Светско првенство у фудбалу 1994.
Званични лого првенства | |
Детаљи такмичења | |
---|---|
Држава домаћин | САД |
Датум | 17. јун — 17. јул 1994. |
Екипе | 24 |
Стадиони | 9 (из 9 градова) |
Коначан пласман | |
Првак | Бразил (4. титула) |
Друго место | Италија |
Треће место | Шведска |
Четврто место | Бугарска |
Статистике турнира | |
Одиграно утакмица | 52 |
Постигнуто голова | 141 (2,71 по мечу) |
Укупно гледалаца | 3.587.538 (68.991 по мечу) |
Најбољи стрелац | Олег Саљенко Христо Стоичков (6) |
Најбољи играч | Ромарио |
Светско првенство у фудбалу 1994. било је 15. светско фудбалско првенство које се одржало у Сједињеним Државама од 17. јуна до 17. јула 1994.[1] Први пут је првенство одржано у северноамеричког регији и у Англоамерици.
Титулу је освојила репрезентација Бразила победивши репрезентацију Италије са 3:2 после извођења пенала, након регуларног дела резултат је гласио 0:0. Репрезентација Шведске је освојила треће, а репрезентација Бугарске четврто место.
Дебитанти на Светским првенствима су биле репрезентације Грчке, Нигерије и Саудијске Арабије. Због санкција међународне заједнице репрезентација Југославије није учествовала у квалификацијама за Светско првенство 1994. године.
Најбољим играчем првенства проглашен је Бразилац Ромарио, док су најбољи стрелци били Олег Саљенко и Христо Стоичков са 6 постигнутих голова.
Колумбијски фудбалер Андрес Ескобар је убијен по повратку у своју земљу после елиминације Колумбије након аутогола који је скривио против САД.
Репрезентације које су се квалификовале
15 од 24 земаља које су се квалификовале за првенство 1990. године, квалификовале су се и за првенство 1994. године. Грчка, Нигерија и Саудијска Арабија су наступиле по први пут на Светском првенству, Норвешка се квалификовала по први пут после 1938. године, Боливија после 1950. године, Швајцарска после 1966. године, а Бугарска, Мексико и Мароко након што су пропустиле првенство 1990. године.
|
|
|
Стадиони
Пасадена | Понтијак | Станфорд |
---|---|---|
Роуз Боул | Потијак Силвердоум | Станфорд Стадион |
Капацитет: 91 794 | Капацитет: 77 557 | Капацитет: 80 906 |
Ист Радерфорд | Орландо | Чикаго |
Џајантс Стадион | Стадион Кампинг ворлд | Стадион Солџер филд |
Капацитет: 75 338 | Капацитет: 61 219 | Капацитет: 63 117 |
Далас | Фоксборо | Вашингтон |
Котон Боул | Фоксборо Стадион | РФК Стадион |
Капацитет: 63 998 | Капацитет: 53 644 | Капацитет: 53 142 |
Жреб
Жреб је одржан у Лас Вегасу, 19. децембра 1993. године.
Шешир А | Шешир Б | Шешир Ц | Шешир Д |
---|---|---|---|
Грчка |
Такмичење по групама
Група А Група Б Група Ц | Група Д Група Е Група Ф |
Група А
Табела групе А | И | П | Н | И | ДГ | ПГ | ГР | Бод. | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Румунија | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 5 | 0 | 6 |
2. | Швајцарска | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 4 |
3. | Сједињене Државе | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 |
4. | Колумбија | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 5 | -1 | 3 |
Сједињене Државе | 1:1 | Швајцарска |
---|---|---|
Виналда 44’ | Детаљи | Брежи 39’ |
Румунија | 1:4 | Швајцарска |
---|---|---|
Хађи 35’ | Детаљи | Сутер 16’ Шапујиза 52’ Кнуп 65’, 72’ |
Сједињене Државе | 2:1 | Колумбија |
---|---|---|
Ескобар 35’ (аг.) Стјуарт 52’ | Детаљи | Валенсија 90’ |
Швајцарска | 0:2 | Колумбија |
---|---|---|
