Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996 – 200 m stylem klasycznym mężczyzn
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1996 | |||
| |||
Miejsce | Stany Zjednoczone | ||
---|---|---|---|
Termin | 24 lipca 1996 | ||
Liczba ekip | 29 | ||
Liczba sportowców | 34 | ||
Obiekt rozgrywek | Georgia Tech Aquatic Center | ||
Złoty medal | |||
Srebrny medal | |||
Brązowy medal | Andriej Korniejew |
Pływanie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996
Styl dowolny
50 m | |
---|---|
100 m | |
200 m | |
400 m | |
800 m | |
1500 m |
Styl motylkowy
100 m |
|
---|---|
200 m |
|
Styl zmienny
200 m |
|
---|---|
400 m |
|
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m |
|
---|---|
4 × 200 m |
|
Sztafety – styl zmienny
4 × 100 m |
|
---|
- pokaż
- dyskusja
- edytuj
200 m stylem klasycznym mężczyzn – jedna z konkurencji pływackich, które odbyły się 24 lipca podczas XXVI Igrzysk Olimpijskich w Atlancie.
Rekordy
Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco[1]:
Rekord | Zawodnik | Czas | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|
Rekord świata | Michael Barrowman | 2:10,16 | Barcelona | 29 lipca 1992 |
Rekord olimpijski | Michael Barrowman | 2:10,16 | Barcelona | 29 lipca 1992 |
Wyniki
Eliminacje
Najszybszych ośmiu zawodników zakwalifikowało się do finału A (Q), a kolejnych ośmiu do finału B (q)[2].
Miejsce | Wyścig | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | 4 | 4 | Károly Güttler | Węgry | 2:13,89 | Q |
2. | 5 | 4 | Andriej Korniejew | Rosja | 2:14,11 | Q |
3. | 5 | 5 | Kurt Grote | Stany Zjednoczone | 2:14,63 | Q |
4. | 3 | 5 | Norbert Rózsa | Węgry | 2:14,66 | Q |
5. | 3 | 6 | Nick Gillingham | Wielka Brytania | 2:14,96 | Q |
6. | 4 | 3 | Phil Rogers | Australia | 2:14,97 | Q |
7. | 5 | 2 | Marek Krawczyk | Polska | 2:15,17 | Q |
8. | 5 | 6 | Eric Wunderlich | Stany Zjednoczone | 2:15,18 | Q |
9. | 4 | 2 | Jean-Christophe Sarnin | Francja | 2:15,27 | q |
10. | 3 | 3 | Ryan Mitchell | Australia | 2:15,31 | q |
11. | 3 | 4 | Akira Hayashi | Japonia | 2:15,37 | q |
12. | 5 | 3 | Andriej Iwanow | Rosja | 2:15,56 | q |
13. | 3 | 7 | Joaquín Fernández | Hiszpania | 2:16,05 | q |
14. | 5 | 7 | Jonathan Cleveland | Kanada | 2:16,08 | q |
15. | 4 | 5 | Frédérik Deburghgraeve | Belgia | 2:16,10 | q, WD |
16. | 3 | 8 | Mario González | Kuba | 2:16,15 | q |
17. | 2 | 5 | Valērijs Kalmikovs | Łotwa | 2:17,07 | q |
18. | 3 | 1 | Daniel Málek | Czechy | 2:17,08 | |
19. | 2 | 8 | José Couto | Portugalia | 2:17,28 | |
20. | 4 | 1 | Ratapong Sirisanont | Tajlandia | 2:17,32 | |
21. | 2 | 6 | Aliaksandr Gukov | Białoruś | 2:17,49 | |
22. | 5 | 1 | Dmytro Ivanusa | Ukraina | 2:17,54 | |
23. | 4 | 8 | Stéphan Perrot | Francja | 2:18,58 | |
24. | 3 | 2 | Wang Yiwu | Chiny | 2:19,13 | |
25. | 2 | 3 | Elvin Chia | Malezja | 2:20,39 | |
26. | 4 | 7 | Børge Mørk | Norwegia | 2:20,42 | |
27. | 4 | 8 | Vadim Alexeev | Izrael | 2:20,47 | |
28. | 2 | 2 | Christophe Verdino | Monako | 2:20,77 | |
29. | 2 | 4 | Vadim Tatarov | Mołdawia | 2:21,34 | |
30. | 1 | 5 | Roberto Bonilla | Gwatemala | 2:21,86 | |
31. | 2 | 1 | Todd Torres | Portoryko | 2:22,66 | |
32. | 2 | 7 | Nerijus Beiga | Litwa | 2:23,40 | |
33. | 1 | 4 | Francisco Suriano | Salwador | 2:25,57 | |
34. | 1 | 3 | Huang Chih-yung | Chińskie Tajpej | 2:25,96 | |
35 ! | 1 | 6 | Desmond Koh | Singapur | 9:99,99 ! | DNS |
35 ! | 5 | 8 | Paul Kent | Nowa Zelandia | 9:99,99 ! | DNS |
Finały
Finał B
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
9. | 6 | Andriej Iwanow | Rosja | 2:14,37 | |
10. | 1 | Mario González | Kuba | 2:15,11 | |
11. | 5 | Ryan Mitchell | Australia | 2:15,63 | |
12. | 2 | Joaquín Fernández | Hiszpania | 2:16,05 | |
13. | 8 | Valērijs Kalmikovs | Łotwa | 2:16,23 | |
14. | 4 | Jean-Christophe Sarnin | Francja | 2:16,26 | |
15. | 1 | Jonathan Cleveland | Kanada | 2:16,39 | |
16. | 3 | Akira Hayashi | Japonia | 2:16,69 |
Finał A
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1 ! | 6 | Norbert Rózsa | Węgry | 2:12,57 | |
2 ! | 4 | Károly Güttler | Węgry | 2:13,03 | |
3 ! | 5 | Andriej Korniejew | Rosja | 2:13,17 | |
4. | 2 | Nick Gillingham | Wielka Brytania | 2:14,37 | |
5. | 7 | Phil Rogers | Australia | 2:14,79 | |
6. | 1 | Marek Krawczyk | Polska | 2:14,84 | |
7. | 8 | Eric Wunderlich | Stany Zjednoczone | 2:15,69 | |
8. | 3 | Kurt Grote | Stany Zjednoczone | 2:16,05 |
Przypisy
Bibliografia
- Atlanta 1996 – wyniki konkurencji pływackich. Swimming World and Junior Swimmer. [dostęp 2021-08-15]. (ang.).
- p
- d
- e
Mistrzowie olimpijscy w pływaniu (200 m stylem klasycznym)
|