Öppet vatten-simning vid världsmästerskapen i simsport 2024 – Herrarnas 5 km
Herrarnas 5 km vid världsmästerskapen i simsport 2024 | |
Datum | 7 februari 2024 |
---|---|
Deltagare | |
Nationer | 48 |
Aktiva | 76 |
Värdskap | |
Land | Qatar |
Plats | Doha |
Arena | Old Doha Port |
Placeringar | |
Guld | Logan Fontaine Frankrike |
Silver | Marc-Antoine Olivier Frankrike |
Brons | Domenico Acerenza Italien |
Kallang 2025 → |
Världsmästerskapen i simsport 2024 | |||
---|---|---|---|
Konstsim | |||
Solo | |||
Tekniskt program | herrar | damer | |
Fritt program | herrar | damer | |
Par | |||
Tekniskt program | damer | mixat | |
Fritt program | damer | mixat | |
Lag | |||
Tekniskt program | mixat | ||
Fritt program | mixat | ||
Akrobatik | mixat | ||
Simhopp | |||
Individuellt | |||
1 m | herrar | damer | |
3 m | herrar | damer | |
10 m | herrar | damer | |
Parhopp | |||
3 m | herrar | damer | mixat |
10 m | herrar | damer | mixat |
Individuellt & Parhopp | |||
Lag | mixat | ||
Höghoppning | |||
20 m | damer | ||
27 m | herrar | ||
Öppet vatten-simning | |||
Individuellt | |||
5 km | herrar | damer | |
10 km | herrar | damer | |
Stafett | |||
4×1,5 km | mixat | ||
Simning | |||
Frisim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
800 m | herrar | damer | |
1 500 m | herrar | damer | |
Ryggsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Bröstsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Fjärilsim | |||
50 m | herrar | damer | |
100 m | herrar | damer | |
200 m | herrar | damer | |
Medley | |||
200 m | herrar | damer | |
400 m | herrar | damer | |
Stafett – frisim | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
4×200 m | herrar | damer | |
Stafett – medley | |||
4×100 m | herrar | damer | mixat |
Vattenpolo | |||
Turneringen | herrar | damer | |
Spelartrupper | herrar | damer |
Herrarnas 5 km i öppet vatten-simning vid världsmästerskapen i simsport 2024 avgjordes den 7 februari 2024 vid Old Doha Port i Doha i Qatar.[1][2]
Franske Logan Fontaine tog guld, franske Marc-Antoine Olivier tog silver och italienske Domenico Acerenza tog brons.
Resultat
Tävlingen startade klockan 13:00.[3]
Placering | Simmare | Nationalitet | Tid |
---|---|---|---|
Logan Fontaine | Frankrike | 51.29,3 | |
Marc-Antoine Olivier | Frankrike | 51.29,6 | |
Domenico Acerenza | Italien | 51.30,0 | |
4 | Kristóf Rasovszky | Ungern | 51.30,5 |
5 | Gregorio Paltrinieri | Italien | 51.31,7 |
6 | Dávid Betlehem | Ungern | 51.34,8 |
7 | Athanasios Kynigakis | Grekland | 51.36,1 |
8 | Oliver Klemet | Tyskland | 51.36,4 |
9 | Florian Wellbrock | Tyskland | 51.36,7 |
10 | Paulo Strehlke | Mexiko | 51.36,8 |
11 | Eric Hedlin | Kanada | 51.39,1 |
12 | David Farinango | Ecuador | 51.40,4 |
13 | Cho Cheng-chi | Kinesiska Taipei | 51.48,1 |
14 | Piotr Woźniak | Polen | 51.56,5 |
15 | Martin Straka | Tjeckien | 51.56,9 |
16 | Robert Thorpe | Australien | 51.59,1 |
17 | Tiago Campos | Portugal | 53.19,4 |
18 | Emir Batur Albayrak | Turkiet | 53.20,7 |
19 | Christian Schreiber | Schweiz | 53.22,0 |
