Uinnin maailmanmestaruuskilpailut 2017
Uinnin maailmanmestaruuskilpailut 2017 | |
---|---|
17th FINA World Championships | |
Päivämäärä | 14.–30. heinäkuuta 2017 |
Paikkakunta | Budapest, Unkari |
Järjestäjä | FINA |
Kotisivut | |
Infobox OK |
Uinnin maailmanmestaruuskilpailut 2017 järjestettiin Budapestissa, Unkarissa 14.–30. heinäkuuta. Kisojen menestynein maa oli Yhdysvallat, joka saavutti kaikkiaan 46 mitalia; 21 kultaa, 12 hopeaa ja 13 pronssia.
Aikataulu
● | Alkukilpailuja | 1 | Loppukilpailuja |
Heinäkuu 2017 | 14 Pe | 15 La | 16 Su | 17 Ma | 18 Ti | 19 Ke | 20 To | 21 Pe | 22 La | 23 Su | 24 Ma | 25 Ti | 26 Ke | 27 To | 28 Pe | 29 La | 30 Su | Finaa- leja |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uinti | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 | 6 | 8 | 42 | |||||||||
Avovesiuinti | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 7 | |||||||||||
Uimahypyt | ● | 3 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 13 | ||||||||
Korkeat uimahypyt | ● | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||
Taitouinti | ● | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 9 | ||||||||
Vesipallo | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | 1 | 1 | 2 | |||
Finaaleja yhteensä | 5 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 | 6 | 8 | 9 | 75 |
Lähde: FINA[1]
Mitalistit
Uinti
Miehet
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
50 m | Caeleb Dressel | 21,15 | Bruno Fratus | 21,27 | Benjamin Proud | 21,43 |
100 m | Caeleb Dressel | 47,17 | Nathan Adrian | 47,87 | Mehdy Metella | 47,89 |
200 m | Sun Yang | 1.44,39 | Townley Haas | 1.45,04 | Aleksandr Krasnyh | 1.45,23 |
400 m | Sun Yang | 3.41,38 | Mack Horton | 3.43,85 | Gabriele Detti | 3.43,93 |
800 m | Gabriele Detti | 7.40,77 EE | Wojciech Wojdak | 7.41,73 | Gregorio Paltrinieri | 7.42,44 |
1 500 m | Gregorio Paltrinieri | 14.35,85 | Myh’ailo Romantšuk | 14.37,14 | Mack Horton | 14.47,70 |
Selkäuinti | ||||||
50 m | Camille Lacourt | 24,35 | Jun’ya Koga | 24,51 | Matt Grevers | 24,56 |
100 m | Xu Jiayu | 52,44 | Matt Grevers | 52,48 | Ryan Murphy | 52,59 |
200 m | Jevgeni Rylov | 1.53,61 EE | Ryan Murphy | 1.54,21 | Jacob Pebley | 1.55,06 |
Rintauinti | ||||||
50 m | Adam Peaty | 25,99 | João Gomes Júnior | 26,52 | Cameron van der Burgh | 26,60 |
100 m | Adam Peaty | 57,47 KE | Kevin Cordes | 58,79 | Kirill Prigoda | 59,05 |
200 m | Anton Tšupkov | 2.06,96 KE, EE | Yasuhiro Koseki | 2.07,29 | Ippei Watanabe | 2.07,47 |
Perhosuinti | ||||||
50 m | Benjamin Proud | 22,75 | Nicholas Santos | 22,79 | Andri Hovorov | 22,84 |
100 m | Caeleb Dressel | 49,86 | Kristóf Milák | 50,62 | James Guy Joseph Schooling | 50,83 |
200 m | Chad le Clos | 1.53,33 | László Cseh | 1.53,72 | Daiya Seto | 1.54,21 |
Sekauinti | ||||||
200 m | Chase Kalisz | 1.55,56 | Kōsuke Hagino | 1.56,01 | Wang Shun | 1.56,28 |
400 m | Chase Kalisz | 4.05,90 KE | Dávid Verrasztó | 4.08,38 | Daiya Seto | 4.09,14 |
Viestit | ||||||