Детаљи | Гавирија 44’ Лосано 90’ |
Сједињене Државе | 0:1 | Румунија |
---|---|---|
Детаљи | Петреску 18’ |
Група Б
Табела групе Б | И | П | Н | И | ДГ | ПГ | ГР | Бод. | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Бразил | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 1 | +5 | 7 |
2. | Шведска | 3 | 1 | 2 | 0 | 6 | 4 | +2 | 5 |
3. | Русија | 3 | 1 | 0 | 2 | 7 | 6 | +1 | 3 |
4. | Камерун | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 11 | -8 | 1 |
Бразил | 2:0 | Русија |
---|---|---|
Ромарио 26’ Раи 52’ (пен.) | Детаљи |
Бразил | 3:0 | Камерун |
---|---|---|
Ромарио 39’ Марсио Сантос 66’ Бебето 73’ | Детаљи |
Шведска | 3:1 | Русија |
---|---|---|
Бролин 39’ (пен.) Далин 60’, 82’ | Детаљи | Саленко 4’ (пен.) |
Русија | 6:1 | Камерун |
---|---|---|
Саленко 15’, 41’, 44’ (пен.), 72’, 75’ Радченко 81’ | Детаљи | Мила 46’ |
Бразил | 1:1 | Шведска |
---|---|---|
Ромарио 47’ | Детаљи | К. Андерсон 23’ |
Група Ц
Табела групе Ц | И | П | Н | И | ДГ | ПГ | ГР | Бод. | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Немачка | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 3 | +2 | 7 |
2. | Шпанија | 3 | 1 | 2 | 0 | 6 | 4 | +2 | 5 |
3. | Јужна Кореја | 3 | 0 | 2 | 1 | 4 | 5 | -1 | 2 |
4. | Боливија | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 4 | -3 | 1 |
Шпанија | 2:2 | Јужна Кореја |
---|---|---|
Салинас 51’ Гоикоечеа 55’ | Детаљи | Хон Мон Бо 85’ Со Дон Вон 90’ |
Јужна Кореја | 0:0 | Боливија |
---|---|---|
Детаљи |
Немачка | 3:2 | Јужна Кореја |
---|---|---|
Клинсман 12’, 37’ Ридле 20’ | Детаљи | Хван Сон Хон 52’ Хон Мон Бо 63’ |
Група Д
Табела групе Д | И | П | Н | И | ДГ | ПГ | ГР | Бод. | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Нигерија | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 2 | +4 | 6 |
2. | Бугарска | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 6 |
3. | Аргентина | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 6 |
4. | Грчка | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 10 | -10 | 0 |
Аргентина | 4:0 | Грчка |
---|---|---|
Батистута 2’, 44’, 90’ (пен.) Марадона 60’ | Детаљи |
Аргентина | 2:1 | Нигерија |
---|---|---|
Каниђа 21’, 28’ | Детаљи | Сиасиа 8’ |
Грчка | 0:2 | Нигерија |
---|---|---|
Детаљи | Џорџ 45’ Амокачи 90’ |
Група Е
Табела групе Е | И | П | Н | И | ДГ | ПГ | ГР | Бод. | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Мексико | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 |
2. | Ирска | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 |
3. | Италија | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 |
4. | Норвешка | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 4 |
Италија | 0:1 | Ирска |
---|---|---|
Детаљи | Хоутон 11’ |
Италија | 1:0 | Норвешка |
---|---|---|
Д. Бађо 69’ | Детаљи |
Група Ф
Табела групе Ф | И | П | Н | И | ДГ | ПГ | ГР | Бод. | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Холандија | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 6 |
2. | Саудијска Арабија | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 6 |
3. | Белгија | 3 | 2 | 0 | 1 | 2 | 1 | +1 | 6 |
4. | Мароко | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 5 | -3 | 0 |
Холандија | 2:1 | Саудијска Арабија |
---|---|---|
Јонк 50’ Таумент 86’ | Детаљи | Амин 18’ |
Саудијска Арабија | 2:1 | Мароко |
---|---|---|
Ал-Џабер 7’ (пен.) Амин 45’ | Детаљи | Шауш 26’ |
