Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2024 – 200 m stylem klasycznym mężczyzn
- Główny artykuł: Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2024.
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024 | |||
| |||
Miejsce | Francja | ||
---|---|---|---|
Termin | 30 lipca 2024 | ||
Liczba ekip | 20 | ||
Liczba sportowców | 25 | ||
Obiekt rozgrywek | |||
Złoty medal | Léon Marchand | ||
Srebrny medal | Zac Stubblety-Cook | ||
Brązowy medal | Caspar Corbeau |
200 m stylem klasycznym mężczyzn – konkurencja pływacka, która odbyła się podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu. Eliminacje i półfinały zostały rozegrane 30 lipca, a finał 31 lipca 2024.
Terminarz
Data | Godzina rozpoczęcia (CET)[1] | Runda |
---|---|---|
30 lipca 2024 | 13:01 | Eliminacje |
21:59 | Półfinały | |
31 lipca 2024 | 22:31 | Finał |
Rekordy
Rekord świata i rekord olimpijski przed rozpoczęciem zawodów[2]:
Rekord | Zawodnik | Czas | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|
Rekord świata | Qin Haiyang | 2:05,48 | Fukuoka | 28 lipca 2023 |
Rekord olimpijski | Zac Stubblety-Cook | 2:06,38 | Tokio | 29 lipca 2021 |
W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:
Data | Etap konkurencji | Zawodnik | Czas | Rekord |
---|---|---|---|---|
31 lipca | finał | Léon Marchand | 2:05,85 |
Wyniki
Eliminacje
Miejsce | Wyścig | Tor | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | 4 | 7 | Cho Sung-jae | Korea Południowa | 2:09,45 | Q |
2. | 3 | 4 | Zac Stubblety-Cook | Australia | 2:09,49 | Q |
3. | 4 | 5 | Léon Marchand | Francja | 2:09,55 | Q |
4. | 3 | 3 | Caspar Corbeau | Holandia | 2:09,78 | Q |
5. | 3 | 5 | Ippei Watanabe | Japonia | 2:09,86 | Q |
6. | 4 | 3 | Dong Zhihao | Chiny | 2:09,91 | Q |
7. | 2 | 5 | Yu Hanaguruma | Japonia | 2:10,35 | Q |
3 | 2 | Erik Persson | Szwecja | Q | ||
9. | 4 | 2 | Anton McKee | Islandia | 2:10,36 | Q |
10. | 3 | 6 | Josh Matheny | Stany Zjednoczone | 2:10,39 | Q |
11. | 2 | 4 | Matthew Fallon | Stany Zjednoczone | 2:10,49 | Q |
12. | 4 | 6 | Arno Kamminga | Holandia | 2:10,53 | Q, WD |
13. | 2 | 2 | Ljubomir Epitropow | Bułgaria | 2:10,59 | Q |
14. | 2 | 3 | Joshua Yong | Australia | 2:10,68 | Q |
15. | 4 | 4 | Qin Haiyang | Chiny | 2:10,98 | Q |
16. | 3 | 1 | Dienis Pietraszow | Kirgistan | 2:10,99 | Q |
17. | 3 | 7 | Miguel de Lara | Meksyk | 2:11,16 | Q |
18. | 2 | 6 | Matti Mattsson | Finlandia | 2:11,18 | |
19. | 2 | 7 | Aleksas Savickas | Litwa | 2:11,53 | |
20. | 4 | 1 | Jan Kałusowski | Polska | 2:11,87 | |
21. | 4 | 8 | Daniils Bobrovs | Łotwa | 2:13,66 | |
22. | 1 | 5 | Tyler Christianson | Panama | 2:15,62 | |
23. | 2 | 1 | Amro Al-Wir | Jordania | 2:15,78 | |
24. | 1 | 4 | Julio Horrego | Honduras | 2:18,91 | |
25. | 1 | 3 | Saud Ghali | Brunei | 2:22,51 |
Półfinały
Miejsce | Wyścig | Tor | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | 2 | 5 | Léon Marchand | Francja | 2:08,11 | Q |
2. | 1 | 4 | Zac Stubblety-Cook | Australia | 2:08,57 | Q |
3. | 1 | 3 | Dong Zhihao | Chiny | 2:08,99 | Q |
4. | 1 | 5 | Caspar Corbeau | Holandia | 2:09,52 | Q |
5. | 2 | 3 | Ippei Watanabe | Japonia | 2:09,62 | Q |
6. | 1 | 2 | Josh Matheny | Stany Zjednoczone | 2:09,70 | Q |
7. | 2 | 6 | Yu Hanaguruma | Japonia | 2:09,72 | Q |
8. | 1 | 1 | Joshua Yong | Australia | 2:09:89 | Q |
9. | 2 | 1 | Ljubomir Epitropow | Bułgaria | 2:09,93 | |
10. | 2 | 7 | Matthew Fallon | Stany Zjednoczone | 2:09,96 | |
2 | 8 | Qin Haiyang | Chiny | 2:09,96 | ||
12. | 2 | 4 | Cho Sung-jae | Korea Południowa | 2:10,03 | |
13. | 1 | 6 | Erik Persson | Szwecja | 2:10,11 | |
14. | 1 | 8 | Dienis Pietraszow | Kirgistan | 2:10,19 | |
15. | 2 | 2 | Anton McKee | Islandia | 2:10,42 | |
16. | 1 | 7 | Miguel de Lara | Meksyk | 2:11,28 |
Finał
Miejsce | Tor | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1 ! | 4 | Léon Marchand | Francja | 2:05,85 | , |
2 ! | 5 | Zac Stubblety-Cook | Australia | 2:06,79 | |
3 ! | 6 | Caspar Corbeau | Holandia | 2:07,90 | |
4. | 3 | Dong Zhihao | Chiny | 2:08,46 | |
5. | 1 | Yu Hanaguruma | Japonia | 2:08,79 | |
6. | 2 | Ippei Watanabe | Japonia | 2:08,83 | |
7. | 7 | Josh Matheny | Stany Zjednoczone | 2:09,52 | |
8. | 8 | Joshua Yong | Australia | 2:11,44 |
Przypisy
Bibliografia
- Wyniki eliminacji. olympics.com. [dostęp 2024-08-05]. (ang.).
- Wyniki półfinałów. olympics.com. [dostęp 2024-08-05]. (ang.).
- Wyniki finału. olympics.com. [dostęp 2024-08-05]. (ang.).
- p
- d
- e
Mistrzowie olimpijscy w pływaniu (200 m stylem klasycznym)
|
- p
- d
- e
Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2024
Mężczyźni
Kobiety
Sztafety
Mężczyźni | |
---|---|
Kobiety | |
Sztafeta mieszana |