4 × 100 m vapaauinti | Yhdysvallat Caeleb Dressel Townley Haas Blake Pieroni Nathan Adrian | 3.10,06 | Brasilia Gabriel Santos Marcelo Chierighini César Cielo Bruno Fratus | 3.10,34 | Unkari Dominik Kozma Nándor Németh Péter Holoda Richárd Bohus | 3.11,99 |
4 × 200 m vapaauinti | Iso-Britannia Stephen Milne Nicholas Grainger Duncan Scott James Guy | 7.01,70 | Venäjä Mihail Dovgaljuk Mihail Vekovištšev Danila Izotov Aleksandr Krasnyh | 7.02,68 | Yhdysvallat Blake Pieroni Townley Haas Jack Conger Zane Grothe | 7.03,18 |
4 × 100 m sekauinti | Yhdysvallat Matt Grevers Kevin Cordes Caeleb Dressel Nathan Adrian | 3.27,91 | Iso-Britannia Chris Walker-Hebborn Adam Peaty James Guy Duncan Scott | 3.28,95 | Venäjä Jevgeni Rylov Kirill Prigoda Aleksandr Popkov Vladimir Morozov | 3.29,76 |
Naiset
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
50 m | Sarah Sjöström | 23,69 | Ranomi Kromowidjojo | 23,85 | Simone Manuel | 23,97 |
100 m | Simone Manuel | 52,27 | Sarah Sjöström | 52,31 | Pernille Blume | 52,69 |
200 m | Federica Pellegrini | 1.54,73 | Katie Ledecky Emma McKeon | 1.55,18 | – | – |
400 m | Katie Ledecky | 3.58,34 KE | Leah Smith | 4.01,54 | Li Bingjie | 4.03,25 |
800 m | Katie Ledecky | 8.12,68 | Li Bingjie | 8.15,46 | Leah Smith | 8.17,22 |
1 500 m | Katie Ledecky | 15.31,82 | Mireia Belmonte | 15.50,89 | Simona Quadarella | 15.53,86 |
Selkäuinti | ||||||
50 m | Etiene Medeiros | 27,14 | Fu Yuanhui | 27,15 | Aljaksandra Herasimenja | 27,23 =EE |
100 m | Kylie Masse | 58,10 ME | Kathleen Baker | 58,58 | Emily Seebohm | 58,59 |
200 m | Emily Seebohm | 2.05,68 | Katinka Hosszú | 2.05,85 | Kathleen Baker | 2.06,48 |
Rintauinti | ||||||
50 m | Lilly King | 29,40 ME | Julija Jefimova | 29,57 | Katie Meili | 29,99 |
100 m | Lilly King | 1.04,13 ME | Katie Meili | 1.05,03 | Julija Jefimova | 1.05,05 |
200 m | Julija Jefimova | 2.19,64 | Bethany Galat | 2.21,77 | Shi Jinglin | 2.21,93 |
Perhosuinti | ||||||
50 m | Sarah Sjöström | 24,60 KE | Ranomi Kromowidjojo | 25,38 | Farida Osman | 25,39 |
100 m | Sarah Sjöström | 55,53 KE | Emma McKeon | 56,18 | Kelsi Worrell | 56,37 |
200 m | Mireia Belmonte | 2.05,26 | Franziska Hentke | 2.05,39 | Katinka Hosszú | 2.06,02 |
Sekauinti | ||||||
200 m | Katinka Hosszú | 2.07,00 | Yui Ohashi | 2.07,91 | Madisyn Cox | 2.09,71 |
400 m | Katinka Hosszú | 4.29,33 KE | Mireia Belmonte | 4.32,17 | Sydney Pickrem | 4.32,88 |
Viestit | ||||||
4 × 100 m vapaauinti | Yhdysvallat Mallory Comerford Kelsi Worrell Katie Ledecky Simone Manuel | 3.31,72 | Australia Shayna Jack Bronte Campbell Brittany Elmslie Emma McKeon | 3.32,01 | Alankomaat Kim Busch Femke Heemskerk Maud van der Meer Ranomi Kromowidjojo | 3.32,64 |
4 × 200 m vapaauinti | Yhdysvallat Leah Smith Mallory Comerford Melanie Margalis Katie Ledecky | 7.43,39 | Kiina Ai Yanhan Liu Zixuan Zhang Yuhan Li Bingjie | 7.44,96 | Australia Madison Wilson Emma McKeon Kotuku Ngawati Ariarne Titmus | 7.48,51 |
4 × 100 m sekauinti | Yhdysvallat Kathleen Baker Lilly King Kelsi Worrell Simone Manuel | 3.51,55 ME | Venäjä Anastasija Fesikova Julija Jefimova Svetlana Tšimrova Veronika Popova | 3.53,38 EE | Australia Emily Seebohm Taylor McKeown Emma McKeon Bronte Campbell | 3.54,29 |
