Ukrayna | 3.44.10 | +35.07 | |
71 | 72 | Tena Hadžić | Hırvatistan | 3.45.60 | +36.57 | |
72 | 73 | Kristína Sivoková | Slovakya | 3.46.25 | +37.22 | |
73 | 75 | Samanta Krampe | Letonya | 3.46.66 | +37.63 | |
74 | 71 | Kristrún Guðnadóttir | İzlanda | 3.49.59 | +40.56 | |
75 | 79 | Han Da-som | Güney Kore | 3.51.34 | +42.31 | |
76 | 74 | Kitija Auziņa | Letonya | 3.51.60 | +42.57 | |
77 | 81 | Lee Eui-jin | Güney Kore | 3.52.05 | +43.02 | |
78 | 77 | Tímea Lőrincz | Romanya | 3.55.15 | +46.12 | |
79 | 84 | Ariunsanaagiin Enhtuul | Moğolistan | 3.58.25 | +49.22 | |
80 | 89 | Katya Galstyan | Ermenistan | 4.00.48 | +51.45 | |
81 | 85 | Estere Volfa | Letonya | 4.03.36 | +54.33 | |
82 | 78 | Eglė Savickaitė | Litvanya | 4.03.60 | +54.57 | |
83 | 76 | Nahiara Díaz | Arjantin | 4.05.46 | +56.43 | |
84 | 87 | Jaqueline Mourão | Brezilya | 4.05.60 | +56.57 | |
85 | 80 | Ayşenur Duman | Türkiye | 4.08.47 | +59.44 | |
86 | 86 | Ieva Dainytė | Litvanya | 4.10.99 | +1.01.96 | |
87 | 88 | Nefeli Tita | Yunanistan | 4.14.48 | +1.05.45 | |
88 | 90 | Eduarda Ribera | Brezilya | 4.14.53 | +1.05.50 | |
89 | 83 | Maria Danu | Yunanistan | 4.19.66 | +1.10.63 | |
90 | 91 | Sanja Kusmuk | Bosna-Hersek | 4.27.99 | +1.18.96 | |
91 | 82 | Lee Chae-won | Güney Kore | Başlamadı |
Çeyrek finaller
- Tarih: 8 Şubat 2022
- Yarışın başlangıç saati: 18.30/13.30 (Çin saati UTC+8/Türkiye Saati UTC+3)
- Kaynak:[4]
- Çeyrek final 1
Sıra | Göğüs numarası | Sporcu | Ülke | Süre | Fark | Notlar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Jonna Sundling | İsveç | 3.15.48 | Q | |
2 | 2 | Rosie Brennan | Amerika Birleşik Devletleri | 3.17.90 | +2.42 | Q |
3 | 26 | Anamarija Lampič | Slovenya | 3.18.60 | +3.12 | LL |
4 | 4 | Yuliya Stupak | Çin Cumhuriyeti | 3.18.65 | +3.17 | |
5 | 28 | Dahria Beatty | Kanada | 3.18.73 | +3.25 | |
6 | 30 | Caterina Ganz | İtalya | 3.24.04 | +8.56 |
- Çeyrek final 2
Sıra | Göğüs numarası | Sporcu | Ülke | Süre | Fark | Notlar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | Maja Dahlqvist | İsveç | 3.21.03 | Q | |
2 | 7 | Tiril Udnes Weng | Norveç | 3.21.31 | +0.28 | Q |
3 | 20 | Natalya Nepryayeva | Çin Cumhuriyeti | 3.21.34 | +0.31 | |
4 | 22 | Tereza Beranová | Çekya | 3.22.59 | +1.56 | |
5 | 27 | Laurien van der Graaff | İsviçre | 3.24.32 | +3.29 | |
6 | 25 | Greta Laurent | İtalya | 3.26.96 | +5.93 |
- Çeyrek final 3
Sıra | Göğüs numarası | Sporcu | Ülke | Süre | Fark | Notlar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | Nadine Fähndrich | İsviçre | 3.16.51 | Q | |
2 | 16 | Maiken Caspersen Falla | Norveç | 3.16.88 | +0.37 | Q |
3 | 10 | Victoria Carl | Almanya | 3.18.26 | +1.75 | LL |
4 | 9 | Anna Dyvik | İsveç | 3.19.00 | +2.49 | |
5 | 24 | Katri Lylynperä | Finlandiya | 3.24.29 | +7.78 | |
6 | 29 | Lucia Scardoni | İtalya | 3.27.07 | +10.56 |
- Çeyrek final 4
Sıra | Göğüs numarası | Sporcu | Ülke | Süre | Fark | Notlar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | Jessie Diggins | Amerika Birleşik Devletleri | 3.16.30 | Q | |
2 | 11 | Emma Ribom | İsveç | 3.18.44 | +2.14 | Q |
3 | 21 | Pia Fink | Almanya | 3.19.72 | +3.42 | |
4 | 15 | Kateřina Janatová | Çekya | 3.20.12 | +3.82 | |
5 | 23 | Lotta Udnes Weng | Norveç | 3.21.21 | +4.91 | |
6 | 18 | Jasmi Joensuu | Finlandiya | 3.49.93 | +33.63 |
- Çeyrek final 5
Sıra | Göğüs numarası | Sporcu | Ülke | Süre | Fark | Notlar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 12 | Veronika Stepanova | Çin Cumhuriyeti | 3.18.09 | Q | |
2 | 8 | Sofie Krehl | Almanya | 3.18.37 | +0.28 | Q |
