Uinnin lyhyen radan maailmanmestaruuskilpailut 1995
Uinnin lyhyen radan maailmanmestaruuskilpailut 1995 järjestettiin Rio de Janeirossa Brasiliassa 30. marraskuuta – 3. joulukuuta 1995. Kilpailujen järjestäjänä toimi Kansainvälinen uimaliitto FINA.
Mitalistit
Miehet
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
50 m | Francisco Sánchez | 21,80 ME | Fernando Scherer | 22,08 | Jiang Chengji | 22,17 |
100 m | Fernando Scherer | 47,97 | Gustavo Borges | 48,00 | Francisco Sánchez | 48,46 |
200 m | Gustavo Borges | 1.45,55 | Trent Bray | 1.46,18 | Michael Klim | 1.46,44 |
400 m | Daniel Kowalski | 3.45,14 | Jörg Hoffmann | 3.45,65 | Malcolm Allen | 3.47,00 |
1 500 m | Daniel Kowalski | 14.48,51 | Ian Wilson | 14.49,72 | Jörg Hoffmann | 15.05,36 |
Selkäuinti | ||||||
100 m | Rodolfo Falcón | 53,12 | Neil Willey | 53,23 | Jirka Letzin | 53,65 |
200 m | Rodolfo Falcón | 1.55,16 | Chris Renaud | 1.55,27 | Tamás Deutsch | 1.56,18 |
Rintauinti | ||||||
100 m | Mark Warnecke | 59,89 | Paul Kent | 1.00,14 | Stanislav Lopuhov | 1.00,33 |
200 m | Wang Yiwu | 2.11,11 | Ryan Mitchell | 2.11,46 | Jean-Lionel Rey | 2.11,92 |
Perhosuinti | ||||||
100 m | Scott Miller | 52,38 ME | Denis Pimankov | 52,64 | Michael Klim | 52,80 |
200 m | Scott Goodman | 1.54,79 ME | Scott Miller | 1.56,36 | Chris-Carol Bremer | 1.57,30 |
Sekauinti | ||||||
200 m | Matthew Dunn | 1.56,86 | Curtis Myden | 1.58,56 | Marcin Maliński | 1.58,61 |
400 m | Matthew Dunn | 4.08,02 ME | Curtis Myden | 4.09,39 | Marcin Maliński | 4.10,37 |
Viestit | ||||||
4 × 100 m vapaauinti | Brasilia Fernando Scherer Alexandre Massura André Cordeiro Gustavo Borges | 3.12,42 | Australia Brett Hawke Michael Klim Richard Upton Matthew Dunn | 3.17,27 | Romania Nicolae Ivan Răzvan Petcu Alexandru Ioanovici Nicolae Butacu | 3.17,40 |
4 × 200 m vapaauinti | Australia Michael Klim Matthew Dunn Malcolm Allen Daniel Kowalski | 7.07,97 | Saksa Chris-Carol Bremer Steffen Zesner Torsten Spanneberg Jörg Hoffmann | 7.13,42 | Brasilia Cassiano Leal Fernando Saez Teófilo Ferreira Gustavo Borges | 7.13,64 |
4 × 100 m sekauinti | Uusi-Seelanti Jonathan Winter Paul Kent Guy Callaghan Trent Bray | 3.35,69 | Australia Adrian Radley Robert van der Zant Scott Miller Michael Klim | 3.36,35 | Venäjä Sergei Sudakov Aleksandr Tkatšev Denis Pimankov Juri Muhin | 3.36,88 |
Naiset
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
50 m | Le Jingyi | 24,62 | Angela Postma | 25,10 | Sandra Völker | 25,21 |
100 m | Le Jingyi | 53,23 | Chao Na | 54,52 | Sandra Völker | 54,69 |
200 m | Claudia Poll | 1.55,42 ME | Susie O’Neill | 1.56,47 | Martina Moravcová | 1.56,61 |