Sekajoukkueet
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
4 × 100 m vapaauinti | Yhdysvallat Caeleb Dressel Nathan Adrian Mallory Comerford Simone Manuel | 3.19,60 ME | Alankomaat Ben Schwietert Kyle Stolk Femke Heemskerk Ranomi Kromowidjojo | 3.21,81 EE | Kanada Yuri Kisil Javier Acevedo Chantal Van Landeghem Penny Oleksiak | 3.23,55 |
4 × 100 m sekauinti | Yhdysvallat Matt Grevers Lilly King Caeleb Dressel Simone Manuel | 3.38,56 ME | Australia Mitch Larkin Daniel Cave Emma McKeon Bronte Campbell | 3.41,21 | Kanada Kylie Masse Richard Funk Penny Oleksiak Yuri Kisil Kiina Xu Jiayu Yan Zibei Zhang Yufei Zhu Menghui | 3.41,25 |
Avovesiuinti
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miehet | ||||||
5 km | Marc-Antoine Olivier | 54.31,4 | Mario Sanzullo | 54.32,1 | Timothy Shuttleworth | 54.42,1 |
10 km | Ferry Weertman | 1.51.58,5 | Jordan Wilimovsky | 1.51.58,6 | Marc-Antoine Olivier | 1.51.59,2 |
25 km | Axel Reymond | 5.02.46,4 | Matteo Furlan | 5.02.47,0 | Jevgeni Drattsev | 5.02.49,8 |
Naiset | ||||||
5 km | Ashley Twichell | 59.07,0 | Aurélie Muller | 59.10,5 | Ana Marcela Cunha | 59.11,4 |
10 km | Aurélie Muller | 2.00.13,7 | Samantha Arévalo | 2.00.17,0 | Arianna Bridi Ana Marcela Cunha | 2.00.17,2 |
25 km | Ana Marcela Cunha | 5.21.58,4 | Sharon van Rouwendaal | 5.22.00,8 | Arianna Bridi | 5.22.08,2 |
Sekajoukkueet | ||||||
5 km | Ranska Océane Cassignol Logan Fontaine Aurélie Muller Marc-Antoine Olivier | 54.05,9 | Yhdysvallat Brendan Casey Ashley Twichell Haley Anderson Jordan Wilimovsky | 54.18,1 | Italia Rachele Bruni Giulia Gabbrielleschi Federico Vanelli Mario Sanzullo | 54.31,0 |
Uimahypyt
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miehet | ||||||
1 m ponnahduslauta | Peng Jianfeng | 448,40 | He Chao | 447,20 | Giovanni Tocci | 444,25 |
3 m ponnahduslauta | Xie Siyi | 547,10 | Patrick Hausding | 526,15 | Ilja Zaharov | 505,90 |
10 m kerroshypyt | Tom Daley | 590,95 | Chen Aisen | 585,25 | Yang Jian | 565,15 |
3 m ponnahduslaudan parikilpailu | Venäjä Jevgeni Kuznetsov Ilja Zaharov | 450,30 | Kiina Cao Yuan Xie Siyi | 443,40 | Ukraina Oleh Kolodi Illja Kvaša | 429,99 |
10 m kerroshyppyjen parikilpailu | Kiina Chen Aisen Yang Hao | 498,48 | Venäjä Aleksandr Bondar Viktor Minibajev | 458,85 | Saksa Patrick Hausding Sascha Klein | 440,82 |
Korkeat hypyt, 27 m | Steve LoBue | 397,15 | Michal Navrátil | 390,90 | Alessandro De Rose | 379,65 |
Naiset | ||||||
1 m ponnahduslauta | Maddison Keeney | 314,95 | Nadežda Bažina | 304,70 | Elena Bertocchi | 296,40 |
3 m ponnahduslauta | Shi Tingmao | 383,50 | Wang Han | 359,40 | Jennifer Abel | 351,55 |
10 m kerroshypyt | Cheong Jun Hoong | 397,50 | Si Yajie | 396,00 | Ren Qian | 391,95 |
3 m ponnahduslaudan parikilpailu | Kiina Chang Yani Shi Tingmao | 333,30 | Kanada Jennifer Abel Mélissa Citrini-Beaulieu | 323,43 | Venäjä Nadežda Bažina Kristina Iljinyh | 312,60 |