Белгија | 0:1 | Саудијска Арабија |
---|---|---|
Детаљи | Оваиран 5’ |
Поредак трећепласираних
Гр. | Репрезентација | И | П | Н | И | ДГ | ПГ | ГР | Бод. | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Д | Аргентина | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 6 |
2. | Ф | Белгија | 3 | 2 | 0 | 1 | 2 | 1 | +1 | 6 |
3. | А | Сједињене Државе | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 |
4. | Е | Италија | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 |
5. | Б | Русија | 3 | 1 | 0 | 2 | 7 | 6 | +1 | 3 |
6. | Ц | Јужна Кореја | 3 | 0 | 2 | 1 | 4 | 5 | -1 | 2 |
Елиминациона фаза
Осмина финала | Четвртфинале | Полуфинале | Финале | |||||||||||
3. јул – Пасадена | ||||||||||||||
Румунија | 3 | |||||||||||||
10. јул – Станфорд | ||||||||||||||
Аргентина | 2 | |||||||||||||
Румунија | 2 (4) | |||||||||||||
3. јул – Далас | ||||||||||||||
Шведска (пен.) | 2 (5) | |||||||||||||
Саудијска Арабија | 1 | |||||||||||||
13. јул – Пасадена | ||||||||||||||
Шведска | 3 | |||||||||||||
Шведска | 0 | |||||||||||||
4. јул – Орландо | ||||||||||||||
Бразил | 1 | |||||||||||||
Холандија | 2 | |||||||||||||
9. јул – Далас | ||||||||||||||
Ирска | 0 | |||||||||||||
Холандија | 2 | |||||||||||||
4. јул – Станфорд | ||||||||||||||
Бразил | 3 | |||||||||||||
Бразил | '1 | |||||||||||||
17. јул – Пасадена | ||||||||||||||
Сједињене Државе | 0 | |||||||||||||
Бразил (пен.) | 0 (3) | |||||||||||||
5. јул – Ист Радерфорд | ||||||||||||||
Италија | 0 (2) | |||||||||||||
Мексико | 1 (1) | |||||||||||||
10. јул – Ист Радерфорд | ||||||||||||||
Бугарска (пен.) | 1 (3) | |||||||||||||
Бугарска | 2 | |||||||||||||
2. јул – Чикаго | ||||||||||||||
Немачка | 1 | |||||||||||||
Немачка | 3 | |||||||||||||
13. јул – Ист Радерфорд | ||||||||||||||
Белгија | 2 | |||||||||||||
Бугарска | 1 | |||||||||||||
5. јул – Фоксборо | ||||||||||||||
Италија | 2 | Треће место | ||||||||||||
Нигерија | 1 | |||||||||||||
9. јул – Фоксборо | 16. јул – Пасадена | |||||||||||||
Италија | 2 | |||||||||||||
Италија | 2 | Шведска | 4 | |||||||||||
2. јул – Вашингтон | ||||||||||||||
Шпанија | 1 | Бугарска | 0 | |||||||||||
Шпанија | 3 | |||||||||||||
Швајцарска | 0 | |||||||||||||
Осмина финала
Шпанија | 3:0 | Швајцарска |
---|---|---|
Јеро 15’ Луис Енрике 74’ Бегиристајн 86’ (пен.) | Детаљи |
Саудијска Арабија | 1:3 | Шведска |
---|---|---|
Ал-Гешејан 85’ | Детаљи | Далин 6’ К. Андерсон 51’, 88’ |
Румунија | 3:2 | Аргентина |
---|---|---|
Думитреску 11’, 18’ Хађи 58’ | Детаљи | Батистута 16’ (пен.) Балбо 75’ |
Бразил | 1:0 | Сједињене Државе |
---|---|---|
Бебето 72’ | Детаљи |
Нигерија | 1:2 (прод.) | Италија |
---|---|---|
Амунике 25’ | Детаљи | Р. Бађо 88’, 102’ (пен.) |
Мексико | 1:1 (прод.) | Бугарска |
---|---|---|
Гарсија Аспе 18’ (пен.) | Детаљи | Стоичков 6’ |
Пенали | ||
Гарсија Аспе Бернал Родригез Суарез | 1:3 | Балаков Генчев Боримиров Лечков |
Четвртфинале
Италија | 2:1 | Шпанија |
---|---|---|
Д. Бађо 25’ Р. Бађо 88’ | Детаљи | Каминеро 58’ |
Бугарска | 2:1 | Немачка |
---|---|---|
Стоичков 75’ Лечков 78’ | Детаљи | Матеус 47’ (пен.) |
Румунија | 2:2 (прод.) | Шведска |
---|---|---|
Радучоју 88’, 101’ | Детаљи | Бролин 78’ К. Андерсон 115’ |
Пенали | ||
Радучиоју Хађи Лупеску Петреску Думитреску Белодедић | 4:5 | Милд Андерсон Бролин Ингесон Нилсон Ларсон |
Полуфинале
Бугарска | 1:2 | Италија |
---|---|---|