400 m | Claudia Poll | 4.05,18 | Carla Geurts | 4.06,20 | Sarah Hardcastle | 4.07,20 |
800 m | Sarah Hardcastle | 8.26,46 | Carla Geurts | 8.27,03 | Ping Luo | 8.29,95 |
Selkäuinti | ||||||
100 m | Misty Hyman | 1.00,21 | Mette Jacobsen | 1.00,25 | Barbara Bedford | 1.00,63 |
200 m | Mette Jacobsen | 2.08,18 | Dagmar Hase | 2.09,00 | Leigh Habler | 2.09,33 |
Rintauinti | ||||||
100 m | Samantha Riley | 1.05,70 ME | Svitlana Bondarenko | 1.07,78 | Linley Frame | 1.08,61 |
200 m | Samantha Riley | 2.20,85 ME | Svitlana Bondarenko | 2.24,78 | Alicja Pęczak | 2.25,62 |
Perhosuinti | ||||||
100 m | Liu Limin | 58,68 ME | Susie O’Neill | 58,69 | Angela Kennedy | 58,74 |
200 m | Susie O’Neill | 2.06,18 ME | Liu Limin | 2.06,51 | Mette Jacobsen | 2.11,07 |
Sekauinti | ||||||
200 m | Elli Overton | 2.11,67 | Martina Moravcová | 2.11,91 | Louise Karlsson | 2.12,38 |
400 m | Joanne Malar | 4.36,40 | Nancy Sweetnam | 4.37,04 | Britta Vestergaard | 4.37,10 |
Viestit | ||||||
4 × 100 m vapaauinti | Kiina Chao Na Shan Ying Han Xue Le Jingyi | 3.37,00 | Australia Melanie Dodd Sarah Ryan Anna Windsor Susie O’Neill | 3.38,72 | Ruotsi Johanna Sjöberg Louise Karlsson Linda Olofsson Louise Jöhncke | 3.40,06 |
4 × 200 m vapaauinti | Kanada Marianne Limpert Shannon Shakespeare Sarah Evanetz Joanne Malar | 7.58,25 | Saksa Dagmar Hase Kerstin Kielgaß Julia Jung Franziska van Almsick | 8.01,11 | Australia Anna Windsor Samantha Mackie Nicole Stevenson Susie O’Neill | 8.01,86 |
4 × 100 m sekauinti | Australia Elli Overton Samantha Riley Angela Kennedy Susie O’Neill | 4.00,46 | Kanada Julie Howard Lisa Flood Jessica Amey Shannon Shakespeare | 4.03,89 | Yhdysvallat Barbara Bedford Kelli King-Bednar Misty Hyman Courtney Shealy | 4.04,34 |
Mitalitaulukko
Isäntämaa
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Australia | 12 | 7 | 7 | 26 |
2 | Kiina | 5 | 2 | 2 | 9 |
3 | Brasilia | 3 | 2 | 1 | 6 |
4 | Kanada | 2 | 5 | 0 | 7 |
5 | Costa Rica | 2 | 0 | 0 | 2 |
Kuuba | 2 | 0 | 0 | 2 | |
7 | Saksa | 1 | 4 | 5 | 10 |
8 | Iso-Britannia | 1 | 2 | 1 | 4 |
9 | Uusi-Seelanti | 1 | 2 | 0 | 3 |
10 | Tanska | 1 | 1 | 2 | 4 |
11 | Yhdysvallat | 1 | 0 | 2 | 3 |
12 | Venezuela | 1 | 0 | 1 | 2 |
13 | Alankomaat | 0 | 3 | 0 | 3 |
14 | Ukraina | 0 | 2 | 0 | 2 |
15 | Venäjä | 0 | 1 | 2 | 3 |
16 | Slovakia | 0 | 1 | 1 | 2 |
17 | Puola | 0 | 0 | 3 | 3 |
18 | Ruotsi | 0 | 0 | 2 | 2 |
19 | Ranska | 0 | 0 | 1 | 1 |
Romania | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Unkari | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Yhteensä | 32 | 32 | 32 | 96 |
Lähteet
- Tulokset (Arkistoitu – Internet Archive) (englanniksi)
|