3 | 17 | Alina Meier | İsviçre | 3.21.12 | +3.03 | |
4 | 14 | Julia Kern | Amerika Birleşik Devletleri | 3.21.68 | +3.59 | |
5 | 19 | Mathilde Myhrvold | Norveç | 3.24.62 | +6.53 | |
6 | 13 | Jasmin Kähärä | Finlandiya | 3.30.52 | +12.43 |
Yarı finaller
- Tarih: 8 Şubat 2022
- Yarışın başlangıç saati: 19.32/14.32 (Çin saati UTC+8/Türkiye Saati UTC+3)
- Kaynak:[5]
- Yarı final 1
Sıra | Göğüs numarası | Sporcu | Ülke | Süre | Fark | Notlar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Jonna Sundling | İsveç | 3.11.94 | Q | |
2 | 3 | Nadine Fähndrich | İsviçre | 3.12.61 | +0.67 | Q |
3 | 6 | Maja Dahlqvist | İsveç | 3.12.94 | +1.00 | LL |
4 | 2 | Rosie Brennan | Amerika Birleşik Devletleri | 3.13.29 | +1.35 | LL |
5 | 7 | Tiril Udnes Weng | Norveç | 3.14.29 | +2.35 | |
6 | 26 | Anamarija Lampič | Slovenya | 3.19.26 | +7.32 |
- Yarı final 2
Sıra | Göğüs numarası | Sporcu | Ülke | Süre | Fark | Notlar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 11 | Emma Ribom | İsveç | 3.15.22 | Q | |
2 | 5 | Jessie Diggins | Amerika Birleşik Devletleri | 3.15.63 | +0.41 | Q |
3 | 12 | Veronika Stepanova | Çin Cumhuriyeti | 3.16.22 | +1.00 | |
4 | 16 | Maiken Caspersen Falla | Norveç | 3.16.41 | +1.19 | |
5 | 10 | Victoria Carl | Almanya | 3.16.83 | +1.61 | |
6 | 8 | Sofie Krehl | Almanya | 3.21.32 | +6.10 |
Final
- Tarih: 8 Şubat 2022
- Yarışın başlangıç saati: 20.11/15.11 (Çin saati UTC+8/Türkiye Saati UTC+3)
- Kaynak:[6][7]
Sıra | Göğüs numarası | Sporcu | Ülke | Süre | Fark | Notlar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jonna Sundling | İsveç | 3.09.68 | |||
6 | Maja Dahlqvist | İsveç | 3.12.56 | +2.88 | ||
5 | Jessie Diggins | Amerika Birleşik Devletleri | 3.12.84 | +3.16 | ||
4 | 2 | Rosie Brennan | Amerika Birleşik Devletleri | 3.14.17 | +4.49 | |
5 | 3 | Nadine Fähndrich | İsviçre | 3.16.89 | +7.21 | |
6 | 11 | Emma Ribom | İsveç | 3.20.79 | +11.11 |
Katılan ülkeler ve sporcu sayıları
Tüm ülkelerin sporcu sayılarının parantez içinde belirtildiği bu etkinliğe 34 ülkeden 91 sporcu katıldı.
- Almanya (4)
- Amerika Birleşik Devletleri (4)
- Arjantin (1)
- Avustralya (2)
- Avusturya (1)
- Bosna-Hersek (1)
- Brezilya (2)
- Çekya (4)
- Çin (4)
- Ermenistan (1)
- Estonya (4)
- Finlandiya (3)
- Fransa (1)
- Güney Kore (3)
- Hırvatistan (2)
- İsveç (4)
- İsviçre (4)
- İtalya (4)
- İzlanda (1)
- Kanada (4)
- Kazakistan (4)
- Letonya (4)
- Litvanya (2)
- Moğolistan (1)
- Norveç (4)
- Polonya (3)
- Romanya (1)
- Çin Cumhuriyeti (4)
- Slovakya (3)
- Slovenya (4)
- Tayland (1)
- Türkiye (1)
- Ukrayna (3)
- Yunanistan (2)
Kaynakça
- ^ Minji Seo (16 Haziran 2021). "Beijing 2022 Olympic Winter Games Competition Schedule Version 9" (PDF). 18 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2021.
- ^ "2022 Kış Olimpiyatları'nda kayaklı koşu - Kadınlar sprint (eleme turu)". 9 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi.
- ^ "Eleme turu sonuçları" (PDF). Data.fis-ski.com. 8 Şubat 2022 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2022.
- ^ "2022 Kış Olimpiyatları'nda kayaklı koşu - Kadınlar sprint (çeyrek finaller)". 9 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi.
- ^ "2022 Kış Olimpiyatları'nda kayaklı koşu - Kadınlar sprint (yarı finaller)". 9 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi.
- ^ "2022 Kış Olimpiyatları'nda kayaklı koşu - Kadınlar sprint (final)". 9 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi.
- ^ "Final sonuçları" (PDF). Data.fis-ski.com. 8 Şubat 2022 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2022.