10 m kerroshyppyjen parikilpailu | Kiina Ren Qian Si Yajie | 352,56 | Pohjois-Korea Kim Kuk-hyang Kim Mi-rae | 336,48 | Malesia Cheong Jun Hoong Pandelela Rinong | 328,74 |
Korkeat hypyt, 20 m | Rhiannan Iffland | 320,70 | Adriana Jiménez | 308,90 | Jana Nestsiarava | 303,95 |
Sekajoukkueet | ||||||
3 m ponnahduslaudan parikilpailu | Kiina Wang Han Li Zheng | 323,70 | Iso-Britannia Grace Reid Tom Daley | 308,04 | Kanada Jennifer Abel François Imbeau-Dulac | 297,72 |
10 m kerroshyppyjen parikilpailu | Kiina Ren Qian Lian Junjie | 352,98 | Iso-Britannia Lois Toulson Matthew Lee | 323,28 | Pohjois-Korea Kim Mi-rea Hyon Il-myong | 318,12 |
3 m + 10 m joukkuekilpailu | Ranska Laura Marino Matthieu Rosset | 406,40 | Meksiko Viviana del Ángel Peniche Rommel Pacheco | 402,35 | Yhdysvallat Krysta Palmer David Dinsmore | 395,90 |
Taitouinti
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Naiset | ||||||
Tekninen yksinuinti | Svetlana Kolesnitšenko | 95,2036 | Ona Carbonell | 93,6534 | Anna Vološyna | 91,9992 |
Yksinuinnin vapaaohjelma | Svetlana Kolesnitšenko | 96,1333 | Ona Carbonell | 95,0333 | Anna Vološyna | 93,3000 |
Tekninen pariuinti | Venäjä Svetlana Kolesnitšenko Aleksandra Patskevitš | 95,0515 | Kiina Jiang Tingting Jiang Wenwen | 94,0775 | Ukraina Jelyzaveta Jah’no Anna Vološyna | 92,6482 |
Pariuinnin vapaaohjelma | Venäjä Svetlana Kolesnitšenko Aleksandra Patskevitš | 97,0000 | Kiina Jiang Tingting Jiang Wenwen | 95,3000 | Ukraina Jelyzaveta Jah’no Anna Vološyna | 93,2667 |
Tekninen joukkueuinti | Venäjä Anastasija Bajandina Darja Bajandina Marina Goljadkina Veronika Kalinina Polina Komar Marija Šurotškina Vlada Tšigireva Darina Valitova | 96,0109 | Kiina Feng Yu Guo Li Liang Xinping Tang Mengni Wang Liuyi Wang Qianyi Xiao Yanning Yin Chengxin | 94,2165 | Japani Sakiko Akutsu Juka Fukumura Yukiko Inui Minami Kono Kei Marumo Kanami Nakamaki Mai Nakamura Kano Omata | 93,1590 |
Joukkueuinnin vapaaohjelma | Venäjä Anastasija Bajandina Darja Bajandina Marina Goljadkina Veronika Kalinina Polina Komar Marija Šurotškina Vlada Tšigireva Darina Valitova | 97,3000 | Kiina Chang Hao Feng Yu Guo Li Liang Xinping Tang Mengni Xiao Yanning Yin Chengxin Yu Lele | 95,2333 | Ukraina Maryna Aleksijeva Vladyslava Aleksijeva Valerija Apreljeva Jelyzaveta Jah’no Oleksandra Kašuba Anastasija Savtšuk Ksenija Sydorenko Anna Vološyna | 93,9333 |
Yhdistetty vapaaohjelma | Kiina Chang Hao Feng Yu Guo Li Liang Xinping Tang Mengni Wang Liuyi Wang Qianyi Xiao Yanning Yin Chengxin Yu Lele | 96,1000 | Ukraina Maryna Aleksijeva Vladyslava Aleksijeva Valerija Apreljeva Jelyzaveta Jah’no Oleksandra Kašuba Jana Narježna Anastasija Savtšuk Alina Šynkarenko Ksenija Sydorenko Anna Vološyna | 94,0000 | Japani Sakiko Akutsu Juka Fukumura Yukiko Inui Minami Kono Kei Marumo Kanami Nakamaki Mai Nakamura Kano Omata Yuriko Osawa Asuka Tasaki | 93,2000 |
Sekajoukkueet | ||||||
Tekninen pariuinti | Italia Manila Flamini Giorgio Minisini | 90,2979 | Venäjä Mihaela Kalantša Aleksandr Maltsev | 90,2639 | Yhdysvallat Kanako Kitao Spendlove Bill May | 87,6682 |