20 | Esteban Enderica | Ecuador | 53.22,1 |
21 | Guillem Pujol | Spanien | 53.22,2 |
22 | Logan Vanhuys | Belgien | 53.23,4 |
23 | Bailey Armstrong | Australien | 53.23,5 |
24 | Joshua Brown | USA | 53.23,9 |
25 | Jan Hercog | Österrike | 53.24,0 |
26 | Lev Cherepanov | Kazakstan | 53.26,0 |
27 | Park Jae-hun | Sydkorea | 53.45,9 |
28 | Diego Dulieu | Honduras | 53.50,6 |
29 | Henrique Figueirinha | Brasilien | 53.50,8 |
30 | Ivan Puskovitch | USA | 53.51,0 |
31 | Matěj Kozubek | Tjeckien | 54.11,3 |
32 | Diogo Cardoso | Portugal | 54.13,3 |
33 | Ronaldo Zambrano | Venezuela | 54.13,9 |
34 | Nik Peterlin | Slovenien | 54.14,8 |
35 | Pedro Farias | Brasilien | 54.16,6 |
36 | Bartosz Kapała | Polen | 54.16,7 |
37 | Burhanettin Hacı Sağır | Turkiet | 55.01,2 |
38 | Oh Se-beom | Sydkorea | 55.07,7 |
39 | Asterios Daldogiannis | Grekland | 55.10,5 |
40 | Zhang Jinhou | Kina | 55.11,5 |
41 | Hau-Li Fan | Kanada | 55.12,4 |
42 | Tomáš Peciar | Slovakien | 55.14,4 |
43 | Liu Peixin | Kina | 55.16,8 |
44 | William Yan Thorley | Hongkong | 55.17,0 |
45 | Aflah Fadlan Prawira | Indonesien | 55.17,3 |
46 | Jamarr Bruno | Puerto Rico | 55.19,5 |
47 | Connor Albertyn | Sydafrika | 55.19,7 |
48 | Adrián Ywanaga | Peru | 55.21,0 |
49 | Santiago Gutiérrez | Mexiko | 55.22,6 |
50 | Galymzhan Balabek | Kazakstan | 55.23,2 |
51 | Maximiliano Paccot | Uruguay | 55.24,7 |
52 | Diego Vera | Venezuela | 55.28,2 |
53 | Jeison Rojas | Costa Rica | 55.32,2 |
54 | Christian Bayo | Puerto Rico | 56.42,1 |
55 | Ilias El Fallaki | Marocko | 57.03,2 |
56 | Keith Sin | Hongkong | 57.04,8 |
57 | Richard Urban | Slovakien | 57.06,0 |
58 | Théo Druenne | Monaco | 57.08,1 |
59 | Ernest Fabian Wijaya | Indonesien | 57.35,5 |
60 | Cho Pei-chi | Kinesiska Taipei | 57.37,7 |
61 | Juan Nuñez | Dominikanska republiken | 57.39,7 |
62 | Damien Payet | Seychellerna | 57.39,7 |
63 | Rossouw Venter | Sydafrika | 57.40,8 |
64 | Nico Esslinger | Namibia | 57.41,2 |
65 | Prashans Manjunath Hiremagalur | Indien | 57.43,8 |
66 | Dilanka Shehan | Sri Lanka | 60.42,9 1:00.42,9 |
67 | Santiago Reyes | Guatemala | 60.45,5 1:00.45,5 |
68 | Diego Solano | Bolivia | 60.47,3 1:00.47,3 |
69 | Rayven de los Santos | Dominikanska republiken | 60.52,7 1:00.52,7 |
70 | Thierry Payet | Seychellerna | 61.24,5 1:01.24,5 |
71 | Army Pal | Indien | 61.26,1 1:01.26,1 |
72 | Davit Sikharulidze | Georgien | 64.52,1 1:04.52,1 |
73 | Atuhaire Ambala | Uganda | 99 Utanför tidsgränsen |
Igbaal Bayusuf | Kenya | ||
Benco van Rooyen | Botswana | ||
Yano Elias | Angola |
Källor
- ^ ”Schedule” (PDF). fina.org. https://resources.fina.org/fina/document/2023/10/02/ad5051df-a960-47a9-8eef-0beccae7c822/DOHA_2024_SCHEDULES_06.pdf. Läst 8 februari 2024.
- ^ ”Start list” (PDF). omegatiming.com. https://www.omegatiming.com/File/000118020001D504FFFFFFFFFFFFFF01.pdf. Läst 8 februari 2024.
- ^ ”Final results”. omegatiming.com. 7 februari 2024. https://www.omegatiming.com/File/000118020001D504FFFFFFFFFFFFFF02.pdf. Läst 8 februari 2024.