Piłka ręczna na Igrzyskach Panamerykańskich 1999
Turnieje piłki ręcznej na XIII Igrzyskach Panamerykańskich odbyły się w dniach 31 lipca – 8 sierpnia 1999 roku w kanadyjskim Winnipeg.
Był to czwarty turniej męski i trzeci żeński w historii tej imprezy. Służyły one jednocześnie jako kwalifikacje do IO 2000.
Zwyciężając w zawodach bezpośrednio do olimpijskiego turnieju awansowali Kubańczycy i Brazylijki.
Podsumowanie
Klasyfikacja medalowa
Klasyfikacja medalowa | |||||
---|---|---|---|---|---|
Miejsce | Reprezentacja | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
1 | Brazylia | 1 | 1 | 0 | 2 |
2 | Kuba | 1 | 0 | 1 | 2 |
3 | Kanada | 0 | 1 | 0 | 1 |
4 | Argentyna | 0 | 0 | 1 | 1 |
Razem | 2 | 2 | 2 | 6 |
Medaliści
Konkurencja | 1. miejsce | 2. miejsce | 3. miejsce |
---|---|---|---|
Mężczyźni | Kuba | Brazylia | Argentyna |
Kobiety | Brazylia | Kanada | Kuba |
Mężczyźni
| |||
Dyscyplina | |||
---|---|---|---|
Organizator | |||
Szczegóły turnieju | |||
Gospodarz | |||
Otwarcie | 31 lipca 1999 | ||
Zamknięcie (finał) | 7 sierpnia 1999 | ||
Liczba drużyn | 7 | ||
I miejsce | |||
II miejsce | |||
III miejsce | |||
Statystyki turnieju | |||
Liczba meczów | 16 |
Faza grupowa
Grupa A
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | Status | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | - | +/- | ||||
1. | Argentyna | 3 | 3 | 0 | 0 | 90 | 45 | +45 | 6 | Mecze o miejsca 1–4 |
2. | Stany Zjednoczone | 3 | 2 | 0 | 1 | 67 | 61 | +6 | 4 | Mecze o miejsca 1–4 |
3. | Kanada | 3 | 1 | 0 | 2 | 68 | 73 | -5 | 2 | Mecze o miejsca 5–7 |
4. | Portoryko | 3 | 0 | 0 | 3 | 52 | 98 | -46 | 0 | Mecze o miejsca 5–7 |
31 lipca 1999 15:30 | 36-14 | Winnipeg | |||
(19-7) |
31 lipca 1999 19:00 | 22-20 | Winnipeg | |||
(8-12) |
1 sierpnia 1999 17:15 | 31-18 | Winnipeg | |||
(19-7) |
1 sierpnia 1999 19:00 | 31-17 | Winnipeg | |||
(20-5) |
3 sierpnia 1999 15:00 | 23-14 | Winnipeg | |||
(10-4) |
3 sierpnia 1999 19:00 | 31-20 | Winnipeg | |||
(15-8) |
Grupa B
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | Status | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | - | +/- | ||||
1. | Kuba | 2 | 2 | 0 | 0 | 54 | 30 | +24 | 4 | Mecze o miejsca 1–4 |
2. | Brazylia | 2 | 1 | 0 | 1 | 49 | 29 | +20 | 2 | Mecze o miejsca 1–4 |
3. | Urugwaj | 2 | 0 | 0 | 2 | 22 | 66 | -44 | 0 | Mecze o miejsca 5–7 |
31 lipca 1999 17:15 | 34-13 | Winnipeg | |||
(17-5) |
1 sierpnia 1999 15:30 | 32-9 | Winnipeg | |||
(15-2) |
3 sierpnia 1999 17:15 | 20-17 | Winnipeg | |||
(4-8) |
Faza pucharowa
Mecze o miejsca 5–7
4 sierpnia 1999 14:15 | 27-24 | Winnipeg | |||
(12-10) |
5 sierpnia 1999 15:30 | 22-20 | Winnipeg | |||
(9-13) |
6 sierpnia 1999 18:45 | 25-18 | Winnipeg | |||
(12-12) |
Mecze o miejsca 1–4
Półfinały | Finał | |||||||
5 sierpnia 1999 17:15 | ||||||||
Kuba | 38 | |||||||
7 sierpnia 1999 20:30 | ||||||||
Stany Zjednoczone | 20 | |||||||
Kuba | 32 | |||||||
5 sierpnia 1999 19:00 | ||||||||
Brazylia | 32 | |||||||
Brazylia | 23 | |||||||
Argentyna | 22 | |||||||
Mecz o 3. miejsce | ||||||||
7 sierpnia 1999 18:45 | ||||||||
Argentyna | 23 | |||||||
Stany Zjednoczone | 16 | |||||||
5 sierpnia 1999 17:15 | 38-20 | Winnipeg | |||
(16-8) |
5 sierpnia 1999 19:00 | 23-22 | Winnipeg | |||
(8-7) |
7 sierpnia 1999 20:30 | 32-32 karne 4-3 | Winnipeg | |||
(12-10) |
7 sierpnia 1999 18:45 | 23-16 | Winnipeg | |||
(9-11) |
Klasyfikacja końcowa
Miejsce | Reprezentacja | Uwagi |