Pariuinnin vapaaohjelma | Venäjä Mihaela Kalantša Aleksandr Maltsev | 92,6000 | Italia Mariangela Perrupato Giorgio Minisini | 91,1000 | Yhdysvallat Kanako Kitao Spendlove Bill May | 88,7667 |
Vesipallo
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Miehet | Kroatia Marko Bijač Ivan Buljubašić Andro Bušlje Loren Fatović Xavier García Maro Joković Ivan Krapić Luka Lončar Marko Macan Ivan Marcelić Anđelo Šetka Sandro Sukno Ante Vukičević | Unkari Ádám Decker Attila Decker Balázs Erdélyi Miklós Gór-Nagy Balázs Hárai Norbert Hosnyánszky Krisztián Manhercz Tamás Mezei Viktor Nagy Béla Török Márton Vámos Dénes Varga Gergő Zalánki | Serbia Milan Aleksić Miloš Ćuk Filip Filipović Nikola Jakšić Dušan Mandić Branislav Mitrović Stefan Mitrović Duško Pijetlović Gojko Pijetlović Andrija Prlainović Sava Ranđelović Viktor Rašović Nemanja Ubović |
Naiset | Yhdysvallat Rachel Fattal Aria Fischer Makenzie Fischer Paige Hauschild Amanda Longan Madeline Musselman Jamie Neushul Kiley Neushul Jordan Raney Melissa Seidemann Margaret Steffens Gabrielle Stone Alys Williams | Espanja Marta Bach Paula Crespí Sandra Domene Anna Espar Clara Espar Laura Ester Judith Forca Anna Gual Paula Leitón Helena Lloret Beatriz Ortiz Matilde Ortiz María del Pilar Peña | Venäjä Marija Borisova Olga Gorbunova Jevgenija Ivanova Elvina Karimova Anna Karnauh Jekaterina Prokofjeva Darja Ryžkova Aljona Seržantova Anastasija Simanovitš Anna Timofejeva Tatjana Tolkunova Anna Ustjuhina Veronika Vahitova |
Mitalitaulukko
Isäntämaa
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Yhdysvallat | 21 | 12 | 13 | 46 |
2 | Kiina | 12 | 12 | 6 | 30 |
3 | Venäjä | 11 | 6 | 8 | 25 |
4 | Ranska | 6 | 1 | 2 | 9 |
5 | Iso-Britannia | 5 | 3 | 3 | 11 |
6 | Italia | 4 | 3 | 9 | 16 |
7 | Australia | 3 | 5 | 4 | 12 |
8 | Ruotsi | 3 | 1 | 0 | 4 |
9 | Unkari | 2 | 5 | 2 | 9 |
10 | Brasilia | 2 | 4 | 2 | 8 |
11 | Espanja | 1 | 5 | 0 | 6 |
12 | Alankomaat | 1 | 4 | 1 | 6 |
13 | Kanada | 1 | 1 | 5 | 7 |
14 | Etelä-Afrikka | 1 | 0 | 1 | 2 |
Malesia | 1 | 0 | 1 | 2 | |
16 | Kroatia | 1 | 0 | 0 | 1 |
17 | Japani | 0 | 4 | 5 | 9 |
18 | Ukraina | 0 | 2 | 7 | 9 |
19 | Saksa | 0 | 2 | 1 | 3 |
20 | Meksiko | 0 | 2 | 0 | 2 |
21 | Pohjois-Korea | 0 | 1 | 1 | 2 |
22 | Ecuador | 0 | 1 | 0 | 1 |
Puola | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Tšekki | 0 | 1 | 0 | 1 | |
25 | Valko-Venäjä | 0 | 0 | 2 | 2 |
26 | Egypti | 0 | 0 | 1 | 1 |
Serbia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Singapore | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Tanska | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Yhteensä | 75 | 76 | 77 | 228 |
Lähteet
- Tulokset (englanniksi)
- Mitalitaulukko (Arkistoitu – Internet Archive) (englanniksi)
Viitteet
- ↑ Schedule FINA. Viitattu 2.7.2017. (englanniksi)
Aiheesta muualla
- Kuvia tai muita tiedostoja aiheesta Uinnin maailmanmestaruuskilpailut 2017 Wikimedia Commonsissa
- Virallinen kisasivusto (Arkistoitu – Internet Archive) (unkariksi, englanniksi)
|