Стоичков 44’ (пен.) | Детаљи | Р. Бађо 21’, 25’ |
За 3. место
Финале
Бразил | 0:0 (прод.) | Италија |
---|---|---|
Детаљи | ||
Пенали | ||
Марсио Сантос Ромарио Бранко Дунга | 3:2 | Барези Албертини Евани Масаро Р. Бађо |
Награде
Победник Светског првенства 1994. |
---|
Репрезентација Бразила Четврта титула |
Коначни пласман учесника
Прво место Друго место Треће место Четврто место | Од 5. до 8. места Од 9. до 16. места Од 17. до 24. места |
Поз | Тим | Г | ИГ | П | Н | И | ГД | ГП | ГР | Бод. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Финале | ||||||||||
1 | Бразил | Б | 7 | 5 | 2 | 0 | 11 | 3 | +8 | 17 |
2 | Италија | Е | 7 | 4 | 2 | 1 | 8 | 5 | +3 | 14 |
Елиминисани у полуфиналу | ||||||||||
3 | Шведска | Б | 7 | 3 | 3 | 1 | 15 | 8 | +7 | 12 |
4 | Бугарска | Д | 7 | 3 | 1 | 3 | 10 | 11 | -1 | 10 |
Елиминисани у четвртфиналу | ||||||||||
5 | Немачка | Ц | 5 | 3 | 1 | 1 | 9 | 7 | +2 | 10 |
6 | Румунија | А | 5 | 3 | 1 | 1 | 10 | 9 | +1 | 10 |
7 | Холандија | Ф | 5 | 3 | 0 | 2 | 8 | 6 | +2 | 9 |
8 | Шпанија | Ц | 5 | 2 | 2 | 1 | 10 | 6 | +4 | 8 |
Елиминисани у осмини финала | ||||||||||
9 | Нигерија | Д | 4 | 2 | 0 | 2 | 7 | 4 | +3 | 6 |
10 | Аргентина | Д | 4 | 2 | 0 | 2 | 8 | 6 | +2 | 6 |
11 | Белгија | Ф | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 4 | 0 | 6 |
12 | Саудијска Арабија | Ф | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 6 | -1 | 6 |
13 | Мексико | Е | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 4 | 0 | 5 |
14 | Сједињене Државе | А | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | -1 | 4 |
15 | Швајцарска | А | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 7 | -2 | 4 |
16 | Ирска | Е | 4 | 1 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 4 |
Елиминисани у групној фази | ||||||||||
17 | Норвешка | Е | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 4 |
18 | Русија | Б | 3 | 1 | 0 | 2 | 7 | 6 | +1 | 3 |
19 | Колумбија | А | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 5 | -1 | 3 |
20 | Јужна Кореја | Ц | 3 | 0 | 2 | 1 | 4 | 5 | -1 | 2 |
21 | Боливија | Ц | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 4 | -3 | 1 |
22 | Камерун | Б | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 11 | -8 | 1 |
23 | Мароко | Ф | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 5 | -3 | 0 |
24 | Грчка | Д | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 10 | -10 | 0 |
Види још
Референце
- ^ „FIFA World Cup competition records” (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. стр. 2. Архивирано из оригинала (PDF) 15. 02. 2010. г. Приступљено 30. 1. 2013.
Спољашње везе
- 1994 FIFA World Cup USA Архивирано на сајту Wayback Machine (2. јун 2018), FIFA.com
- п
- р
- у
- Уругвај 1930.
- Италија 1934.
- Француска 1938.
- Бразил 1950.
- Швајцарска 1954.
- Шведска 1958.
- Чиле 1962.
- Енглеска 1966.
- Мексико 1970.
- Западна Немачка 1974.
- Аргентина 1978.
- Шпанија 1982.
- Мексико 1986.
- Италија 1990.
- САД 1994.
- Француска 1998.
- Јужна Кореја / Јапан 2002.
- Немачка 2006.
- Јужна Африка 2010.
- Бразил 2014.
- Русија 2018.
- Катар 2022.
- Канада / Мексико / САД 2026.
- Шпанија / Португал / Мароко 2030.1
- Саудијска Арабија 2034.
- Награде
- Табела
- Учинци
- Стрелци
- Стрелци у финалу
- Прваци
- Историја
- Домаћини
- Маскоте
- Квалификације
- Рекорди
- Квали реп.
- Трофеји
- 1 Аргентина, Парагвај и Уругвај биће домаћини инаугуралних утакмица