---|---|---|
Kuba | awans: IO 2000 | |
Brazylia | - | |
Argentyna | - | |
4 | Stany Zjednoczone | - |
5 | Kanada | - |
6 | Urugwaj | - |
7 | Portoryko | - |
Kobiety
| |||
Dyscyplina | |||
---|---|---|---|
Organizator | |||
Szczegóły turnieju | |||
Gospodarz | |||
Otwarcie | 31 lipca 1999 | ||
Zamknięcie (finał) | 8 sierpnia 1999 | ||
Liczba drużyn | 6 | ||
I miejsce | |||
II miejsce | |||
III miejsce | |||
Statystyki turnieju | |||
Liczba meczów | 20 |
Faza grupowa
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | Status | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | - | +/- | ||||
1. | Brazylia | 5 | 4 | 1 | 0 | 157 | 109 | +48 | 9 | Mecze o miejsca 1–4 |
2. | Kanada | 5 | 4 | 0 | 1 | 113 | 105 | +8 | 8 | Mecze o miejsca 1–4 |
3. | Stany Zjednoczone | 5 | 2 | 1 | 2 | 105 | 99 | +6 | 5 | Mecze o miejsca 1–4 |
4. | Kuba | 5 | 2 | 0 | 3 | 121 | 132 | -11 | 4 | Mecze o miejsca 1–4 |
5. | Argentyna | 5 | 1 | 0 | 4 | 103 | 120 | -17 | 2 | Mecz o miejsca 5–6 |
6. | Urugwaj | 5 | 1 | 0 | 4 | 83 | 117 | -34 | 2 | Mecz o miejsca 5–6 |
31 lipca 1999 09:00 | 22-17 | Winnipeg | |||
(13-7) |
31 lipca 1999 10:45 | 23-21 | Winnipeg | |||
(10-9) |
31 lipca 1999 12:30 | 33-23 | Winnipeg | |||
(19-9) |
1 sierpnia 1999 09:00 | 37-27 | Winnipeg | |||
(17-14) |
1 sierpnia 1999 10:45 | 24-16 | Winnipeg | |||
(12-5) |
1 sierpnia 1999 12:30 | 24-21 | Winnipeg | |||
(13-6) |
2 sierpnia 1999 17:00 | 22-22 | Winnipeg | |||
(11-12) |
2 sierpnia 1999 18:45 | 19-18 | Winnipeg | |||
(9-8) |
2 sierpnia 1999 20:30 | 28-23 | Winnipeg | |||
(12-12) |
4 sierpnia 1999 09:00 | 24-23 | Winnipeg | |||
(11-13) |
4 sierpnia 1999 10:45 | 33-14 | Winnipeg | |||
(16-9) |
4 sierpnia 1999 12:30 | 19-15 | Winnipeg | |||
(9-9) |
5 sierpnia 1999 09:00 | 25-22 | Winnipeg | |||
(11-11) |
5 sierpnia 1999 10:45 | 32-23 | Winnipeg | |||
(14-12) |
5 sierpnia 1999 12:30 | 19-13 | Winnipeg | |||
(11-8) |
Faza pucharowa
Mecz o miejsca 5–6
6 sierpnia 1999 10:45 | 18-17 | Winnipeg | |||
(7-7) |
Mecze o miejsca 1–4
Półfinały | Finał | |||||||
07 sierpnia 1999 15:15 | ||||||||
Brazylia | 29 | |||||||
08 sierpnia 1999 20:30 | ||||||||
Kuba | 18 | |||||||
Brazylia | 31 | |||||||
07 sierpnia 1999 17:00 | ||||||||
Kanada | 27 | |||||||
Kanada | 27 | |||||||
Stany Zjednoczone | 23 | |||||||
Mecz o 3. miejsce | ||||||||
08 sierpnia 1999 12:30 | ||||||||
Kuba | 29 | |||||||
Stany Zjednoczone | 26 | |||||||
7 sierpnia 1999 15:15 | 29-18 | Winnipeg | |||
(15-6) |
7 sierpnia 1999 17:00 | 27-23 | Winnipeg | |||
(15-11) |
8 sierpnia 1999 20:30 | 31-27 | Winnipeg | |||
(12-8) |
8 sierpnia 1999 12:30 | 29-26 | Winnipeg | |||
(14-11) |
Klasyfikacja końcowa
Miejsce | Reprezentacja | Uwagi |
---|---|---|
Brazylia | awans: IO 2000 | |
Kanada | - | |
Kuba | - | |
4 | Stany Zjednoczone | - |
5 | Urugwaj | - |
6 | Argentyna | - |
Bibliografia
- Men Handball Pan American Games Archive. todor66.com. [dostęp 2013-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-21)]. (ang.).
- Women Handball Pan American Games Archive. todor66.com. [dostęp 2013-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-11-17)]. (ang.).
- Juegos Panamericanos Masculino. panamhandball.org. [dostęp 2013-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-18)]. (hiszp.).
- Juegos Panamericanos Femenino. panamhandball.org. [dostęp 2013-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-18)]. (hiszp.).